Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Somnophilia ή Sleepysex

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 15 Φεβρουαρίου 2007.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Με την αρχική "ψυχιατρική" τοποθέτηση του ζητήματος από τον Sadal δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς.
    Αναρωτιέμαι όμως, αν τύχει και ερωτοχτυπηθούν δύο πρόσωπα με την ίδια ιδιορυθμία της υπνωτικής απόλυτης παθητικότητας, πώς άραγε - πέρα από την αμοιβαία επωφελή υπνοθεραπεία - διαπράττουν συνουσία, ενώ αμφότεροι κοιμούνται;
     
  2. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Σας φαίνεται αναγκαίο να διαχωρίσουμε λίγο το somnophilia από το necrophilia? Εμένα μου φαίνεται.
     
  3. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Παρτούζα με ξυπνητήρι ίσως;
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Ορθόν! Ορθότατον! Η απορία ελύθη οριστικώς!
     
  5. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member


    Σαφώς και πιστεύω πως δεν είναι το ίδιο. Σε πολλές περιπτώσεις παρ’όλα αυτά μπορούμε να το δεχτούμε σαν την πιο “ελαφριά” έκφανση της νεκροφιλίας. Όσοι το υποστηρίζουν αυτό μιλούν τόσο για την κοινή κατάσταση που έχει τόσο ο ύπνος όσο και ο θάνατος. (απώλεια συνείδησης κτλ) Ελπίζω κάποιος που έχει ασχοληθεί με το θέμα να έχει να μας πει κάποια πράγματα περισσότερα πάνω σε αυτό.

    “...Ο «νεκρός/η» εκείνη την στιγμή απελευθερώνεται από κάθε ενοχή (ας μην ξεχνάμε ότι ασυνείδητα το σεξ «είναι κακό»), καθώς ως «νεκρός» είναι τρωτός, παραδομένος και άμοιρος ευθυνών. Όλο το «βάρος» μεταφέρεται στον «ζωντανό» που έχει τον έλεγχο, που κάνει χρήση του «νεκρού σώματος» προκειμένου να ικανοποιηθεί....”

    Το παραπάνω είναι κομμάτι από κάποιο κείμενο στο web σχετικό με το sleepysex.
    Από εκεί και πέρα μου αρέσει να το χρησημοποιω μεσα στο BDSM σαν μέσo για την επίτευξη κάποιον σκοπών και οχι σαν αυτοσκοπό.
     
  6. blindfold

    blindfold Contributor


    και αυτό είναι κακό ;
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Πιστεύω πως ναι αν το εξασκούν και δεν το σκέφτονται απλά.
    Γι' αυτό είναι και παράνομο εξάλλου.

    Μιλάω φυσικά για την νεκροφιλία και όχι το Sleepysex ή όπως αλλιώς ονομάζεται.
     
  8. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Το ζήτημα σε αυτό το thread είναι πολύ συγκεκριμένο και δεν έχει καμιά σχέση με την νεκροφιλία. Αν έχετε να πείτε κάτι πάνω σε αυτό και θέλετε να το μοιραστείτε μαζί μας σας περιμένω  
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Σαν σκέψη δεν έχει;

    Προσωπικά αγνοούσα πως υπάρχει τέτοιο fetish αλλά διαβάζοντας πως:
    και
    προσωπικά κάπου μπλέχτηκα.

    Για να μην παρεξηγηθώ ξαναλέω πως δε γνωρίζω για τη συγκεκριμένη πρακτική, αλλά απλά αναρωτιέμαι αν τελικά εντάσσεται ή όχι στα πλαίσια που αναφέρονται στο quote.
     
  10. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Απλά αναφέρω τις απόψεις κάποιον γνωστών που ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα καθώς και ότι έχω διαβάσει στο web γενικότερα. Δεν έχω σχηματίσει προσωπική μου άποψη.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Το έχω βιώσει και σαν "θύτης" παλαιότερα και σαν "θύμα" και είναι κάτι που με εξιτάρει προσωπικά.
    Το να με χρησιμοποιεί Ο Κύριος ενώ κοιμάμαι έχει συμβεί αρκετές φορές και μία φορά ενώ ήμουν σε ημιλιπόθυμη από breath play κατάσταση.

    Σαν "θύμα" νιώθω πιο έντονα το πόσο το σώμα το οποίο φέρω δεν ανήκει σε μένα αλλα σε Κείνον και είναι στη διάθεση Του προς χρήση όπως και όποτε και με όποιους τρόπους Εκείνος Επιθυμήσει. Είναι αν θέλετε συμβολικά πιο ξεκάθαρο ποιος έχει την κυριότητα και τον απόλυτο έλεγχο του σώματος μου.
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Είναι κάτι που αρκετές φορές με ενέπνευσε , ιδίως στα λαγόνια . Αρκεί σταδιακά να την επανέφερα στην συνειδητή αντίληψη . Αναρωτήθηκα αρκετές φορές , αν αυτό είχε σχέση με την έλλειψη των αρχικών αντιστάσεων του «υπνωτισμένου» …

    Θα επανέρθω.