Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

[split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 13 Φεβρουαρίου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    …νιώθω συνέχεια εδώ μέσα ότι με την πρώτη ευκαιρία ψάχνουμε κάποιον να σταυρώσουμε , να μειώσουμε , να υποτιμήσουμε , να θάψουμε , να βρούμε τον κακό . Ήθελα να ξέρω τελικά το forum , αποτελείται από θρήσκους που παραμονεύουν τους σατανιστές ανώμαλους για να τους πετροβολήσουν ή απλώς είναι γνώρισμα χαρακτηριστικό που συνδέεται με την μιζέρια της μη κατανόησης του ξένου ; Είναι απίστευτα το πόσο μόνος νιώθω εδώ μέσα . Τόσο μόνος όσο δεν ένιωσα ποτέ στον έξω κόσμο .

    Είμαι απογοητευμένος και θλιμμένος…
     
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    και εγω ετσι νιωθω ωρες ωρες.
    Καταπίεση, κυνηγητό, λιθοβολισμό.
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Ηλια ,
    Το θέμα νομιζω είναι να αντιληφθούμε τις έννοιες των λέξεων που χρησιμοποιούμε στην ουσία τους και να κατανοήσει ο κάθε ένας όταν αυτοονομάζεται κάπως , αυτό το κάπως τι πραγματικά είναι , τι πρεσβεύει και όχι τι θέλει να είναι .

    Δεν καταλαβαίνω πραγματικά στο συγκεκριμένο νήμα από πού πιάστηκες και έγραψες αλλά και ένιωσες έτσι .
    Κάποιοι από μας συζητάμε εδώ και συζητάμε και πριβέ και μεταξύ μας δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα , αλήθεια !

    Από τι ενοχλήθηκες τόσο ?

     
     
  4. female

    female Contributor



    Ομολογουμένως δεν γνωρίζω για τη συγκεκριμένη περίπτωση, αν και συχνά τα στοιχεία που φτάνουν στα δελτία ειδήσεων είναι "στο περίπου", για διάφορους λόγους.

    Στην καταναγκαστική πορνεία στην Ελλάδα υπάρχουν σήμερα περί τις 17.000 νέες γυναίκες και ανήλικα. Που εναλλάσσονται.

    Είναι γνωστότατη πρακτική, μετά την άφιξή τους, το "σπάσιμο ηθικού" με "σαδιστικές" μεθόδους -- της απομόνωσης σε σκοτεινό δωμάτιο για κάποιο χρονικό διάστημα, της στέρησης τροφής και νερού, των απανωτών βιασμών, σωματικής βίας, απειλών, και συχνά σε γυναίκες που δεν μιλάνε τα Ελληνικά. Φυσικά τους έχουν αφαιρεθεί τα χαρτιά τους, είναι χωρίς χρήματα και χωρίς ίχνος ανθρώπινου δικαιώματος. Μόλις "σπάσουν" εντελώς, πωλούνται στον επόμενο προαγωγό, καθώς τα δίκτυα που εισάγουν δεν είναι και οι τελικοί προαγωγοί.

    Δεν γνωρίζω αν ή όχι τα μέλη των κυκλωμάτων εισαγωγής και προώθησης απολαμβάνουν τη διαδικασία αυτή, και σε τελική ανάλυση είναι εντελώς αδιάφορο, μια και ο σκοπός είναι το σπάσιμο ηθικού των νεαρότατων γυναικών (16 δεν είναι καθόλου σπάνια ηλικία) έτσι ώστε να είναι ευκολότερα εμπορεύσιμες. Το αν απολαμβάνουν ή όχι τις σαδιστικές τους μεθόδους οι εισαγωγείς είναι τόσο δευτερεύον όσο το αν ο πωλητής στο κατάστημα που αγόρασα το ψυγείο μου απολαμβάνει να πουλάει ψυγεία ή όχι. Εμπόριο είναι πάνω απ' όλα.

    "Πεντακάθαρη και στα πούπουλα" στην καταναγκαστική πορνεία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Δεν υπάρχουν ανθρώπινα δικαιώματα ούτε για αστείο. Οι συνθήκες διαβίωσης είναι άθλιες. Κάθε λάθος πληρώνεται και με ξύλο, ακόμα κι αν φταίει ο πελάτης. Ούτε γιατρούς δεν επισκέπτονται, και υπάρχουν αμβλώσεις εντελώς εκτός χειρουργείου. Δεν είναι τυχαίο ότι πεθαίνουν καθημερινά από διάφορες ασθένειες, ηπατίτιδα και AIDS, μια και αν ο πελάτης απαιτήσει και πληρώσει για επαφή χωρίς προφυλακτικό, δεν μπορούν να αρνηθούν --- τον λόγο τον έχει το αφεντικό, το οποίο θα βρει εύκολα και φτηνά "εμπόρευμα". Επίσης δεν λείπουν οι εκτελέσεις για παραδειγματισμό. Γενικά, μετά από λίγα χρόνια χρόνιας κακοποίησης κυρίως ψυχικής, δεν έχουν κανένα μέλλον όταν βρουν την "ελευθερία" τους, οπότε και απελαύνονται.

    17.000 γυναίκες και ανήλικα (αγόρια και κορίτσια) σήμερα στην Ελλάδα ζουν κάπως έτσι. Όχι, αυτά δεν φτάνουν ποτέ στις ειδήσεις, κι αν φτάνουν, τα ξεχνάμε.

    Απώτερος σκοπός, όπως κάθε εμπορίου, το κέρδος.

     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ανάσα μου , η εικόνα μου πηγάζει από όλα τα νήματα. Από όλες τις συναντήσεις , από όλες τις συζητήσεις , αφού σκέφτομαι σοβαρά , να δημιουργήσω μία κλειστή ομάδα ανθρώπων που θα μιλάμε την ίδια γλώσσα και να αποσυρθώ από τα όποια όνειρα μπορεί να είχα , ο ονειροπαρμένος...
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα



    Οι κλειστές ομάδες φέρνουν απομόνωση γνώσεων , απόλυτες απόψεις , ακραίες ιδέες κλπ Ηλία μου και το ξέρεις καλά εσύ αυτό , γιατί ενίοτε το πολεμάς εδώ .
    Άσχετα από την όποια δυσαρέσκεια σου και την δική μου πάμπολλες φορές , πάντα στο τέλος μένει το κάτι παραπάνω που παίρνουμε .
    Ακόμα και τα άσχημα και τα αρνητικά καλό κάνουν. Μαθαίνεις από όλα !

     
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ορισμένες φορές μαθαίνεις περισσότερο αν κοιτάξεις πιο προσεκτικά μία μικρή πέτρα , παρά αν έχεις τα μάτια σου καρφωμένα στα αστέρια...
     
  8. zeugari

    zeugari New Member

    Απάντηση: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Αν έστω και ένα άτομο κερδίζει με αυτά που διαβάζει εδώ μέσα (από όλους) δεν άξίζει τον κόπο να γράφονται όλες οι απόψεις? Τι κερδίζει? ίσως μόνο ένα σκαλί στο να σκέφτεται. Είναι λίγο άραγε αυτό.
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Κατανοητά και σωστά όλα αυτά female , αλλά η συζήτηση εδώ που έχουμε ανοίξει έχει να κάνει με τον σαδομαζοχισμό , σαδισμό κλπ , οχι με την πορνεια , αν την γυναίκα αυτή την χρησιμοποιούσαν για χρήματα , για εμποριο οπως λες και αν ο σκοπος ειναι το σπασιμο τους η οτι αλλο .
    Εδω στο νημα δεν ειναι δευτερευον , ειναι πρωτεύον , και δεν ειναι αδιαφορο καθολου , μια και αυτο σαν βαση συζηταμε .

    δες το πιο πλατια , εξω απο το γεγονος σαν γεγονος , αν μπορεις !  
     
    Last edited: 14 Φεβρουαρίου 2007
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δεν αμφισβητώ ότι κερδίζει κάτι . Αυτό που αναρωτιέμαι ώρες ώρες είναι το αντίτιμο . Καλώς ήρθατε …
     
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Ένας-ένας παιδιά, δεν σας προλαβαίνω...  

    Πιθανώς, και κάτι άλλο. Πως γίνεται να αμφιβάλλεις όμως γιά την επιδίωξη άντλησης ηδονής;

      γιά το περί σημειολογίας...
    Δεν μου απάντησες όμως: Ο Αφγανός δήμιος, που ραβδίζει μέχρις αίματος την καταδικασμένη από το Ισλαμικό δικαστήριο γιατί φορούσε στραβά την μπούρκα της γυναίκα, και την οποία οδήγησαν μπροστά του οι δεσμοφύλακες δεμένη πισθάγκωνα, ο οποίος, πάντως, αντλεί απόλαυση από τη δουλειά του, είναι σαδιστής;

    Αν όμως θεωρούν ότι γνωρίζουν το τι σημαίνει ο όρος; Ή, αν όντως το γνωρίζουν, σύμφωνα όμως με τις συκεκριμένες πηγές ή εμπειρίες που τους παρείχαν αυτή τη γνώση;
    Οι εμπειρίες είναι αναμφισβήτητα διαφορετικές, σίγουρα όμως δεν είναι και οι πηγές;

    Κατά την άποψή μου αγαπητή soft_crystal, ο όρος "σαδισμός" ανήκει στο "χώρο"
    τόσο καθαρά, όσο ανήκει και στην ψυχιατρική και στην κοινωνιολογία...
    Όντως προέρχεται από το όνομα του Ντε Σαντ, από τα γραπτά του όμως;
    Δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
    Αλήθεια, κι ας αφήσουμε γιά λίγο κατά μέρος το σαδισμό του Τζακ του Αντεροβγάλτη,
    πόση σχέση έχει ο σαδισμός του Μαρκήσιου, μ' αυτόν που οι περισσότεροι από εμάς εδώ
    πρεσβεύουμε; Ίσως με απατά η μνήμη μου, και πάει καιρός από την τελευταία ανάγνωση
    της Φιλοσοφίας του μπουντουάρ, αλλά νομίζω ότι η συναίνεση την οποία εμείς έχουμε
    ανάγει σε δόγμα, δεν αποτελούσε προαπαιτούμενο ούτε γιά τον συγγραφέα, ούτε γιά τους
    ήρωες των έργων του...

    Καλώς ή κακώς Ηλία, οι παρανοήσεις "ζουν ανάμεσά μας"... Κι εγώ δεν είπα ότι οι λέξεις που αναφέρεις ενοχλούν, αλλά ότι ενίοτε δημιουργούν συγχύσεις λόγω του ότι ο καθείς τις ερμηνεύει σύμφωνα με διαφορετικά δεδομένα.
    ( Α ναι, και μη με λες τόσο συχνά "όμορφο", αυτό και παρανοήσεις μπορεί να προκαλέσει, και αυταπάτες σε μένα δημιουργεί...   ).

    Ορθόν και αληθέστατο. Το μόνο που εγώ θέλω να σημειώσω, είναι ότι πρέπει να είναι
    επίσης και σαφέστατο.

    Αυτό ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα... Πάντως καθόλου δεν μου άρεσε... Και μιά κατέληξες εδώ, αρχίζοντας από δικό μου post, θα ήθελα να μου το εξηγήσεις, γιατί ειλικρινά ανησυχώ...
     
  12. zeugari

    zeugari New Member

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Αυτό που αναρωτιέμαι ώρες ώρες είναι το αντίτιμο . Καλώς ήρθατε …[/QUOTE]

    Σε κάθε τι υπάρχει αντίτιμο. Πόσο είσαι έτοιμος να το αντέξεις. Ευχαριστώ για το καλώς όρισμα. Και στο συγκεκριμένο post οι απαγωγείς πλήρωσαν το αντίτιμο. Σαδισμός ναι. Ικανοποιήση ναι. Αλλά όχι bdsm. Για μένα το bdsm σημαίνει δίνω και παίρνω. Ανακαλύπτω, ολοκληρόνομαι. Και από τις δυο πλευρές. Είναι ανάγκη δύο. Όχι ενός. Ο σαδισμός υπάρχει και στα μικρά παιδιά που απολαμβάνουν να σκοτώνουν μυρμήγκια, χωρίς να καταλαβαίνουν τι κάνουν. Το Bdsm δημιουργήθηκε από μας για να κερδίζουμε την ψυχή μας. Πόσοι από μας ξέρουμε τι κάνουμε και γιατί. Εγώ σίγουρα όχι. Αυτό μαθαίνω από δω. Σιγά σιγά. Θέλει χρόνο.