Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The one True BDSMer λοιπόν

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 31 Αυγούστου 2016.

  1. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Αυτό σίγουρα αλλά δες τώρα κάτι. Ακόμα κ αν θέλουμε να σταματήσουν τέτοιες συμπεριφορές δεν πρέπει να ξέρουμε τι είναι τι? Στο βαθμό που είναι δυνατόν κ στο βαθμό που μπορούμε να συμφωνήσουμε? Αυτό προσπαθώ να πω, ότι γιαυτό είναι χρήσιμη μία τέτοια συζήτηση  
     
  2. Και φυσικα θεωρω και το αντιστοιχο ειμαι σκλαβα καντε με οτι θελετε... Ενας Κ που σεβεται τον εαυτο Του θελω να πιστευω πως Του βαρανε καμπανες οχι κουδουνακια
     
  3. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    ναι και αυτα. Γράφει όμως και για μια κλειστή παρέα που αποφάσισε να κάνει το outing και της γύρισε μπούμερανγκ.
    Εμένα αυτές οι κλειστές κοινότητες πάντοτε με παραξένευαν. Σαν την Πυθαγόρεια σχολή, μέχρι που κάποιοι κατάλαβαν ότι η γνώση πρέπει να μοιράζεται.

    Το πρόβλημα όμως δεν είναι οι ανοιχτές πύλες @MasterJp το ξανατονίζω λοιπόν, το πρόβλημα είναι ότι αυτοί που κρατούν τα κλειδιά δεν θέλουν να βάλουν κανόνες. Όσο λοιπόν Εσείς που μπορείτε να βάλετε τους κανόνες δεν τους βάζετε και αφήνετε τις μαριονέτες σας μπρστά, τόσο τότε αυτό θα μεγαλώνει.

    (Αλήθεια το διάστημα 2009-2012 που δεν έμπαινε κανείς που χαθήκατε όλοι; Όσο και να δυσαρεστεί μετά τις πενήντα αποχρώσεις άρχισε να ξαναέρχεται κόσμος. Ρητορικό)
     
  4. Δεν θα σταματησουν.. ποτε δεν σταματα ειναι μια πραγματικοτητα οπως οταν ενας ασχετος φωναζει τι κ...ρα ειναι αυτη μαναρα μου.. μπορεις απλα να το αγνοησεις.. απο κει και περα μεχρι εκει δυναμαι να απαντησω
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το ζήτημα της πολυπλοκότητας θαρρώ έγκειται στο πολιτισμικό υπόβαθρο του καθενός, σε τι βαθμό το έχει απορροφήσει και σε τι βαθμό έχει αποφασίσει να απομακρυνθεί ή και να καταστρατηγήσει.
    Οι ορισμοί έχουν μια πρώτη γραμμή πλεύσης συννενόησης, οι διακλαδώσεις που προκύπτουν όμως ενέχουν αυτό το πολιτισμικό υπόβαθρο. Για να μην ομιλώ θεωρητικά, είναι κλασικό το παράδειγμα του αιωνόβιου νήματος με τον Κ που επιθυμεί να ασχοληθεί η υ του με τον πρωκτό του. Ενώ καθίσταται ξεκάθαρο το ποιος δίνει την εντολή, η πρακτική παραπέμπει σε έμφυλες παρανοήσεις της πολιτισμικής κουλτούρας όπου η διείσδυση αυτή καθαυτή θεωρείται κυριαρχική πρακτική. Συχνά ακούμε και το παρατράγουδο που ομιλεί για τους switch που "το δίνουν και το παίρνουν".
    Το αρτικόλεξο του BDSM έχει αναλυθεί. Η διαφορά με τον KInkster θεωρώ ότι είναι στο γεγονός ότι δεν συμβολοποιείται η έννοια της Κυριαρχίας και της υποταγής (είτε μόνο στο σεξ είτε και σε ένα ευρύτερο πλαίσιο καθημερινής όσμωσης), ποιος έχει τον έλεγχο δηλαδή, αλλά ομιλούμε για έναν πανηδονιστή, λάτρη των ερωτικών πειραματισμών.
    Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι να αποδίδεται ένα αρνητικό πρόσημο στους vanilla, που πάλι περιπλέκεται στο τι είναι vanilla. Έχει να κάνει με το τι θεωρεί καθείς συμβατικό ή μη. Ωστόσο, φίλοι μου vanilla έχουν ένα πλατύ χαμόγελο όταν μου ομιλούν για την σχέση τους, αυτό μου είναι αρκετό. Αυτό είναι αρκετό σε κάθε είδους σχεσιακή τριβή όπου είναι αναπόφευκτες και οι "στραβές" στιγμές.
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    @Guruni
    H πραγματικότητα δεν σας δικαιώνει. Σε προηγούμενες περιόδους διαχείρισης του φόρουμ υπήρξαν μέλη Domme και Mistress η @Αvalonia και η @Syrah.
     
  7. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    γράφω απουσιάζουν όχι απουσίαζαν.
     
  8. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Μοιράζομαι λοιπόν με άλλη διατύπωση την εξής σκέψη με τους υπολοίπους:

    Έχοντας διαβάσει, κατανοήσει και πειραματιστεί με ένα σωρό πράγματα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το πρώτο και κύριο που μετρά είναι να ταιριάζεις με τον άλλο και να θέλετε και οι δύο να ικανοποιηθείτε όχι μόνο εσείς αλλά και ο άλλος.

    Αυτό μπορεί να τύχει να καταλήξει σε περιστασιακές και βραχύβιες επαφές μέχρι και μακροχρόνια συσχέτιση όλων των ειδών και των αποχρώσεων.

    Κι όσο κι αν τα παραπάνω ακούγονται αυτονόητα, η εμπερία δείχνει ότι δεν είναι πάντα για όλους.

    Η δική μου εμπειρία επίσης έχει δείξει ότι όσο συχνά οι ορισμοί βοηθούν άλλο τόσο περιορίζουν. Διαφορετικούς ανθρώπους ενίοτε. Ορισμένες φορές και κατά περίπτωση και το ίδιο πρόσωπο.
    Δεν φταίει βέβαια σε αυτό η ύπαρξη ορισμών αυτή καθ΄ αυτή.
    Φταίει η παιδεία και η ανατροφή του καθενός. Αν έχει μάθει δηλαδή να σκέφτεται συνεχώς και να ακούει τον εαυτό του, ή έχει μάθει να παραδίδει τη σκέψη του σε πληρεξουσίους.


    Η βάση για συνεννόηση και διάλογο λοιπόν είναι πρώτ΄ απ΄ όλα η καλοπροαίρετη διάθεση και το ανοιχτό πνεύμα. Όχι η ακρίβεια ή το εύρος της κοινής αποδοχής των οποιωνδήποτε ορισμών.

    Αν κάποιος επιθυμεί και ενδιαφέρεται να ακούει και να μοιράζεται, θα βρει τον τρόπο να συνεννοηθεί γόνιμα ακόμα και όταν διαφωνεί αρχικά, ή δεν καταλαβαίνει αρχικά.

    Με τέτοια διάθεση, ακόμα και αν δυναμικά ζυμώνονται ενεργά και συνεχώς απόψεις, μένει πάντα σταθερή η καλή διάθεση που ξεκλειδώνει την ελεύθερη έκφραση, η οποία με τη σειρά της θα παράγει γόνιμο έργο.
    Και σε κάποια πράγματα μπορεί να καταλήξει και σε κοινή αποδοχή ορισμών, πλαισίων και κανόνων. Μέχρι να τύχει, αν τύχει, να προκύψουν νέα δεδομένα που να ωθήσουν πιθανόν σε αναθεώρηση κ.ο.κ.
     
  9. Brigitte

    Brigitte Contributor



    Δε διαφωνησα με τον αδρο ορισμο που εθεσες. Απλα προσεθεσα κατι παραπανω, γιατι ωραιο ειναι το βδσμ σαν ιδεα αλλα για να εχει υποσταση πρεπει να εχει και εφαρμογη. Και εφαρμογη εχει απο τους bdsmers που αποτελουν αναποσπαστο κομματι του. Αυτο ειπα. Εκτος αν θες να μου πεις οτι τοσο καιρο μιλαμε και μιλουσαν, εδω και εξω απλα για μια ιδεα.


    Δεν διαφωνουμε σε αυτο. Την αναγκαιοτητα του παραδειγματος οπως και το παραδειγμα αυτο καθ' εαυτο δεν τα αντιληφθηκα.

    Εθεσες μια ερωτηση ως νηματοθετρια και εγω εγραψα την αποψη μου η οποια μπορει να ειναι και λαθος. Αν και μονο υποκειμενικα μπορει να απαντησει καποιος σε ενα τετοιο ερωτημα. Αρα το σωστο και το λαθος ειναι λιγο σχετικα..
    Με χαρα θα διαβασω την δικη σου αποψη επι του ιδιου ερωτηματος.

    Μα αν δεν κρινει καποιος (και συμφωνω μαζι σου σε αυτο) τοτε το ερωτημα που εθεσες ειναι ρητορικο αν οχι αστοχο.

    Θες να μου εξηγησεις μηπως καταλαβα λαθος?

    Εγω δεν ενιωσα ουτε να κρινομαι ουτε να αποκλειομαι και δε νομιζω η απαντηση μου να αφησε να εννοηθει οτι αμφισβητω τις προθεσεις σου.
    Οπως ειπα και πριν ειμαστε ολοι τοσο διαφορετικοι (λογικο ειναι) ωστε δεν εχουμε καταφερει (και ουτε προκειται) να συμφωνησουμε για τους παλιους ορισμους οποτε φοβαμαι οτι και η συμφωνια για νεους θα εχει το ιδιο πενιχρο αποτελεσμα..αλλα λενε οτι το να ονειρευομαστε κανει καλο, οποτε why not?
     
  10. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    lifestyle τώρα είδα αυτό με τα dd.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Βρίσκω μάλλον υγιές οι έννοιες να είναι ανοιχτές και υπό κάποια συζήτηση, αλλιώς είναι ξεπερασμένες για να μην πω νεκρές. Από αυτούς τους οποίους αφορούν οι έννοιες αυτές, το καταλαβαίνω.

    Κάποιος που δεν έχει εμφανή λόγο να ενδιαφέρεται γιατί να ψάξει να βρει τα "παραθυράκια" να τα ξεχειλώσει κλπ; Γιατί να θέλει να επικοινωνήσει και καλά το ξεχείλωμα αυτό; Γιατί τον νοιάζει; Δεν είναι αναγκαστικό να φοράει οτιδήποτε, γιατί λοιπόν σπεύδει να το φέρει στα μέτρα του;
     
  12. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Την ιδια απορια εχω και 'γω @gaby
    Mαλλον το ξερουν μονο οι ιδιοι/ες.
    Ισως το να "φορεσουν" με το ζορι κατι που ειναι "της μοδας" και εχει μεγαλη "ζητηση" να τους επιφερει καποια οφελη (κοινως να βρουν πιο ευκολα μουνι, κωλο, πουτσο κτλ..σορρυ κιολας  )..ή ισως για να ικανοποιησουν καποιες φαντασιωσεις τους που σε αλλη περιπτωση ουτε καν στον υπνο τους..