Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch και D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Νοεμβρίου 2015.

  1. seduced mind

    seduced mind Guest

    Μπορείς λοιπόν να μου εξηγήσεις αν αυτό το ζευγάρι μετά από 20 χρόνια σχέσης αρχίζει να παρουσιάζεται στο χώρο σας τι άποψη θα σχηματίσετε για το στάτους που θα έχουν; Τι θα πείτε για παράδειγμα αν σας πει το ζευγάρι πως είναι είκοσι χρόνια μαζί; Ότι ο άντρας είναι τι και η γυναίκα τι;
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Καταρχάς: ποιος χώρος "μας"; Ποιοι είμαστε εμείς;  
    Το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του   (αστειάκι, δεν ειρωνεύομαι... ο χώρος δεν είναι μας, δεν είναι κανενός)

    Το στάτους που θα έχουν μπορεί να είναι σαδομαζοχιστές ή κίνκστερς ή switch. Το ότι δεν θα έχουν D/s δεν σημαίνει ότι δεν θα έχουν σχέση, δεν σημαίνει ότι δεν θα περνάνε καλά, δεν σημαίνει ότι δεν θα καυλώνουν, δεν σημαίνει ότι δεν γουστάρονται, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν κάτι bdsmικό... Σημαίνει απλά ότι δεν έχουν D/s σχέση.  
     
  3. gazza

    gazza Regular Member

    τελικα αυτο το D s σχεση μια ς και εμεις οι switch οπως λεγεται δεν ειμαστε μπορω να μαθω ακριβως τι ειναι?
     
  4. seduced mind

    seduced mind Guest

    Ναι αλλά συνεχίζετε να μην μου εξηγείτε τι είναι D/s σχέση και ποιες είναι οι μίνιμουμ απαιτήσεις για να κατηγοριοποιηθεί ένα ζευγάρι εντός αυτού του πλαισίου. Πείτε μου τι είναι D/s και πως τέλος πάντων ένα ζευγάρι μπαίνει εντός....
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Πώς μπαίνει εντός... Από πολλούς δρόμους, δεν έχει μόνον έναν. Το θέμα είναι να μπει.

    D/s είναι μια σχέση εγκαθιδρυμένης και σταθερής ασυμμετρίας, μια σχέση ανταλλαγής ισχύος που υπάρχει ένας Κ "πόλος" (Κυρίαρχος) και ένας υ "πόλος" (υποτακτικός). Υπάρχει βεβαίως feedback, είναι αναγκαίο. Αυτό που δεν υπάρχει είναι εναλλασσόμενη ισχύς, η ισχύς απορρέει πάντοτε από τον Κ προς τον υ.
    Ο Κ παίρνει τις αποφάσεις και ορίζει το δρόμο και την πορεία της σχέσης. Και ο υ ακολουθεί. Ο υ έχει κάθε δικαίωμα να μην ακολουθήσει κάποιο βήμα αλλά τότε η σχέση καταλύεται.
     
  6. τοτε το M/s τι ειναι?! και γιατι ενας switch να μη μπορει να ειναι ο ενας πολος η ο αλλος αναλογα πως εμπνεεται απο την εκαστοτη σχεση του?! αποκλειεται να εχουν σταθερη εμπνευση απο το ταιρι τους?!
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Κάναμε τη διαφοροποίηση μεταξύ ανταλλαγής ρόλων στο ίδιο ζευγάρι και εναλλαγής ρόλων ενός ατόμου απέναντι σε άλλους παρτενέρ κατά καιρούς στη ζωή του...
     
  8. seduced mind

    seduced mind Guest

    Μόλις μου είπες πως ένας switch μπορεί πάντα με το ίδιο άτομο να έχει D/s σχέση αρκεί να βρίσκεται με το ίδιο άτομο σε ισχύ. Σε ευχαριστώ πολύ καλή νύχτα
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αν αυτό διαβάζεις και σε ευχαριστεί αυτό που πιστεύεις ότι διαβάζεις, τότε κανένα πρόβλημα, το βασικό είναι να χαιρόμαστε  
     
  10. δεν ρωτησα αυτο ομως.... και επισης δεν απορησα για τριτους αλλα για το ζευγαρι το ιδιο σε γενικο βαθμο...
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    Αυτό συμβαίνει στην πλειοψηφία των switch, δεν έχεις παρά να τους ρωτήσεις να σου το επιβεβαιώσουν, σε όσους δεν τους ενδιαφέρει τότε απλώς το στερεότυπο και η ταμπέλα δεν έχει καμία σημασία για αυτούς (και μαγκιά τους)
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Το ότι εγώ θα πω και θα επιμείνω ότι ο ουρανός είναι κόκκινος δεν τον κάνει κόκκινο.  
    Ούτε εμένα ψεύτρα. Μπορεί να έχω μια ιδιαίτερη αντίληψη του τι είναι κόκκινο.
    Υπάρχει όμως και το μήκος του χρωματικού κύματος.  

    Ταμπέλες... Ποσώς με ενδιαφέρουν   Ζήτησες έναν ορισμό και έδωσα μια περιγραφή. Αδιαφορώ για τους ορισμούς  
    Καλό βράδυ