Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Public Disgrace - Δημοσιος Εξευτελισμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Archon, στις 27 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Αμα καθεστε και βλεπετε τετοιες κοτσανες, δεν ειναι να απορει κανεις...
     
  2. Για να τα πάρουμε με την σειρά λοιπόν!
    Συμφωνούμε απόλυτα οτι ο δημόσιος εξευτελισμός είναι όντως από την φύση Του συγκρουσιακος με το κοινό Που δεν εχει συμφωνήσει πότε να συμμετέχει σε αυτον.
    Από κει και περα όμως Μου φαίνεται κάπως περίεργο να υποθέτουμε οτι όλοι ειναι αδιάφοροι η όλοι ειναι ντιρλα από τα ποτάκια και χαλαροί ..επίσης δεν ειναι ολα τα public humiliation fiction! Σωστά? Ούτε ολα γίνονται σε μπαράκια (Που πάλι δεν δικαιολογεί την απουσία συναίνεσής! ) αργά τα μεσάνυχτα!

    Πάμε παρακάτω!
    Εδώ μας λες δηλαδή οτι η συναίνεσή του κοινού έχει να κάνει απλά με την αναγνώρισή της διαφορετικοτητας .. αλλάζει δηλαδή ο καθεαυτού ορισμός της λέξης που ειναι αποδοχή και συμφωνία και γίνεται απλά αναγνώρισή! Πολύ ενδιαφέρον!!!! Δεν ήξερα οτι μπορούμε να το κάνουμε αυτό στα πλαίσια του bdsm ώστε να έχουμε ενα αποτέλεσμά Που δεν πάει κόντρα σε όσα η φιλοσοφία του χώρου πρεσβεύει!

    Οτι υπάρχει ανοιχτό θέμα εδώ στο φόρουμ για την συναίνεσή το γνωρίζω! Το εχω παρακολουθήσει!
    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί επιμένεις να εστιάζεις στο πως θα το διαχειριστεί το κοινό και αν θα γυρίσει πλευρό η θα πάρει το 100, οταν η αρχική Μου τοποθέτησή αφορούσε τον πομπό (και πως επιλεγει να διαχειρίζεται επιλεκτικά την συναίνεσή )και οχι την αντίδρασή η μη των ακούσιων συμμετεχόντων!

    Και τελος γράφεις

    Αυτό κι αν είναι ενδιαφέρον!!!! Δεν μας απασχολεί λοιπόν κανενός αλλου ανθρώπου η συναίνεσή, η διάθεση, τα όρια εφόσον εγώ κι εσύ Που έχουμε αυτή την υπέροχη μοναδική σχέση(Που οι άλλοι δεν γνωρίζουν τους όρους τις συνθήκες κτλ)συμφωνήσαμε να το δείξουμε δημόσια !! Ασχέτως αν τούς υποχρεώνουμε να συμμετέχουν με το στανιό!!!! NICE!!!

    Σε ευχαριστώ πραγματικά ΠΟΛΥ για την απάντηση Σου!
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Κατ αρχας παρακαλώ! Πάντα χαίρομαι να βοηθώ αυτούς που χρειάζονται βοήθεια  
    Παρόλα αυτά σου λέω ευγενικά ότι μάλλον παρερμηνευσες αυτά που σου είπα. Ήταν φυσικό. Για να βάλεις «τα πράγματα στη σειρά» χρειάζεται μια γνώση του θέματος και κάποια λογική. Αν δεν υπάρχει ούτε το να ούτε τ άλλο δεν κάνεις τίποτα.

    Σε κάθε περίπτωση, για να σαδομαζοχιστώ είτε ιδιωτικά είστε δημόσια, δεν ζήτω την άδεια της κοινωνίας. Ούτε την θέτω προ των ευθυνών μου, πάντως.

    Υποσημείωση: Αν ούτε αυτό κατάλαβες, πάρε την βοήθεια του κοινού  
     
  4. Η χαρά ηταν ολη δική Μου πίστεψε με!!!
    Τιμή Μου να πάρω απάντηση από γνώστες του αντικείμενου ! ! Εγώ εξάλλου ειναι γνωστό οτι δεν εχω ούτε την λογική ούτε την εμπειρία να αναλύσω τον όρο συναίνεσή καθώς γνωρίζω μόνο την παγκοσμίως κοινά αποδεκτή ερμηνεια Που διάβασα σε κάποιο παλιό λεξικό ...
     
  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Καλά χαλαρά λίγο, άλλο συμμετέχω άλλο βλέπω / παρατηρώ δεν ζητήθηκε από κανένα περασστικο να σηκώσει μαστίγιο ούτε να φτύσει την μούρη κανένως.

    Κάνεις λες και τώρα κατάλαβες ότι οι γραμμές της δημοκρατίας είναι λεπτές, τι είναι επιτρεπτό τι όχι , σύμφωνα με ποιον, που σταματά το όριο σου και ξεκίνα το δικό μου.
    Μην ξεχνάς ότι το παραπάνω δημιουργεί σύγχυση για πλείστα θέματα όχι απαραίτητα bdsm ο καθένας έχει "ευαισθησίες " σε αλλά πράγματα. Στα ζώα, στην τροφή , στην ανακύκλωση στο λεκτικό τρολινγκ κτλ κτλ καθημερινά γινόμαστε δέκτες δεκάδων περιστατικών . Το που σταματά η ελευθερία του άλλου να κάνει αυτό που θέλει δημόσια και που αρχίζει η δίκη μου που το παρατηρώ, γίνομαι δέκτης είναι πολύ πολύ λεπτή ισορροπία και τεράστια κουβέντα.

    Μην τσουβαλιαζουμε. Τύπου νου και α, να! Δεν πάει έτσι.

    Στο bdsm, ναι, όταν μιλάμε η αναφερόμαστε σε συναίνεση, αναφερόμαστε στην συναίνεση που απαιτείται ώστε να υπάρξει η αλληλεπίδραση, εντός των ατόμων της σχέσης ή "σχέσης" αν πάμε να οριοθετήσουμε την συναίνεση εκτός, σε παρατηρητές, κοινωνία, νόμους... Δεν. Για τους λόγους που έχουν αναφέρει πολύ συχνα, αν όχι παντού ο @Arioch and @Tenebra_Silente
    Ωστόσο, ξαναλέω, όταν στα δικά μας μιλάμε για συναίνεση , μιλάμε για την διασφάλιση ( μεταξύ μας ) ότι η άλλη θέλει και της τα κάνω. Και ξέρω ότι οι περισσότεροι σκαλωνουν στο θέμα νομικό, η ασφάλεια, " πρέπει να θέλει για να μην με πάνε μέσα " αλλά πιστεύω ότι είναι κυρίως ηθικό , και βαθειά προσωπικό.
     
  6. Με προβληματίζει ο όρος συμμετέχω Που χρησιμοποίησες. Εγώ δεν εγραψα πουθενά οτι συμμετέχει ενεργά το κοινό! Ανέφερα οτι γίνονται μάρτυρές σκηνικών στα οποία δεν συμφώνησαν. Εστίασα καθαρά και μόνο στο αν μεταφράζουμε εγωιστικά τον όρο συναίνεσή καθώς μιλάμε για χώρο δημόσιο όπου υπάρχουν και άλλες παρουσίες Που δεν ειναι αναγκασμένοι να εχουν τον δικό μας τον χαβά!
    Το οτι ειναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες στον χώρο μας αναφορικά με ηθική και νόμους το ξέρουμε ολοι ..
    Κατά την ταπεινή και παράλογη ισως (!) άποψη Μου, τις κάνουμε ακόμη λεπτότερες χρησιμοποιώντας μία από τις βασικότερες αρχές του β.δ.σ.μ οπως μας βολεύει ξεχειλώνοντας η αλλάζοντάς την σημασία της προκειμένου να αισθανόμαστε εντός φιλοσοφιας ..

    Edit .. θεωρώ οτι μιλώντας για κάτι τόσο βασικό οπως η συναίνεσή δεν θα επρεπε να υπάρχει καμία σύγχυση ...
     
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Δημόσιος εξευτελισμός. Πράγματι.
     
    Last edited: 15 Οκτωβρίου 2019
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Έγραψες όμως σαν να τους βάζουμε να συμμετέχουν. Η ένσταση σου ήταν τόσο πομπώδης .
    Όχι δεν είναι θέμα εγωιστικής μετάφρασης. Είναι θεμα δημοκρατίας και πραγμάτων μεγαλύτερων από εμάς. Θέτουμε και οριοθετουμε εκεί που μας παίρνει. Μας παίρνει λοιπόν, στο πάρε δώσε με τον άλλον , που εκεί αν ξεφύγει από το μεταξύ μας και μπει στην σφαίρα του κοινωνία κτλ πάμε πάλι σε αριοχ και τενεμπρα. Γιατί προσπαθείς να κάνεις θέμα, χωρίς να υπάρχει;

    Δεν νομίζω ότι έχω δει ποτέ κανέναν που το bdsm το ζει και το τιμά, να έχει την ανάγκη να ξεχειλώσει κάτι. Ασκούν το δικαίωμα να το ζουν , απλά μετά μπαίνουν οι θεωρίες και χάνεται το πράγμα.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    @gaby_m
    υπάρχει το ενδεχόμενο το ασυνάρτητο αίτημα της απροσδιόριστης συναίνεσης του κοινού να περιέχει μιά πρόθεση αποφυγής του συχνότατα παρατηρούμενου δημόσιου εξευτελισμού στον οποίον εύγλωττα μόλις προ ολίγου προβήκατε. έχει ξαναπαρατηρηθεί.
     
  10. Εγραψα ξεκάθαρα οτι ειναι παρόντες. Ακούν βλέπουν νιώθουν .Ούτε οτι συμμετέχουν ούτε σαν να συμμετέχουν.

    Τι ακριβώς είναι μεγαλύτερο από σένα? Η ερμηνεια της συναίνεσής?! Επίσης το βάζουμε όρια εκεί Που μας παίρνει ειναι ακόμη πιο εγωιστικό .. η αδιαφορία για τον συνάνθρωπο δεν τιμά κανέναν ...οποιος θεωρεί οτι δεν υπάρχει θέμα μπορεί να αποχωρήσει από την κουβέντα! Οσοι θεωρούν οτι υπάρχει εδώ είμαστε να το αναλύσουμε!

    Οσον αφορά την καραμέλα "όσοι το ζουν δεν το αναλύουν "...τι να Σου πω.. πιστεύω οτι ασχέτως αν το ζεις η οχι μία άποψη σχετική μπορείς να διατυπώσεις. Στο συγκεκριμένο νήμα βλέπω σχολιάζουν και άνθρωποι Που υποστηρίζουν οτι το ζουν και οι υπόλοιποι!
    Επίσης μην ξεχνάμε οτι εδώ μιλάμε για κάτι public ..αρα το "ζουν" και ολοι οι άλλοι μαζί με το ζευγάρι!!
    Τελος να πω οτι κανείς δεν αφαίρεσε από κανέναν το δικαίωμά να το ζήσει!
    Το πράγμα χάνεται κατά την άποψη Μου οχι οταν μπαίνουν θεωρίες άλλα οταν προκύπτουν πραγματικά θέματα. Χειροπιαστά οπως η συναίνεσή πολλών σε κατάσταση συμφωνημένη μόνο από δυο.
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    δώστε το safeword στο λαό!
     
  12. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Το αστείο είναι ότι αν καταλάβεις τι λες και τι σου λέω, θα δεις ποιος το βλέπει εγωιστικά και στον μικρόκοσμο του και ποιος όχι.
    Αλλά οκ. Κάνε το κομμάτι σου, εγώ αυτά που ήθελα να πω τα είπα, και φαίνονται. Από εκεί και περα ... Do your show