Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

[split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 13 Φεβρουαρίου 2007.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Μου θυμίζει(σχετικά) τη δικαιολογία των αμερικανών αξιωματικών στο Ιράκ με την ανάλογη δραστηρίοτητα των μαζορετών ,για το βασανιστήριο της πυραμίδας στους κρατούμενους..
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Μου εξηγείς τί εννοείς; Ειλικρινά δεν το κατάλαβα.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Εμβάθυνα λίγο στα περι δικαιολογίας  
     
  4. Maley

    Maley Contributor

    ..απορω που προβληματιζεστε για απαταιωνες του κοινου ποινικού δικαιου...
     
  5. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Προς anasia:
    Δεν μίλησα για σαδισμό αλλά για σαδομαζοχισμό (ο Archon έπιασε την διαφορά   - one point Archon).
    Από την στιγμή που τα ρεπορτάζ ανέφεραν απειλές προς το πρόσωπο του θύματος απο τους δράστες για να μην μιλήσει και συνεπώς αποκλείεται η συνένεση, ναι η συμπεριφορά τους είχε σαδιστική έκφραση. Δεν αναφέρεται πουθενά, όμως, η ύπαρξη ηδονής από τους δράστες (πιθανόν να είχαν προηγούμενα με το θύμα, κοινώς να ήταν μια πράξη αντεκδίκησης). Συνεπώς δεν μπορώ να την ονομάσω σαδιστική. Δεν αρκεί, όμως, μόνο η πιθανή ύπαρξη ηδονής για να χαρακτηρίσω "σαδιστική" την συμπεριφορά τους. Μου φάνηκε ίδια με αυτή των Γερμανών (που ως γνωστόν είναι φίλοι μας, μέχρι να ανακαλύψουν το ραδιόφωνο) στα μπουντρούμια της Commandatur τον Β' Παγκόσιο Πόλεμο (και μη μου πει κανείς πως τα Ες Ες ασκούσαν s/m!!!).
    Η προσωπική μου ηθική και αιθητική καταδικάζει αυτή την πράξη ως εγκληματική, λόγω απουσίας συναίνεσης. Δεν υπήρξε ίχνος πνευματικής Κυριαρχίας, παρά μόνο σωματική επιβολή λόγω της υπεροχής σε αριθμό και μυϊκή δύναμη των δραστών, κοινώς υποδούλωση, κάτι το παντελώς άσχετο με όσα συγκινούν εμένα και όσους έλκει το bdsm.
     
    Last edited: 13 Φεβρουαρίου 2007
  6. blindfold

    blindfold Contributor

    χμμμ
    απλά όταν κάποτε δούμε μερικούς βιασμούς σε μεθυσμένες κοπελίτσες (που συμβαίνουν συχνά αυτοί, κάτι επίκαιρο μιάς και έχουμε καρναβάλια... ) και όταν θα προβάλουνε σαν δικαιολογία το bdsm τότε θα κατόπιν εορτής θα προβλιματιζόμαστε ;
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα


    οχι δεν την ανεφερες , εγω την ανεφερα , δεν ηταν αναγκη να '' πιασει'' καποιος την διαφορα , ηταν πολυ διαφορετικο και φαινοταν .
    εσυ δεν '' επιασες '' αυτο που ειπα εγω και ειχε να κανει με κατι πιο περα και σε μια αν θες συνεχεια σε αλλο νημα .

    συμφωνω πανω κατω σε οσα λες στην τελευταια σου παραγραφο , '' Η προσωπική μου ηθική και αιθητική καταδικάζει αυτή την πράξη ως εγκληματική, λόγω απουσίας συναίνεσης '' ,
    για τα αλλα ολα , μεγαλη κουβεντα θα πιασουμε αν την ανοιξουμε και δεν θα ειναι ευκολο να κατανοησουμε ακριβως τι θα θελει να πει ο ενας και ο αλλος ... γραπτα .
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Σιγά μη δεν υπήρχε ηδονή, φίλε μου... Την κρατούσαν δεμένη επί πέντε μήνες και μεταξύ όλων των άλλων τη βίαζαν κατ' εξακολούθησιν, απλώς γιά λόγους αντεκδίκησης, τελείως υπηρεσιακά... Πολύ μακρόχρονη βεντέτα αλήθεια.

    Και βέβαια όχι, αλλά δεν είναι πιθανότατο ότι κάποιοι τουλάχιστον επαγγελματίες ή στρατευμένοι έστω βασανιστές, απολαμβάνουν τις δραστηριότητες ή τις αρμοδιότητές τους; Στον bdsm χώρο, όπως μεταξύ μας συνήθως τον εννοούμε, μπορεί να μην ανήκουν, σαδιστές όμως δεν είναι;

    Η προσωπική μας λοιπόν ηθική και αισθητική, η δική σου, η δική μου
    καθώς και πολλών άλλων, συμφωνούν απόλυτα...
    Το πρόβλημα ορολογίας όμως που έθεσαν η soft crystal κι η anasia, παραμένει:
    Μήπως μας μπερδεύει η χρήση του όρου "σαδιστής" όταν χρησιμοποιείται γιά να
    περιγράψει βιαστές δυστυχών υπάρξεων από τη Βουλγαρία ή βασανιστές εντολοδόχους
    ολοκληρωτικών καθεστώτων (που, εγώ τουλάχιστον δεν αμφιβάλλω, αντλούν απόλαυση
    από τις πράξεις τους), επειδή τον ίδιο όρο επιμένουμε να χρησιμοποιούμε κι εμείς,
    αναφερόμενοι στον εαυτό μας, δηλώνοντας όμως τη σεξουαλική μας ιδιαιτερότητα;

    Μήπως λοιπόν θα έπρεπε να προβληματιστούμε επιτέλους, γιά το κατά πόσο κάποιοι
    τίτλοι στους οποίους παραμένουμε προσδεδεμένοι, δεν μας καλύπτουν; Μήπως θα ήταν
    πλέον έντιμο, απέναντι τόσο στους άλλους αλλά και στον ίδιο μου τον εαυτό, να μην
    αυτοαποκαλούμαι "σαδιστής" αλλά "άτομο που απολαμβάνει την προσφορά πόνου προς
    άτομα του αντιθέτου φύλλου πρόθυμα να τον αποδεχθούν"; Ξέρω ότι τέτοιοι όροι
    βέβαια θα ήταν μάλλον δύσχρηστοι, από την άλλη πλευρά όμως, θα άφηναν πολύ
    μικρότερα περιθώρια γιά παρανοήσεις, απάτες ή αυταπάτες...
     
  9. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Δεκτό το σχόλιο. Απίθανο το ενδεχόμενο που παρουσίασα... μπορεί όμως να μου πεί κάποιος αν το κίνητρο του εγκλήματος ήταν η άντληση ηδονής ή κάτι άλλο;

    Ένας βασανιστής δεν κερδίζει την ελευθεριότητα του άλλου. Το θύμα του παραδίδεται για βασανισμό δεμένο πισθάγκωνα. Αυτό, κατά την γνώμη μου, δεν καταδεικνύει σαδιστή, αλλά βασανιστή (γαμώ την σημειολογία μου γαμώ).

    Συμφωνώ φίλτατε σε προσωπικό επίπεδο και ως διαπροσωπική συμπεριφορά στην κατάριψη των στερεότυπων χαρακτηρισμών (σπανιότατα θα αποδώσουν την πλήρη ουσία). Όταν όμως συζητείται (καλή ώρα) ένα θέμα και εξετάζεται αν συνάδει με μια συγκεκριμένη ορολογία, πρέπει οι μετέχοντες στην συζήτηση να γνωρίζουν τι σημαίνει ο όρος.
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Ο όρος ¨σαδισμός¨ ανήκει στο bdsm και προέρχεται από τα γραπτά του ντε σαντ που περιείχαν βία με σκοπό τον ερωτισμό επειδή αυτός ο όρος έχει φορτωθεί μια εγκληματική ψυχοπαθολογία (ίσως και όχι άδικα γιατί σε πολλές περιπτώσεις ένας σαδιστής θέλει να εξοντώσει το θύμα του ασχετα αν το κάνει η όχι)
    Παρόλα ταύτα όμως είναι όρος του χώρου καθαρά.
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα


    Άνδρας είμαι και άνδρες το έκαναν , άρα πρέπει να σταματήσω να αυτοαποκαλούμαι άνδρας .

    Σαδιστής είμαι και αυτοί που το έκαναν για κάποιους άλλους είναι σαδιστές , άρα είμαι ένοχος !

    Οι παρανοήσεις Όμορφέ μου MindMaster , γίνονται από αυτούς που θέλουν να τις κάνουν . Αν ενοχλούν οι λέξεις σαδισμός , μαζοχισμός , ταπείνωση , εξευτελισμός ή ό,τι άλλο , τότε μάλλον χτυπούν σημεία σκοτεινά , που για εμένα καλό είναι να ξεκαθαρίζονται μία και καλή . Για αυτό λοιπόν…
     
    Last edited by a moderator: 14 Φεβρουαρίου 2007
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    …είμαστε εδώ όχι για να βρούμε ανυποψίαστα θύματα , ώστε να βιάσουμε , να βασανίσουμε , να εκδώσουμε , να κάνουμε ανθρώπους να υποφέρουν , να κάνουμε κακό σε ανθρώπους . Είμαστε εδώ για να μοιραστούμε τις δικές μας απολαύσεις με ανθρώπους που τις κατανοούν , τις συμμερίζονται , που έχουν οικείες με τις δικές μας , που ψάχνουν κάποιους σαν και εμάς , όπως εμείς αυτούς .

    Είναι λογικό σε κάποιους που σχέση με το χώρο δεν έχουν , αλλά θέλουν να παραμένουν σε αυτόν , μα την πίστη μου δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί , να φαινόμαστε ανώμαλοι . Ανώμαλα μας φαίνονται και τα ζώα όταν κάνουν σεξ μπροστά μας , όπως και κάτι μου λέει ότι έτσι μας βλέπουν και αυτά …