Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch και D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Νοεμβρίου 2015.

  1. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ας πούμε @margarita_nikolayevna , αφού κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει κοινώς αποδεκτά και πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι η ψυχή του ανθρώπου είναι (για να το επαναλάβω)...

    Άβυσσος... (χα! χα!  ), δηλ. δεν υπάρχουν πάντα λογικές εξηγήσεις στον κόσμο των αισθήσεων, και για μένα δεν πειράζει και τόσο που δεν υπάρχουν πάντα  

     
     
  2. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Για να σοβαρευτώ, νομίζω είναι χαοτικά πολυπαραγοντικό. Δεν βγάζεις άκρη δηλαδή.

    Αλλά και να μη βγάλεις με το μυαλό άκρη, και πάλι ίδια όμορφο είναι. No problem.  
     
  3. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Μερικές φορές όταν "νοιώθεις" κάτι με κάποιον τρόπο το αντιλαμβάνεσαι πολύ καλύτερα απ΄ όταν απλά το ξέρεις. Εμβρίθεια.
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ακριβώς φίλε μου @peleas, ζούμε σ' ένα κόσμο που είναι όλα στο τραπέζι και στο κρεβάτι. Πάντως αν δεχτώ ( γιατί δεν μπορώ να μιλήσω για κανέναν άλλο ) ότι η εναλλαγή θα ήταν εφικτή μόνο σαν δοκιμή μέχρι την άφιξη σε κάποιο "σταθερό" προορισμό.
    Θα ήταν σαν ν' ακύρωνα μια ολόκληρη κατηγορία ανθρώπων. Κάτι που δεν νιώθω, να το κάνω. Για μένα συνεχίζουν να είναι απίθανα παρεξηγημένοι σαν κατηγορία. Κι εγώ συνεχίζω να είμαι περίεργος σχετικά με την ψυχοσύνθεση τους.
    Ίσως γιατί είμαι κι εγώ αρκετά διπλός σε άλλα μου κομμάτια. Και το αρκετά, δεν το έγραψα κατά λάθος.

    Επαναλαμβάνω το παράδειγμα, που έδωσα πριν σε κάποια φίλη. Τ' οποίο στο τέλος τόσο άσχετο σαν αναλογία δεν μου φαίνεται. Αν πάρουμε την Κυριαρχία και την υποταγή σαν τα δυο άκρα ενός σχοινιού.
    Εξίσου τα δυο άκρα ενός σχοινιού θα ήταν η σεξουαλική έλξη που θα ένιωθε κάποιος/α για άτομα του φύλου του/της καθώς και γι' άτομα του αντίθετου με κείνον/η φύλο.

    Άρα με την συλλογιστική της "προσωρινής αμφιταλάντευσης" δεν θα υπήρχαν ούτε οι αμφισεξουαλικοί/ες.
    Αλλά θα ήταν στην δοκιμαστική αναζήτηση του σταθερού τους πόλου.
    Κάτι που τουλάχιστον απ' την δική μου πενιχρή εμπειρία ζωής, δεν θα ίσχυε πάντα.
    Εγώ δεν ένιωσα ποτέ την παραμικρή έλξη για έναν άντρα. Όπως δεν έχω μέσα μου το παραμικρό ψήγμα υποτακτκότητας. Δεν σημαίνει ότι θα ίσχυε και για όλους/ες τους υπόλοιπους/ες το ίδιο.

    Τεσπα, συνεχίζω να λέω, ότι σίγουρα δεν θα ήμουν ο κατάλληλος να μιλήσω για την φιγούρα των switch. Γιατί αν ήμουν και δεν είχα κι εγώ απορίες, δεν θ' άνοιγα καν αυτό το νήμα.
    Σε κάθε περίπτωση δεν περίμενα να καταλάβω, ανοίγοντας το.
    Αλλά αν μάθαινα κάτι παραπάνω, σίγουρα δεν θα με "χάλαγε"...  
     
    Last edited: 23 Νοεμβρίου 2015
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Καλά ξεμπερδέματα.~
     
  6. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Το νήμα σου είναι πολύ βαθύ @Tenebra_Silente

    απλά μερικές φορές είναι δύσκολο να εκφράσεις κάτι με λόγια. Εγώ προωπικά κατανοώ πολύ καλά τη νοοτροπία του switch (ή έτσι νομίζω τέλος πάντων) αλλά πώς να την αποτυπώσεις με τρόπο κατανοητό ρε γαμώτο?...

    Δεν ξέρω στα σίγουρα. Κάτι έγραφα παραπάνω για αυτό, αλλά και πάλι...

    Τέλος πάντων ας πούμε ότι ο switch αντιλαμβάνονται μια χαρά το D/s και από τις δύο όψεις εξίσου (τουλάχιστον κάποιοι) και το έχουν νοιώσει μέσα τους έντονα και από τη μία και από την άλλη. Και το έχουν ασκήσει εξίσου έντονα και με ενθουσιασμό και έτσι και αλλοιώς και σε όλες τις λεπτομέρειές του.

    Πάντα μεν μία από τις δύο τάσεις κυριαρχεί μέσα τους, αλλά όχι τόσο ώστε να μην ξεπηδά και η άλλη ώρες-ώρες ακατανίκητη.

    Ανάλογα το άτομο και σε τι στιγμή βρίσκεσαι συναισθηματικά.

    Αυτό μέσες-άκρες.
     
  7. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Σαν να έχουν έναν αστείρευτο ερωτισμό που όμως ψάχνει να βρει να ταιριάξει πάντα στο ταίρι του αρμονικά (σαν τέλειο αντίθετο που συμπληρώνει εννοώ) για χάρη της εμπειρίας και των όσων υπόσχεται το μυαλό και η φαντασία. Εντάξει, όχι πάντα αλλά πολλές φορές.
     
  8. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Δύσκλολο να το εξηγήσεις με λόγια @Tenebra_Silente
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Το να απολαμβάνει κάποιος την αλγολαγνεία του, από όποια πλευρά του μαστιγίου και να βρίσκεται ή να απολαμβάνει το δούναι λαβείν του εξευτελισμού, είναι εφικτό.

    Άντε και να έχει κάποιος την θέση του υποτακτικού σε μια σχέση και τον ρόλο του κυριαρχικού σε άλλη, θα μπορούσε να γίνει αντιληπτό, δηλαδή μια σκλάβα να κυριαρχεί σε μια άλλη, ή και σε κάποιον εκτός της βασικής της σχέσης.

    Το να εναλλάσσεται όμως η Κυριαρχία με την υποταγή μέσα στο ίδιο ζευγάρι είναι οξύμωρο.

    « Τώρα είμαι εγώ αφέντης σου».
    «Μάλιστα Κύριε»

    «Τώρα είμαι εγώ Αφέντρα σου»
    «Μάλιστα Κυρία»

    Πού είναι κρυμμένο το D/s και δεν φαίνεται;
     
    Last edited: 24 Νοεμβρίου 2015
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Βαθύ δεν ξέρω, στο τέλος δεν είναι κάτι που ανακάλυψα εγώ. Πάντως σαν κάποιος με σταθερό προσανατολισμό σ' αυτό το θέμα. Ειλικρινά μένω άναυδος ( με την θετική έννοια ) απ' το χάρισμα αυτών των ανθρώπων.
    Αφού δεν νομίζω ότι θα ήταν δυνατό ούτε σαν Kink να εναλλάσσεται κάποιος/α στους δυο πόλους της δύναμης, αν δεν το νιώθει έστω και στο ελάχιστο.
    Πολλά πράγματα δεν μπορούν να περιγραφούν με λόγια φίλτατε.
    Κι εγώ θεωρώ λογικό αυτό που έγραψες ( λογικό βάσει της δικής μου καρκάλας πάντα ), ότι δηλαδή ανάλογα με τον/την παρτενέρ τους ( καθώς και άλλους παράγοντες ) υπερισχύει η μια πλευρά απ' τις δυο τους.
    Και ότι τ' όποιο D/s θα το βίωναν μια χαρά. Το δικό τους D/s γιατί όσο και αν "ακούγεται" αιρετικό ή λάθος, παραμένω της ιδέας ότι πέρα από κάποια "πεπατημένη" και κοινά χαρακτηριστικά.
    Όσοι είναι οι άνθρωποι, όσα είναι τα ζεύγη ( ή οι τριάδες, οι τετράδες και πάει λέγοντας ), άλλα τόσα είναι και τα πιθανά D/s. Αφού - όπως λένε - η ανθρώπινη σεξουαλικότητα σίγουρα δεν είναι κάτι χαραγμένο στον ίδιο βράχο για όλους/ες.

    Anyway, η συζήτηση δεν πάει ποτέ στράφι. Και απ' όλους/ες έχουμε κάτι να μάθουμε. Αρκεί να το θέλουμε.  
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Συνεχίζω να σέβομαι την άποψη σου. Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί αυτό που είναι για σένα σωστό, να είναι συμπαντικός κανόνας. Και το λέω με κάθε συμπάθεια, ειλικρινά.
    Για σένα είναι οξύμωρο. Για σένα, δεκτό.
    Τα επιχειρήματα όμως πέρα απ' την άρνηση, που θα ήταν?  
     
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor