Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Respect - Μέρος 2ο..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 10 Δεκεμβρίου 2008.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Ερώτηση γενικότατη,χωρίς την προσπάθεια κατεύθυνσης της συζήτησης.Η έννοια του lifestyle επηρρεάζει;
     
  2. cider

    cider Kitchen master

    Είναι η μέρα που δεν σε καταλαβαίνω... Θα μου κάνεις ένα χατηράκι κι εδώ να εξηγήσεις λίγο παραπάνω;
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

     

    Θα το πάρω λίγο απ΄την αρχή.Μιλάμε για έναν BDSM κύκλο γενικό ή ειδικό ανάλογα με τις γνωριμίες του καθένα. Σε ποιες περιπτώσεις ένας μύστης που γνωρίζουμε κυρίως προσωπικά κερδίζει το σεβασμό μας..
     
  4. Felicia

    Felicia Regular Member

    Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Τι εννοείς?
    Ότι πρέπει π.χ να σεβαστώ έναν άνθρωπο ο οποίος ζει ως master επειδή είναι master κάποιας άλλης ή υπήρξε master 20 χρόνια κ.ο.κ?
    ΝΑΙ, θα τον σεβαστώ όπως οποιονδήποτε άλλον άνθρωπο, χωρίς να με επηρεάζει το lifestyle του. Με αυτή τη λογική πρέπει να σεβόμαστε περισσότερο έναν γιατρό από έναν δημοτικό υπάλληλο καθαρισμού έτσι δεν είναι? Μπορεί να είναι και ατυχές το παράδειγμα, αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ΤΙ είναι ο άλλος.
    Τον bdsm σεβασμό μου, αφού το θέτεις έτσι, θα τον κερδίσει αυτός που τον αξίζει και που εγώ θα επιλέξω και μόνο.
    Ελπίζω να κατάλαβα καλά αυτή τη φορά, αν και έχω την εντύπωση ότι τα ίδια λέμε.
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    Μύστης = μέντορας ίδιου στάτους; Αν ναι, τότε ούτως ή άλλως έχει τον σεβασμό μου με τη γενική έννοια.

    Μύστης = αυτός που μας έχει βάλει στα κόλπα, διαφορετικού στάτους; Αν ναι, τότε ούτως ή άλλως υπάρχει σχέση, άρα και εκδήλωση του βδσμ σεβασμού.

    Ίνκο, μας έχεις μπερδέψει λίγο με το τι ακριβώς εννοείς σεβασμό. Από την αρχή του νήματος κατάλαβα ότι αναφερόσουν στο να τηρούμε βδσμ πρωτόκολα. Προφανώς κάνω λάθος.

    Και για να το κάνω πιο σαφές (αν έχω καταλάβει καλά): ας πούμε ότι μια κοπέλα υποτακτικού προσανατολισμού, με την οποία δεν έχω σχέση, με συναντά και εξαρχής μου δείχνει έναν βδσμ σεβασμό. Μάλλον τα γέλια θα βάλω, διακριτικά βέβαια, διότι φυσικά θα της επιδείξω τον γενικώς νούμενο σεβασμό.
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Η ασυνεννοησία οφείλεται στην αδυναμία σαφούς διατύπωσης του λόγου μου ή στη διαφορετική οπτική των πραγμάτων;

    cider:δε μίλησα για πρωτόκολλα..
     
  7. Felicia

    Felicia Regular Member

    Αυτό ακριβώς μου συνέβη με κάτι pms που έλαβα στα οποία ο παντελώς άγνωστος μου το έπαιζε "αφέντης".  
    Εκτός αυτού συγχύστηκα και λίγο  
     
  8. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Μάλλον πρέπει να αποσαφηνίσεις τι εννοείς όταν μιλάς για σεβασμό σε αυτή την περίπτωση. Διότι όπως το αντιλαμβάνομαι από τα μετέπειτα μηνύματά σου, αναφέρεσαι πάλι στον γενικώς εννοούμενο σεβασμό.
     
  9. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Πώς γίνεται να διαχωρίζουμε το σεβασμό σε BDSM σεβασμό και ευρύτερο; Μπορεί κάποιος να διεκδικήσει σεβασμό αποκλειστικά και μόνο λόγω του ρόλου που επιλέγει να "παίξει" μέσα σε μία M/s σχέση, ή και στο lifestyle γενικότερα; Δεν είναι λίγο φαιδρό αυτό;
     
  10. atasai

    atasai Regular Member

    Θεωρώ δεδομένο τον σεβασμό προς οποιονδήποτε άνθρωπο γνωρίζω. Εντός βδσμ τι παραπάνω μπορεί να συμβαίνει;

    Εφόσον αυτό που λέμε στάτους κάποιου είναι απλώς ο ερωτισμός του, με το να φερθώ σε κάποιον σύμφωνα με τα πρωτόκολλα δεν είναι "ερωτικό κάλεσμα" από τη μεριά μου; (Αν και ακόμη και αν με ενδιέφερε κάποιος ερωτικά, η σχέση κυριαρχίας-υποταγής είναι ο στόχος για μένα και όχι ο τρόπος προσέγγισης)

    Και αντίστροφα...

    Αν κάποιος απαιτεί να του φέρονται σαν "μαστερ", δεν μου επιβάλλει μια ερωτική συμπεριφορά, παρότι δεν συμβαίνει κάτι μεταξύ μας;
     
  11. cider

    cider Kitchen master

    Συμφωνώ. Από κει και πέρα περνάμε σε πρωτόκολλα. Ή κάνω λάθος;
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Αυτό πιστεύω κι εγώ. Τα πρωτόκολλα όμως, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι δείγμα σεβασμού, αλλά τυποποιημένοι κανόνες συμπεριφοράς. Κάποιοι μπορεί να αρέσκονται στο να συμπεριφέρονται έτσι. Προσωπικά, προτιμώ να είμαι ο εαυτός μου