Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

vanilla κακοποίηση και υγειής slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος lina, στις 26 Φεβρουαρίου 2008.

  1. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave

    Η άποψη που κατέθεσα είναι πως η συναίνεση του (ενήλικου και λογικού) ατόμου που δέχθηκε βία, καταδεικνύει εάν μιλάμε για κακοποίηση ή όχι. Πουθενά δεν ανέφερα την λέξη "Κυρίαρχος". Αν μη τι άλλο, την Κυριαρχικότητα δεν την αποδεικνύει η ικανότητα του να ρωτά. Συνεπώς, σαφώς και συμφωνώ με τα παρακάτω

    ή τουλάχιστον να μπορεί να δει πέρα από την επιφάνεια (βιαιότητα).

    Μπορώ να δεχθώ πως μια συγκεκριμένη και επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά μπορεί να προκαλέσει συνήθεια, εθισμό σε αυτήν ή ακόμα και να θεωρηθεί κάτι τέτοιο ως δεδομένο ή πολιτικά ορθό. Διατηρώ, όμως, σοβαρές αμφιβολίες εάν όντως μπορεί να επέμβει σε επίπεδο ψυχοσύνθεσης σε έναν άνθρωπο, την στιγμή που μιλάμε για σχέσεις ενηλίκων ανθρώπων, με ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα. Πόσο μάλλον να μεταστρέψει την ψυχοσύνθεσή του.
     
  2. lina

    lina Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: vanilla κακοποίηση και υγειής slave


    Κι εγώ λέω πώς όχι δεν θα κάνει την ερώτηση γιατί η ερώτηση γίνεται στα πλαίσια του bdsm και από συνηδειτοποιημένο άνθρωπο.
    ΜasterJP ευχαριστώ για άλλη μια φορά και για την μετάφραση και για την κάλυψη και να πώ εδώ ότι η ψυχοσύνθεσή μου ήταν έτσι υποτακτικής φύσεως από τότε που άρχισα να σκέφτομαι (6-7 χρονώνω δηλαδή). Και πράγματι στα πρώτα κρούσματα δεν αντιλαμβανόμουν κακοποίηση αλλά ένα άγνωστο πεδίο σχεσης που δεν το καταλάβαινα αλλά δεν είχε και καμία σχέση με τις φαντασιώσεις μου περί του ερώτικού του πράγματος. Και να πώ και την γνώμη μου στο τελευταίο ότι δηλαδή αν κάποιος το παθαίνει για καιρό στο τέλος συνηθίζει πιστεύω πως όχι δεν συνηθίζει απλά παθαινει μια νάρκη εγκεφαλική και όταν έρχεται ο χρόνος επαναστατεί και φεύγει.

    Ακριβώς έτσι Αγαπητή αν και πρόκειται για παλιά και προηγούμενη σχέση πάντως να πώ πως δεν είναι εφικτή η κρούση με κανένα οικιακό αντικείμενο. Και βέβαι ήταν γκα γκα (χαχαχχα) απλά δεν ήξερε γιατί το κάνει και μετά προσποιόταν ότι δεν το θυμάται  
    Για την τελευταία πρόταση αααααααααααααχ πόσο δίκιο έχεις!!!
     
    Last edited: 28 Φεβρουαρίου 2008