Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Status Perv: To μεγάλο "χωνευτήρι"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 4 Απριλίου 2007.

Tags:
  1. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    @ Mesodo


    ΜΕΡΟΣ Β


    Περί "νέων"

    Το θεωρώ λάθος και ανευθυνότητα όταν ένα νέο μέλος ανακαλύπτει και μαγεύεται από το χώρο του BDSM και της έκφρασης των φετίχ του και εισέρχεται στην Ελληνική Κοινότητα BDSM για να μάθει τι είναι αυτό, εμείς να του περιορίσουμε τους ορίζοντες, επιτρέποντάς του να αποστασιοποιηθεί από τα πράγματα, τοποθετώντας τον εαυτό του έξω και υπεράνω από τις διαδικασίες και τα τεκταινόμενα που συμβαίνουν γύρω του. Και όλα αυτά, χωρίς καν να του ζητάμε να αναζητήσει τουν ρόλο του. Επισημαίνω, πως ο λόγος που το ζητάς αυτό το τελευταίο δεν είναι ‘φασιστικός’, ή για να 'του βάλεις μια ταμπέλα για την άνεση σου', αλλά είναι ουσιαστικός: Το ζητούμενο είναι αν είμαστε όλοι στο ίδιο μήκος κύματος και να υιοθετούμε μια κοινή βάση επικοινωνίας. Του ζητάμε να ψάξει την εαυτό του και να ανακαλύψει αν και σε ποιο βαθμό τον απασχολεί το BDSM και πως το βιώνει εκείνος. Είναι μια εκπαιδευτική διαδικασία, μια διαδικασία αυτογνωσίας και όχι ελιτισμός.


    Και φτάνουμε (επιτέλους) στην ουσία:

    Αν με ρωτήσετε πως θα επιλέξει κάποιος ένα status, θα απαντήσω: μα από το κυρίαρχο στοιχείο της έκφρασής του και από αυτό που θέλει να προβάλει σαν παρουσία στην Ελληνική Κοινότητα BDSM, όπως και οι υπόλοιποι. Και μέσω του BDSM και όχι γενικά, φυσικά.

    Προσωπικά, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν έχω την δυνατότητα να δηλώνω "υποτακτικός φετιχιστής υπηρέτης pet rubberist αλγολάγνος πανηδονιστής". Δηλώνω "υποτακτικός", μια και είναι και το κυρίαρχο και αφήνω τα υπόλοιπα να τα χαρεί και να τα ανακαλύψει ο Ά/άλλος σε δεύτερη φάση...


    Η κατάχρηση του όρου perv


    Ένα άλλο θέμα λοιπόν που τίθεται δεν είναι η χρήση του όρου "perv", αλλά η κατάχρησή του. Ο όρος, όπως έχει επικρατήσει, ανάλογα με το παράδειγμα που ανέφερα πριν, δεν σημαίνει "κάθομαι στο μπαρ και παίρνω μάτι από τα κορόιδα" αλλά "εντάσσομαι κάπου και συμμετέχω στα παιχνίδια, τα οποία απολαμβάνω, απλά οι ρόλοι που αναλαμβάνω σε διαφορετικές στιγμές, είναι διαφορετικοί, ανάλογα με την διάθεσή μου". (Κάτι σαν switch δηλαδή, στο πιο ανάλαφρο). Το δε ακραίο, είναι να μπαίνει κάποιος εδώ μέσα και να λέει "είμαι ‘perv’ και δεν θέλω να έχω σχέση με εσάς και τις διαστροφές σας, απλά σας παρατηρώ τι θα κάνετε, σαν να είμαι στο πάρκο. Διασκεδάστε με!". Περιττό να τονίσω πως κάτι τέτοιο είναι προσβλητικό και πολλοί από εδώ μέσα θα αντιδράσουν έντονα σε μια τέτοια στάση. Και πίστεψε με, όλα αυτά που λέω έχουν συμβεί, με διάφορες παραλλαγές, στο παρελθόν, ουκ ολίγες φορές, από διάφορα άτομα.

    Έτσι, μια και το πρόβλημα το θέτω και στην ονομασία (κάτι σαν το Μακεδονικό, δηλαδή!), τότε η απάντηση που δίνω είναι να χρησιμοποιούμε καλύτερους και πιο εξειδικευμένους όρους για τα status, που θα δίνουν μια καλύτερη περιγραφή αυτού που θέλουμε, σε σχέση με το θέμα του forum, το BDSM και τα φετίχ: π.χ. top, bottom, switch, vanilla, kinky vanilla, foot lover, fetishist, Libertine (Λιβερτίνος), sadist, masochist, cross dresser, ακόμα και το newbie (Νέος στο BDSM), που είναι ειλικρινέστερο του ‘perv’, για αρκετά άτομα νέα στο χώρο. Αν κάποια από αυτά δεν τα έχουμε διαθέσιμα, μπορούμε να αρχίσουμε διάλογο για το αν το perv χρειάζεται επέκταση, ή αν θέλουμε να γίνεται χρήση άλλων όρων.

    Τι θα κερδίσουμε όλοι από μια τέτοια συγκεκριμενοποίηση; Θα ξέρουμε τι να δώσουμε στον άλλο και τι να περιμένουμε από εκείνον, κάτι που σε μια online επαφή, που λείπουν πληροφορίες του σώματος του, βοηθάει την επικοινωνία. Επίσης, θα βοηθούσε να επιλυθεί και η λάθος αντίληψη που έχει επικρατήσει τελευταία εδώ μέσα σχετικά με το τι είναι το περίφημο status perv.


    Περί Σαδικών Λιμπερτίνων

    Τέλος, όσο το γιατί αναφέρομαι στην "διανόηση" του BDSM, στους Σαδικούς Λιμπερτίνους ως perv, το κάνω γιατί, με την λογική που χρησιμοποιείται ο όρος εδώ, περιγράφει περισσότερο εκείνους όσους ασπάζονται την φιλοσοφία του μπουντουάρ, συνειδητά, ή εμπειρικά. Ιστορικά, από εκείνα τα μέλη ξεκίνησε ο όρος και η χρήση του εδώ μέσα. Τονίζω ξανά πως θεωρώ πως ο όρος δεν είναι δόκιμος, αλλά οι ίδιοι έχουν την τάση να 'διαστρέφουν' τα πάντα, εκ πεποιθήσεως, άρα δεν έχει νόημα να ζητήσεις να τοποθετηθούν και να παίξουν με τους κανόνες (είναι η εξαίρεση!). Ένα στοιχείο που δεν αρνούμαι πως υπάρχει και σε σένα, πάντως!

    Δεν είμαι εγώ εκείνος που θα κατατάξει κάποιον σε αυτή την κατηγορία ή θα του υποδείξει που να ενταχθεί. Αν είναι ψαγμένος κάποιος, ας το υιοθετήσει και να μας το επιβάλει πως ανήκει εκεί, μια και θέλει γερά κότσια και ουσία να υποστηρίξει κάποιος κάτι τέτοιο, όπως αντίστοιχα θέλει και το status Master/Mistress.

    Τονίζω πως για τους υπόλοιπους που χρησιμοποιούν τον όρο perv, θεωρώ πως είναι καλύτερο, αν έχουν έστω και κάποια σχέση με το BDSM να δηλώνουν top/bottom. Είναι ένας γενικός όρος του BDSM που περιγράφει ουσιαστικά τις ίδιες παραμέτρους, ως προς το BDSM όμως και όχι γενικά. Αν το άτομο δεν έχει σχέση με το BDSM, και είναι εδώ επειδή απλά το ιντριγκάρει ο χώρος, τότε ας χρησιμοποιήσουν το vanilla. Για αυτό το λόγο είναι άλλωστε εκεί. Το perv όμως, αν χρησιμοποιείται σαν status είναι κάτι που μετεορίζεται ανάμεσα στο "ανήκω στο BDSM" και στο "είμαι καραvanilla και περίφανος"... 0 εις το πηλίκο...

    Τέλος, αν το χρησιμοποιούμε προς τα έξω από την κοινότητα και απευθυνώμενοι σε ένα πιο mainstream κοινό, τότε ναι, μπορεί να λειτουργήσει. Εσωτερικά όμως, όταν μιλάμε μεταξύ μας, δεν μεταφέρει καμία πληροφορία και είναι κάτι που μας κρατάει σε απόσταση.


    Επίλογος

    Ελπίζω να σε κάλυψα ως ένα βαθμό. Αν επιθυμείς να σχολιάσεις, θα παρακαλέσω να το κάνουμε θέμα-θέμα, μια και έπρεπε να συγγράψω ολόκληρη διατριβή για να απαντήσω σε όλα αυτά τα θέματα που θέτεις! Ευχαριστώ.
     
    Last edited: 18 Απριλίου 2007
  2. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    η αλήθεια είναι πως βλέποντας τέτοιο μέγεθος ανάλυσης δεν μου πήγαινε καρδιά να σε αφήσω αναπάντητο κι είμαι πτώμα απτη δουλειά.

    λοιπόν

    εγω προσωπικά εχω εξηγήσει γιατι διάλεξα το perv. Πριν μπω στο φορουμ και εκτός φόρουμ με αποκαλώ slut ;-) αλλα αυτό είναι εν μέρει άσχετο με τη συζήτηση γιατί το ταμπελάκι του φορουμ δεν επεκτείνεται και στην υπόλοιπη ζωή μου. Αφορά μόνο το φόρουμ και το πως αυτο- και ετεροπροσδιορίζομαι σε αυτό.

    Καλώς ή κακώς, στο φόρουμ αυτό οι λέξεις έχουν κάποια συμμενόμενα. Όποιος δεν θεωρεί πως ταιριάζει μέσα σε αυτά, αλλά ταυτόχρονα διατηρεί κάποια κομμάτια της BDSM κουλτούρας για τον εαυτό του, μπορεί να επιλέξει να μην αποκαλεί τον εαυτό του Master,Dom,top/slave,sub,bottom αλλά perv. Ας μην κολάμε στο perv σαν λέξη-status. Θα μπορούσε να ονομαζόταν yupi ή kinky ή όπως αλλιώς θέλουμε.

    Τώρα τα παραδείγματά σου. Και τα δύο έχουν μία αγάπη στην τυποποίηση του τι είσαι εσύ. Για το μεν ποδόσφαιρο η θέση έχει σημασία εάν είναι να μαζευτούμε καμιά 30 να φτιάξουμε 2 ομάδες. Επειδή προσωπικά δεν έχω μετάσχει σε καμιά χορογραφημένη παρτούζα όπου οι άνθρωποι έχουν συγκεκριμενους ρολους (εσύ θα κάνεις fisting, εσύ μόνο πίπες, εσύ θα τις τρώς και εσύ mesodo πιάσε μια ζώνη που την έχεις μαθει κιολας) δεν μου φαίνεται απαραίτητη αυτή η τυποποιηση.

    Τώρα για το BDSM club δεν ξέρω πολλά, εγώ μέχρι το KitKat στο βερολίνο πήγα και οι βερολινέζοι έχουν μια τάση να είναι πιο χύμα από εμάς εδώ (γιαυτό και τους λατρεύω). Εαν σε βοηθάει αυτό, μαλλον δεν θα πήγαινα σε prive BDSM club. Κι αλλωστε νομίζω πως η συμμετοχη των perv στο φορουμ δεν περιοριζεται μονο στο μπανιστιρι.



    Για να ξεφύγω όμως λίγο από τα παραδείγματα και να θίξω αυτό που θεωρώ ουσία του ζητήματος της τυποποίησης.

    Σημείο 1

    Κάθε μικρή κοινότητα έχει ενδημικές τάσεις σεχταρισμού. Κι αυτές οι τάσεις κάνουν την κοινότητα ολοένα και πιο αυτοαναφορική και ολοένα και πιο κλειστή. Αυτό με τη σειρά του οδηγεί σε προσωπικές πια διαμάχες (για λιγότερο ή περισσότερο σημαντικά ζητήματα, αλλιώς ονομαζόμενα και φραξιονισμοί) όταν μας λείψουν οι εξωτερικοί "εχθροί", καθώς ο σεχταρισμός προχωρά μέχρι το επίπεδο των 2 ανθρώπων. Όλα αυτά είναι καταγεγραμμένα ιστορικά σε δεκάδες βιβλία για τα αριστερά κινήματα και διαβάζοντας τα θα δεις εντυπωσιακές ομοιοτητες με αυτα που παρακολουθουμε στο φορουμ τις τελευταιες μέρες. Είναι κωμικοτραγικό αλλά οι μικρές ομάδες που διψάνε για την αποδοχή της διαφορετικότητας τους είναι συνήθως και αυτές που δεν αποδέχονται καμία άλλη διαφορετικότητα.


    Σημείο 2

    Το BDSM δεν είναι ένα βιβλίο νομολογιών που κάποια σεπτά φορουμ και club του εξωτερικού έχουν θεσπίσει. Δεν είναι μια λατρεία με έδρα της την Ολλανδία. Διότι πέρα από την τυποποίηση το BDSM βασίζεται σε κάποια λίγα κείμενα. Και οι περισσότεροι άνθρωποι που γνώρισα εγώ και θεωρούσαν πως είχαν σχέση με κάποιο είδος που βρίσκεται στην ομπρέλα του BDSM, είχαν αποκτήσει τη σχέση τους αυτή μόνοι τους, και διαβάζοντας τις ίδιες πηγές που οδήγησαν κάποιους άλλους ανθρωπους σε παρόμοια μονοπάτια.


    Άρα (1+2) κάποιοι άνθρωποι μέσα σε αυτό το φορουμ θέλουν να συνεχίζουν να μιλάνε και να ανταλλάσουν ιδέες γύρω από την ομπρέλα του BDSM χωρίς να νιώθουν πως πρέπει να απολογηθούν σε κάποιον γιαυτό που πιστεύουν και αυτό που νιώθουν, χωρίς να πρέπει να μπουν στο BDSοMετρο και να κριθούν από αυτούς που λειτουργουν όπως στο σημείο 1. Δεν είναι απαραίτητα πανιδονιστές, voyant ή παρτουζιάριδες. Είναι απλά μέλη που δεν θέλουν να μπουν στην κλίμακα. (κι επειδη δεν θελω να μιλώ εκ μέρους των άλλων, μιλώ κυρίως για τον εαυτό μου).

    Συμφωνώ πως είναι λίγο γενικός χαρακτηρισμός, αλλά όπως συμβαίνει και με όλα τα πράγματα, εάν θέλεις να μαθεις περισσότερα για κάποιον, απλά τον ρωτάς.

    Τώρα η καχυποψία και η περιχαράκωση για τον "χώρο μας", τους εχθρους, τους μπάχαλους και τα υπόλοιπα σεχταριστικά είναι ενδημικά όπως είπα πριν. Μέχρι ένα σημείο τα ανέχεσαι και στο κάτω κάτω εάν γίνουν κι ανυπόφορα, σηκώνεσαι ντύνεσαι, και φεύγεις.


    Αλλά δεν είναι τυχαίο που διάφοροι perv μεταξύ τους συννενοούνται και εγώ νιώθω πολύ καλά που μέσα σε αυτό το μπάχαλο γνώρισα τη μελινα, τον κύριος G και την Dolce (η οποία δηλώνει sub παρεπιπτώντως αλλα με κεφαλαίο D).

    Τώρα εάν για τον άνθρωπο που έχει αυτό το μαγαζι (www.greekbdsmcommunity.com), υπάρχει ζήτημα και πρέπει να πάρουμε θέση, φανταζομαι μπορει να μας το πει με κάποιο pm.

    Οποτε η θέση μου συνεχίζει να είναι: αφήστε ένα ταμπελάκι για όλους εκείνους που νιώθουν οτι δεν χωράνε στον προκρούστη των σεχταριστών. Προσωπικά δέχομαι και το BDSM γιαλαντζ(ε).


    ΥΓ για τους λιμπερτίνους.

    Νιώθω πως η συζήτηση περί λιμπερτίνων, έγινε κυρίως με αμυντική διαθεση. Όπως συμβαίνει και σε διάφορες πολεμικές, οι αμυνόμενοι προσπαθούν να βρουν ένα σημείο που για τους επιτηθέμενους είναι εξίσου ιερό, προκειμένου να νομιμοποιησουν τους εαυτους τους μέσα από αυτό. Αυτή λοιπον η ανάγκη εξεύρεσης μιας προιστορίας που να νομιμοποιεί τους perv απο το πλέγμα της αμφισβήτησης, οδήγησε στον DeSade. Όπως ξαναλέω, αμφιβάλω εάν πολλοί εδώ μέσα προσυπογράφουν το σαδικό λιμπερτινισμό στο σύνολό του. Και είναι τουλάχιστον χαζό να προσπαθούμε να ορίσουμε τις ταμπέλες στα ακρότατά τους για να τις νομιμοποιήσουμε.



    ΥΓ2 (γενικό)

    ας αφήσουμε επιτέλους τον καθένα να αυτοπροσδιορίζεται όπως θέλει και να φοράει το ταμπελάκι που γουστάρει. Όποιοι θέλουν και μπορούν να αλληλοκατανοηθούν έχει καλώς. Η μανία για τάξη θα κάνει αυτο το φορουμ κρανίου τόπο. Διότι αφου φύγουν οι ακαθαρτοι , θα φανε τις σαρκες τους μεταξύ τους και οι καθαροι
     
    Last edited: 18 Απριλίου 2007
  3. Dolce

    Dolce Regular Member

    Θα επαναλαβω πολλα που εχουν ειπωθει και σε αυτο το thread και αλλου, αλλα θα ηθελα να εστιασω ξανα σε καποια σημεια.

    Δυστυχως ή ευτυχως η ορολογια του BDSM, οσο και αν επιμενουν καποιοι, δεν είναι και δε γινεται να είναι τελειως σαφης. Δεν προκειται για ένα αναφορικο γλωσσικο σημειο, για να χρησιμοποιησω λιγη γλωσσολογικη ορολογια. Εδώ σκλαβος, εκει σκλαβος, τι εστι σκλαβος; Δεν είναι σαν το βερικοκο, που η συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων σε μια χωρα που εχει βερικοκιες δε θα προβληματιστει για τη σημασια του. Σε μια συζητηση για φρουτα, αν πει καποιος πως του αρεσουν τα βερικοκα, ο απεναντι μπορει να ρωτησει 'γιατι', αλλα μαλλον δυσκολο να ρωτησει 'τι σημαινει για σενα βερικοκο'. Αλλα όταν περι σκλαβου ή οποιων αλλων στατους η συζητηση, αν μιλησεις με 10 διαφορετικους ανθρωπους, θ'ακουσεις 10 διαφορετικες αποψεις. Μεσα στους 10 θα υπαρχουν πηγαδακια των δυο ή των τριων που συμφωνουν στα βασικα μεταξυ τους -και διαφωνουν δραματικα με τα υπολοιπα πηγαδακια. Τα σχολιασε αλλωστε και πιο αναλυτικα και ο Mesodo, και αλλοι πιο πριν. Δεν εχει να κανει με το BDSM αυτό. Και οι (τυχαια επιλεγμενες) λεξεις "ήθος", "σπαταλη", "αγριος", τις ιδιες διαδικασιες ενεργοποιουν.

    Χρειαζομαστε έναν βασικο κοινο κωδικα επικοινωνιας και η συζητηση σε αυτο το thread μας βοηθαει να τον διαμορφωσουμε. Αυτό είναι σαφες. Αλλα δεν μπορουμε να προσποιουμαστε ότι "σκλαβος" ή "perv" ή ο,τι άλλο, σημαινει (ή είναι απαραιτητο να σημαινει) το ιδιο για ολους. Όταν σε έναν παλιο και δοκιμασμενο και πληρως αποδεκτο κωδικα επικοινωνιας όπως είναι η ελληνικη γλωσσα δινουμε ο καθενας τη δικη του σημασια σε έναν μεγαλο αριθμο γλωσσικων σημειων, γιατι συνεχιζουμε να επιμενουμε πως οσον αφορα το BDSM είναι απαραιτητο να είναι σαφως ορισμενος ο κωδικας;

    Η συζητηση γυρω από τον ορο είναι (επαναλαμβανομαι) θεμιτη, όπως θεμιτες είναι και οι αναφορες στην ιστορικη καταγωγη του, αρκει να μη θεωρησει κανεις πως δρουν περιοριστικα. Η γλωσσα είναι ενας ζωντανος οργανισμος που εξελισσεται. Ο ορος perv είναι ενδιαφερον γιατι όπως φαινεται εχει αρχισει να διαμορφωνεται μια νεα σημασια του, τουλαχιστον στο κοινωνικο υποσυνολο Greek BDSM Community Forums. Απο τη στιγμη που υπαρχει ως επιλογη και επιλεγεται από καποιους οι οποιοι νιωθουν πως μπορουν να τον χρησιμοποιησουν μεσα στη μεγαλη αυτή ομπρελα που λεγεται BDSM, αυτό δηλωνει πως υπαρχει μια αναγκη που δεν καλυπτεται από τους υπολοιπους ορους. Δεν μπορουμε να ακυρωσουμε την υπαρξη του. Από τη στιγμη που το χρησιμοποιουμε και τσακωνομαστε κι ολας γι'αυτό, ο ορος υφισταται αυταποδεικτα.

    Θα συμφωνησω με τον phoenixxx στο ότι μια συζητηση σχετικα με την προσθηκη καποιων ακομη στατους στη λιστα προς επιλογη θα ειχε σημασια. Αν μη τι άλλο θα εξυπηρετουσε και τους αναποφασιστους/νεους στο χωρο που ακομη ψαχνονται, και τους φετιχιστες, και αλλους. Προσωπικα θα μου αρεσε ακομη περισσοτερο να υπηρχε και η δυνατοτητα να δηλωνουμε ολοι οποιον τιτλο μας εκφραζει, ειδικα οσοι δεν ενδιαφερονται για γνωριμιες αλλα αποκλειστικα για συζητηση. Σε πολλα αλλα φορουμ που χρησιμοποιουνται απλως για συζητηση γυρω από το BDSM, τα στατους λειπουν τελειως. Γιατι για να συμμετασχει κανεις σε μια συζητηση περι BDSM η μονη προυποθεση είναι να το δεχεται χωρις να το βριζει. Το αν το καταλαβαινει, το ενστερνιζεται, το εφαρμοζει, το φαντασιωνεται αλλα και το πώς το ενστερνιζεται και τι σημασια του δινει, όλα αυτά είναι θεματα προς συζητηση και όχι προυποθεσεις. Εκτος βεβαια αν θελουμε να μεινει το φορουμ κλειστο, στην οποια περιπτωση πρεπει να αποφασισουμε, ή μαλλον να αποφασισει ο Κωνσταντινος, πως εννοει ο ιδιος το BDSM και ποιοι είναι οι κανονισμοι και οι οροι που πρεπει να πληρει καποιος για να περασει από την πορτα.


    -----------
    Υ.Γ.:
    Οι κωδικες των στατους μας επιτρεπουν, αν θελουμε, να δειξουμε στους αλλους ποιοι θεωρουμε εμεις οι ιδιοι ότι (κατά κυριο λογο) ειμαστε. Το αν ειμαστε ειλικρινεις ειτε με τον εαυτο μας ειτε με τους αλλους καμια σημασια δεν εχει τελικα, καθως ενας σκεπτομενος ανθρωπος κρινει τον απεναντι του από το τι λεει και πως το λεει και όχι από τα ρουχα που φοραει. Ολη αυτή η συζητηση περι "προσποιησης", περι Μαστερ που δεν είναι Μαστερ και τατοιαυτα, εμενα προσωπικα μου φαινεται ακαρπη και αστοχη. Αν δηλαδη καποιος που γνωριζετε σε ένα καφε σας πει ότι είναι πολύ ευαισθητος ανθρωπος και μετα σας φερθει σαν γουρουνι εσεις θα προβληματιστειτε γιατι καταχραστηκε τον ορο ή που δεν μπηκατε στη διαδικασια να συζητησετε μαζι του περισσοτερο και να βγαλετε τα συμπερασματα σας;
    Δεν μπορουμε να απαιτουμε από τα μελη ενός φορουμ να επιτυχουν κατι που αποδεικνυεται αδυνατο σε ολες τις ανθρωπινες κοινωνιες. Μπορουμε να σηκωνομαστε πανω και να φωναζουμε για την αθλια αυτή κατασταση του να μην ξερει ο άλλος ποιος είναι ή να μη μας το λεει ειλικρινα, αλλα αυτό το κανουμε για τον εαυτο μας, όχι γιατι ετσι θα αλλαξει η ανθρωπινη φυση. Αλλωστε ας δεχτουμε και ότι καποιος μπορει πραγματι να είναι μπερδεμενος με τη σεξουαλικη του ταυτοτητα και να μπηκε εδώ ψαχνοντας. Κανεις μας δεν γεννηθηκε ξεροντας.

    Τη συγγνωμη μου αν το υστερογραφο αυτό ανηκε σε άλλο thread.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Status Perv: To μεγάλο "χωνευτήρι"

    Θυμήθηκα μια πρόσφατη συζήτηση μας για τους Perv στο https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/36694-switch-all-time.html και μού ρθε στο μυαλό αυτό το νήμα.
    Δυστυχώς δεν κατόρθωσα όσο κι αν έψαξα κι ενώ υπάρχουν αναφορές σε πολλά σημεία του φόρουμ, ένα Καταπληκτικό νήμα που είχαμε κάνει υπέροχες συζητήσεις.
    Ελπίζω να υπάρχει τρόπος να αποκατασταθεί!
    Ήταν το νήμα "PLAYERS
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums...ead.php?t=5858 "

    Κάποιες αναφορές σ εκείνο το νήμα βρίσκονται και εδώ και στο
    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/7251-είναι-οι-players-και-τιμωροί;.html#post92659