Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The κάβλα factor

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος trampledgr, στις 20 Ιουλίου 2008.

  1. hermis

    hermis Regular Member

    Είτε έχει S/M είτε όχι.

    Γκαύλα είναι οποιοδήποτε ισορροπημένο-αμφίδρομο ερωτικό συναίσθημα μεταξύ 2,3,4,10,54 κτλ κτλ ανθρώπων.
     
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Μου φαίνεται λίγο «περίεργο» το να δηλώνει κάποιος μαζοχιστής ή σαδιστής pervert σ’ ένα bdsm forum (προσωπική άποψη).
     
  3. cider

    cider Kitchen master

    Ναι, πραγματικά είναι λίγο κουλό. Αλλά νομίζω ότι το perv είναι πιο κοντά στη φύση του σαδιστή από το vanilla. Προσωπικά, αν μείνω ξέμπαρκος, οπότε δεν θα δικαιούμαι να θεωρώ τον εαυτό μου master, male pervert θα βάλω.
     
  4. zou

    zou

    Απάντηση: The κάβλα factor

    Δεν θα ξεκινησω τα ναι, αλλα... Θα πω απλα.. ΝΑΙ... Αυτος που πρεπει να ξερει τα παραπανω, τα ξερει... και με το παραπανω... 
     
  5. petDom

    petDom Regular Member

    Προφανώς και ΝΑΙ - αυτός δεν είναι άλλωστε και ο λόγος εμπλοκής στη συγκεκριμένη δραστηριότητα?
    Και το σημαντικό και δύσκολο είναι να είναι αμοιβαιο για τον καθένα φυσικά μέσα απ΄οτο ρόλο του.
     
  6. skia

    skia Contributor

    θεωρώ ότι οι περισσότεροι οι οποίοι μετέχουν στο φόρουμ, την βρίσκουν με τον σαδομαζοχισμό ως σεξουαλική πρακτική. το να νιώθεις ότι επιβάλλεσαι στον άλλο από τη μεριά του Κυρίαρχου ή ότι είσαι ανήμπορος να αντιδράσεις στο ό,τι θα σε υποβάλλει ο Κυρίαρχος από την μεριά του υποτακτικού είναι σίγουρα γαργαλιστικό για το μυαλό μας. Μας δίνει καύλα. Μας φέρνει σε έξαρση.
    Φυσικά, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις' ίσα για να επιβεβαιωθεί ο κανόνας. Υπάρχει , λοιπόν, και η μερίδα εκείνων, θαρρώ, που ουδεμία σχέση έχει με το χώρο -αν και δηλώνει ότι έχει- και βρίσκεται εδώ μέσα για να κάνει πράγματα που εκεί έξω του είναι λίγο δύσκολο να κάνει΄κοινώς να ''γαμήσει'' ή να ''γαμηθεί'.
     
  7. female

    female Contributor



    Δεν ξέρω αν ενοχλεί το νηματοθέτη (κι αν ναι, θα το αποσύρω) αλλά έχω το εξής, κατά συνέπεια ερώτημα γι΄αυτούς που απάντησαν καταφατικά --


    Γιατί σας διεγείρει το να εμπλέκεστε σε κάποια από τις δραστηριότητες που σχετίζονται καθαρά με τον σαδομαζοχισμό;
    Που αποδίδετε την ύπαρξη διέγερσής σας από sm πρακτικές;

    (Παρακαλώ μη γράψετε φαιδρά πράγματα του τύπου "έτσι γεννήθηκα, είναι στα γονίδιά μου".)


     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: The κάβλα factor

    Δεν καταλαβαίνω ακριβώς, τι ερωτώμεθα εδώ...

    Το γιατί θεωρούμε ότι οι σαδιστικές/μαζοχιστικές τάσεις είναι στοιχεία της ψυχοσύνθεσής μας, πώς βρέθηκαν εκεί,

    ή

    Ποιά είναι η απόλαυση που λαμβάνουμε κατά την άσκηση των s/m πρακτικών;

    (Εάν μιλάμε γιά το πρώτο, θα ήθελα να μου διευκρινισθεί το γιατί το "έτσι γεννήθηκα, είναι στα γονίδιά μου", θεωρείται φαιδρό).
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ωχ,ερχεται βαρομετρικο χαμηλο..
     
  11. cider

    cider Kitchen master

    Κι όμως, μόνο απαντήσεις που χαρακτηρίζεις "φαιδρές" μπορούν να αναρτηθούν εδώ.
    Π.χ. γιατί δεν ανέχομαι την ντομάτα; Γιατί απεχθάνομαι τα σανδάλια;

    @female, κάποια στιγμή αντιλήφθηκα ότι είχα τέτοιες φαντασιώσεις, και η παραμικρή εικόνα σαδομαζοχισμού με καύλωνε απίστευτα. Σιγά σιγά το πράγμα αγρίευε. Δεν κάθησα ποτέ να το ψάξω. Μήπως υπονοείς ότι πρέπει να αρχίσουμε τις επισκέψεις στους ψυχιάτρους;
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: The κάβλα factor

    Περίμενε, δεν είναι τόσο απλό...

    Κατ' αρχήν είναι τελείως διαφορετικό το "δεν ανέχομαι την ντομάτα", που κατά πάσα πιθανότητα είναι κάτι εγγενές (όπως εμένα δεν μ' αρέσουν τα ψάρια, ποτέ, από μωρό παιδί δεν ανέχτηκα τη γεύση τους -βεβαίως, θα μπορούσε να είναι και επίκτητο, εάν γιά παράδειγμα ο πατέρας μου ήταν ψαράς και με μπούκωναν στα μικράτα μου πρωί-μεσημέρι-βράδυ, ψάρι-), από το "απεχθάνομαι τα σανδάλια", που είναι προφανώς επίκτητο, μιά και μάλλον αισθητικά δεν τα ανέχεσαι (εκτός κι αν εννοείς "δεν ανέχομαι την αίσθηση των σανδαλιών στα πόδια μου").

    Αφ' ετέρου, κατ' εμέ τουλάχιστον, όσοι δεν θεωρούν τις σαδιστικές ή μαζοχιστικές τους τάσεις ως έμφυτες αλλά επίκτητες, εύλογο θα ήταν να θέλουν να ερμηνεύσουν το πώς τις απέκτησαν...

    Σχετικό επί τούτου ερώτημα: κάποιος που δεν έφερε εκ γεννετής, αλλά απέκτησε στην πορεία την επιθυμία να προξενεί πόνο, πόσο πιθανό ή απίθανο είναι να αποκτήσει αναλόγως στο μέλλον την επιθυμία να προκαλεί υπέρμετρο πόνο, φτάνοντας π.χ. στον ακρωτηριασμό ή και το φόνο;