Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

To ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ της Κυριαρχίας / υποταγής

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 24 Απριλίου 2007.

Tags:
  1. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Επέλεξα να το επαναφέρω εστιάζοντας αυτή τη φορά μέσα από ένα κείμενο διαμάντι, στο θέμα εμπιστοσύνη. Συχνά βλέπω να μην της δίνεται η έμφαση που κατ' εμέ αξίζει.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    εφ όσον υπάρχουν εγκατεστημένες φοβίες χρήσιμο είναι να γίνει διαχείριση σ αυτές. αν δεν υπάρχουν δεν έχει περιεχόμενο η «εμπιστοσύνη», ή μου διαφεύγει. τι καθησυχάζει;
     
  3. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Δεν είμαι ρομποτ. Όλο και κάποια αδυναμία θα βρείτε.  Συμφωνώ ως προς τη διαχείριση.

    Δεν καθησυχάζει. Όπως το βλέπω επιτρέπει την εξέλιξη χωρίς "αγκυλώσεις".
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    κι εγώ αρχικά δείχνω λίγο αγριος και φοβιστικός, αλλά δεν το κάνω θέμα.
    μετά γίνεται χειρότερο.
     
     
  5. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Σε μένα γίνεται καλύτερο   
     
  6. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Όπου και αυτό αμφίβολο...

    Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, από όσο έχω παρατηρήσει, όταν υφίστανται τέτοιες φοβίες, η όποια διαχείριση δεν μπορεί να αποτρέψει το να επαν-αναδύονται από καιρού εις καιρόν, εγείροντας ζητήματα εμπιστοσύνης εις το διηνεκές...
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    νομίζω, επιλογές κι εκπαίδευση είναι κι αυτό.
     
  8. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Πλην των ελαχίστων εξαιρέσεων, που ανέφερα, "τα θέλει και τα τραβάει ο κώλος σου" θα το χαρακτήριζα...
    Επιλογές, πάντως, συμφωνώ!
     
  9. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Δε νομίζω πως μπορεί να εγκατασταθεί ποτέ εμπιστοσύνη έτσι. Η εμπιστοσύνη κατ εμέ αφορά το πόσο με καλύπτει αυτό που είναι ήδη ο Κ, εφόσον το βλέπω. Πηγάζει από την αλληλεπίδραση μαζί του. Με το στανιο εμπιστοσύνη δεν υπάρχει. Η είναι ή δεν είναι.
     
  10. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Βασικά, δεν μπορούν να εγκατασταθούν θέσεις, έτσι...

    Στην αντίθετη περίπτωση, όπου δεν υφίστανται τέτοιες φοβίες, θα συμφωνήσω με τoν @tithon ως προς το κενό περιεχόμενο της "εμπιστοσύνης".
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Να πω κι εγώ τον (μεγααααλο) πόνο μου;   Υπήρξε ένα αγκάθι πολλών ετών για μένα…

    Έχω καταλήξει ότι χωρίς μια «πίστωση», χωρίς κάπως να προκαταβάλλεις ένα κάποιο «απόθεμα» εμπιστοσύνης, δεν μπορεί να λειτουργήσει το πράγμα. Τουλάχιστον όχι για ανθρώπους σαν κι εμένα.

    Φυσικά η αρχική έμπνευση, αυτό που σου «γεννά» ο απέναντι, μετράει πολύ.

    Και φυσικά για να υπάρξει μια κάποια πορεία, η συνέπεια λόγων και έργων (κυρίως η συνέπεια, δευτερευόντως τα λόγια και τα έργα) είναι αυτό που ανατροφοδοτεί την εμπιστοσύνη.

    Πρέπει όμως να υπάρξει η αρχική πίστωση. Δεν γίνεται αλλιώς. Γενικά δηλαδή η εμπιστοσύνη είναι ο – πάντα εξωσυστημικός- εκείνος παράγοντας που κάνει τα συστήματα να δουλεύουν. Τα «γρασάρει» αν θέλετε…

    Κι επειδή μια σχέση, η ποιότητά της, κρίνεται από τα ρίσκα που μπορεί να πάρει κανείς εντός της, δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να εγκαθιδρυθεί ποιοτική σχέση χωρίς ένα κάποιο ρίσκο που να αφορά την προκαταβολή εμπιστοσύνης.

    Ας το αφήσω εδώ γιατί θα μπορούσα να γράφω έπη  
     
  12. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Μιλάτε για εγκατεστημένες φοβίες. Θέλω να ρωτήσω τι οριοθετείτε ως φοβία και να βεβαιωθώ ή όχι πως την διαχωρίζετε από τον φόβο.

    Εσείς από την άλλη μιλάτε για ΄΄τέτοιες΄΄ φοβίες. Δίνοντας έμφαση στο ΄΄τέτοιες΄΄ έχετε στο μυαλό σας κάτι συγκεκριμένο;

    Γενικά μιλώντας βρίσκω τη σύγκριση φοβιων με το θέμα εμπιστοσύνη ατυχή διότι είναι σα να συνδέετε a priori τις φοβίες με την εμπιστοσύνη σαν αλληλοεξαρτώμενες έννοιες. Η εμπιστοσύνη δεν είναι ανάγκη ώστε να ψάχνει κανείς να την καλύψει. Εμπνέεται. Παρόλα αυτά εάν κάτι δεν καταλαβαίνω από το σκεπτικό σας θα μ'ενδιέφερε να το δω. Το ότι εμπιστεύομαι τον εαυτό μου βάση της λογικής σας είναι άτοπο;
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2022