Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

sub ή slave. Τι σας έχει οδηγήσει σ αυτές τις επιλογές. Είναι τελικά επιλογές?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος nana80, στις 13 Ιανουαρίου 2015.

  1. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art


    Αφου ειναι η βραδια των αποκαλυψεων προσφατα ανακαλυψα οτι ειμαι ... μετα απο τις πρωτες φρικες καταλαβα δυο πραγματα. Ενα οτι μερικα πραγματα δεν μπορουμε να τα ελεγξουμε και δευτερον οτι η ζωη ειναι πολυ ομορφη για να μην χαμογελαμε. Οποτε Μπρεντα  
     
    Last edited: 14 Ιανουαρίου 2015
  2. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου κορίτσι και δεν χωράει ούτε σε 100 νήματα. Γιατί ρωτάς όμως; Θες να μάθεις για τους άλλους η γι αυτά που κρύβεις μέσα σου;
     
  3. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Καλημερα.
    Καθένας μας το επέλεξε συνειδητα η ασυνειδητα για διαφορετικους λογους.
    Εγω λογου χάρη, βιωσα πολυ πονο, βια και ταπείνωση απο εναν δυστροπο και σκληρο πατέρα.
    Μου ηταν τοσο οικεια πλέον αυτη η κατάσταση που την μετετρεψα σε προσωπικη απόλαυση μεσα στο μυαλο μου και ετσι πορευομαι.
    Επίσης, το εξαιρετικά δυναμικο του χαρακτήρα μου με κουραζει και στην υποτακτικη πλευρα μου στην προσωπική μου ζωη βρηκα την ηρεμια και την ισορροπία που εχω αναγκη.
    Το να ειμαι πληρως υποταγμενη στον Κυρη μου δεν με κανει αβουλο ανθρωπο ουτε μου αφαιρεί την ικανότητα να αγαπησω.
    Απλως έτσι είμαι ευτυχισμένη.
    Κι αυτος είναι ο σκοπός μου σε τουτο το ματαιο κοσμο. Η ευτυχια.
     
  4. nana80

    nana80 New Member

    Καλημέρα,
    απ όσο ξέρω, ψυχολογικά αυτό εξηγείται ακριβώς έτσι όπως το έγραψες, σε τρυφερή ηλικία αυτό που εσύ αντιλήφθηκες ως αγάπη ήταν ένας βίαιος πατέρας άρα έτσι έμαθες οτι είναι η αγάπη, για να το θέσουμε λίγο πιο απλά. Το ερώτημα είναι, γιατί δεν μπήκες στην διαδικασία να γιατρέψεις αυτά τα τραύματα μέσα σου και να πορευτείς σε μια πιο ας πούμε νορμάλ αντί για υγιής σχέση, διότι αν χρησιμοποιήσω την έννοια της υγιούς σχέσης θα παρεξηγηθώ.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    ενώ με το νορμάλ σε ενα bdsm forum νομίζεις το πήγες καλύτερα?

    τι εννοείς να γιατρευτεί; και χωρίς εισαγωγικά μάλιστα.
     
  6. Blackspider

    Blackspider Regular Member

    ΣΚέψου ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν πρωτοβουλία .
    Ακόμα και για να φτιάξουν έναν καφέ ή να φέρουν ένα ποτό.Οποτε περιμένουν πρώτα οδηγίες-καθοδήγηση
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art


    αυτό τους κάνει κατ' ανάγκην υποτακτικούς υπό την bdsm εκδοχή;
     
  8. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Καλημέρα.
    Καμία παρεξήγηση.
    Ολα αυτά τα κατάλαβα με την βοήθεια της ψυχοθεραπείας.
    Το μυαλο μου για να προστατευθεί, μετετρεψε τον πονο της βίαιης κατάστασης που βιωνα σε τρόπο απολαυσης διότι μου ηταν πλεον οικειο αυτό. Η βια.
    Δεν θεωρω μη νορμάλ την υποτακτικη μου πλευρά στην προσωπική μου ζωη, γιατί μόνο εκεί εκδηλωνεται.
    Απο την στιγμή που εψαξα, ανακάλυψα, γιατρεψα πληγες και ισορροπησα..... Ειμαι νορμαλ και ευτυχισμένη.
    Αν δεν ήμουν, θα το άλλαζα.
    Η ψυχοθεραπεία μου έδωσε την επιλογη.
     
  9. Ομορφα τοποθετημένο. Γιατρεύω δε σημαίνει αποκηρύσσω, αποβάλλω, αρνούμαι. Σημαίνει αποδέχομαι. Γνωρίζω το λόγο που έχω μιά συγκεκριμένη συμπεριφορά και επιλέγω συνειδητά αν θα συνεχίσω να την έχω ή όχι. Αν μιά συνήθεια με πληγώνει, επιλέγω συνειδητά να τη διακόψω. Αν με ευχαριστεί, εξακολουθώ να την εξασκώ και να την απολαμβάνω χωρίς ενοχές.
     
  10. Blackspider

    Blackspider Regular Member

    Ένας χαμηλών τόνων άνθρωπος με ελάχιστη ή καθόλου πρωτοβουλία στην προσωπική του ζωή τείνει να είναι υποτακτικός και στο Bdsm ναι.

    Από την άλλη πλευρά όμως υπάρχουν αρκετά ισχυροί άνθρωποι,με ισχυρές θέσεις οι οποίοι από τη μία πιθανόν να έχουν μια οικογένεια (αλλο προφίλ)αλλά είναι υποτακτικοί στα session.Παραδείγματα πολιτικών προσώπων,καπετάνιων(θάλασσα ,αέρα,γη)αλλά και ανθρώπων οι οποίοι ασκουν εξουσία με καποια μορφή στη δουλειά τους,θέλουν να βρίσκονται αρχικά κάτω από μια γόβα και όπου αυτό οδηγήσει.
     
  11. nana80

    nana80 New Member

    όταν έχεις τραύματα απο άσχημη συμπεριφορά οικείου σου, δεν φροντίζεις να γιατρευτείς απ αυτά? αυτό εννοώ.
    σε οτι αφορά στο παιχνίδι των λέξεων, έχω εξηγήσει και παραπάνω οτι δεν είναι σκοπός μου να κρίνω σε καμία περίπτωση, χρησιμοποιώ όμως συγκεκριμένες λέξεις για να γίνω όσο γίνεται κατανοητή.
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    καταλαβαίνω τι εννοείς, από την άλλη τα συμπεράσματα σου πώς εξάγονται; ας πούμε τα στηρίζεις σε κάποιες μελέτες, από τις δικές σου παρατηρήσεις;

    Γιατί από την άλλη όπως αναφέρεις κι εσύ οι κυρίαρχες συμπερίφορες πλην ερωτικής ζωής, άλλες φορές οδηγούν και σε αντίθετη συμπεριφορά στην ερωτική ζωή. Η @Astrovroxi αναφέρει παραπάνω κάτι αντίστοιχο.
    Με διαφορετικά λόγια λοιπόν, γιατί μία υποτακτική συμπεριφορά εκτός bdsm τείνει σε υποτακτική συμπεριφορά εντός bdsm, ενώ δεν ισχύουν αυτά αντίστοιχα στις κυριαρχικες συμπεριφορές;