Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Vanilla και Bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος _DaRkNiGhT_, στις 17 Σεπτεμβρίου 2015.

  1. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    αγαπητη μου @dark_lady[Α] εσυ απο την πρωτη σου σχεση ησουν slave?[ eida to status soy] δεν νομιζω ..αρα καποια στιγμη στην ζωη σου ησουν και βανιλλα
    και πιστευω οτι ακομη και τωρα που δεν σε εκφραζουν οι αγγαλιτσες τα φιλακια και τα μελια οι "βανιλλα" καταστασης δλδ
    καποια στιγμη θελεις και μια βανιλλα αγκαλια

    ΥΓ. προσωπικη μου αποψη ισως κανω και λαθος
     
  2. θα πω το εξης... ημουν σε βανιλλα σχεσεις σαφως... δεν ξεκινησα ως slave (νομιζω αυτο θα ταν λιγο "σκληρο) και ειτε το πιστευεις ειτε οχι γι αυτο και δεν λειτουργουσα "σωστα" δεν αντεχα αυτη την υπερβολικη αγαπουλιαση.. φυσικα και τη θελω και την αναζηταω χωρις να μου την εχει αρνηθει μεχρι σημερα. αλλα αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι ακριβως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι..το στατους μου οσοι με ξερουν απο κοντα θεωρουν ειναι κοντρα πλακε με το χαρακτηρα μου... οταν με βλεπουν μαζι Του τοτε με καταλαβαινουν καλυτερα.. λειτουργουμε αρμονικα με τους ανθρωπους που μας φερνουν αρμονια
     
  3. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Αρα να τολμησω να βγαλω ενα συμπερασμα καποιοι απο εμας ειμαστε βανιλλα απλα μεσα σε μια βδσμ σχεση κουμπωνουμε καλυτερα
     
  4.   γιατι οχι? τι ειναι αυτο που μας καθοριζει? το τι μας εκφραζει καλυτερα και εχουμε ενα συντροφο που μοιραζεται μαζι μας αυτη την εκφραση?
    το τι δηλωνουμε?
    ειναι ολα θεμα εκφρασης..
    @thief αλιμονο αν το στατους μας οριζε τα γουστα μας κι οχι το αναποδο..
    αυτο επισης βοηθα οταν λεμε πως ειμαστε απλα κινκυ η κανουμε bdsm μονο στο κρεβατι η το ζουμε 24/7 παντα ομως στα πλαισια που ο καθενας το απολαμβανει και το χαιρεται.
    τιποτα δεν ειναι λαθος εκτος κι αν καταληγει να ειναι επικυνδινο
     
  5. εγω παντος θα το εκανα ....!!!!!   
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    άντε μην αρχίσω τα report για τα off-topic  
     
  7. espimain

    espimain Contributor


    Και γιατί μας το λες;;;
     
  8. Γιατί τα περιπλέκετε τα πράγματα.
    Δεν είναι οτι "όλοι ξεκινάμε ως βανίλα". Εϊναι οτι πειραματιζόμαστε, μέχρι να βρούμε αυτό που μας πάει. Κι επειδή οι βανίλα είναι πλειοψηφία, είναι πιό πιθανό να εμπλακούμε αρχικά σε βανιλοσχέσεις.

    Δεν είναι όμως αυτό το κλειδί. Αν ορίσουμε μιά βδσμ σχέση ως σχέση ασυμμετρίας, όπου ο ένας εκχωρεί με τη θέλησή του τον έλεγχο στον άλλο, τότε θεωρώ πως η κυριαρχία και η υποταγή είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας, άρα χαρακτήρα. Που σημαίνει οτι μπορώ να είμαι σε μία σχέση ασύμμμετρη με ξεκάθαρους ρόλους χωρίς να τη χαρακτηρίζω βδσμ επειδή ενδεχομένως αγνοώ την ύπαρξή του ή απλά αδιαφορώ για χαρατηρισμούς. Μπορεί δηλαδή στη σχέση μου να έχω ρόλο κυρίαρχου και η σύντροφός μου υποτακτικής χωρίς πρωτόκολλα, τυπικά, πληθυντικούς κ.λ.π. Μιά τέτοια σχέση κάποιος δβσμερ θα τη χαρακτήριζε κίνκυ βανίλα επειδή δεν ακολουθεί το τυπικό του βδσμ, ενώ κάποιος βανίλα θα τη χαρακτήριζε βδσμ λόγω ασυμμετρίας.

    Ανέκαθεν είχα μιά απέχθεια για τις ταμπέλες και τους χαρακτηρισμούς. Γι αυτό πιστεύω πως όλοι μπορούμε να τα δοκιμάσουμε όλα (ή σχεδόν όλα). Ανεξάρτητα απο το πώς βαφτίζουμε τη σχέση μας, αυτό που βγάζουμε σε αυτήν είναι ο εαυτός μας...
     
  9. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Μπα, δεν μου διέφυγαν ούτε το υστερόγραφο ούτε τα εισαγωγικά. Όμως είδα να προσεγγίζεις (έστω και με εισαγωγικά) μια έννοια που ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω αν υπάρχει στον "έξω κόσμο".   Υπέθεσα μάλιστα ότι η ερώτηση στο υστερόγραφο ήταν ρητορική πράγμα που θα σήμαινε ότι έχεις και την απάντηση. Η ερώτηση έγινε προσδοκώντας μια συμφωνία στο «δεν υπάρχει βανιλοσεξ».
    [Υ.Γ. Προτιμώ τον ενικό αν δεν σε πειράζει.]


    @guruni
    Για να απαντήσω στην ερώτηση χρειάζομαι να κάνω πρώτα μια διευκρίνηση, ο Tenebra_Silente δεν θέλησε να με βοηθήσει   όσο προσδοκούσα, σε μένα βρήκε να είναι φειδωλός στις λέξεις   :

    Προσωπικά χωρίζω το bdsm από το vanilla μόνο σε σχέση με το συνειδητό, το συμφωνημένο και την (όσο το δυνατόν) σταθερή κατεύθυνση ροής ελέγχου και εξουσίας (παράγωγο της ασυμμετρίας) που έχει κατά τη γνώμη μου το bdsm σε σχέση με το vanilla, όπου η ασυμμετρία είναι ασυνείδητη, μη συμφωνημένη και ως εκ τούτου εναλλάσσεται ο ρόλος εξουσίας στα επιμέρους, αλλά πολλές φορές και συνολικά. Έχω την εντύπωση ότι αυτό ακριβώς που ονόμασε ο Tenebra_Silente αδήλωτη ψευδοswitch σχέση είναι αυτό που εγώ ονομάζω Vanilla.
    Αυτά όσον αφορά τις σχέσεις γενικά.

    Στο σεξ όμως ειδικά, είμαι πεπεισμένη πως όχι μόνο προκύπτει η ασυμμετρία, αλλά πως αυτή είναι αναγκαία για την σεξουαλική διέγερση. Και πως όσο πιο συνειδητή, πραγματική και αδιατάρακτη κατεύθυνσης είναι, κατά την διάρκεια της ερωτικής συνεύρεσης, τόσο ισχυρότερη η απόλαυση.
    Αλλά μιας που αναφέρθηκα στο πραγματικό αυτής της ροής, προφανές είναι ότι η ροή ελέγχου/εξουσίας από την υπόλοιπη σχέση περνά στο σεξ και το ενοποιεί με την υπόλοιπη σχέση.

    Κατά συνέπεια η απάντηση μου στο ερώτημα είναι πως είμαι τόσο Vanilla όσο λιγότερο βάρος δίνω στην ερωτικοσεξουαλική μου απόλαυση. Δεν δίνω καθόλου λίγο. Δίνω πολύ.

    Αυτό όμως που λέω δεν δηλώνει παρά μια πρόθεση, μια επιθυμία που εκ των πραγμάτων δεν καλύπτεται πάντα. Τότε γίνομαι καραvanilla, διεκδικώντας συνεχώς και αδιάλειπτα, εκ φύσεως και χαρακτήρα, την εξουσία στη σχέση. Πράγμα που είναι θνησιγενές γιατί αν την αποκτήσω, μου "καταστρέφει" το σεξ, στο οποίο βρίσκω το μέγιστο της απόλαυσης από τη θέση της υποτακτικής.


    Έχει ενδιαφέρον, πιστεύω, η προέκταση της σκέψης μου σε σχέση με το φαντασιακό του ελέγχου/εξουσίας, σε σχέση με τον ορισμό που δίνω στις vanilla σχέσεις: Όταν εμπλέκεται (γιατί χρειάζεται, για την μεγαλύτερη απόλαυση, να ανασυρθεί) το φαντασιακό ελέγχου και εξουσίας σε μια σχέση, που μπορεί να έχει ονομαστεί bdsm, η σχέση μετατρέπεται σε (είναι) vanilla.

    Επίσης:
    Αν κάνεις γκάλοπ να μη κάνεις μισές δουλειές.   Μετά από μια τέτοια απάντηση να ρωτάς πόση σημασία δίνουν στην σεξουαλική τους ζωή και πόσο ικανοποιημένοι είναι απ αυτήν.
    [Έπειτα να ρωτάς το ίδιο και τις/τους συντρόφους τους.   ]
     
  10. Dapom

    Dapom Contributor

  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Η ερώτηση ήταν ρητορική φίλτατη @soutzoukakia και για μένα ή απάντηση ήταν, ότι δεν υπάρχει "βανιλοσέξ".
    Υπογραμμίζω το για μένα, γιατί τα γούστα και οι δικές μου σκέψεις, δεν μπορούν να είναι η απόλυτη αλήθεια.

    Υ.Γ.

    Επιτέλους ενικός, με άτομα που έχουν τρόπους ( πόσο μάλλον, που διαβάζω με μεγάλη ευχαρίστηση. Γιατί σ' έχω "πετύχει" και σε αρκετά "αρχαία" νήματα ), δεν με πειράζει καθόλου, τουναντίον  
    Ως προς τα υπόλοιπα, τα είπες ήδη όλα εσύ στο @guruni.
    Είχα πει κι εγώ για μια φορά, να μην σεντονιάσω χαχα.  
     
  12. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Ποιο?