Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

[split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 13 Φεβρουαρίου 2007.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Το bdsm είναι η εξέλιξη και ένας χώρος με κανόνες (όπως η συναίνεση) για να προστατευτεί από τέτοιες ακραίες συμπεριφορές. Δεν μπορούμε να αφορίσουμε έναν όρο όμως.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλ

    Όπως είπα και πριν , από την συνολική εικόνα εμπνέυσθηκα και αποφάσισα να γράψω σε αυτό το ιδιαίτερα το νήμα μετά το split που έγινε . Υπάρχει λόγος . Από το δικό σου ποστ ξεκίνησα γιατί θεώρησα ότι θα με παρεξηγήσεις στο μικρότερο βαθμό από τους άλλους όμορφε και θα συνεχίζω να το λέω ( το όμορφε) μέχρι να σε διαφθείρω στην έπαρση  
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

     
    Last edited: 14 Φεβρουαρίου 2007
  4. zeugari

    zeugari New Member

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

     
  6. zeugari

    zeugari New Member

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

     
  7. hugger

    hugger Regular Member

    Re: Απάντηση: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Σφαξε μ αγά μου ν αγιασω μου φαινεσαι ωρες ωρες, δεν περιμενα αυτη την δηλωση απο την soft_crystal, που τουλαχιστο ειναι ενα απο τα σταθερα στιγματα στο χαρτη που σαρωνει το ρανταρ του forum. (εκει στ΄ ανοιχτα θα προσθετα   )

    Οσο για το θεμα που εβαλε ο L-strike , νομιζω οτι χτυπαει κατευθειαν στην καρδια του πιο ευαισθητου σημειου της κοινοτητας, δηλαδη το διαχωρισμο μεταξυ διαστροφης και διαστροφης. Μα τι γραφω? Ιδιο όρο και για τις δυο περιπτωσεις? Και μονο η συναινεση κανει τη διαφορα? Κι αν η βουλγαρα μετα απο αυτη την "εκπαιδευση" αρέσκονταν στη μεταχείριση αυτή και δήλωνε συναίνεση? ποια η διαφορά απο την απατημένη sub που τη "στήνει" στον κατα συναίνεσή της αφέντη της για να τον στείλει στο ακροατήριο..
    Και μη μου πειτε οτι η διαφορά ειναι οτι την εξέδιδαν. Θα πρότεινα να σκαλίσουμε βαθειά στις φαντασιώσεις μας.
    Μάλλον η απορία αν η τέχνη (BDSM) μιμείται τη ζωή ή το αντίθετο επανερχεται και εδω.
    Και τέλος, μάλλον εκδηλώνεται αθέμιτος ανταγωνισμός στο forum, απο τα ΜΜΕ και μάλιστα απο την TV  
    Κριμα που εχω πεταξει χρονια τωρα την συσκευη μου....
     
  8. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

  9. Mannia

    Mannia Regular Member

    Απάντηση: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Eιναι "καθαρος" σαδισμος η περιπττωση αυτη.
     
  10. female

    female Contributor



    Υπάρχει, πιστεύω ποιοτική διαφορά ανάμεσα στη μαζοχιστική φαντασίωση και την πραγματικότητα. Έχει ξανασυζητηθεί με αφορμή τις φαντασιώσεις βιασμού. Μπορεί κάποιος να φαντασιώνεται οτι βιάζεται, εκδίδεται, εξαναγκάζεται να κάνει ακραίες πράξεις, και αυτό να το βρίσκει ιδιαίτερα διεγερτικό. Αν όντως αυτά του / της συμβούν 100% ξαφνικά και παρά τη θέλησή του / της, δεν θα είναι καθόλου μα καθόλου διεγερτικό ή ευχάριστο - ακριβώς τα ίδια που φαντασιώνεται συμβολικά, μια και η φαντασίωση παίρνει τη μορφή που θέλουμε να της προσδώσουμε. Υπάρχει, πιστεύω, ποιοτική διαφορά ανάμεσα στο "Συναινώ να μου κάνεις από δω και πέρα ότι θέλεις χωρίς την συναίνεσή μου γιατί σε εμπιστεύομαι" και στο να συμβεί ξαφνικά και χωρίς να έχεις απολύτως κανένα λόγο ούτε στο ποιος θα σε κακοποιήσει.

    Για να ρωτήσω τη γνώμη σου ακριβώς στην τελευταία μου πρόταση παραπάνω, και σύμφωνα με αυτά που γράφεις εδώ -- Υπάρχει μια αρχική συναίνεσή σου ή όχι στο ποιός θα σε χρησιμοποιήσει χωρίς την παραπέρα συναίνεσή σου και "χωρίς κανόνες"; Αν δηλαδή εμφανιστεί ξαφνικά μια μέρα στην πόρτα σου ο οποιοσδήποτε από το χώρο, ασχέτως ηλικίας, εμφάνισης, γούστων, επιπέδου, είτε τον συμπαθείς είτε όχι, και σου δηλώσει πως από δω και πέρα θα μπορεί να κάνει οτιδήποτε επιθυμεί, μα οτιδήποτε, όπως για παράδειγμα όλα αυτά που υπέστη η γυναίκα στην είδηση που δημοσιεύτηκε, χωρίς να ρωτηθείς ποτέ ποια είναι τα αγαπημένα σου μαστίγια, αν ή όχι θα εκδοθείς και σε ποια χώρα κλπ., χωρίς ενδιαφέρον για τη σωματική σου υγεία (π.χ. για το αν θα κολλήσεις AIDS ή όχι), αυτό θα είναι η πραγμάτωση του bdsm σου; Μήπως προϋπάρχει μια συναίνεση, μια αρχική συμφωνία κανόνων ή μη κανόνων, μια επιλογή προσώπου και χαρακτήρα τουλάχιστον προτού ξεκινήσουν οι "μη-συναινετικές" σαδιστικές πρακτικές; Μήπως και αυτό κάνει τη διαφορά;

     
  11. Astir

    Astir Guest

    Πάρα πολύ σωστά, female.
    Είναι εντελώς διαφορετικό να φαντασιώνουμε τα πιο ακραία, στο κρεβάτι μας, ασφαλείς κι εντελώς άλλο πράγμα η πραγμάτωσή τους και μάλιστα χωρίς τη δική μας έγκριση.

    Α.
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor

    Ευτυχως που υπαρχουν και φωνες σαν της female και βαζουν τα πραγματα στη θεση τους.

    Γιατι καλα οι φαντασιωσεις μας (δικες μας ειναι και οπου θελουμε τις φτανουμε) την ωρα που ασφαλεις στο κρεβατι μας εξασκουμαστε στη τεχνη του αυνανισμου..

    Εκει, προφυλαγμενες και προφυλαγμενοι, μπορουμε να δεχτουμε ορδες να μας περασουν, να μας κακοποιησουν, να μας κρεμασουν, να μας εκδοσουν, να μας τρυπησουν και να μας χαρακωσουν ...να μας κανουν τα παντα..χωρις συναινεση ..απολυτα ανοιχτες/οι κι υποταγμενες/οι στους φανταστικους αφεντες, βιαστες κλπ..

    .....

    Καλο θα ειναι να ξεχωριζουμε τη φαντασια και τη στιγμη της αυτοικανοποιησης με την παραγματικοτητα