Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch και D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Νοεμβρίου 2015.

  1. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Αν και η ερώτηση απευθύνεται λιγάκι προσωπικά, θα κάνω από την πλευρά μου μία τοποθέτηση.

    Ανεξαρτήτως στάτους και ρόλων, εκτιμώ ότι σε θεμελιώδη ζητήματα άποψη έχουν και οφείλουν να έχουν και οι 2 πλευρές. Και φυσικά είναι δεδομένο ότι σε ζητήματα αρχής έχουν δώσει τη συγκατάθεσή τους αρκετά πριν καταλήξουν υπό την ίδια στέγη. Με κάποιο τρόπο έχουν κουβεντιάσει και έχουν συμφωνήσει σε ένα δικό τους, κοινά αποδεκτό πρωτόκολλο. Χωρίς απαραίτητα να έχουν περάσει τα "θέλω" της μίας μόνο πλευράς.

    Από κει και πέρα ζητήματα εννοείται πως θα υπάρξουν και στην πορεία. Όμως θεωρώ λίγο παράδοξο η διαφωνία αυτή να αφορά τέτοια ζητήματα (θεμελιώδη). Εκτός
    κι αν θέλουμε πια να αυτοαναιρεθούμε. Οπότε δεν έχει και νόημα πλέον να το πάρουμε από την αρχή...

    Μέσα σε κάθε ζευγάρι πάντα κάποιος καλείται να έχει το "πάνω χέρι". Έστω και οριακά, έστω και κάποιες φορές. Ενδόμυχα γνωρίζουμε και θέλουμε σε κάποια θέματα να "τραβάει" κάποιος μπροστά. Ομοίως και ανάμεσα σε 2 switch.

    Και εδώ να διαχωρίσω κάτι. Άλλο παίζω απλά με κάποια ή κάποιον και έχω τώρα τον ένα ρόλο και μετά τον άλλο και άλλο συζώ με ένα άτομο switch, που σημαίνει ότι κάποιος λειτουργεί συν τω χρόνω κατά βάση κυριαρχικά και ο άλλος υποτακτικά. Μέσα στη διάρκεια και τη συμβίωση μοιραία αναδεικνύονται τάσεις, επιθυμίες, ανάγκες και στάτους. Όσο κι αν είμαι μία έτσι και μία αλλιώς, όσο κι αν πάνω στο παιχνίδι λατρεύω και τους 2 ρόλους, κατά βάση και ουσία κάπου "γέρνω". Έχω ρόλο και θέση και αυτό δίνει τελικά το λαδάκι στη μηχανή της σχέσης να συνεχίσει να δουλεύει χωρίς να κομπιάζει.

    Ναι, μπορεί να είμαι switch, όμως αυτό δε σημαίνει ότι είμαι 50 Κ και 50 υ. Για την ακρίβεια ποτέ δεν είμαι ακριβώς 50-50. Δεν είναι ζυγαριά με χρυσό. Σε κάθε άνθρωπο κάτι "βγάζουμε" και κάτι μας "βγάζει" κι εκείνος με τη σειρά του. Επομένως πάντα (θα) είμαστε είτε Κ είτε υ (ένα από τα δύο). Και συχνά όχι οριακά.

    Πιο πολύ τελικά σε μία σχέση μετράει τι μυαλό και τι ψυχή κουβαλάμε αλλά και τι διάθεση έχουμε, παρά αν είμαστε Κυριαρχικοί, υποτακτικοί ή κάπου στη μέση. Πως πραγματικά είναι η σχέση και όχι πως (θέλουμε να) τη βαφτίζουμε.
     
    Last edited: 26 Νοεμβρίου 2015
  2. espimain

    espimain Contributor

    Πολύ ωραία αυτά που διαβάζουμε. Αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι για να υπάρχει σχέση Κυριαρχίας/υποταγής (D/s δηλαδή) χρειάζονται ένα άτομο Κυριαρχικό και ένα υποτακτικό. Οι switch μια χαρά περνάνε με αυτά που κάνουν, υπάρχει κάποιος λόγος να θέλουν, σώνει και καλά, να το λένε D/s ;
    Ο ιχθυοκαλλιεργητής μια χαρά ψάρια πιάνει, γιατί να θέλει να λέγεται ψαροντουφεκάς;

    Ο καθένας, αν το θέλει, μπορεί και απολαμβάνει με όποιο τρόπο γουστάρει, είτε σαν Κυριαρχικός είτε σαν υποτακτικός, κατά περίσταση και φυσικά μπορεί να βιώσει και το D/s σε κάποια σταθερή του σχέση. Το θέμα είναι αν μπορεί να βιώσει το D/s ένας switch μέσα σε μόνιμη σχέση με άλλον switch και αν ναι πώς γίνεται αυτό;
     
    Last edited: 26 Νοεμβρίου 2015
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    φτάανει , φτάανει, φτάνειειειειει,
    η ζωήηη μου κύυυκλους κάνειειειιει...
    μα δεν σε φτάανει ...(D/s )  
     
  4. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    εγω λεω, οτι στην πραγματικοτητα οι sw εναλλασσονται απο Top σε bottom
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    και γιατί θα πρέπει το D/s να είναι αποκλειστικά προνόμιο των μαστεροσκλαβικων ζευγαριών;
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Αγαπητή @Soraya να μια ευκαιρία να αναπτύξεις την σχετική με το θέμα άποψη σου.
    Φυσικά θα πρότεινα να διαβάσεις και το τι έχει ειπωθεί στα προηγούμενα ποστ του παρόντος νήματος.  
     
  7. Soraya

    Soraya Guest

    Καλέ μου @espimain πολύ ευχαρίστως να αναπτηξω την "σκέψη" μου περί BDSMικών ζευγαριών αλλά είναι ένα θέμα με αρχή, όμως δίχως τέλος... Το κάθε ζευγάρι έχει δικαίωμα να αποκαλείται όπως γουστάρει και να κρατά κανόνες που το βολεύει... οπότε οι "ταμπελίτσες" για εμένα είναι περιττές όταν μιλάμε για σχέση διότι γνωρίζουμε πολύ καλά πως κανένας ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό (ανεξαρτήτως στάτους) δεν μπορεί να τηρήσει την ταμπέλα του 24/7... Η χρήση της ταμπέλας είναι "απαραίτητη μέχρι το σημείο που θα δηλώσω στον άλλο αν μπορεί να αναζητήσει σε εμένα αυτό που ψάχνει   Αυτά... χάρηκα που τα είπαμε
     
  8. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Το ένα φέρνει το άλλο στην κουβέντα. Ελπίζω μόνο να μην ξεφεύγουμε από τη λογική του νήματος.

    Είναι κάτι, που με έχει απασχολήσει αρκετές φορές. Θα μπορούσα με κάποια να είμαι μόνο Κ ή μόνο υ; Θα το άντεχα, θα μου άρεζε, θα μπορούσα να ανταποκριθώ σε έναν τόσο "μονόπλευρο" αλλά και τόσο απαιτητικό και κουραστικό ίσως ρόλο;

    Θεωρώ πολύ δύσκολο να αποδεχτώ έναν ρόλο "για πάντα". Λατρεύω όσο δεν περιγράφεται την εναλλαγή και το σασπένς, που τόσο απλόχερα κρύβει αλλά και χαρίζει σε όποιον την ανακαλύψει. Θέλω να ζω και τους 2 ρόλους, αυτό δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι να αλλάξει.

    Από την άλλη τίποτα δεν προδικάζω και τίποτα δεν αποκλείω. Όμως η υ ή η Κ θα πρέπει να είναι κάτι πολύ-πολύ ξεχωριστό στο ρόλο αυτό, προκειμένου να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον και να φτάσω στο ενδεχόμενο μίας τέτοιας συνύπαρξης. Κάτι πολύ ξεχωριστό πρώτα ως άτομο, ως προσωπικότητα. Και μετά στις όποιες πιο προσωπικές στιγμές μας.

    Εν κατακλείδι θα έλεγα ότι το θεωρώ πολύ-πολύ δύσκολο για τα δικά μου πάντα δεδομένα και τη δική μου φιλοσοφία. Αλλά δε μπορώ και να το αποκλείσω κατηγορηματικά.

    Όμως φοβάμαι ότι ως "μόνιμος" υ θα την ξαφνιάσω κάποια στιγμή και θα βρεθεί δεμένη και φιμωμένη μένοντας με την απορία με τι βλαμμένο τελικά πήγε και έμπλεξε  
     
  9. seduced mind

    seduced mind Guest

    Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που οι τάχα μου Κυρίαρχοι και Μαστεράδες θεωρούν μια σχέση με κάποια D/s όταν όμως πηδάνε άλλες 49 παράλληλα....
     
  10. seduced mind

    seduced mind Guest

    Και για να το πάμε και ένα βήμα παρακάτω μια και θέλετε να παραστήσετε τόσο πολύ τους προχωρημένους τι σόι σχέση είναι η D/s άρχοντες του σύμπαντος όταν βγάζετε την υποτακτική ή τη σκλάβα σε δημοπρασία; ή δεν γίνονται δημοπρασίες στο BDSM ή μήπως είναι πολύ προχώ για εσάς και δεν τα ξέρετε; Τι σόι σχέση είναι αυτή που μέσα σε μια νύχτα μια γυναίκα αλλάζει χέρια λες και πρόκειται για αναπτήρα;
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Υπάρχει κάτι που ονομάζεται "Ιδιοκτησία". Είναι κάποιοι/ες που αλήθεια βλέπουν τον/την υ τους σαν αντικείμενο.
    Και ουε ουε, ο/η υ τους το γουστάρει σαν αντικείμενο να του/της φέρονται.
    Αφού μέχρι και τον τίτλο "owned by" βάζουν εδώ ( ή χρησιμοποιούν "έξω" ) με περισσή τιμή.

    Αφού σ' αυτό το νήμα βγήκαμε άπειρες φορές off, ξαναβγαίνω κι εγώ.
    Και ξαναγράφω, ότι κάτι δεν το γουστάρουμε για εμάς ή δεν το καταλαβαίνουμε.
    Δεν σημαίνει ότι δεν το γουστάρει κανείς άλλος.
    Ως προς τους/τις υ, δεν νομίζω ότι είναι τα λοβοτομημένα πλάσματα που συχνά πυκνά περιγράφονται ( όποτε μας βολεύει να τα περιγράψουμε μ' αυτόν τον τρόπο ).
    Μετά, αυτοί οι καταραμένοι οι Κ, τη μια γίνονται υποχθόνιοι υπερεγκέφαλοι που κλάνουν αστραπές και ρεύονται κεραυνούς, για να μην ξεχάσω ότι είναι και τόσο επιδέξιοι γητευτές.
    Και την άλλη, είναι κακόμοιρα και ανάπηρα ψυχικώς ανθρωπάρια, που μάλλον θα έπρεπε να τα κοιτάξει κανείς γιατρός.

    Υ.Γ. Κουβέντα να γίνεται βέβαια...Το γράφω με κάθε ειλικρίνεια, έχω πάψει προ πολλού εδώ να περιμένω μια συζήτηση, δίχως "μαλλιοτράβηγμα" ή λοιπά "έμορφα".
    Και το ήξερα ήδη απ' τη στιγμή που "ανέβαζα" το νήμα. Όπως ήξερα, ότι στο τέλος θα σταχυολογούσα και όλο και κάτι θα μου έμενε.
    Όπως πιστεύω ότι κάνουμε όλοι, όταν συζητούμε ή "συζητούμε" με τους άλλους οπουδήποτε και όχι μόνο εδώ... 
     
    Last edited: 26 Νοεμβρίου 2015
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Kαι τι σχέση έχει αυτή η ανώριμη εθελοτυφλία (δεν το λέω βανίλα, γιατί υπάρχουν εξαιρετικές, ώριμες και λειτουργικότατες βανίλα σχέσεις   ) με το D/s?
    Η πραγματική ζωή από τον κινηματογράφο απέχει παρασάγγας...