Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

slaughtering απο γυναικες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος masada, στις 24 Μαϊου 2007.

  1. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: slaughtering απο γυναικες

    @capeaway
    Ξαναδιάβασε το 172 ποστ μου.. (θα σου ζητούσα.. όχι προχειρα )

    @Syrah μεγαλόψυχη σε βρισκω  


    ΥΓ: Γιατι βλέπεις συνέχεια μπροστα σου μάχες? Δινω την εντυπωση επιθετικού ανθρωπου? :O
     
  2. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: slaughtering απο γυναικες

    Κυρίες μου, τι να σας πω... καλύτερα να αποσυρθώ προς το παρόν, γιατί δε βλέπω κάποιο επιπλέον όφελος στη συζήτηση απο τη δική μου παρουσία. Μια απάντηση στη zinnia έδωσα, αφού υπέθεσα ότι είχατε κλείσει με την επιχειρηματολογία σας, και βρέθηκα να απολογούμαι και στις δυο σας.

     
     
  3. female

    female Contributor





    Για άλλη μια φορά η συζήτηση περί σαδισμού και ψυχοπαθολογίας αναδεικνύεται καίρια, μιας και το βασικό επιχείρημα για τη σφαγή του ζώου είναι η εκτόνωση του "σαδισμού". Επειδή κάθε άλλο παρά δύναμαι να επιχειρηματολογήσω σχετικά η ίδια, θα αφήσω άλλους, που το έχουν ήδη κάνει.

    (Υπογραμμίσεις δικές μου.)








     
  4. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

  5. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Νομίζω πως το εν λόγω thread έχει να κάνει με το κατά πόσον το κοινώς, σφάξιμο των ζώων θα μπορούσε να αποτελεί fetish και κατά δεύτερον αν αυτό είναι υγιές.Γιατί χωρίς να διαβάσω όλα τα posts (μιας και ήταν 16 σελίδων) κάτι για μάχες ακούω, για καρφώματα με μαχαίρια και πρόβατα επί σφαγή.Νομίζω πως ο χώρος ούτε θέατρο επιχειρήσεων αποτελεί ούτε πεδίο μάχης.

    Τώρα ο όρος fetish σαφώς περιλαμβάνει οποιαδήποτε δραστηριότητα που σε κάποιον είναι ποθητή (τουλάχιστον στο μάτι) όσο συνηθισμένη ή ασυνήθιστη μπορεί να είναι αυτή.Προσωπικά έχω δει την σφαγή κατσικιών μικρότερος και συμφωνώ πως είναι ότι πιο αποκρουστικό και σχεδόν βάρβαρο αν δεν γίνεται με τον σωστό τρόπο.Βέβαια δεν μπορούμε να κατακρίνουμε και την σφαγή την ίδια παρά μόνο αν είμαστε χορτοφάγοι.Και δεν ξέρω αν εδώ υπάρχει κάποιος χορτοφάγος.Το να χαρακτηριστεί fetish όμως το θεωρώ λίγο υπερβολικό καθώς το άτομο που σφάζει και φαίνεται δήθεν σκληρό (είτε άντρας είτε γυναίκα) μπορεί αλλιώς να δείξει την δήθεν σκληρότητα του και όχι πάνω σε απροστάτευτα ζώα.Κατ'αναλογία ισχύει το ίδιο και για το άτομο που παρακολουθεί (όπως επικαλείται ο δημιουργός του thread).

    Επίσης η επισήμανση που είδα κάπου για τα leather και τις γούνες έχει μία κάποια βάση ως προς την υποκρισία της κοινωνίας μας (π.χ. ένα άτομο θεωρεί εαυτόν φιλόζωο και συνεπαρμένο οικολόγο αλλά έχει στη διάθεση του και 10 γούνες Χουντάλα, η απόλυτη αντίφαση δηλαδή). Πιο λελογισμένη χρήση των πηγών ενέργειας και πιο συγκρατημένος καταναλωτισμός όσο γίνεται μπορούν να αποσοβήσουν την σταδιακή αποσταθεροποίηση των οικοσυστημάτων και την προοδευτική καταστροφή του πλανήτη λόγω των κλιματικών αλλαγών.Είδαμε πρόσφατα τι συνέβη στην Πελοπόννησο (εκεί πράγματι κάηκαν όλα,ούτε ένα κατσίκι να φάνε δε θα είχαν οι άνθρωποι τις πρώτες μέρες),στην Εύβοια, στην Πάρνηθα.Και εκτός συνόρων Αμερική (Καλιφόρνια), Νότια Ιταλία,Νοτιοανατολική Γαλλία,Ισπανία.Το πρόβλημα είναι υπαρκτό και όσο εθελοτυφλούμε τόσο θα το βρίσκουμε όλο και πιο βίαιο μπροστά μας!Ίσως υπάρξει και χρονική στιγμή που δε θα υπάρχουν αρκετά ζώα όχι μόνο για τις γούνες και τα leather μας αλλά και για την επιβίωση μας.
     
  6. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    H οικολογικότατη λύση του ενεργειακού είναι απλή: Cold Fusion.
    Αν μας λείψει το Leather, το γυρνάμε και σε Latex, Nylon, Hemp, Metal...
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Παρακολουθώ το νήμα εδώ και ημέρες…
    Αν κάποιος πείραζε ποτέ κάποιο σκύλο μπροστά μου απλά θα τον σκότωνα.
    Αγαπάω τα ζώα, πιότερο από τους ανθρώπους, αλλά ποια ζώα;
    Αυτά που μου γεννούν αγάπη, αυτά που μπορώ και αντιλαμβάνομαι, αυτά που μου προκαλούν σεβασμό.

    Υπολογίζω ό,τι στη ζωή μου πρέπει να είμαι ηθικός αυτουργός στην δολοφονία δεκάδων ζωντανών πλασμάτων. Για να απολαύσω με λαγνεία την σάρκα τους, για να στολίσω με ματαιοδοξία, με το δέρμα τους, το δικό μου, για να γλυκάνω με το άρωμα και το χρώμα τους μία γυναίκα, για να κάψω και να ρουφήξω από το καπνό τους, για να πιω από το ζουμί τους.

    Θηλαστικά , πλάσματα της θάλασσας, πετούμενα, λουλούδια, φυτά…
    Όλα έχουν προσφέρει το καλύτερο κομμάτι τους, για την ηδονή μου…

    Είμαι όμως συναισθηματικός και αγαπάω τα σκυλιά. Είμαι και υποκριτής και αποφεύγω να παρακολουθήσω την σφαγή ενός χοίρου. Για να μπορώ να απολαύσω το ξεροψημένο κρέας του δίχως τις άσχημες εικόνες.

    Βάλτε κάτι καλά στο μυαλό σας.
    Άλλο ο κακός άνθρωπος και άλλο ο σαδιστής.
    Πως χαρακτηρίζετε κάποιον που θα σκότωνε για να στρώσει ένα τσιμπούσι; Διαφορετικά από αυτόν που θα έστρωνε ένα κρεβάτι;

    Όσο κουβαλάτε την προκατάληψη μέσα σας θα μπερδεύετε τους δολοφόνους με τους σαδιστές. Ένας δολοφόνος δεν είναι απαραίτητα σαδιστής.

    Για να χτίσουν ένα σπίτι σφάζουν ένα κόκορα.
    Για το Πάσχα μόνο στην Ελλάδα σφάζονται κάπου ένα εκατομμύριο αρνιά.
    Για να φτιάξουν μία πόλη έκαψαν αναρίθμητα δέντρα.

    Για αυτά τι κάνατε πέρα από μία χλομή διαμαρτυρία;

    Ο σαδισμός φταίει άραγε; Μήπως η ανθρώπινη απληστία; Από αυτή έχουμε άφθονη και στο «έγκλημα» η συμμετοχή μας είναι ισόποση.

    Δεν με ελκύει ο βασανισμός ενός ζώου. Προτιμώ τους ανθρώπους. Βογκάνε καλύτερα.

    Αλλά από την άλλη όμως δεν αντέχω τον στρουθοκαμηλισμό…
     
  8. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: slaughtering απο γυναικες

    O σαδισμος κ ο σαδιστης εχουν το ακαταλογιστο? και αν ναι εως ποιο σημειο?
    αν υπάρχει σημειο ..
     
  9. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: slaughtering απο γυναικες

    Απο το στομα μου το πηρες!

     

    Συμφωνω και σε ολα τα προηγουμενα που εξεθεσες εδω!
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: slaughtering απο γυναικες

    Φυσικά και δεν έχει το ακαταλόγιστο , όπως και όλοι οι υπόλοιποι.

    Πώς θα σου φαινόταν κάποιος που σκοτώνει τα μικρά ενός ζώου, για είναι πιο νόστιμη η σάρκα που θα γευτεί; Που τα βουτάει από την μάνα τους;

    Αυτό συνδέεται με την επιβίωση του ή μήπως έχει το ακαταλόγιστο;
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Τα κίνητρα λοιπόν δεν έχουν καμία σημασία;