Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Subdrop / Domdrop

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 30 Απριλίου 2010.

  1. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    K και υ: Μετα απο μια εντονη σκηνη ή εντονο παιχνιδι πως επανερχεστε/επανασυνδεεστε με την πραγματικοτητα? Ειναι κατι που συμβαινει σταδιακα ή ερχεται αποτομα?

    Θα ήθελα να ακουσω και γενικότερες εμπειριες πανω σε αυτο οποτε παρακαλω μιληστε ελευθερα πανω ή και γυρω απο το θεμα.
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Απορία: το παιχνίδι, μία έντονη σκηνή, είναι κάτι το αποκομμένο από την πραγματικότητα για να πρέπει να υπάρξει σταδιακή ή απότομη επαναφορά σ' αυτή;
     
  3. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Απάντηση: Subdrop / Domdrop

    Βασικα αναφερομουν στο subspace που ειναι μια κατασταση που δυστυχως δεν ξερω πως ονομαζεται στα ελληνικα και κατα την οποια ο/η υ δεν ειναι ακριβως "εδω" εγκεφαλικα.
    Χαρακτιριστικα ειναι η απωλεια αισθησης του χρονου και η μεγαλη ενταση των συναισθηματων, σε μερικες περιπτωσεις το εχουν περιγραψει σαν μια κατασταση εκστασης που ακομα και η ακοή εχει μειωθει σε μεγαλο βαθμο.

    Το subdrop ειναι οταν επανερχεσαι απο αυτο το "μερος".
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Eleni: Το υ επανέρχεται σταδιακά, βάσει της δικής μου εμπειρίας, 9/10 με τη βοήθεια του Κ. Δεν έχω συναντήσει Κ, που να "αποσυνδέεται"από την πραγματικότητα και δεν θεωρώ επιτρεπτό κάτι τέτοιο.

    Η διαδικασία του subspace περιγράφεται αρκετά αναλυτικά στα Resources & Tutorials, αν και φυσικά υπάρχουν αντιρρήσεις περί των αιτιών. Οι εμπειρίες ποικίλουν.
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Απάντηση: Subdrop / Domdrop

    Δεν ηταν κυριολεκτικο το "αποσυνδεεται" απο την πραγματικοτητα. Δυστυχως τα ελληνικα μου πανω στο θεμα ειναι χειροτερα απο τα αγγλικα μου.
    Σιγουρα επανερχεται σταδιακα και σιγουρα χρειαζεται την βοηθεια του Κ.
    Σαφως και οι επειριες ποικιλουν και εκει ηταν που στοχευε το θρεντ εξαρχης στις διαφορετικς εμπειριες
     
  6. thanasis

    thanasis Contributor

    Για εμένα είναι κάτι που συμβαίνει αρκετά σταδιακά, μερικές φορές κρατάω το συναίσθημα αυτό και την επόμενη ημέρα. Επίσης, η διάρκεια της "επαναφοράς" δεν έχω δει να συνδέεται με παραμέτρους όπως aftercare, sleeping together κλπ.