Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

vanilla κακοποίηση και υγειής slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος lina, στις 26 Φεβρουαρίου 2008.

  1. lina

    lina Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: vanilla κακοποίηση και υγειής slave


    Έτσι ακριβώς αγαπητέ και με βοηθάς έτσι να απαντήσω και σε όσους Α/αλλους 'εδωσαν απαντήσεις εδώ και να πώ άλλη μια σκέψη μου.
    Τώρα που στην νέα μου σχέση συναινώ στην κυριαρχία του το κάνω συνειδητά γιατί νιώθω απολυτη εμπιστοσύνη και απουσιάζουν ΕΝΤΕΛΩΣ όλα εκείνα που αναφέρει ο Seirios_79 αλλά η ζωή κυλάει ομαλά με τις αυξομειώσεις στην ενταση που μπορώ να χειριστώ για να "αποδίδω" κι εγώ και να απολαμβάνει Εκείνος.

    Μα δεν αναφέρομαι σε καμια μετατροπή μιας σχέσης αλλά για δύο τελείως διαφορετικές και χρονικά και ποιοτικά. Το θέμα είναι ότι δεν επιρεάστηκε η πρώτη περίπτωση (της κακοποίησης) από την φύση μου και ούτε η τωρινή με την προηγούμενη εμπειρία μου. Και αυτό ήταν αρχικά που μου έκανε εντύπωση μεγάλη και ήθελα να το συζητήσω μαζί Σ/σας. 
     
    Last edited: 26 Φεβρουαρίου 2008
  2. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: Re: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    Δηλαδή με Bdsm "λέει";

    BDSM δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση κακοποίηση.
     
  3. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    Φφφφ! Λέω μόνο ότι δεν με επιρέασε η προηγούμενη κατάσταση δεν εννοώ ότι με το bdsm λέει αλλά ότι στο bdsm δεν είναι κακοποίηση είναι σκηνικό που το γουστάρω και το Γουστάρει και υπάρχει έλεγχος για το τί γίνεται και γνωρίζει τα όριά μου και με νιώθει πότε φτάνω σε ένα σημείο.
    Το να μπαίνει ο άλλος στην κρεβατοκάμαρα την ώρα που κοιμάσαι και να σε χτυπά με την αγκράφα είναι κακοποίηση. Αλλά το να ξέρει ποσο πολύ θα τρελαθώ και θα με εξιτάρει σεξουαλικά αν μου κάνει κατακόκκινη την πλάτη με την ζώνη του ή τα οπίσθια με τα χέρια του πάνω στο σέξ είναι παιχνίδι κοινά αποδεκτό
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @lina: πόσο καιρό διήρκησε η σχέση σου που περιελάμβανε κακοποίηση;
     
  5. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    6.5 χρόνια.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @zinnia: δεν νομίζω πως μπορει να οριστεί η κακοποίηση σύμφωνα με το γράμμα του νόμου, στα πλαίσια του bdsm, ουτε και κάποιος προσχωρει σε μια τέτοια σχέση ξεκινόντας από αυτή την θέση. Αν ισχυε κάτι τέτοιο τα συμβόλαια (και η αναγκαιότητά τους) θα ήταν πολύ περισσότερο αποδεκτά απ' όσο κατέδειξε το αντίστοιχο νήμα.

    Είναι προτιμότερο (και ουσιαστικά πλέον συνηθες) το κριτήριο να είναι η (κοινή) λογική και η επικοινωνία.

    Αυτό, που πιστεύω, αισθένεται αλλα δυσκολεύεται να εκφράσει η lina ως διαχωριστική γραμμή είναι η έλλειψη της τελευταίας (επικοινωνίας) στην προηγούμενη σχέση της.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    @lina: μετά από ποιό χρονικό διάστημα αρχισες να εκλαμβανεις την συμπεριφορά του ως κακοποίηση;
     
  8. Emma

    Emma Contributor

    lina, απορία:

    Κοινό χαρακτηριστικό στις δύο σου αναφερόμενες σχέσεις: η πρόκληση (σωματικού) πόνου.
    Διαφορά ανάμεσα στις δύο σχέσεις: Η συναίνεση.

    Γιατί στην παλιά σου σχέση δεν συναινούσες ενώ τώρα το κάνεις;
    Κάνει πιο εύκολη τη "δικαιολογία" (είτε για τον εαυτό σου είτε για το άλλο άτομο) "συναίνεση" η ταμπελίτσα "bdsm";
     
  9. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    Το να μένει κάποιος σε μια σχέση 6.5 χρόνια δεν είναι συναίνεση; Με το ζόρι τη κρατούσε;
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @migraine: η ερωτηση της lina, πιστευω αφορά την χρήση συναινετικής ή μή βίας και όχι αυτή καθ' εαυτή την παραμονή στην σχέση.

    Η παραμονή της στην σχέση (παρά την χρήση μη συναινετικής βίας) είναι πιστεύω ενδεικτική της ψυχοσύνθεσής της ασχέτως αν μπορούσε να το αντιληφθει και / ή να το εξηγήσει όσο βρισκόταν σε αυτή
     
  11. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    Όχι δεν με κρατούσε με το ζόρι είναι κάπως πολύπλοκο να το αναλύσω και μάλλον εκτός θέματος.


    Δεν συναινούσα γιατί δεν ερωτήθηκα και δεν ήταν καθόλου μα καθόλου άτομο ούτε του bdsm αλλά ούτε κα ινα μιλήσουμε μπορούσαμε.

    Μετά τον δέυτερο χρόνο.


    Τελος να πω ότι δεν ξέρω μήπως έχω παρεξηγηθεί.

    Αυτό ίσως να ξεδιαλύνει αρκετά από αυτά που σκεφτομαι... Ευχαριστώ πολύ όλους αν και φοβάμαι ότι σας κούρασα...
     
    Last edited: 26 Φεβρουαρίου 2008
  12. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    @MasterJp Noμίζω πως έχει να κάνει και η παραμονή της στη σχέση. Και επίσης πιστευω πως στη περίπτωση της Λίνα η λέξη κακοποίηση είναι βαριά.