Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Public Disgrace - Δημοσιος Εξευτελισμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Archon, στις 27 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Public Disgrace - Δημοσιος Εξευτελισμος

    Εγώ αυτή την υπερβολικά συχνή χρήση, την πομπώδη επίδειξη και την ανασφάλεια είχα υπόψη μου, όταν μίλησα για 'κομπλεξικό μπούφο'.
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor


    Έχω ακούσει κι Εγώ περιγραφές φίλων, από διάφορες ιστορίες Δημόσιου εξευτελισμού που έχουν βιώσει. Αυτοί που τις έχουν ζήσει τις συζητούν με περίσσια περηφάνια και ενθουσιασμό. Όταν μιλούν γι αυτό το θέμα, διακρίνω την κάβλα στο πρόσωπο τους. Ομολογώ ότι ποτέ δεν κατάλαβα αυτήν την κλίση τους (είτε από την πλευρά του Κυρίαρχου, είτε από την πλευρά του υποτακτικού)
    Ίσως κάποιοι άλλοι που δεν το βιώνουμε, να μην μπορούμε να βρούμε όμορφα κα ελκυστικά στοιχεία σε κάποιες πράξεις, όπως και σ' αυτή. Ο καθένας για τον εαυτό του μπορεί να θεώρει ότι κάποιες πράξεις είναι ακραίες, κάποιες άλλες too much, ή απαράδεκτες κλπ.

    Εσείς λοιπόν που τα ζείτε, δεν θα πρέπει να αισθάνεστε άσχημα. Θα πρέπει να διαβάζεται τις αντιθέσεις και τις αντιδράσεις των υπολοίπων, αλλά να μπορείτε να μοιράζεστε και να εκφράζεστε ανεπιφύλακτα τα όσα ζείτε.
    Έχω ξαναπεί ότι το BDSM του καθενός, είναι προσωπική του υπόθεση.

    Εκφρασθείτε ελεύθερα και όπως σας αρέσει λοιπόν και μην υπολογίζετε τα όποια σχόλια ...αρνητικά ή θετικά δέχεστε. Το ανήθικο και το πρέπον, είναι τελείως υποκειμενικές υποθέσεις.
     
  3. tinkerbelle

    tinkerbelle Regular Member

    Γλυκειά, γλυκύτατή μου Λάρα...να πω αρχικά ότι μου είσαι ιδιαιτέρως συμπαθής εξ΄αιτίας του ευγενικού και ισορροπημένου τρόπου με τον εκφράζεσαι, απ' όσο έχω δει τουλάχιστον, και για αυτό θορυβήθηκα όταν εκφράστηκες τόσο έντονα σε προηγούμενα ποστ.

    Η διαφορά μας δεν έγκειται τόσο στα διαφορετικά μας γούστα όσο στο τί σημαίνει η έκφρασή τους.
    Η δική σου *καύλα* δεν μπορεί να εισέρχεται στο δικό μου ζωτικό χώρο χωρίς τη συναίνεσή μου. Δεν μπορεί να αγνοεί τις αντιρρήσεις μου και να μου επιβάλλεται φασιστικά. Δεν μπορεί να μην σέβεται το γεγονός ότι δεν θέλω να δει την έκφραση της *καύλας* σου το παιδί μου πχ, ή ο όποιος τρίτος ο οποίος είναι ψυχικά άρρωστος ή ανισόρροπος ή επιδίδεται σε παραφιλίες και ενδεχομένως χάσει όποιο φραγμό μπορεί να του έθετε η παρουσία της κοινής γνώμης, ή κυρίως και πιο σημαντικά, ο οποιοσδήποτε που δεν μπορεί να δει το βάθος της κατάστασής σου και θεωρήσει "καλή φάση" να φορέσει δυο αλυσίδες, να κρεμάσει ένα μαστίγιο στη ζώνη για fashion statement και να γυρνάει δηλώνοντας "Master".
    Δεν μπορείς να με χρησιμοποιείς σαν θεατρικό σκηνικό στην προσωπική σου παράσταση γιατί δεν είμαι.

    Δεν σε κρίνω επειδή σου αρέσει αυτό ή το άλλο και δεν είναι ίδιο με το γούστο μου. Δεν υποστηρίζω το "my kink is ok, yours isn't". Ομως, μην περιμένεις να μην χαρακτηρίσω το kink που με θίγει καθιστώντας με μη συναινετικό συμμέτοχο.
    Αν ήσουν σε ένα bdsm club, πιθανώς δεν θα έβρισκες εμένα εκεί γιατί δεν μου αρέσει. Αλλά δεν θα έκρινα ποτέ την παρουσία σου εκεί γιατί θα ήσουν ελεύθερη να κάνεις αυτό που δονεί την ψυχή σου χωρίς να θίγεις κανέναν. (Αυτό μεσιέ MindMaster είναι και το γιατί συμφωνώ με την Εύα)

    Δες το κι έτσι: Αν η *καύλα* κάποιου φτάσει την κορύφωσή της και εκφραστεί πραγματικά, σε φυσικό επίπεδο (για να μην γίνω ωμή, υποθέτω ότι εννοείς τί εννοώ), σε ποιόν θα άρεσε να τον "πάρουν τα σκάγια";

    Το γεγονός ότι εκφραζόμαστε με παθιασμένο τρόπο δεν σημαίνει ότι περιφρονούμε κανέναν ή τα γούστα του. Και φυσικά θα έπρεπε να νιώθει ελεύθερος να εκφράζεται, γιατί αυτό βοηθά ενδεχομένως στην κατανόηση (διάβασα ένα ποστ, στο άλλο νήμα για τον εξευτελισμό του Κυρίαρχου αν δεν κάνω λάθος που εξηγούσε αναλυτικά και με ευαισθησία τη φόρτιση πίσω από την υπόθεση public disgrace).

    Αλλά κοίτα: εδώ συμβαίνει ό,τι θα συνέβαινε στην πραγματική ζωή: Εσύ πχ θα βίωνες αυτήν την έντονη και βαθειά εμπερία υποταγής κι εγώ αν σε έβλεπα θα σε έπαιρνα με τις λεμονόκουπες.
    Θα μπορούσα να αντιδράσω αλλιώς τη στιγμή που δεν είμαι απαθής και μου κάνεις "κλύσμα" την εμπειρία σου;

    Να είσαι σίγουρη ότι αυτά που λέω είναι απόρροια σεβασμού και μόνο. Σέβομαι εσένα και τις πεποιθήσεις σου ακριβώς επειδή σέβομαι εμένα και τις δικές μου.
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Προσυπογραφω μεθ'επαινων την αποψη της tinkerbelle.

    Η αποψη "Ο Ολυμπιακος και το Αιγαλεω να κερδαει και οι αλλοι να πα'να γαμηθουνε", διοτι περι αυτης προκειται ,εκπεφρασμενη στην λιμπιντικη της διασταση ,δεν μπορει να γινει αποδεκτη απο τους "αλλους"
    Πολυ απλα γιατι δεν ειναι ουτε Ολυμπιακος,ουτε Αιγαλεω.
    Και γιατι σ'ενα πρωταθλημα υπαρχουν καποιοι κανονες διεξαγωγης που υποτιθεται οτι γινονται αποδεκτοι και σεβαστοι απ'ολους.
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Public Disgrace - Δημοσιος Εξευτελισμος

    My point exactly, σύντροφε...  
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εδώ είχα ξεχάσει πως στη συνέχεια πήραν τον γάιδαρο στους ώμους τους με τα ανάλογα σχόλια βέβαια.

    Το πως, πότε και με ποιους τρόπους επιλέγει ο καθένας να εκφραστεί εμένα δεν με αφορά και δεν θα υποτιμήσω τη νοημοσύνη και τις ικανότητες κανενός συμφορουμίτη φέρνοντας παιδιά και σκυλιά και συνθήματα που θα είχαν θέση σε διαδηλώσεις, σε ένα θέμα που θεωρώ edge play και κουβαλά τους ίδιους περιορισμούς.

    Όταν ήμουν μικρότερη, το θέαμα μιας γυναίκας που καπνίζει ή κάποιας που ανταλλάζει ένα φιλί στο δρόμο ή φορούσε σορτ, ή δύο αντρών να αγκαλιάζονται ή να φιλιούνται ήταν - και είμαι βέβαιη πως για κάποιους ακόμη είναι- προσβλητικό.
    Για να μην πάω καν στα πάρκα όπου επιτρέπεται ανοιχτά το σεξ, στα Love Paradeς ή στα Pride parades που πολλοι εναντιώνονται και θεωρούν προσβλητικά, ξεπεσμό, ανήθικα κ.ο.κ.

    Λυπάμαι αλλά ποτέ δεν χώθηκα σε τουαλέτα να καπνίσω μόνο και μόνο επειδή αυτό προσβάλει κάποιους και ποτέ δεν θα ντραπώ να γονατίσω στα πόδια του Αφέντη μου επειδή κάποιους τους χαλάει.
    Αν αυτό εκλαμβάνεται ως έλλειψη σεβασμού και φασισμός από άλλους θα μπορούσα να πω κι εγώ το ίδιο από τη δική μου πλευρά.

    Όσο για τις καύλες μου και το πως με ποιους τροπους ποτε και κατω απο ποιες συγκεκριμενες συνθηκες εκπληρώνονται, σιγά μην καθόμουν να ρωτήσω αρχικά το φόρουμ για άδεια και σιγά μην έχυνα μόνο με όσα εσείς αποδέχεστε ως πολιτικά ορθά!
    Είστε ελεύθεροι να σκέφτεστε, να λέτε και να κάνετε ότι γουστάρετε και το ίδιο είμαι κι εγώ.
    Αν είμαι τόσο ηλίθια όσο εσείς θεωρείτε- γιατί μόνο αν με θεωρείτε ηλίθια κι εμένα και τον Κύριο μου θα λέγατε κάποια από τα τρομερά κουφά που διάβασα εδώ, τότε το πιθανότερο αργά ή γρήγορα να βρεθω φυλακή για προσβολή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο ποινικό αδίκημα και θα απολαυσετε την διαπομπευση μου - γιατί και γι αυτό είμαι βέβαιη.

    Μέχρι τότε - καλά μην κρατάτε και την αναπνοή σας χαιρέκακες υπάρξεις που σας τρώει που και πως εγώ καυλώνω και χύνω, διάβασα τις απόψεις σας, είπα τις δικές μου, κανένας δεν πρόκειται να πείσει κανένα ας εκφραστεί και κάνας άλλος που έχει κάτι καινούριο να πει.

    Εγώ πάω να χύσω αυτή η φορουμιακή διαπόμπευση με καύλωσε απίστευτα και σας ευχαριστώ  
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Όπα!!
    Πας να χύσεις χωρίς άδεια?
    Μα καλά δεν ντρέπεσαι?

     
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Public Disgrace - Δημοσιος Εξευτελισμος

    Θα ήταν παράλογο αν ζητούσα να επικεντρωθεί κάποιος και να αναφέρει εντελώς επιγραμματικά τις διαφωνίες και χωρίς να κατ΄ονομάσει μέλη;(Είναι πολλά τα μηνύματα   )
     
    Last edited: 6 Οκτωβρίου 2008
  9. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Public Disgrace - Δημοσιος Εξευτελισμος

    Ναι θα ηταν..
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Public Disgrace - Δημοσιος Εξευτελισμος

    Φαντάσου να ζητούσα και σημειώσεις πτυχιακού μαθήματος  
     
  11. tinkerbelle

    tinkerbelle Regular Member

  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Public Disgrace - Δημοσιος Εξευτελισμος

    ???