Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The one True BDSMer λοιπόν

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 31 Αυγούστου 2016.

  1. folha

    folha deja vu

    Εγώ θα έλεγα ότι διαπιστώνω αρκετά συχνά και το αντίθετο: προσπάθεια περιορισμού του bdsm μόνο σε σχέσεις κ-υ και μάλιστα προς την αυστηρότερη μορφή τους, δηλαδή εκλαμβάνεται το bdsm ως μια σχέση αφέντη - σκλάβου.

    Όμως το bdsm δεν είναι μόνο κ-υ: Όταν αναφέρει κάποιος ότι κάνει σχέσεις bdsm, μπορεί να εννοεί ότι είναι σαδιστής και σχετίζεται μόνο με μαζοχιστές (sm) χωρίς κανένα στοιχείο κυριαρχίας.

    Κάποιος άλλος μπορεί να κάνει μόνο σχέσεις κυριαρχίας (ds), χωρίς να εφαρμόζει καμία πρακτική sm για την επιβολή της κυριαρχίας του.

    Αλλά ακόμα κι όταν το συγκεκριμενοποιούμε και μιλάμε μόνο για σχέσεις κ-υ φαίνεται να ξεχνάμε ότι υπάρχουν επίπεδα παράδοσης ελέγχου όπως υπάρχουν και διαφορετικά όρια για τον καθένα. Ένα σκληρό δικό μου όριο, μπορεί για κάποιον άλλο να είναι η καθημερινότητά του.

    Όταν λοιπόν ξεχνάμε τα βασικά του bdsm, τότε κάποιοι θεωρούν ότι κάποιοι άλλοι το ξεχειλώνουν, ενώ αντίθετα οι "ξεχειλωτές" θεωρούν τους πλήρως παραδομένους υπερβολικούς και απαξιώνουν με χαρακτηρισμούς τις ακραίες πρακτικές.

    Κι όλα αυτά γιατί; επειδή ορισμένοι δεν αποδέχονται το διαφορετικό!
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Συγνώμη αλλά δεν βγάζει νόημα αυτό που γράφετε.
     
  3. Dapom

    Dapom Contributor

    Μπορεις να βάλεις εδω και τον ορισμό του pervert , του ηδονιστή , του pansexual κλπ

    Χωράνε ή δεν χωράνε ;

    Π.χ Ενας ηδονιστής θα κανει τα πάντα στο κυνήγι της ηδονής ...θα γινει και σαδιστής ...μπορει να γινει και μαζοχιστής ...μπορει να γινει και κυρίαρχος. Μπορει να δένει με χιλιάδες κόμπους και χιλιάδες μέτρα σχοινί την οποιαδήποτε και να αντλεί ηδονή...και αυτος που ονομάζει τον εαυτό του ηδονιστή για τα ματια του ενός αλλου τυχαίου μέλους απλα να ειναι ανώμαλος ή pervert !!!

    Αυτος ανήκει στο bdsm ; Και αν ναι κατω απο ποιο status; Ή με ποια ονομασία ;

    Το ολο αυτο θεμα (κατα την προσωπική μου άποψη και μονο) ειναι μονο απο ποια θέση το παρατηρείς.

    Δηλαδη για εμενα που ειμαι στη γη ο ήλιος γυρίζει γυρω απο εμενα...ενω αν ειμαι στον ήλιο ολοι οι πλανήτες γυρίζουν γυρω απο εμενα.

    Ετσι αν ρωτήσεις εναν βανίλα ολοι ήμαστε ανώμαλοι / perverts ...αν ρωτήσεις εναν master εγω ο ηδονιστής μπορει να ειμαι βανίλα.

    Δυστυχως το bdsm ειναι ενα σύμπαν που σιγα σιγα το μαθαίνουμε ολοι μας. Υπάρχουν πολλοί πλανήτες...και κομήτες ...και δορυφόροι ...ακομα το ανακαλύπτουμε. Οποτε τέτοια ερωτήματα πολυ δύσκολα θα απαντηθούν χωρις να υπαρχει κάποιος να αμφισβητήσει κατι.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Για μένα η αυστηρότητα της μορφής της σχέσης, δηλαδή η έκταση της ανταλλαγής ελέγχου δεν είναι το κριτήριο. Το κριτήριο είναι η συνειδητότητα με την οποία γίνοτναι οι επιλογές. Το topping/bottoming με τη συνειδητή ανταλλαγή ελέγχου μόνον κατά τη διάρκεια του S/M είναι BDSM.

    Έχω την εντύπωση πως μια σχέση BDSM περιλαμβάνει το στοιχείο της ανταλλαγής ελέγχου είτε σε περιορισμένη έκταση (D/s) είτε σε μεγαλύτερη (M/s). Ένας σαδιστής και ένας μαζοχιστής που σχετίζονται, εφόσον έτσι κάνουν S/M κιόλας, είναι δύο άνθρωποι που σχετίζονται και επιπλέον κάνουν topping / bottoming.

    Σαφώς το S/M δεν είναι εργαλείο επιβολής Κυριαρχίας. Όμως, σε αυτό που περιγράφετε, εφόσον συμπεριλαμβάνετε το Bondage στο S/M, πώς υλοποιείται η Κυριαρχία; Πώς εκφράζεται; Τί γίνεται μεταξύ του ζευγαριού που το διαφοροποιεί από άλλα ζευγάρια βανίλλα;

    Συμφωνώ απολύτως.

    BDSM χωρίς S/M σαφώς και το θεωρώ "ξεχείλωμα". Αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα και δεν συναντάται συχνά. Αν όμως είναι χωρίς S/M και χωρίς BD, τότε τί συζητάμε;

    @MauveDelastrange

    Είναι τόσο απλά τα πράγματα, κατά τη γνώμη μου.
     
  5. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    @gaby γραφετε,
    Σαφώς και το S/M δεν είναι εργαλείο επιβολής Κυριαρχίας. Όμως, σε αυτό που περιγράφετε, εφόσον συμπεριλαμβάνετε το Bondage στο S/M, πώς υλοποιείται η Κυριαρχία; Πώς εκφράζεται; Τί γίνεται μεταξύ του ζευγαριού που το διαφοροποιεί από άλλα ζευγάρια βανίλλα;

    Δεν είναι αντιφατικη αυτή η προταση? Δηλαδη ενώ δεν θεωρείτε το S/M εργαλειο επιβολης κυριαρχιας,αναρωτιεστε πως υλοποιείται και πως εκφράζεται η κυριαρχια χωρις S/M. Χανω κατι απο το νοημα? Θελετε να το διευκρινησετε?
     
  6. Για μένα βγάζει!
     
  7. gaby

    gaby Guest

    @jasmin sg Εννοώ την Κυριαρχία που έχει ήδη επιβληθεί.
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @gaby : Ανταλλαγή ελέγχου υπάρχει και στό S/M, το οποίο θεωρώ ένα πολύ καλό εργαλείο επιβολής κυριαρχίας ασχέτως αν "στέκεται" και μόνο του.
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Καταλαβαίνω @MasterJp, σίγουρα γίνεται και έτσι, δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να επιβάλλεται η Κυριαρχία μόνον με S/M.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @gaby : εργαλείο (1), όχι ελβετικός σουγιάς.
     
  11. πτωχη και τα παντα ρει ακομα και στο BDSM τα παντα καθοριζονται απο τις διαπροσωπικες σχεσεις και τα θελω των εκαστοτε συμετεχοντων στις συνεδρειες στα sesions και στις σχεσεις γενικοτερα.....Ο Κ και ο Υ ειναι αυτοι που καθοριζουν τα ορια και τους κανονες του παιχνιδιου....ο μαζοχιστης ειναι ο πραγματικος αφεντης του σαδιστη που θα καθορισει τα ορια μεσο καποιας safe word τα ορια του σαδιστη.......και παει λεγοντας .Θεωρω ασκοπο και ανεφ ουσια; να χαλαμε την κατα τ αλλα πολυτιμη φαια ουσια μας για πραγματα τα οποια λινονται στην στιγμη και που ειναι αλλωστε και ευμεταβλητα αναλογα με τα προσωπα και τις καταστασεις.....
     
  12. Γιατί τόσα ερωτήματα;Ας απολαύσει ο καθένας ό,τι
    του αρέσει από το χώρο και ας λέει ότι είναι ή δεν είναι
    bdsm.Δεν έγινε και τίποτα