Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

vanilla κακοποίηση και υγειής slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος lina, στις 26 Φεβρουαρίου 2008.

  1. aDDIcteD

    aDDIcteD Regular Member

    Δίχως αυτό να σημαίνει ότι επικροτώ την οποιαδήποτε μορφή κακοποίησης που ενδεχομένως να έχεις υποστεί και δίχως βέβαια καμία πρόθεση να αγγίξω κάποια ευαίσθητη χορδή σου... έχεις αναρωτηθεί αν τελικά σου άρεσε αυτό που γινόταν από την στιγμή που το δεχόσουν για αυτά τα "αρκετά" χρόνια και καθημερινά;
    Μήπως μέσα σου δεν έπαιζε τόσο σημαντικό ρόλο όλο αυτό που γινόταν και άφηνες αυτό το άτομο συνειδητά να ασκεί βία πάνω σου για κάποιους δικούς σου λόγους;  
    Συγνώμη που "ακούγεται" κάπως αυτό που λέω... αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ήσουν τόσο "ανεκτική" μαζί του και πως είχε καταφέρει να σε ελέγχει εγκεφαλικά κυρίως... Συνήθως όταν κάτι μας φτιάχνει εγκεφαλικά...ακόμα και αν είναι λάθος, άρρωστο ή οτιδήποτε άλλο, μπορεί και να το επιτρέψουμε...

    Όπως και να έχει... το να είναι βίαιος ο σύντροφος και να κακοποιεί το έτερον ήμισυ... δίχως κάποια σχετική "συγκατάθεση" να το πω έτσι... είναι σίγουρα απαράδεχτο...

    Το ότι δεν ασκούσε βία στο κρεβάτι... μου κάνει μια μικρή "εντύπωση" βέβαια... αλλά δεν είναι και η πρώτη φορά που ακούω κάτι ανάλογο, έχω παράδειγμα από φίλη μου την οποία χτυπούσε συχνά ο πρώην της, ενώ στον ερωτικό τομέα ήταν πολύ ας το πούμε "τρυφερός" μαζί της... 
     
  2. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    Lady_in_Black Μάλλον έχεις χάσει μερικές σελίδες μόνο αυτό που λες καλέ δεν είπα εδω!!!!!!!!!!
    Καμία σχέση λέμεεεεεε. Χωρίς παρεξηγηση ε?


    aDDIcteD χίλια σόρυ επίσης αλλά πραγματικά αυτό το έχω χιλιοαναλύσει παραπάνω και το θέμα δεν είναι η προσωπική μου εμπειρία αλλά το ερώτημα που μου γεννήθηκε με αφορμή αυτή την εμπειρία.
     
  3. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

  4. aDDIcteD

    aDDIcteD Regular Member

    οκ γράψε λάθος τότε, δεν είχα διαβάσει όλες τις σελίδες... είναι και η ώρα περασμένη... διάβασα μόνο την 1η... Anywayz λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε dear  

    Lady και εσύ την πάτησες μου φαίνεται μαζί με μένα!  
     
  5. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

        ok no probl     
     
  6. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    χμ θα τα βρειτε που θα παει 
     
  7. aDDIcteD

    aDDIcteD Regular Member

    Τα βρήκαμε, όλα ΟΚ αλλά.... εσύ.... Ακόμα ξύπνιος; γρήγορα νάνι!  
     
  8. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames


    Tα έγραψες εσύ για μένα thanks.. 
     
  9. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

      εγώ τώρα θα αναρρωτηθώ και θα θελα και τη συνδρομή σας.

    Ποσο 'συνήθεια' μπορεί να γίνει μια τέτοιου είδους κακοποίηση και μαλιστα επι μακρόν??

    Πόσο συνειδητά ή ασυνείδητα μια καθημερινή "κακοποίηση", εξευτελισμός, μείωση, δημιουργούν ένα είδος συνήθειας, ή ακομα αν θέλετε ένα ψυχικό υπόβαθρο τέτοιο που να δίνει σήματα απαξίας και χαμηλής αυτοεκτίμησης. Πόσο μπαίνει στο πετσί ενός ανθρώπου και πόσο τον κανει να νιώθει λίγος, αχρηστος , τιποτένιος κοκ??

    Και αν το παω και λίγο παρακάτω το σενάριο :
    Πόσο το ελάχιστο χαμόγελο ή ενδείξεις φροντιδας και προσοχής μπορούν να γίνουν μάνα εξ' ουρανού και να φαίνονται ως τύχη σπάνια , απόλυτη ευτυχία και αρα οδηγούν το 'θύμα' να συναινεί μετα χαράς στο κατ' ουσίαν ...μή χείρον βέλτιστον ??

    (το κονσεπτ δεν αφορά αμεσα τη Λινα , όμως θεωρώ ιδιαιτερα πιθανή αυτη τη μεταξέλιξη μιας σχεσης κακοποιησης)

    Ss
     
  10. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    @female γιατί πάντα το θύμα να είναι δικαιολογημένο; Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Όταν δίνουμε ένα μάτσο δικαιολογίες για το θύμα, το βολεύουμε στη κατάσταση που είναι και του δίνουμε και λόγους για να παραμείνει έτσι.
    "Σήκω και φύγε", "Αντέδρασε", "Μη το ανέχεσαι" είναι μερικά πράγματα που πρέπει να ακούγονται λίγο πιο δυνατά από διαφόρων ειδών ψυχαναλύσεις για τις αιτίες που μένει σε μια σχέση που φθείρει σωματικά και ψυχολογικά.

    Γυναίκες που έχουν κακοποιηθεί τρέμουν μη τους ξανασυμβεί το ίδιο.



    (Δεν επικροτώ τη κακοποίηση, ούτε τη δέχομαι.Για να μην παρεξηγηθώ κι άλλο.)
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2008
  11. Emma

    Emma Contributor


    Μετέφρασες/απεικόνισες τις σκέψεις μου ακριβώς, ειδικά όταν αυτά είναι απάντηση/αποτέλεσμα αυτών που αναφέρονται στο ποστ της migraine πιο πάνω (αλλά και όχι μόνο).
     
  12. lina

    lina Regular Member


    Έχοντας ασχοληθεί με το ζήτημα όταν ζήτησα βοήθεια από ειδικούς αυτό ακριβώς είναι το π΄ρωτο που σου λένε. Ότι δηλαδή πείθεσαι τόσο βαθιά μεσα σου ότι είσαι ένα άχρηστο κι ανίκανο σκουλίκι ικανό μόνο για να ποδοπατείσαι και πραγματικά οι στιγμές ηρεμίας και γαλήνης είναι σαν δώρο ανέλπιστο που δεν το πιστέυεις ότι το ζείς αλλά φυσικά δεν κρατούν πολύ είναι μόνο στιγμές.
    Έχεις απόλυτο δίκιο λοιπόν έτσι που το αντιλαμβάνεσαι.