Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Τhe Enchanter, στις 13 Νοεμβρίου 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. your_slave666

    your_slave666 Regular Member

    Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    Mια εξέγερση της νεολαίας ενάντια σε ένα ακόμη πιο καταπιεστικό σύστημα διακυβέρνησης απ το προηγουμενο.
    Δεν είναι τίποτα παραπάνω τιποτα παρακάτω. Δεν φτάνει το βελινεκές του Γαλλικού Μάη ('68) τίποτα εδώ, σ' αυτή τη χώρα άρα 'εχουμε αυτό. Δε το μειώνω.
    Φοιτητης είμαι και μάλιστα πολιτικά αριστερών καταβολων, όχι σε κάποιο κόμμα, όμως.
    Είναι αξιο λόγου να γίνονται αυτοι οι "εορτασμοί" και αυτη η πορεία, που πλέον έχει χάσει το πραγματικό της νόημα, αλλά δε πειράζει... Στην Ελλάδα ζούμε.
    Εδώ όλα κάποτε χάνουν το νόημα τους, διαστρεβλώνονται, ή παρουσιάζονται όπως βολεύει τον καθένα. Η χώρα που η ιστοριά ξαναγράφεται όπως μας βολεύει και όχι αντικειμενικά. Η χώρα της νορθρότητας. Του ωχαδερφισμού και της μισαλλαδοξίας.
    Εγώ θα πάω το Σάββατο να γεμίσω τα άδεια μου όνειρα στο δρόμο - στο δρόμο να ρίξουμε το νόμο ,που φώναζα πέρσυ σα το ζώο για το αρ. 16 και το Νόμο Πλαίσιο, να ξεχαστώ για λίγο και να νιώσω ότι η φωνή μου ακούγεται.
    Ακόμη κι αν δεν ακουστεί στα ΜΜΕ που θα δείχνουν όλη τη μέρα 100 φόρες το πλάνο 3-4 μολότοφ να σπάνε μπροστά στους μπάτσους και εικώνες από συλλήψεις. Ακολη κι αν αναίτια ξαναγίνω σύλληψη!
    Ακόμη κι όταν η μάνα μου θα με παίρνει τηλέφωνο να με ρωτήσει αν είμαι καλά και να πεί τι τα θέλω αυτα? Βολεμένοι 40άρηδες+κάτι... Τα ξεχάσατε τα δικά σας... Γινατε γονείς και τα ξεχάσατε όλα.
    Η πορεία του Πολυτεχνείου είναι μια πορεία κατακραυγής πλέον, των απεγνωσμένων φοιτητών. Που μόλις τώρα έχουν μπει στο "λούκι" και βλέπουν τη σαπίλα και τα κοματόσκυλα - κοράκια να θέλουν να τους φέρουν στο μέρος τους. Βιώνεις τη σήψη όταν σκέφτεσαι το μετά. Το τι θα κάνω? Τι θα γίνει με το κωλοπτυχίο? Τι θα κάνω έπειτα? Γιατι σπουδάζω? Γιατι αγαπώ τη Μαίρη? Γιατί μ' αγαπά? Τι θα κάνω? Θα διαβάσω τίποτα η θα κάνω ότιδήποτε άλλο?

    Στη πορεία του Πολυτεχνείου διαπιστώνω ότι κάποιοι έκαναν έτσι... Μια εξέγερση γιατί δεν τους άρεσε η πολιτική κατάσταση, τα κατάφεραν όμως να κάνουν έστω κι αυτό!
    Εγώ όμως τι? Η δικιά μου γενιά? Η γενιά του champions league, του internet, του καφέ και της "γκόμενας" (όχι κοπέλας, δεν ακούγεται in και φαλοκρατικό προς τα έξω) Τίποτα... Η γεννιά μου σκύβει το κεφάλι και κάνει το μαλάκα... και πάντα αργά ή γρήγορα κι εγώ μαζι. Γιατί δε γίνεται αλλιώς...
    Γιατί θα πάω στη πορεία αυτή? Ετσι. Γιατί το Σάββατο δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω για να ξεφυγω απ τη ρουτίνα και δε γουστάρω να δω ματσ Ελλάδα-Μαλτα!
    Απλά θα πάω έτσι... Γιατί έτσι γουστάρω στη τελική.
     
  2. female

    female Contributor




    Πολλά θέλουν γκρέμισμα, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Και για πάρκα και για πάρκιγκ και για πολλούς ακόμα λόγους. Γιατί το Πολυτεχνείο έχει ...προτεραιότητα;


    (Προσωπικά θα προτιμούσα μεταξύ άλλων να μετατρέψουμε σε πάρκα τα ...υπέροχα και ακριβά κτήρια του Βωβού. Τα υπέροχα κτήρια νυχτερινών διασκεδάσεων στην Πειραιώς. Μπορούμε να κάνουμε και σχετικό γκάλλοπ για πολλά περισσότερα.)


    Το Πολυτεχνείο έχει ιστορία και πριν την εξέγερση, και μια πλούσια ιστορία ανθρώπων, όχι απλώς θεσμών και μαθημάτων. Είναι η πρώτη σχολή της νέας Ελλάδας. Δεν βρίσκω κανένα επιχείρημα υπέρ της καταστροφής του.




     
  3. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    Εναν ανθρωπο που ονειρευεται μη το φοβασαι .. Να φοβασαι αυτους που φοβουνται και να ονειρευτουν και τους ψαχνοντες να χωθουν και να βολευτουν. Το βολεμα δεν εχει ηλικια. Στους νεους ειναι πιο σπανιο αλλα υπαρχουν και νεοι που γεννηθηκαν γεροι.


    ΥΓ. Μη κακιωνεις τη μαμα σου.. εχει τα δικια της
     
  4. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    Κι αν εξαιρέσουμε τους 3 πρώτους λόγους (αν και άσχετοι με την επέτειο της 17ης Νοέμβρη), είναι οι υπόλοιποι λόγοι για να ισοπεδωθεί και πάλι ολόκληρο το κέντρο και να παραλύσουν οι συγκοινωνίες;
    Θα λύσει κάποιος από την (α)κυβέρνηση τα υπόλοιπα ζητήματα (όπως τις φιλοσοφοκοσμοθεωρίες των φοιτητών) ή θα σκεφτόμαστε όλοι οι υπόλοιποι, να δούμε πόσα θα σπάσουν για να υπολογίσουμε πόσα θα μας χρεώσει η εφορία;
     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    διακρινω πως με παθος και μαχητικοτητα μεμφεσαι καποιους που σημαινει πως με παθος υποστηριζεις καποιους αλλους...ποιοι ειναι αυτοι;
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Iagos στο συγκεκριμένο thread, συζητάμε για το μήνυμα του πολυτεχνείου σήμερα, χθες, προχθές και δεν ξέρω ποιες άλλες εποχές.
    Δεν έχει κανένα νόημα να βρούμε ποιος είναι με ποιον και γιατί. Έχω κάποιες ιδέες για την αξιοποίηση του ετοιμόρροπου κτιρίου και περί των διαδηλώσεων και τις λέω.
    Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο...
    Αν υπάρχουν διαφωνίες για το πόσο ορθές είναι αυτές οι σκέψεις οι δικές μου ή των άλλων, ας συζητηθούν.
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    Εχετε καταλαβει τι γινεται;

    Ο γυιος μας μας φτυνει καταμουτρα κι εσεις κυττατε τον ουρανο μηπως βρεχει;
    "Στην Ελλαδα ζουμε...τη χωρα του ωχαδελφισμου... της νωθροτητας...της μισαλλοδοξιας...εδω που ολα χανουν το νοημα τους...βολεμενοι 40ρηδες...γινατε γονεις και τα ξεχασατε ολα..."

    Για μας τα λεει ρε!!!
    Εμεις ειμαστε η γενια του Πολυτεχνειου!
    Εμεις του παραδιδουμε την Ελλαδα που περιγραφει παραπανω, ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΕΤΣΙ!!! (βοηθησαν κι'οι μπαμπαδες μας,δε λεω)

    Οχι αγορι μου,μη σκυβεις το κεφαλι,μη κανεις τον μαλακα,ΓιΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!
    Βαλε μας μπουρλοτο,τιναξε μας τρομαγμενους απο τον αναπαυτικο μας καναπε ,κανε μας να σε προσεξουμε,εσενα κι'οχι τον Κακαουνακη,κανε μας ν'αγανακτησουμε γιατι ζητας το αδυνατο,ΞΥΠΝΑ ΜΑΣ!!!


    ...Σ'αυτη την ηλικια η μιλας της καθε μιας γενιας,
    η κλεινεις και σιωπας.

    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΥΙΕ ΜΟΥ!

    Καληνυχτα σας.
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    Αχ ευχαριστούμε πολύ που ήρθες να μας ξυπνήσεις. Γιατί αλλιώς θα κοιμόμασταν ακόμη τον ύπνο του δικαίου. Αυτόν των 4-5 ωρών με το ζόρι. Ανάμεσα στις ερωτικές μας ανησυχίες και στη δουλειά μας. Ανάμεσα στις σκέψεις αν η κόρη μας θα γίνει πουτάνα, πρεζόνι ή σκλάβα σε κάποιον ματζίρη. Ανάμεσα στους υπολογισμούς αν θα φτάσουν τα χρήματα αυτό το μήνα για το φροντιστήριο του γιού μας και τα ταξιδάκια για training στην Αθήνα.

    Και η Ελλάδα; Πού την βάζεις την Ελλάδα;

    Θέλεις να σου πω που την βάζω την Ελλάδα; Βρε δεν πάτε καλά. Για συνέρθετε. Και ελάτε να ζήσετε, αν αντέχετε, έστω και μία μέρα πραγματικότητας, μακριά από τις εταιρίες σας και τα όμορφα σπίτια σας και την ανία σας. Ο βούρδουλάς μου κρέμεται πίσω από την πόρτα και σας περιμένει.

    Ακόμη δεν τον ξεκρέμασα.
     
  10. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: Re: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    ας αφησουμε το κτιριο εκει που ανηκει στην πανεπιστημιακη κοινοτητα δηλαδη....αυτη εχει και τους ανθρωπους της και την γνωση και την αγαπη γι αυτο....
    το γκρεμισμα το προσπαθησαν και αλλοι με τανκς και κατεληξαν κορυδαλλο για εσχατη προδοσια.....
     
  11. your_slave666

    your_slave666 Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    Kαλά είσαι όντως φασισταριό. Αν δε γουστάρεις εν τέλη... Μη συμμετέχεις στη συζήτηση. Τελος εγώ δε γουστάρω διάλογο μαζί σου! Οταν έκλεισαν οι δρόμοι με το euro2004 ηταν καλα?

    Ε Λ Ε Ο Σ ! ! !
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    αυτοι ειναι οι νεοι σημερα...χαιρομαι και ταυτοχρονα αποκαλυπτονται μπροστα σε οσους πιστευουν πως ειναι αραχτοι και αδιαφοροι επειδη μην αντεχοντας την μιζερια τους θελουν να εχουν ενδοξο παρελθον
     
Thread Status:
Not open for further replies.