Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 22 Ιουνίου 2011.

  1. striggla

    striggla Regular Member

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων


    ντρέπεσαι, γιατί δε νιώθεις την αγάπη και την αποδοχή που θα σε απελευθερώσει...
    δε μπορείς να το νιώσεις με όλους τους φίλους σου, ειδικά με αυτούς που δεν ξέρουν τις ερωτικές σου προτιμήσεις....
    άλλωστε, δε μπορούν όλοι οι άνθρωποι να μας "λύσουν", να τους ανοιχτούμε και να νιώσουμε άνετα...
    όταν θα νιώσεις την απαιτούμενη για σένα ασφάλεια, θα παίξεις και με το φίλο ή τη φίλη που θα στην εμπνεύσει!
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    Δεν σε μάλωσα!
    Απλά αναρωτήθηκα αν είναι λογικότερο να παίζεις με αγνώστους -καλά το εχθροί για ομοιομορφία το έβαλα- παρά με άτομα που όπως τόσο συγκινητικά έγραψε ο Durcet

    και όπως έγραψε πιο "ωμά" ο tyfeas

    Ρωτάς αν

    Αντιλαμβάνομαι πως δεν μιλάς για την φυσική συστολή του να γδυθείς ή να αφεθείς, αλλά για αισθήματα ντροπής.

    Πως μπορώ να ντραπώ που μοιράζομαι κάτι για το οποίο είμαι περήφανη?
    Που μοιράζομαι την ουσία μου με άτομα που σέβομαι, εκτιμώ, αγαπώ?
    Που μοιράζομαι το σώμα που μου πήρε τόσο χρόνο και πόνο και κόπο να κερδίσω πίσω και την υπέροχη μου καύλα, την ικανότητα μου να γίνομαι απόλυτα έρμαιο της, με εκείνους που με εκτιμούν, σέβονται, αγαπούν και την χαίρονται κι απολαμβάνουν μαζί μου?  
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    @ Astrovroxi,

    θέμα αποδοχής του εαυτού και συνεπακόλουθα αποενοχοποίησης της ενασχόλησης με το BDSM.

    Ερώτηση, σε βανίλλα όργιο θα μπορούσες να συμμετέχεις με άνεση και ευχαρίστηση;
     
  4. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων


    Μα και τωρα μπορω καλη μου αλλα οχι με ανθρωπους που συναναστρεφομαι φιλικα.
    Οσον αφορα τα περι αποδοχης του εαυτου μας και απενεχοποιησης bdsm δεν συμφωνω.
    Για να ασχολειται καποιος με το bdsm και να το απολαμβανει με τον συντροφο του ή και με περισσοτερα ατομα - οχι φιλους - σημαινει οτι μια χαρα αποδεχεται τα παντα.
    Η συστολη σε σχεση με τη φιλια με κατι αλλο εχει να κανει μαλλον.
    Ισως η αντιληψη οτι ειναι πολυ "ιερη" σχεση, δεν ξερω....
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    Αν ο αφέντης σου, σου υπαγόρευε να συμμετέχεις σε session με φίλους, πως θα αντιδρούσες ?
     
  6. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    Ακυρη η ερωτηση σε μενα διοτι δεν ειμαι σκλαβα και φυσικα δεν εχω αφεντη.
    Ειμαι υποτακτικη dear.....αρα, εχω δικαιωμα επιλογης.

     
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    Η ενασχόληση με το bdsm δε συνεπάγεται αυτομάτως και απενοχοποίησή του. Δεν είναι λίγοι αυτοί που το βιώνουν ενοχικά, ικανοποιώντας μεν τα θέλω τους αλλά βυθιζόμενοι, έπειτα, σε τύψεις και ενοχές γι' αυτό που είναι και για τον τρόπο που αποζητούν την ηδονή.

    Όσο για την "ιερότητα" της φιλίας, αλίμονο αν σπηλώνεται από ένα session ή μία συνεύρεση. Δεν αντιλαμβάνομαι μια συνεύρεση ως κάτι το βρώμικο, που θα μπορούσε να μολύνει, να δηλητηριάσει μια φιλική σχέση. Αντίθετα, τουλάχιστον για μένα, φαντάζει σαφώς πιο λογικό να "παίξω" με άτομα που συνδέομαι φιλικά, παρά με κάποιο άγνωστο. Η εκτίμηση, ο αλληλοσεβασμός, η οικειότητα που υπάρχει μεταξύ φίλων εξυψώνει το όποιο παιχνίδι. Ίσως, βέβαια, φταίει το γεγονός πως αντιμετωπίζω τους φίλους μου ως ανθρώπους με σάρκα, οστά και, φυσικά, ερωτικά θέλω κι όχι ως εικονίσματα, που πρέπει να μένουν μακριά από κάθε έκφραση ηδονής.

    Εν κατακλείδι, πιστεύω πως η επιλογή των ατόμων με τα οποία συνευρίσκεται κανείς έχει να κάνει με το πώς αντιλαμβάνεται το bdsm. Για όσους είναι κάτι το μυερό, κάτι που πρέπει να μένει κρυμμένο απ' όλους και απ' όλα, λογικό κι επόμενο είναι να παίζει μόνο με αγνώστους. Για όσους πάλι το αντιλαμβάνονται ως μία φυσιολογική έκφραση, είναι συμφιλιωμένοι μαζί του, υποθέτω πως είναι σαφώς ευκολότερο το να το βιώνουν με ανθρώπους που έχουν κοντά τους.
     
  8. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    νομιζω ειναι θεμα εμπειριας και εξασκησης
    μετα την πρωτη δευτερη φορα την ξεπερνας την ντροπη
    και μαλιστα οταν δεις και απο τους φιλους σου οτι μια χαρα ειναι ολα μετα ...

    εγω παλι εχω αλλο θεμα με τους φιλους ...
    καποιες φορες δεν μπορω να εχω την απαραιτητη σοβαροτητα που απαιτουν οι στιγμες ...
    κι αμα τις τρως και γελασεις παει στην ευχη ... το πολυ πολυ να φας κι αλλες επι πλεον ..
    αλλα αντε να εισαι "τραπεζακι" και να σκεφτεις κατι αστειο
    (μυαλο ειναι αυτο οσο και να το ελεγχεις μπορει να "φυγει" ..)
    και να σκασεις στο γελιο να δεις για ποτε τουμπαρει το "τραπεζι"
    και φευγουν τασακια και μπουκαλια κι ο,τι τελος παντων μπορει να υπαχει επανω...

    παει η μαγεια, παει η ατμοσφαιρα, παει η καυλα ... κι εκει ειναι η ντροπη Αστροβροχη μου
    η ντροπη της αποτυχιας ...
     
  9. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    Nομιζω οτι αυτη η απαντηση ειναι αυτο που πραγματικα φοβαμαι και ενδομυχα επιθυμω για να ξεπερασω την συστολη μου.
    Να εισπραξω μετα απο τους φιλους μου μια φυσιολογικη συμπεριφορα, ανεπηρεαστη απο τα οσα εχουν συμβει.
    Ευχαριστω Thaleia.
     
  10. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    μα εξυπακουεται καλη μου ...
    μιλαμε για φιλους που μας αγαπουν μας εκτιμουν και μας σεβονται
    ως ατομα και ως προσωπικοτητες αλλιως δεν θα ηταν φιλοι
    και αν κατι δεν παει καλα η κριτικη τους θα ειναι καλοπροαιρετη
    με σκοπο την βελτιωση μας ....
     
  11. zou

    zou

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    θα μιλησω απο προσωπικη εμπειρια. bdsmικα ναι, το εχω κανει με φιλες μου.. η αληθεια ειναι οτι αμεσως μετα δεν καταλαβαινα διαφορα.. πιο μετα ενιωθα αμηχανα και ηξερα οτι κατι ειχε ραγισει... ειχε σταματησει η εννοια της φιλιας και ειχε μπει μεσα και η εννοια του ερωτισμου..
    vanillικα εχει τυχει να γινει κατι ερωτικο με φιλο μου και μετα οπως καταλαβαινεται εχει σταματησει να ειναι φιλια.

    εχοντας λοιπον δοκιμασει αυτο, λεω (και ειναι κλεμμενο) οτι τους φιλους δεν τους γαμαμε...
    η αποψη αυτη ειναι προσωπικη και να σας πω την αληθεια αν ποτε συμπεριλαμβανα στην ερωτικη μου ζωη τριτο ατομο αυτο θα προτιμουσα να μην ηταν απο το φιλικο μου περιβαλλον αλλα ενα ατομο που θα γνωριζα καθαρα γι αυτο το σκοπο...
     
  12. angel42

    angel42 Regular Member

    Απάντηση: Sessions και συνευρεσεις μεταξυ φιλων

    Πιστεύω ότι η αμοιβαία συμπάθεια και η εκτίμιση για το "καλό" προσωπείο μας δεν είναι αυτό που οικοδομεί και δένει μία φιλία από μόνο του. Η βαθειές φιλίες λειτουργούν όπως όλες οι αληθινές σχέσεις όταν συντελείται η έκθεση του όλου: τα στραβά μας, οι παραξενιές μας, οι μικρότητες μας, οι παρεξηγήσεις μας, οι ανταγωνισμοί μας, οι μύχιοι φόβοι και οι μύχιοι πόθοι μας, από τη στιγμή που δεν έχουμε ακόμα γίνει γκουρού γιόγκι!!!. Αυτό δε σημαίνει ότι η φιλία εκτρέφεται από το χειρότερο εαυτό το δικό μας και του έτερου άλλά ότι οι στιγμές έκθεσης του και το τεστ αντοχής το δικό μας και των άλλων που οδηγεί στην υπέρβαση δένει αυτό που λέμε φιλία στο χώρο και στον χρόνο... Μόνο μία δοκιμασμένη φιλία από τα καλά και τα στραβά μας μπορεί να θεωρηθεί φιλία. Επίπονη διαδικασία σίγουρα που εμπεριέχει τα στάδια της απόρριψης, της αναθεώρησης, της αποδοχής και της συγχώρεσης, δηλαδή της υπέρβασης... Υπάρχουν φίλοι που μπορεί να κάναμε και 2 και 3 χρόνια να ξαναβρεθούμε μετά την έκθεση είτε της ατέλειας του ενός είτε του άλλου και του πλήγματος που αυτό δημιουργεί. 'Ομως πια γνωριζόμαστε καλά και είμαστε συνειδητοί για τους λόγους που επιλεγόμαστε πάλι και πάλι... Δεν νομίζω ότι στεριώνει μία φιλία που δεν έχει περάσει το στάδιο της κρίσης της... οι σχέσεις είναι δυναμικά πράγματα... Επίσης δεν πιστεύω σε φιλίες που 1) δεν έχουν ερωτισμό ή την ενέργεια του ερωτισμού να ρέει με άνεση αναμεταξύ των φίλων ανεξαρτήτως φύλου (άρα δεν έχει τοποθετηθεί κιόλας ο ερωτισμός στη θέση του) και 2) δεν έχουν περάσει τα κρίσιμα τεστ αντοχής: της συμπαράστασης στις επώδυνες στιγμές του φίλου, της βίωσης της χαράς στη χαρά του, την έκθεση μας, την μερική απώλεια και το ξανακέρδισμα της εμπιστοσύνης, τη ντροπή (από ότι μπορεί να προκληθεί) και το ξεπέρασμά της. Χωρίς αυτά μπορεί να υπάρχει συμπάθεια, κοινωνική συνεύρεση, κάποιος θαυμασμός καθώς και άλλα στοιχεία που ομοιάζουν με φιλία ή έχουν τα συστατικά για να την οικοδομήσουν αλλά είναι ακόμα στην αρχή της διαδικασίας...

    Και για πιο χαλαρά... Πέρισυ το καλοκαίρι σε μία μικρή ξεχασμένη από τον πολιτισμό παραλία βρεθήκαμε καμμιά 20αριά άγνωστοι μεταξύ τους γυμνοί άνθρωποι για περίπου 20 μέρες. Γνωριστήκαμε, συνφάγαμε, γελάσαμε, παρατηρήσαμε καλά ο ένας το σώμα του άλλου ως είχε στις διάφορες φάσεις της μέρας και της νύχτας. Με ένα ζευγάρι "δέσαμε" και κάναμε πολύ παρέα. Όταν ξαναβρεθήκαμε στην Αθήνα σε ένα μεζεδοπωλείο ντυμένοι και στολισμένοι, τρομάξαμε να αναγνωριστούμε!!! Λέγαμε ότι πρέπει να βρισκόμαστε μόνο στα σπίτια μας γυμνοί για να είμαστε φυσικοί και πάλι αναμεταξύ μας γιατί ντυμμένοι ντρεπόμασταν ο ένας τον άλλον... Πάει πέρασε και αυτό το σοκ του εκπολιτισμού κι ανυπομονούμε να ξαναβρεθούμε φέτος ξανά τσίτσιδοι...

    Ωραία η ντροπή αλλά ακόμα ωραιότερη η αίσθηση ότι πάει πέρασε κι αυτό και τώρα είσαι μία ξεδιάντροπη, για όσους μπορούν να το αντέξουν αυτό... 

    Σχετικά με το σέσσιον με φίλους, εξαρτάται από το πόσο κοινά είναι τα ερωτικά ζητούμενα και σε τι φάση ωριμότητας στέκεται ο καθένας απέναντι σε αυτά. Ίσως να είναι πιο εύκολο πρώτα να σεσσιονάρεις και στη συνέχεια να προκύψει φιλία, από το να μπουν νέα θέματα εξισσορόπισης σε μία υφιστάμενη κατάσταση δυναμικών μίας φιλίας. Απλά πιστεύω ότι μία φιλία μπορεί να βρίσκει τον εαυτό της και τις νέες ισορροπίες της αν αυτό είναι κοινό ζητούμενο και μπορεί να βαθαίνει με χίλιους τρόπους...
     
    Last edited: 23 Ιουνίου 2011