Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

subspace & Η ψυχολογική ροή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος MrEntropy, στις 7 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Αφήνω εδώ το άρθρο για να αποτελέσει μια ενδιαφέρουσα πηγή συζήτησης.

    "Όπως λέει κι ο Csikszentmihályi, οι καλύτερες στιγμές στη ζωή μας δεν είναι οι παθητικές στιγμές χαλάρωσης και ξεκούρασης. Οι καλύτερες στιγμές συνήθως προκύπτουν όταν το σώμα ή το μυαλό μας εκτείνεται στα όριά του, σε μια εκούσια προσπάθεια να εκπληρώσει κάτι δύσκολο που να αξίζει. Είναι οι στιγμές που κάνουν τη ζωή μας να μοιάζει σημαντική και ουσιαστική προσδίδοντάς της νόημα και αξία."


    https://www.psychologynow.gr/arthra.../4749-i-psyxologiki-roi-kyriaki-fotiadou.html
     
  2. SunDestr

    SunDestr Premium Member

    Αυτο που περιγράφει ως "αίσθηση ότι βγαίνει από τον εαυτό" είναι η λεγόμενη αποσύνδεση.
    Το άτομο μπορεί να αισθάνεται ότι βγαίνει από το σώμα του.
    Το βίωμα που εδώ περιγράφετε ως θετικό είναι πάρα πολύ επικίνδυνο,μπορεί να οδηγήσει σε παραλήρημα και κάτ επέκταση σε ψυχωσικό επεισόδιο.
    Φυσικά δε νομίζω πως αυτό συμβαίνει όταν κάποιος "συνθέτει" μια ονειρική μουσική,εκεί είναι όντως κάτι υπερβατικό.
    Σε αδέξια χέρια όμως και χωρίς επίγνωση μπορεί να " βγεις" από το σώμα σου και όταν επιστρέψεις να μην είσαι πια ο ίδιος/α.
    Όσοι "χάσανε" τον εαυτό τους ύστερα από τέτοια επεισόδια ξέρουν πολύ καλά για τι μιλάω.
    Η επιστροφή είναι πολύ επίπονη διαδικασία και "ΑΝ" τα καταφέρεις...
    Να προσέχετε τους εαυτούς σας.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Μπορείτε να μας πείτε, αν κατατάσσεστε σε αυτούς που δεν είχαν ποτέ μια εμπειρία πρόκλησης subspace ή σε αυτούς που δεν είναι «αδέξια χέρια»;
     
  4. SunDestr

    SunDestr Premium Member

    Καλημέρα σας.
    Κατατασομαι σε αυτούς που είχαν την εμπειρια και όχι μια μόνο φορά.γνωριζω πάρα πολύ καλά το αντικείμενο και επί της ουσίας και επί της ψυχικής επίπτωσης βάση πιστοποιημένων εισηγήσεων.
     
    Last edited: 25 Ιουλίου 2024
  5. slave32

    slave32 Contributor

    για το subspace?? ποιες ειναι αυτες;
     
  6. SunDestr

    SunDestr Premium Member

    Ο Καθηγητής μιλάει για την αποσύνδεση στην υγιή της μορφή που όμως δυστυχώς υπάρχει και ως πολύ σοβαρό ΠΡΟΒΛΗΜΑ που μπορεί να σκάσει σαν ατομική βόμβα μέσα στο κεφάλι κάποιου.
    Τώρα αν εγώ παθαίνω κάτι και δεν ξέρω τι είναι αυτό που παθαίνω και νομίζω πως αυτό είναι μόνο κάτι καλό,τότε οκ,μιλάμε για άγνοια προφανώς και δυστυχώς άγνοια μπορεί να έχουν και οι δυο πλευρές,άλλο δηλαδή είναι το βίωμα και αλλιώς εγώ το έχω βαφτίσει.
    Αυτό που ονοματιζετε subspace σε αυτό το ποστ είναι η αποσύνδεση/απόσχιση.
    Αυτό λέω...
     
    Last edited: 25 Ιουλίου 2024
  7. slave32

    slave32 Contributor

    ποιος καθηγητής; ποιες είναι οι πιστοποιήσεις αυτό ρωτάω;
     
  8. SunDestr

    SunDestr Premium Member

    Στο αρχικό ποστ γίνετε μια παραπομπη σε ένα sait ψυχολογίας όπου μιλάει ένας ξένος καθηγητής ψυχολογίας.
    Μιλάει γενικά για μια καλή εμπειρία χωρίς πουθενά να αναφέρετε σε bdsm εμπειρίες.
    Αυτό λοιπόν που αναφέρει ο Καθηγητής υπάρχει και ως φαινόμενο στην αυτοπραγματοποιηση,αυτοπροσωποποιηση,φυγή απόσυνδετικού τυπου, τριτογενής δομική αποσύνδεση κ.α. πολλά που δε χρειαζετε να αναφέρω.
    Η εμπειρία λοιπόν μπορεί να είναι καλή αλλά μπορεί να είναι και κακή.
    Αυτό λέω και τίποτα παραπάνω.
     
  9. slave32

    slave32 Contributor

    επειδή συνήθως σε αυτά τα θέματα βγάζουμε το ποιος την έχει πιο μεγάλη (την γνώση), είναι διαφορετικό πράγμα το ένα διαφορετικό το άλλο. To dissociation , αποσύνδεση όρος ψυχολογίας και για να μη μπλέξουμε με τους ορισμούς, μπορεί να συμβεί παντού και δεν είναι ηθελημένο. Αυτή είναι η διαφορά με το subspace, το οποίο είναι εκούσιο. Οι λειτουργίες του εγκεφάλου σε κάθε περίπτωση είναι εφάμιλλες.
     
  10. SunDestr

    SunDestr Premium Member

    Ναι φυσικά και είναι εφάμιλλες αφού μιλάμε για την ίδια διαδικασία.
    Υπάρχει ο διχασμός του Εγώ.
    "Εγώ που παρατηρεί" και "Εγώ που βιώνει"
     
  11. iolanda

    iolanda Contributor

    Δεν νομίζω πως είναι εκούσιο.
    Δεν μπορεί να επιλέξει κάποιος να μπει σε subspace, μπορεί όμως να αναζητήσει την κατάσταση που τον έχει φέρει άλλη φορά σε subspace, χωρίς να υπάρχει εγγύηση πως θα συμβεί ξανά.
     
  12. slave32

    slave32 Contributor

    Οταν προσπαθεις να προκαλεσεις στον εαυτο σου ή να φερεις τον αλλον σε αυτο, ειναι εκουσιο.