Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The meaning of life

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 21 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. Emma

    Emma Contributor

    Ποιό είναι για σας το νόημα της ζωής;

    Πώς και γιατί σας βοήθησε (αν σας βοήθησε) το bdsm ή/και το status σας στην ανακάλυψη του (αρχικά);
    Πώς και γιατί σας βοηθάει (αν σας βοηθάει) το bdsm ή/και το status σας στην εκπλήρωση αυτού του νοήματος;
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Τί υπέροχο θέμα, Emma. Η νοηματοδότηση της ζωής, ιδιαίτερα για τους ανθρώπους που δεν έχουν πίστη στην ύπαρξη κάποιας οντότητας με θεϊκή υπόσταση, όπως εγώ, είναι μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διαδικασία ωρίμανσης.

    Το νόημα της δικής μου ζωής είναι η διαρκής αυτοβελτίωση, ισορροπημένα σε όλους τους τομείς της ζωής μου, μιας και αυτό (οι ισορροπημένα καλές επιδόσεις σε διαφορετικούς στίβους) προάγω σαν ανώτερο ανθρώπινο μοντέλο. Διάθεση πόρων προς την αποτελεσματική διαχείριση των προβλημάτων που επιδέχονται επίλυση, άμεση αποβολή των πηγών προβλημάτων που δεν επιδέχονται και όχι απαραιτήτως ταχεία αλλά οπωσδήποτε σταθερή ανάπτυξη της προσωπικότητάς μου σε εύρος και βάθος. Κάποιοι τομείς στρατηγικού ενδιαφέροντος είναι στην παρούσα φάση:

    Ακαδημαική σταδιοδρομία
    Φυσική κατάσταση
    Ψυχική υγεία
    Επαγγελματική σταδιοδρομία
    Δημιουργία βιολογικού/κοινωνικού/νομικού/οικονιμικού υπόβαθρου για αναπαραγωγή μου (εδώ συγκαταλέγεται και μέριμνα προκειμένου για την εξασφάλιση της αρτιότητας του φορέα αναπαραγωγής μου, ήγουν του μέλλοντος πατρός της νέας version μου)

    Η σχέση του BDSM με το νόημα της ζωής μου; Από την πορεία μου μέσα στο BDSM έμαθα ότι το νόημα της ζωής μου είναι έξω από αυτό, καθώς δεν συμπνέει η πρακτική μου ενασχόληση με το χώρο με τα bullets 2, 3 και 5 που μνημονεύθηκαν παραπάνω.
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: The meaning of life

    ΄Το νόημα τα δικής μου ζωής είναι να είμαι ευτυχισμένη... Όποιος και ότι συντείνει στην ευτυχία μου είναι ευπρόσδεκτος/η/ο στη ζωή μου...

    Το bdsm συντείνει σε αυτήν καθώς εμπλουτίζει την ερωτική ζωή και έκφρασή μου.
     
  4. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Όταν ακούω/διαβάζω τη φράση "το νόημα της ζωής",αυτόματα το μεταφράζω σε "πιάνω τη ζωή απ'τα κέρατα"!
    Να πιάσεις τη ζωή απ'τα κέρατα,λοιπόν,δεν είναι εύκολη υπόθεση. Σε ορισμένες περιπτώσεις δε,είναι αδύνατον να συμβεί.
    Άν το καταφέρεις όμως,τότε έχεις καταφέρει όλα εκείνα που κάνουν έναν άνθρωπο ευτυχισμένο: είσαι υγιής, εχεις μια καλή δουλειά που σου εξασφαλίζει μια άνετη ζωή,είσαι ανεξάρτητος και κύριος του εαυτού σου,αγαπάς και σε αγαπάνε,ξέρεις τι θέλεις,κάνεις τις επιλογές σου και δεν το μετανοιώνεις,και άλλα πολλά και διαφορετικά..

    Το bdsm δεν είναι το δικό μου νόημα ζωής. Το bdsm είναι μέρος όλων αυτών που συμβάλλουν στο να είναι η ζωή μου καλύτερη.  
     
  5. Lost Hours

    Lost Hours Regular Member

    To νόημα της ζωής βρίσκεται στην αναζήτηση αυτού θα πίστευα αμα δεν ήταν τόσο κουραστικό
     
  6. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: The meaning of life

    Ενδιαφέρον θέμα... η σεξουαλική υγεία και να βρεις το ρόλο/χαρακτήρα σου στο σεξ είναι μέρος του νοήματος της ζωής...
    ...για μένα, αυτό...
     
  7. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Why are we here? What's life all about?
    Is God really real, or is there some doubt?

    Well, tonight, we're going to sort it all out,
    For, tonight, it's 'The Meaning of Life'.

    What's the point of all this hoax?
    Is it the chicken and the egg time? Are we just yolks?

    Or, perhaps, we're just one of God's little jokes.
    Well, ça c'est le 'Meaning of Life'.

    Is life just a game where we make up the rules
    While we're searching for something to say,

    Or are we just simply spiralling coils
    Of self-replicating DNA. Nay, nay, nay, nay, nay, nay.
    In this 'life', what is our fate?
    Is there Heaven and Hell? Do we reincarnate?

    Is mankind evolving, or is it too late?
    Well, tonight, here's 'The Meaning of Life'.
    For millions, this 'life' is a sad vale of tears,

    Sitting 'round with rien nothing to say

    While the scientists say we're just simply spiralling coils
    Of self-replicating DNA. Nay, nay, nay, nay, nay, nay.
    So, just why-- why are we here,

    And just what-- what-- what-- what do we fear?
    Well, ce soir, for a change, it will all be made clear,
    For this is 'The Meaning of Life'. C'est le sens de la vie.
    This is 'The Meaning of Life'.

    Δεδομένου ότι εγώ άμα αποθάνω θα πάω στον παράδεισο (where nothing ever happens όπως έχουμε πει), εν ζωή ενδιαφέρομαι να περιηγηθώ στους κήπους της κολάσεως και για μια τέτοια βόλτα, μεταξύ άλλων βρίσκω το BDSM μια χαρά όχημα.
     
  8. Animator

    Animator Regular Member

    Aπο οσα εχω καταλαβει απο φυσικης/μαθηματικης πλευρας πιο πολυ απουσια νοηματος υπαρχει στην ζωη παρα υπαρξη του. Τα περισσοτερα γεγονοτα φαινονται σαν ψευδοτυχαιες μεταβολες ωφειλομενες ξεκαθαρα σε αποτελεσματα αλλων μεταβολων που προηγηθηκαν και οι ιδιες καθε αυτες θα αποτελεσουν αιτιο δημιουργιας αλλων μεταβολων (ασταματητος κυκλος). Ουσιαστικα "υπαρχω επειδη υπαρχω".
    Ακουγεται καπως οξυμωρο αλλα λογω αυτου δεν βλεπω ξεκαθαρο νοημα μιας και ολα εχουν μια σειρα αιτιων και αποτελεσματων. Therefore και η υποσταση του καθε ανθρωπου (εμου συμπεριλαμβανομενου) εχει μια σειρα αιτιων (δημιουργιας του) και αποτελεσματων.
    Οταν αναφερομαι στο νοημα προφανως δεν εννοω ενα βραχυχρονιο/κοντοφθαλμο νοημα που μπορει να οραματιζεται καποιος για την ζωη του. Αυτο ειναι "στοχος" για την ζωη του και δεν θεωρω οτι θα ηταν ορθο να το αναγει και σε νοημα ζωης. Νοημα = κατι περαν των προσκαιρων θνητων ζωων. Η θεωρια των χορδων στην φυσικη προσπαθει εν μερη να αποκαλυψει ενα τετοιο νοημα αναγωντας την ζωη/υπαρξη σε μια ακαταπαυστη σειρα γεγονοτων (δρασης αντιδρασης) και ο ανθρωπος δεν ειναι παρα ενα "ψευδοτυχαιο" αποτελεσμα γεγονοτων στην λωριδα του χωροχρονου.
    Φυσικα αυτη δεν ειναι μια μοιρολατρικη αποψη. Το αντιθετο μαλιστα. Εφοσον μπορω με τις σκεψεις/δρασεις μου να επηρεασω τον συνεχη χειμαρρο γεγονοτων που συμβαινουν μπορω και να επηρεασω την γενικοτερη ροη των γεγονοτων εστω και στον ελαχιστοτερο βαθμο. Οποτε μπορω να καθορισω πιο θα ειναι το μελλον μου και αρα μπορω να προχωρησω στην ικανοποιηση των προσκαιρων αναγκων μου ως εμβιο ανθρωπινο ων αλλα και στην συνεχιση της ανακαλυψης μακροχρονιων συμβαντων που ξεφευγουν απο τα βαρετα καθημερινα πλαισια.

    υ.γ. ξερω οτι δεν τα εξηγησα και πολυ καλα και οτι θα επρεπε να οργανωσω καπως τις σκεψεις μου αλλα δεν εχω και πολυ χρονο-ορεξη.  

    Αυτο (εν μερη).  
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Νομίζω πως το νόημα της ζωής είναι μία αίσθηση, μοναδική για τον καθένα, για διαφορετικούς λόγους για τον καθένα, μία αίσθηση ότι είμαστε σε αρμονία με τον εαυτό μας και με τον κόσμο. Η αίσθηση ότι είμαστε στο σπίτι μας, ότι αυτό που ζούμε δεν είναι κάτι ανοίκειο και εχθρικό, ότι εμείς οι ίδιοι είμαστε αυτό που πρέπει να είμαστε, μέσα στο πετσί μας.

    Νομίζω επομένως ότι βρίσκουμε νόημα στη ζωή μας όταν το ανοίκειο γίνει οικείο, όταν αυτά που υπάρχουν μέσα μας, όσο σκοτεινά και κρυμμένα κι αν είναι, έρθουν στο φως, τα δούμε, τα αποδεχθούμε, τα αγκαλιάσουμε ως μέρος μας, όπως και αυτά που είναι έξω από μας, γίνουν αποδεκτά ως αυτά που αποτελούν τον αποδέκτη της ματιάς μας και τον πομπό ενός μηνύματος του οποίου αποδέκτης είμαστε εμείς. Αρμονία μέσα και έξω.

    Το BDSM, και κυρίως κάποιες σχέσεις που έκανα εδώ μέσα στο χώρο, με οδήγησαν στο να βρω τον δρόμο που είχα χάσει στη διάρκεια της ζωής μου. Είναι σαν μία επιστροφή, σαν να γυρίζω πίσω εκεί από όπου ξεκίνησα. Το BDSM με οδηγεί σε αυτή την αλήθεια που συχνά μας διαφεύγει, όπως μας διαφεύγει ο χτύπος της καρδιάς μας και η ανάσα μας.

    Όσον αφορά το στάτους από το οποίο προσεγγίζω το νόημα που αναζητώ, πρέπει να πω ότι όσο περισσότερο πλησιάζω σε μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα, όσο μεγαλώνει το πλαίσιο της αντίληψής μου, τόσο βλέπω ότι το νόημα της ζωής για μένα δεν βρίσκεται στην αυτοβελτίωση, ούτε στην καλυτέρευση της προσωπικής μου κατάστασης, ούτε στις ολοένα και αυξανόμενες ικανότητές μου, είτε αυτές είναι θέμα ωριμότητας, είτε αντίληψης, είτε γνώσης, είτε πείρας. Αυτά συμβαίνουν, αλλά δεν κουβαλούν στην πλάτη τους το νόημα, είναι θέματα πρακτικής φύσεως, συνεισφέρουν σε μία πιο άνετη ζωή και αυτό είναι όλο.

    Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το νόημα, για μένα, βρίσκεται μόνο σε κάποιες σπάνιες στιγμές ομορφιάς που προέρχεται από την παράδοξη ικανότητα να υπερβαίνουμε την εγωιστική μας φύση. Είναι τόσο μεγάλη η απόλαυση, τόσο βαθύ το άγγιγμα, τόσο γλυκιά η αρμονία αυτών των στιγμών, που φτιάχνει αρκετό νόημα για να αντισταθμίσει όλη τη φρίκη του ανοίκειου. Νομίζω πως αυτό είναι άμεσα συνδεδεμένο με το στάτους μου. Αλλά το πιο παράδοξο είναι ότι το έχω δει και σε Κυρίαρχους.
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Απάντηση: The meaning of life

    Δεν φταίω εγώ που γεννήθηκα έτσι  

    Πρέπει να το αποδείξω κιόλας;;;
     
  11. cider

    cider Kitchen master

    Πρέπει να ομολογήσω ότι με κάθε μέρα που περνάει νιώθω να απομακρύνομαι όλο και περισσότερο απ΄όλα τα πράγματα που θεωρούσα ότι μπορεί να είναι το νόημα της ζωής. Το βδσμ με βοηθάει να λησμονώ αυτό το γεγονός.
     
  12. Emma

    Emma Contributor

    (Τα παρακάτω θα φανούν πεσσιμιστικά σε μερικούς. Εγώ τα αντιλαμβάνομαι ως ρεαλισμό.)


    H ζωή
    ...

    Η ζωή είναι η παύλα, πάνω στην ταφόπετρα, ανάμεσα στην ημερομηνία γέννησης και θανάτου.


    Το νόημα

    ...

    Υπομονή! Ζωή είναι... Θα περάσει  

    ----

    (Σε γενικότερο επίπεδο, συμφωνώ πάνω κάτω -τονίζω το "πάνω κάτω"- με το ποστ του animator).


    Acknowledgements

    Tο bdsm, με την κυριολεκτική του έννοια, δεν με βοήθησε/βοηθάει πουθενά σχετικά με το θέμα. Φρόντισε/φροντίζει η ίδια η ζωή γι' αυτό. Υπάρχει πιο άγριο S&M από αυτή;


    Ευχάριστο(?) μουσικό διάλειμμα  X3 




    -------------------------​

    Y.Γ. Συμπληρωματικά στο αρχικό ποστ: Θα με ενδιέφερε να διαβάσω το thought process που σας οδήγησε στις αντιλήψεις σας περί του νοήματος της ζωής.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014