Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch και D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Νοεμβρίου 2015.

  1. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    ονλαϊν βουδουσουμου-παρτυ... γιεεεε....
    ντανσινγκ κουϊν,
    γαριδακια,
    αυτα τα αμερικανικα παρτυ-καπελακια
    και καραμουζες-γαριδα, που τις φυσας και κανουν φτττρρρροοουυυυ


    δεν εχεις προσεξει χασοδικη, οτι καθενας και καθεμια
    οτι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ λεει και κανει ?

    στο σπιτι του/της ο/η καθεις
    οτι θελει κανει
    και καλα κανει
    γιατι ολα αυτα ειναι για αυστηρη χρηση στο σπιτι και μονο

    δεν υπαρχει community
    ειναι οδηγιες χρησεως μονο για το σπιτι
    ντου ιτ γιουρσελφ βου δου σου μου
    οτι, οσο και οπως το καταλαβεις

    εχει δικιο ο @espimain
    ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ στην νηφαλιοτητα και πραοτητα που το αντιμετωπιζει

    οταν το δεις ετσι, εχει απλα μεγαλη πλακα  
     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Στο τέλος η ιδέα του community και του κάθε community εκείνη δεν είναι?
    Τουλάχιστον θεωρητικά.
    Ν' ανταλλάσσουμε απόψεις, να επικοινωνούμε, να πληροφορούμαστε, να μαθαίνουμε.
    Και μετά ο καθένας μας με την ζωούλα του και τα πράγματα που γουστάρει να κάνει.
    Όπως γουστάρει να τα κάνει, με όποιον/α γουστάρει να τα κάνει και σίγουρα στον δικό του/της χώρο.
    Είναι κάπου γραμμένο ότι εδώ μέσα θα βρούμε όλοι και όλες την "αδελφή" βουδουσουμοψυχή?
    Ή μήπως αν σε κάποιο σημείο περνούσε η γνώμη μας, θα μας άλλαζε κάτι?
    Τεσπα, ο καθένας χρησιμοποιεί το μέσο όπως του αρέσει.
    Εγώ "κύκλο" δεν έχω εδώ, ούτε σκοπεύω ν' αποκτήσω. Άρα, δεν θα είχα και τίποτε να χωρίσω με κανέναν στο τέλος.
    Και σίγουρα δεν θα είχα κάποια "φήμη", για να πρέπει να κρατηθώ στο ύψος της.
    Βρε συ engineer όλα πλάκα έχουν αν το καλοδείς. Η ζωή ολόκληρη μια φάρσα είναι.   
     
  3. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    πλεον το απολαμβανω ως εχει. απο ενα σημειο και μετα, η αντισταση ειναι ματαια  
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Mια βοήθεια!!!

    Εδώ forniphilia...

    Εδώ πολυτρακαρισμένο αμάξι που έπαθε λάστιχο...

    Θα μου πεις σε ποιο νήμα βρίσκομαι; Φετίχ; Παρακμοντερνοποίηση;
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Χαχαχα, όλες οι ενότητες μετά απ' ένα σημείο καθώς και όλα τα νήματα παθαίνουν ένα είδος εξομοίωσης.
    Ονομάζεται offtopicophilia   

    Υ.Γ. Πάντως εγκληματίστηκες πολύ γρήγορα βλέπω    
     
  6. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    παρτυυυυυυυυυυ  

    τεκιλα, λεμονι και αλατι, και φυσικα μαρακες  
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Και χωρίς την κατάλληλη μουσικούλα, δεν γίνεται κέφι...  
     
  8. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    ετσι ακριβως
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @Θρυαλλίς παρόμοιο ίσως επειδή μιλούσε για τους switch.
    Δεν θα ήταν το ίδιο.
    Αν και αρκετά αργοπορημένα το θέμα του παρόντος δεν ήταν τι θα ήταν οι switch.
    Αλλά πως οι switch θα λειτουργούσαν σε πλαίσιο D/s.
    Άλλο αν επικεντρωθήκαμε σε πολλές παρεμβάσεις μας στο γεγονός αν οι switch σαν φιγούρα, θα ήταν μια απ' τις "καθαρές" bdsmικές ή όχι.

    Υ.Γ. Με το ίδιο σκεπτικό οποιοδήποτε νήμα για Κ ή για υ θα ήταν παρόμοιο.
    Τέσπα, αλήθεια το λατρεύω, όταν προσπαθείς να με "τσιγκλήσεις" χαχα.   

    Υ.Γ. 2 Το νήμα είχε πάρει ήδη την πορεία του και πιθανότατα είχε ήδη κλείσει προ πολλού.
    Αυτή η απάντηση μου ήταν μόνο για τις καλένδες. 

    Υ.Γ.3 Αυτό που κάνεις κατόπιν εντολής του Κ σου σε άλλα άτομα είναι service topping όχι switching.
     
    Last edited: 24 Νοεμβρίου 2015
  10. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Τα πάντα είναι θέμα "χημείας" και διάθεσης, @Θρυαλλίς . Και στον κανόνα αυτό οι switch δε μπορούν να αποτελούν εξαίρεση.

    Αν κάποιο άτομο μας αρέσει και φτάνουμε στο σημείο να μας δείξει και να μας αποδείξει έμπρακτα πόσο καλά μπορούμε να περάσουμε μαζί είτε έχοντας τον έλεγχο είτε αφήνοντάς τον είτε ακόμη-ακόμη και με κάποιες εναλλαγές, που βγαίνουν αβίαστα και πλαισιώσουν όμορφα και "δυνατά" μία σχέση, ένα παιχνίδι, έναν τρόπο ζωής, τότε δεν έχει και τόση σημασία, για μένα τουλάχιστον, ποιο ρόλο έχω και πως με βαφτίζουν.

    Ναι, σε μία σχέση, σε κάθε σχέση μάλλον, ακόμη και μεταξύ switch, κάποιος εξαρχής ή στην πορεία αποκτά τον έλεγχο. Αυτό όμως δεν προδικάζει απαραίτητα και τη συνέχεια. Μόνο κακό δεν το βρίσκω να θέλω να την τεστάρω υποβάλλοντάς την σε σωρεία δοκιμασιών αλλά και να της αφεθώ κάποια (απροσδιόριστη αλλά υπαρκτή σαφώς) στιγμή. Και να με οδηγήσει με τη σειρά της όπου εγώ δε μπόρεσα ή απλά δεν την πήγα ακόμη.

    Οι (αλληλο)δοκιμασίες συμπληρώνονται ιδανικά και ακριβώς η εναλλαγή αυτή όπως και το τι μπορεί να κρύβει η αμέσως επόμενη στιγμή ξεπερνάει συχνά κάθε ευχή και προσδοκία... ακόμη και του πιο ευφάνταστου... διακόπτη  
     
    Last edited: 24 Νοεμβρίου 2015
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @dimfetishman για μένα είναι αλήθεια όμορφος ο τρόπος που βιώνεις την σεξουαλικότητα σου. Γιατί μου δίνεις την εντύπωση ατόμου κατασταλαγμένου και απενοχοποιημένου.
    ΟΚ, ότι οι όποιες ετικέτες έχουν για τον καθένα μας την σημασία που θα είχαν, γι' άλλους πολύ, γι' άλλους λίγη, γι' άλλους μηδενική.
    Το ζήτημα είναι ότι το D/s είναι κατασκευασμένο με κάποιες τουλάχιστον ελάχιστες σταθερές. Και το ερώτημα μου σε σένα σαν switch που είσαι ( και αν θέλεις, απαντάς. Αν όχι, no problem ).
    Το D/s σαν πλαίσιο σχέσης το αποδέχεσαι? Με τα όποια στεγανά του. Και η όποια εναλλαγή του ελέγχου ανάμεσα σε σένα και την παρτενέρ σου, για σένα ( και υπογραμμίζω το για σένα ) το πιθανό πλαίσιο σας, θα το έκανε τόσο χαλαρό που D/s να μην ήταν?
    Εξυπακούεται ότι είμαστε όλοι/ες ελεύθεροι/ες να κάνουμε ότι γουστάρουμε, να το εμπλουτίζουμε όπως θέλουμε και να τ' ονομάζουμε όπως μας αρέσει.
    Μα αν μονίμως δεν βάζουμε κάπου ένα ελάχιστο τουλάχιστον ψήγμα "κοινού τόπου" και ποτέ δεν θα συνεννοηθούμε και σίγουρα ποτέ δεν θα καταλάβει στο παραμικρό ο ένας τον άλλο.
    Και αυτά τα τελευταία λόγια μου δεν αφορούν μόνο το ερώτημα του συγκεκριμένου νήματος, αλλά γενικά την όποια συζήτηση μεταξύ όλων μας.
    Για να μην με παρεξηγήσεις, δεν μ' ενδιαφέρει ποιος/ποια είναι "σωστός/η", "καθαρός/η". Αλλά βάσει κάποιων θεωρητικά αναγκαίων χαρακτηριστικών απ' τα οποία θ' αποτελούταν το συγκεκριμένο πλαίσιο/κατάσταση, εσύ πως θα τ' αντιλαμβανόσουν?

    Σε κάθε περίπτωση σ' ευχαριστώ για τον χρόνο που ίσως και ν' αφιέρωσες, για να διαβάσεις αυτή μου την παρέμβαση. Κι εύχομαι να μην σε κούρασα.  
     
    Last edited: 24 Νοεμβρίου 2015
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Σήμερα, μου έλεγε ο Κύριος ότι υπάρχει μόνον ένας τρόπος, και κανένας άλλος, μια υποτακτική να έχει δυο Dom (που και πάλι δεν είναι ακριβώς ισότιμοι αυτοί οι δυο αλλά τέλος πάντων) : ο ένας να είναι μέντορας του άλλου.

    Σκέφτηκα μια μικρή αναλογία με το switching και βλέπω ότι όταν ένας switch έχει έναν Κ και έναν υ, τελικά αυτή είναι με κάποιο τρόπο μια σειρά, μια κλίμακα.

    Προσωπικά δεν θα μπορούσα ποτέ να νιώσω υποταγή για κάποιον που είναι υποτακτικός σε ένα άλλο πρόσωπο αλλά ίσως αν ο υποτακτικός του switch το δεχτεί αυτό, ίσως μπορεί να λειτουργεί.

    Μέσα στο ίδιο ζευγάρι δεν μπορώ να εννοήσω εναλλαγή, αν μιλάμε για πραγματικό D/s, τα είπε καλύτερα από μένα ο @espimain, μην πλατιάζω.  

    Δεν μιλώ έξω από το "χορό" : παλιότερα, στη φάση της ψηλάφησης του εαυτού, είχα μια τέτοια σχέση. Βεβαίως δεν τέθηκε ποτέ θέμα πραγματικής Κυριαρχίας ή υποταγής. Απλώς ήμαστε δυο άτομα των οποίων τα κινκ ταίριαξαν πάρα πολύ, που γούσταραν πάρα πολύ ο ένας το σεξ του άλλου και απλά υπήρχε μια "σιωπηρή" συμφωνία στο ποιανού το γούστο θα έβγαινε κάθε φορά που πέφταμε στο κρεβάτι (ή στο πάτωμα ή κάπου στο βούρκο τέλος πάντων... ).