Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Respect - Μέρος 2ο..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 10 Δεκεμβρίου 2008.

  1. Felicia

    Felicia Regular Member

    Διαφωνία για τη διαφωνία φίλε μου... αυτό βλέπω. Δυστυχώς!
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    Θεωρώ πως ένας ορίτζιναλ lifestyler με την πρώτη ματιά και την πρώτη κουβέντα θα ήξερε που να πει όχι αυτό το τραβηγμένο και κωμικό παράδειγμα,αλλά το ότιδήποτε..Οπότε ναι.Είναι αυτονοητο..

    Μιλάμε για γενικότερους κώδικες λεκτικούς και μη..Αυτό να αντιληφθείτε τουλάχιστον..
     
  3. Ασφαλώς και δεν νοείται σεβασμός στο βδσμικο life style αυτό που
    ονομάζουμε «σεβασμό» ,στην περίπτωση αυτή, έχει
    απώτερο σκοπό την σεξουαλική ικανοποίηση. Το ερώτημα του θέματος
    δεν μπορεί να λάβει απάντηση. Ίσως η μοναδική λογική απάντηση να είναι
    η εξής «σέβομαι αυτόν-ους που μου υπαγορεύει η εσωτερική μου ενορμηση
    Μια τέτοιου είδους θεατρική παράσταση με ερεθίζει και με ικανοποιεί
    σεξουαλικά»
    Αν επιχειρήσω να απαντήσω γενικότερα, θα έλεγα ότι σέβομαι τη δράση
    η οποία ξεκινά από μια κατάφαση προς τον εαυτό της, η αλλιώς, την
    δυνατή και δημιουργική ζωή. Σέβομαι τους κυρίαρχους ανθρώπους που
    αντλούν δύναμη και κουράγιο από τις εσωτερικές τους ποιότητες.
    Θαυμάζω την έμφυτη πληρότητα και σέβομαι την κυριαρχική αυτοδύναμη
    συγκρότηση η οποία δεν λογοδοτεί σε κανέναν εξωτερικό κριτή.
     
  4. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    Φυσικά και σ' ευχαριστώ. Γιατί, αν και δε βλέπω τηλεόραση, με τη στάση σου έχω μάθει πώς είναι η μεσημβρινή ζώνη  
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Θα συνταχθω ανεπιφυλακτα με την αποψη του Durcet.
    BDSM σεβασμος νοειται -αν νοειται- μεταξυ του ζευγους η του αριθμου των μελων εν πασει περιπτωσει που απαρτιζουν μια BDSM σχεση,εφημερη η μη. Παραεξω , ο οποιοσδηποτε BDSMερ ανεξαρτητως στατους εισπραττει τον σεβασμο που αξιζει, που εκπεμπει ως προσωπικοτητα.Στο σημειο αυτο ,να διευκρινησω οτι διαχωριζω τον σεβασμο απο την τυπικη,ευγενικη συμπεριφορα διοτι σε καποια ποστ ενοιωσα οτι μαλλον συγχεονται οι οροι. Ευγενικης συμπεριφορας δικαιουνται ολοι, (πλην αγενων) σεβασμου οχι.
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Respect - Μέρος

    Παλιό και πάντα καλό..  

    Να βλέπεις όμως τηλεόραση.. Έχει τόσα πράγματα να ταυτιστείς..  
     
  7. cider

    cider Kitchen master

    Εγκαταλείπω οριστικά αυτή τη συζήτηση. Όποιος έβγαλε συμπεράσματα τα έβγαλε.

    Και φυσικά, ναι, άλλο η ευγένεια που δείχνουμε, άλλο ο σεβασμός. Απλώς έχω την αρχή να σέβομαι τους πάντες μέχρι αποδείξεως του εναντίου, και να σέβομαι λίγο ή περισσότερο παραπάνω όσους αποδεικνύουν ότι το αξίζουν.
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Μέρος της έννοιας του σεβασμού στο BDSM διαφαίνεται από το αρχικό μήνυμα της carissa:

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t13282/
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Respect - Μέρος 2ο..

    Υπ'αυτην την εννοια ρωτας το προφανες:
    Σεβομαι τον Μουρινιο σαν προπονητη ποδοσφαιρου , τον Master JP σαν BDSMer και τον Μπαμπινιωτη σαν φιλολογο. Το αν τους σεβομαι ως ατομα ομως δεν εχει να κανει με το γνωστικο τους υποβαθρο στον τομεα τους, ουτε θα μπορουσαν να ησαν buddies (κατα το sis της carissa) αν δεν τους σεβομουν ως τετοια.
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Respect - Μέρος 2ο..

    Aν το είπες για εμένα για την έλλειψη σεβασμού,τότε αναλογίσου το εξής.Ξεκινώ ένα νήμα και έχω μια διαφορετική οπτική την οποία θέλω και να συζητήσω προφανώς.Κάποιοι όχι απλά διαφωνούν,που είναι σεβαστό ανεξάρτητα τα όσα λένε περί καταπίεσης και το έχω βαρεθεί το κλαψοκλισέ αυτό πια,αλλά αντιδρούν και επιμένουν να επιβάλλουν ως ορθή τη δική τους τοποθέτηση,αδιαφορώντας τελείως για το τι θέλω και το τι ζητάω στο συγκεκριμένο νήμα.Χρησιμοποιούνται όροι του τύπου "γελοίο" και επικροτούνται κιόλας.
    Χωρίς να ενδιαφέρονται για το αν κάποιος απλά έχει άλλη άποψη και αντίληψη άμεσα και έμμεσα καταστούν καταστάσεις ως γραφικές,ουτοπικές,ρομαντικές και πόρρωσης ίσως.
    Το ότι αυτού του είδους η αντίδραση και όχι διαφωνία παρεκλίνει το νήμα μου,το αποχρωματίζει και το αποσυντονίζει δεν αποτελεί έλλειψη σεβασμού;
    Βάσει αυτών λυπάμαι που χρωμάτισες επιλεκτικά καταστάσεις ως έλλειψη σεβασμου..Αυτά..


    Να διευκρινίσω:δεν είπε κανείς να μη διαφωνούμε.Αλλά η συνεχής διαφωνία σε θέματα που δεν αντιλαμβανόμαστε τη γενικότερη φύση τους είναι τροχοπέδη και μόνο για μία συζήτηση.Δεν πήγα εγώ ποτέ σε νήματα που δεν αντιλαμβανόμουν τι εννοούν σε βάθος και τι κρύβουν πραγματικά οι λέξεις να αρχίσω να βάζω "τρικλοποδιές",όπως και διάφορα άλλα μέλη .Διαφωνούσα ή ενέστην,γενικά είπα απλά μια φορά την άποψη μου και έμεινε εκεί.Όποιος μπορεί να αποδείξει το αντίθετο ας το κάνει.
    Δεν καταλαβαίνω που είναι το δύσκολο στο να πουν κάποιοι "εδώ συγκεκριμένα δεν είναι τα "χωράφια" μας ,μην επιμείνουμε..Γιατί ο αντίλογος προς αυτούς πλέον να αποτελεί προσπάθεια φίμωσης;


    Και το τελευταίο:πολλοί μιλάνε για πολλά αξιόλογα BDSMers μέλη που σταμάτησαν να γράφουν.Η αλήθεια είναι πως στην πλειοψηφία τους έφυγαν γιατί αντιμετώπιζαν συνέχεια καταστάσεις όπως η σημερινή,και όχι οι γενικότεροι καβγάδες κτλ κτλ.. Θα μπορούσα να κατονομάσω αυτά όπως και νήματα,αλλά δεν υπάρχει λόγος.

    Αυτοί ,λοιπόν,που ευαγγελίζονται την αποχώρηση αυτών των μελών,ας λένε που και που σε καμία τέτοια κατάσταση "ρε παιδιά,αφού άλλο εννοεί και άλλο ζητάει,μην επιμένετε!"Έτσι για να υπάρχει μια αντικειμενικότητα και μια στοιχειώδης προστασία αυτών.Και όχι μετά να μοιρολογούν για αποχωρήσεις.

    Αυτό δεν αφορά εμένα και δε ζητάω κάτι τέτοιο,πλέον, αν και σε άλλα νήματα μου το ήθελα.Για την ώρα το παλεύω .Όμως,όταν θα μιλάνε πάλι για τον απέραντο παιδότοπο που κατάντησε το φόρουμ,αφού αναλογιστώ και τις δικές μου ευθύνες ,θα αντικρύσω πάλι την απέραντη υποκρισία κάποιων μελών και μόνο..

    Αυτά..

    Άλλο ένα μικρό κομμάτι του σεβασμού βρίσκεται και εδώ μέσα..
     
  11. Emma

    Emma Contributor

    Σεβασμός και αναγνώριση πάνε μαζί ή μήπως πρέπει να διαχωριστούν και εκεί είναι και η ουσία;
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Ακριβώς! Εκεί είναι το θέμα. Το ότι αναγνωρίζω πως κάποιος είναι καλός σε κάτι, δε σημαίνει απαραίτητα πως τον σέβομαι. Σέβομαι έναν άνθρωπο κρίνοντάς τον απ' όλες τις πλευρές της ζωής και δραστηριότητάς του.