Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch και D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Νοεμβρίου 2015.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Εδώ όμως (εφόσον πρόκειται για Κ/υ σχέσεις, όχι για S/M sessions), εγώ έχω την εξής απορία: ο Κ του switch δεν γίνεται και Κ του s που σχετίζεται ο switch ως κυριαρχίζων;
     
  2. whisperer

    whisperer Regular Member

    δεν νομιζω οτι η μεταβατικη ιδιοτητα ισχυει καπου αλλου εκτος απο τα μαθηματικα μαργκω  
     
  3. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Αυτό λέγεται αμοιβαίο role-play @margarita_nikolayevna

    Πρέπει να το νοιώθουν και οι δύο. Μία ο ένας μία ο άλλος, ανάλογα πόσο καιρό είναι μαζί και πόσο καλά διαισθάνονται ο ένας τον άλλο.

    Μια χαρά ένας/μια switch μπορούν από τη μια στιγμή στην άλλη να μεταμορφωθούν από ναζιάρικα γατάκια σε επιβλητικές τίγρεις, αν τους "βγαίνει". Και με μεγάλη φυσικότητα μάλιστα, σαν να είναι "φτιαγμένοι" για τον ρόλο.

    Αν αυτό εννοείς και αν δεν έχω πέσει έξω.

    Γίνεται άνετα.
     
  4. gazza

    gazza Regular Member

    χαχα ρε τι προβληματισμους σας εβαλαν οι switch..γουσταρουν και τους δυο ρολους τοσο δυσκολονοητο ειναι αραγε;;;τοσο μα τοσο προβληματισμος για κατι που δεν θα το κανατε πρωτη φορα βλεπω..να πω την αληθεια και πιστεψτε περνανε πολυ καλυτερα απ
     
  5. gazza

    gazza Regular Member

    ο αλλα στατους...οπως εχω παρατηρησει..ξερουν ακριβως εκεινη τη στιγμη τι θελουν και το εχουν..απλα
     
  6. εμ τα λες εμ μισα...  
     
  7. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    κι όμως... @whisperer

    Ή όπως έλεγε, με δικά μου λόγια το λέω επειδή δεν το θυμάμαι αυτολεξί απ΄ έξω, και ο Άρθουρ Κλαρκ:

    "Τα πλέον παράδοξα, το πιο απρόοπτα και εκπληκτικά, η πιο ψυχεδελική και αχαλίνωτη φαντασία συναντιέται στον...ίδιο τον κόσμο εκεί έξω. Δεν χρειάζεται να ψάχνουμε κάπου αλλού. Τα μυστήρια του κόσμου μας ξεπερνούν και την πιο παράξενη φαντασία μας"
    .
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Και όμως.  

    Έστω ότι εγώ είμαι με έναν Dom. Και έχω σχέση μαζί του, όχι απλά παιχνίδια, ούτε να'χαμε να λέγαμε. Με επηρεάζει και μου ορίζει τη ζωή με κάθε πιθανό τρόπο. Βάζει εκείνος τις ιεραρχίες στις επιλογές μου, μου διαμορφώνει τον τρόπο σκέψης, τον τρόπο που νιώθω κλπ κλπ...
    Και έρχομαι εγώ λοιπόν κι έχω έναν sub.
    Μοιραία δεν του μεταδίδω αυτές τις προτεραιότητες, αυτές τις ιεραρχήσεις, αυτές τις επιρροές κλπ κλπ
    Άρα, έστω και έμμεσα δεν υπάρχει μια επιρροή του Κ μου στον υ μου;

    Ωπ ωπ ωπ... Μιλάμε για άλλα πράγματα  
    Εσείς καλέ μου μιλάτε για "role play" αλλά εγώ μιλάω για σχέση είναι εντελώς άλλα πράγματα. Στο role play μπορώ να αντιληφθώ τα πάντα, play είναι, γιατί όχι;
     
  9. whisperer

    whisperer Regular Member

    θελω να πω οτι το να ειναι καποιος bottom με καποιο συγκεκριμενο ατομο δε σημαινει οτι θα θελει να ειναι και bottom με οποιοδηποτε αλλον σχετιζεται ο/η παρτενερ του
    @margarita_nikolayevna
    εχω την εντυπωση πως ειναι στη διακριτικη ευκαιρια του (potential) υ σου να το δεχτει η οχι αυτο
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μάλλον εκείνο που μπερδεύει, είναι η χρονική ( ας την πω έτσι ) τοποθέτηση @Rope-bondage-fan. Ξαναλέω, ότι εγώ τουλάχιστον μη "έχοντας" το. Προχωρώ με βάση την ( δική μου ) λογική.
    Switch=εναλλαγή όπως ορθότατα επεσήμανε πριν ο @Jack Wolfskin. Δεν είναι όμως πουθενά γραμμένο ότι η εναλλαγή θα εκτυλισσόταν σε βραχύ χρονικό πλαίσιο.
    Δηλαδή από τις ώρες 20 μέχρι τις ώρες 20.30 Dom και από τις ώρες 21 στις ώρες 21.30 sub. Αλλά ότι ίσως ένα άτομο που θα "είχε" και τα δυο, αναλόγως με τον/την συμπαίκτη/ρια του, θα κάλυπτε τον αντίθετο ρόλο και γιατί όχι? Σταθερά.
    Μετά και το D/s όπως οποιοδήποτε άλλο είδος σχέσης/πλαισίου πείτε το όπως θέλετε, δεν νομίζω ότι φέρει εγγύησης συγκεκριμένου χρονικού ορίζοντα.
    Τουτέστιν ένας/μια switch για χ, ψ, ω χρόνο που θα σχετιζόταν με κάποιον/α, υποτίθεται ( αν δεν παρανόησα τελείως ) ότι θα μπορούσε να έχει έναν απ' τους δυο ρόλους.
    Και στην επόμενη σχέση του/της με κάποιον/α άλλο/η, να κάλυπτε τον ακριβώς αντίθετο. Ή ακόμη και μετά από ένα χ,ψ, ω χρονικό διάστημα να "τράμπαρε" τον ρόλο του/της με τον/την ίδιο/α παρτενέρ.

    Άποψη. Τώρα αν κάνω λάθος, είναι άλλου priest ευαγγέλιο.  
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Συμφωνώ. Το βρίσκω όμως απλά κάτι σαν το διογκωμένο ελληνικό δημόσιο   
    ΥΓ Και όλα αυτά στην ιδανική περίπτωση που θα έχουν εξηγηθεί όλα όσο και όπως πρέπει...
     
  12. whisperer

    whisperer Regular Member

    ισως και να το αντεληφθην λαθος αλλα ετσι οπως το εθεσες μου κανε λιγο σαν
    ο ολυμπιακος κερδιζει την αρσεναλ,η αρσεναλ τη μπαγιερν αρα κι ο ολυμπιακος θα νικησει τη μπαγερν....