Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

[split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος L_Strike, στις 13 Φεβρουαρίου 2007.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα



    female,

    έφερα ένα παράδειγμα ....
    '' Το bdsm λέει η soft είναι συναίνεση , το δικό της bdsm ,
    γιατί το δικό μου δεν λέει κάτι τέτοιο , ούτε μιλάει για κανόνες . ''

    για να πω τελικά , αυτό ....

    '' Πολλά και διαφορετικά όχι μόνο στο τι θεωρεί κάποιος πως είναι το bdsm
    αλλά και πως το βιώνει ,
    όπως και ότι ,
    άλλο μπορεί να γνωρίζει και να ασπάζεται και άλλο τελικά να ζει κλπ ''

    Δεν έγραψα την προσωπική μου άποψη κάπου .
    Αν ήθελα να το κάνω θα έγραφα στο νήμα της soft και όχι εδώ που ουδεμία σχέση έχει .

    Ξέρεις ,
    είναι κάποια πράγματα που ο κάθε ένας επιλέγει αν θα τα αναφέρει σε αυτό το φόρουμ ,
    και οι λόγοι είναι πολλοί .
    Για δύσκολα ,περίπλοκα θέματα είναι καλύτερα να συζητάς πρόσωπο με πρόσωπο ,
    για να μπορέσει να σε κατανοήσει ο συνομιλητής σου ,
    και να μην παρανοεί αυτά που γράφεις , και επίσης επιλέγει πολλές φορές
    να μην τα αναφέρει καν γιατί μπορεί να είναι πολύ μακριά από τις απόψεις του συνόλου,
    και δεν θέλει να μπει στην διαδικασία είτε να υπερασπιστεί τις απόψεις του είτε να κάτσει να τις αναλύσει σε μεγάλα ποστ.... κλπ


    Παρόλα αυτά την άποψη μου , για μένα , αν και συγκαλυμμένα την είπα και ήταν στην τελευταία πρόταση που έγραψα …..
    ‘’ άλλο μπορεί να γνωρίζει και να ασπάζεται και άλλο τελικά να ζει ‘’ ,
    και αυτο επισης ... για πολλους λογους .
     
  2. female

    female Contributor



    Ευχαριστώ για την απάντηση anasia. Ακόμα κι αν δεν επιθυμείς να εκφραστείς για οποιουσδήποτε σεβαστότατους λόγους, πιστεύω οτι, σε τελική ανάλυση, σημασία έχει οτι τελικά εσύ ξέρεις τι και πως θέλεις να ζεις, χωρίς να χρειάζεται να το εκθέτεις εδώ, φυσικά.

    Εύχομαι να μπορείς να πραγματώνεις αυτό το δικό σου bdsm, όπως το ασπάζεσαι.

     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα



    Το θέμα δεν είναι τόσο ότι δεν επιθυμώ να εκφραστώ για τους οποιουσδήποτε σεβαστότατους λόγους female, όπως λες ,
    αλλά ότι επιθυμώ να εκφράζομαι επιλεκτικά είτε αυτό σημαίνει σε θέματα , είτε σε ανθρώπους
    η αυτό σημαίνει μέσα σε ένα φόρουμ η έξω στη ζωή μου .
    Έχω γράψει και στο παρελθόν , ότι όλα δεν είναι για όλους .
    Σημασία έχει όχι μόνο για μένα αλλά και για κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο θεωρώ ,
    ότι ζει να το κάνει με πλήρη επίγνωση , φτανει αυτο .


    την καλησπερα μου !
     
     
    Last edited: 14 Φεβρουαρίου 2007
  4. Nireus

    Nireus Regular Member

    Απάντηση: [split από ειδήσεις] περί σαδισμού με αφορμή ένα έγκλημα

    Ο σαδισμός και ο μαζοχισμος ενυπάρχει στην ανθρώπινη φύση ούτως ή άλλως.
    Το ότι πρόκειται για σαδιστική συμπεριφορά είναι προφανές, αν και σήκώνει κι αυτό συζήτηση.
    Όμως από τότε που κατεβήκαμε απο τα δέντρα και συστήσαμε κοινωνίες προσπαθούμε να απωθήσουμε τις ζωώδεις συμπεριφορες.Να βάλουμε όρια και παράλληλα να αναπτύξουμε κοινωνική συμπεριφορά. Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις , όπως και σε έκρυθμες καταστάσεις αποδεικνύεται πως αυτό δεν είναι κανόνας. Τα ζώα ζούν ανάμεσσά μας.
     
  5. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Εμείς όλοι φταίμε και για αυτό.
    Δεν υπάρχει περίπτωση ένας γείτονας, ένας περαστικός, κάποιος τέλος πάντων, να μην είχε καταλάβει κάτι.
    Είμαστε όμως ανεύθυνοι!!!
    Πάσχουμε από το σύνδρομο του ωχ-αδερφισμού, έλα μωρέ και τι έγινε, τι με νοιάζει εμένα.
     
  6. MasterTheo

    MasterTheo Regular Member

    Νομίζω ότι δώσαμε πολύ σημασία σε λέξεις που χρησιμοποίησε ο δημοσιογράφος, που σίγουρα τις χρησιμοποίησε με διαφορετική έννοια, από την έννοια που δίδουμε εμείς.
    Να μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το ρεπορτάζ πρέπει να έχει και το στοιχείο του εντυπωσιασμού και λέξεις όπως "σαδιστής", "σκλάβα", "βιασμός", "δεμένη", σίγουρα προκαλούν το ενδιαφέρον του αναγνώστη για να διαβάσει παρακάτω.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Δε νομίζω ότι χρειάζεται ένας περιγραφικός όρος για να διαχωρίσει τον σαδιστή εντός κοινωνίας ανθρώπων από τον εγκληματικό σαδιστή. Η σύγχρονη ψυχολογία τους διαχωρίζει έτσι και αλλιώς. Ο πρώτος θεωρείται πλέον υγιής ψυχικά σύμφωνα με την αμερικανική ταξινόμηση αλλά όχι και αυτήν του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, ο δεύτερος θεωρείται ψυχοπαθής.

    Έτσι ακριβώς.

    Δεν είναι τόσο ακατανόητο. Τους συγκινεί ο χώρος, με την πλήρη σημασία της λέξης "συγκινεί".

    Νιάτα, ιδεοφόρα και παθιασμένα...  
    Σημείωσε όμως κάτι άλλο: στον "έξω κόσμο" δεν πηγαίνεις να πεις αυτά που λες εδώ, έτσι δεν είναι. Σε σχέση με τον "έξω κόσμο" καλά είμαστε από άποψη ελευθερίας έκφρασης στο φόρουμ και από άποψη επικοινωνίας στη βάση της σεξουαλικότητάς μας και από βδσμ, το έχω διαπιστώσει πολλές φορές.

    Πιθανότατα ναι. Μπορεί και να έγινε στην πορεία. Είναι όμως κοινωνικά θεσμοθετημένος, στο Αυγανιστάν, ο ρόλος του και μένει εκτός εγχειριδίων ψυχολογίας. Τώρα αν κουβαλά και στην προσωπική του ζωή την επαγγελματική του διαστροφή, πρωτογενή ή αποκτηθείσα είναι μία άλλη ιστορία... Και ένας πονοκέφαλος  

    Καμμία σχέση δεν έχει ο σαδισμός του Μαρκήσιου με τα καθ ημάς, υπάρχει απείρως αξιολογότερος από εμέ εν φόρουμ συζητητής, ο Dolmance, που κατέχει άριστα το θέμα και μπορεί να σας το επιβεβαιώσει και το έχει ήδη κάνει σε άλλο νήμα  

    Επιτέλους, κάποιος λέει ότι η συναίνεση είναι δόγμα. Αυτό ακριβώς είναι. Δόγμα. Που μάλιστα το θεσμοθέτησε ένας σκλάβος, o david stein, μαζί με τους άλλους δύο όρους του τρίπτυχου. Η συναίνεση έχει κοινωνική σημασία, προσωπική ελάχιστα, γιατί σε μία σχέση Αφέντη σκλάβου, και αυτές είχε υπόψη του ο stein και πώς θα τις νομιμοποιούσε κοινωνικά , ο σκλάβος συναινεί μόνο στο να μπει στη σχέση - δηλαδή ικετεύει. Από κει και πέρα, γίνεται ότι διάολο θέλει ο Αφέντης του (sic), και τον ευχαριστεί αυτό.

    Κοινωνικά όμως, η συναίνεση ήταν αυτή που έβγαλε το βδσμ από την παρανομία. Δεν πηγαίνεις στον δρόμο να σε αρπάξει κάποιος με ή χωρίς λόγο και να σε πετάξει σ ένα κολασμένο dungeon στ όνομα του Μαρκήσιου Ντε Σαντ. Μόνος σου πηγαίνεις εκεί, επειδή το ήθελες και γνωρίζοντας τί θα βρεις εκεί, τα υπόλοιπα πρόβλημά σου. Αν μάλιστα την άλλη μέρα το πρωί μπορείς να πας στη δουλειά σου άνετα και ωραία και να μη σε πάρει είδηση κανείς, αν δεν το θέλει ότι "κάνεις βδσμ" τότε κανείς δεν λέει τίποτα.

    Γι αυτό τη θέλουμε κυρίως τη συναίνεση.

    Ευτυχώς γενικά που ανακουφιστήκατε από την αγωνία σας. Η female παράθεσε δεδομένα χωρίς ιδεολογικό χρώμα.

    Προσθέτω τώρα, ότι στις κουζίνες την ώρα της μαγειρικής κάνει πολύ ζέστη. Δεν έπεται ότι όπου κάνει ζέστη είναι κουζίνα εν ώρα μαγειρικής. Σίγουρα όμως, αν κάποιος δεν αντέχει στη ζέστη, δεν μπαίνει στην κουζίνα να μαγειρέψει. Τώρα, αν κοιτάζει τους άλλους που είναι εκεί και λέει στον εαυτό του "ψέμα", τον αφήνω να σκεφτεί ο ίδιος πώς θα το δουν οι άλλοι της κουζίνας αυτο, όταν και αν ασχοληθούν...