Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

vanilla κακοποίηση και υγειής slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος lina, στις 26 Φεβρουαρίου 2008.

  1. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    Ακριβώς αυτό εννοώ αλλά είναι πολύπλοκο όσο το σκέφτομαι.
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    ξέρεις το θέμα δεν είναι ουτε να σου υποβάλουμε 1000 ερωτησεις , ουτε να μας πεις πραγματα που δεν θέλεις ισως. Νιώθω όμως ότι κάτι ρωτάς. Ποια είναι ακριβώς η ερώτηση.

    Επιπλεον οπως θα αντιληφθεις αν διαβάσεις - μελετήσεις καποια αξιολογα νηματα του φόρουμ (θα σου κανω καποια λινκ αν θελεις) bdsm δεν είναι ντυσιμο, ουτε μόδα , ουτε κανόνες και βέβαια ουτε κακοποίηση!!!

    Σκέψου τι ακριβώς ήθελες να ρωτήσεις, ή απλά πες τις σκεψεις σου να τις συζητήσουμε ολοι παρέα   
     
  3. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Re: vanilla κακοποίηση και υγειής slave


    Αυτό τα λέει όλα αλλά αφού πρόκειται για άβυσσο ίσως να Σ/σας κουράζω άδικα.
    Απλά πολύ συχνά αναρωτιέμαι το γιατί δεν παραδόθηκα ολοκληρωτικά εκεί αλλά τώρα.
    Απαντήθηκε αυτό εν μέρει και πολύ λογικό να αρνιόμουν την κακοποίηση (χωρίς bdsm τί να λέει???)
    Μία σκέψη που μόλις έλαμψε στο μυαλό μου είναι ότι ΔΕΝ συναινούσα σε αυτό που συνέβαινε ενώ τώρα ήταν από την αρχή συνειδητή παράδοση και ευγνωμοσύνη που βρίσκομαι υπό την καθοδήγηση Του.
     
  4. zinnia

    zinnia Contributor

    Σκεφτομαι, χωρις αυτο να εχει καμμια σχέση με την περίπτωση της λινας, απλα στάθηκε η αφορμη, να αναρωτηθω πόσες και πόσες άρρωστες σχέσεις λειτουργούν -όπως λειτουργούν, οσο λειτουργούν-μερικές φορές και στον αιώνα τον άπαντα - με την βολική καραμέλα: "για το καλό σου". Το εχω δει να συμβαινει σε παμπολλες σχέσεις. Οχι μονο ερωτικές, αλλα και οικογενειακές. Είναι μία αληθοφανής δικαιολογία (πιστεύω πως τις περισσοτερες φορές την πιστεύουν κι οι ιδιοι) για να δικαιολογήσουν την προβληματικη και δυσλειτουργική (για τους αλλους) συμπεριφορά τους. Φαυλος κύκλος!
     
  5. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Re: Απάντηση: Re: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    Την απαντηση την εδςσες μονη σου καλη μου.Η συναινεση λοιπον κανει την τεραστια διαφορα.Δεν αισθανεσαι ασφαλεια,εμπιστοσυνη οοταν δεν συναινεις σε ολα που βιωνεις σε αντιθεση με αυτα που νιωθεις οταν αυτο συμβαινει με την συγκαταθεση σου.Εκει το αντιλανβανεσαι ως καθοδηγηση,bdsm σχεση,D/s σχεση κλπ.
     
  6. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: Re: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    Ενδιαφέρουσα οπτική. Αρα σωστά παρατηρησαμε πως αν δεν υπαρχουν οριοθετημενα τα πλαισια της σχέσης - της καθε σχέσης, το μυαλο μας δεν δεχεται αυτό που ισως δεχόταν οταν υπαρχουν ξεκάθαρα όρια.

    ΥΓ. Μην αυταπατασαι. Και να συναινουσες θ αλλαζε η ουσία; η κακοποιηση; Αν δηλαδή τη βαφτίσεις και την καθαγιασεις στα νερα του bdsm θα παψει να ειναι κακοποίηση;
     
  7. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Οταν γινεται με συναινεση zinnia δεν πιστευω πως μπορει να οριστει ως κακοποιηση.Ασχετως αν ειναι πολυ λεπτες οι ισοροπιες και το μονο που αλλαζει ειναι μια λεξη.Πραγματικα ομως,ουσιαστικα αυτο που αλλαζει ειναι το "ειναι" της και ολοκληρη η ψυχοσυνθεση της
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    απολλυον  

    1. Δεν όρισα εγω τι είναι, αλλα η λίνα.
    θεώρησε δηλαδή το "πριν" που δεν ήταν οριοθετημενο ως "κακοποίηση".

    2. θεωρεί το "μετά" , που είναι οριοθετημένο ως σωστο.

    Γνωμη μου ειναι πως καμμία συναινεση, καμμία οριοθετηση, τίποτα μα τίποτα , (εδω είμαι κάθετη) δεν μπορει να μετατρέψει την κακοποίηση σε αποδεκτη και υγιή σχέση.
     
  9. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Δεν ειπα εγω κατι τετοιο και δεν μιλησα για μετατροπη σχεσης.Απο την αρχη μιλησα για το τι συμβαινει
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Thumbs up ΧΦΚ!
    Η υποτακτικότητα δεν συνάδει με κακοποίηση, η υποδούλωση ναι. Λεπτοί διαχωρισμοί, πλην όμως ουσίας.

    Θα μπορούσε να υπάρχει συναίνεση σκεπτόμενου ενήλικα ως προς την άσκηση (οποιασδήποτε μορφής) βίας σε αυτόν και ταυτόχρονα να καλείται "κακοποίηση";
     
  11. zinnia

    zinnia Contributor


    Τώρα παίζουμε με τις λέξεις; Η κακοποίηση είναι κακοποίηση. Τελεία και παύλα. Με ή χωρίς εισαγωγικά. Μειώνονται οι επιπτώσεις της με τη συναίνεση;

    Ανεξάρτητα με τον ψυχισμό και τη διαταραχή του καθενός μας και πόσο ελαστικές μπορούμε να κάνουμε τις έννοιες μέσα μας, μερικές δεν αλλάζουν ούτε προσαρμόζονται σαν κοστούμι επάνω μας (και στους γύρω μας). Κι αν εμείς δεν είμαστε σε θέση να τις επεξεργαστούμε, υπάρχουν και οι ειδικοί και οι νόμοι να το πράξουν και να προφυλάξουν τους άλλους ανθρώπους από εμάς, καθώς και τον εαυτό μας από εμάς τους ίδιους.

    Και τώρα που τα γράφω αυτά, το μυαλό μου πάει στην πολύκροτη δίκη του Αρμιν Μάιβες που με τη συναίνεση του Μπεντ Γιοργκεν Μπράντες, τον σκότωσε και τον έκοψε κομματάκια. Ας μην τα επαναλάβω , όλοι μας πιστεύω πως ξέρουμε την ιστορία αυτή που τάραξε τη Γερμανία το 2001.
    Παύει να είναι και να λέγεται φόνος αφού υπήρξε η συναίνεση του θύματος;
     
  12. Μην δέχεστε την κακοποίηση, πρέπει να σας χρησιμοποιούν σωστά και να σας προστατεύουν. Μάθετε να αναγνωρίζετε τα σημάδια.
    Η σωματική κακοποίηση αφορά τα παρακάτω:

    * Σας χτυπάει, σας πνίγει, σας κλωτσάει, σας απειλεί εκτός σκηνής ή γενικά σας βλάπτει σωματικά.
    * Σας εξαναγκάσει σε σεξουαλικές πράξεις, ακόμα κι όταν δεν το επιθυμείτε εσείς.
    * Σπάνια θα σεβαστεί τα φυσικά σας όριά.
    Η διανοητική και συναισθηματική κακοποίηση εμφανίζει πολλές φορές τα παρακάτω χαρακτηριστικά, ως προς τα άτομα που την υφίστανται:
    * Την απομόνωση τους από τους φίλους και την οικογένεια τους.
    * Τα βάζει συνεχώς σε μια κατάσταση σύγχυσης.
    * Δέχονται συνεχώς επικρίσεις.
    * Τα καθίστα οικονομικά εξαρτημένα από τα άτομα που τα κακοποιούν.
    * Πιθανώς να τα στραγγίζει συνεχώς από τους οικονομικούς τους πόρους.
    * Πρέπει συνεχώς να προσέχουν τι λένε, όταν είναι κοντά στα άτομα που τα κακοποιούν.
    * Τα κάνει να αισθάνονται ανάξιοι.
    * Δέχονται κατηγορείες για όλες τις κακοτυχίες που συμβαίνουν.
    * Υπάρχει ακραία ζηλοτυπία από τη μεριά του ατόμου που τα κακοποιοεί.
    * Είναι συνεχώς φοβισμένα να μιλήσουν στον σύντροφο τους.
    * Ποτέ δεν γίνονται δεκτές οι ανησυχίες τους.
    * Το άτομο που τα κακοποιεί, τους ζητάει συνεχώς οικονομική ενίσχυση.
    * Ζούν συνεχώς σε κατάσταση τρόμου και πανικού.

    (το κείμενο είναι του phoenixxx μεταφρασμένο από το domsubfriends.com)

    (Σίγουρα θα υπάρχουνε και οι ενστάσεις ότι όλα τα παραπάνω δεν είναι παρά Politically Correct αμερικανιές)

    Δεν θα διαφωνήσω ότι είμαι αντίθετος στις αμερικάνικες politically correct θέσεις για μερικά ζητήματα στο bdsm,

    αλλά όχι εδώ και όχι στα παραπάνω

    Χωρίς να είμαι expert στα νομικά γνωρίζω ότι το bdsm βάση των ελληνικών νόμων (κυρίως ακραίου τύπου συνεδρίες ή συμπεριφορές) θεωρείται αυτό που λένε συναινετικό έγκλημα (αν γίνει αντιληπτό πέραν της κρεβατοκάμαρας δηλ)

    Τώρα βέβαια όλα αυτά σηκώνουνε μεγάλη κουβέντα
    τι είναι νόμιμο αν πρέπει να είναι αν όχι κλπ, αλλά ο καθένας μέσα του .. τελικά βρίσκει αυτά που ψάχνει (και θα πρέπει μια γυναίκα να είναι πολύ παραμυθιασμένη ή χαζή ή περίεργη ή φοβισμένη ή εκβιασμένη ή ψυχικά τραυματισμένη για να ανεχτεί κάποιου είδους κακοποιήση στις μέρες μας)