Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Vanilla σχέσεις - bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος jimboy, στις 20 Μαρτίου 2009.

  1. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Μια βανίλα σχέση,είναι μια σχέση μεταξύ ενός και μιας ή μεταξύ ενός και ενός άλλου ή μια σχέση μεταξύ μιας και μιας άλλης,η οποία δεν περιλαμβάνει bdsm.

    "μια σχέση χωρίς πάθος;" Γιατί καλέ να μην έχει πάθος η σχέση αυτή; Δεν νομίζω πως μπορεί μια σχέση να υφίσταται αν δεν υπάρχει πάθος.
    Δες και μόνος σου.. "Βανιλα σχέση" "Bdsm σχέση".. Η βανίλα σχέση δεν έχει bdsm..so simple!
    To παγωτό βανίλια,παραμένει παγωτό βανίλια ακόμα και αν το πασπαλίσεις με kinky τρούφα! (το έχω ξαναπεί αυτό,το ξέρω   )
    Μια σχέση,παύει να χαρακτηρίζεται βανίλα,όταν ο συντροφός σου,επιθυμεί να σου προσφέρει το παγωτάκι σου,λιωμένο στο πάτωμα,αφού πρώτα σε έχει δέσει σαν σαλάμι,και 'συ γουστάρεις. Ή το αντίστροφο!
    Που το'δες αυτό βρε;; 
    Παγωτό βανίλα θα βρεις σίγουρα στον περιπτερά της γειτονιάς σου. Ίσως βρεις και σχεση βανίλα εκεί,αν πηγαίνοντας για παγωτό,πέσεις μούρη με μούρη με καμια τσαχπινογαργαλιάρα κοπελιά και ξεκινήσεις νταραβέρι.

    Κατά τα άλλα,η δημιουργία μιας σχέσης έχει βασικές δυσκολίες που πηγάζουν από το τι ζητάμε να βρούμε και πόσο ψηλά ανεβάζουμε τον πήχη.
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Vanilla σχέσεις - bdsm

    Κι εγώ νόμιζα πως θα είχες καταλάβει, ότι πολύ καιρό τώρα προσπαθώ να σε κατανοήσω αλλά πολλές φορές δεν το κατορθώνω. Αυτό είναι άλλη κουβέντα όμως.


    Επί του θέματος, δεν σου ζήτησα να φέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα ούτε γιά να εκθέσεις κανέναν, ούτε γιά να εκτεθείς εσύ. Σου το ζήτησα γιατί πιστεύω πως είναι εσφαλμένη η αίσθηση που έχετε ότι "τα περισσότερα γραπτά υποδηλώνουν πως οι βανίλλα σχέσεις δεν έχουν πάθος". Φέρε λοιπόν κάποια παραδείγματα από τα ποστς που σου δημιουργούν αυτή τη γενική αίσθηση, γιά να τα αναλύσουμε. Είμαι σίγουρος πως εάν το κάνεις, θα διαπιστωθεί πως όπως είπα πριν, οι βανίλλα σχέσεις δεν θεωρούνται σχέσεις πάθους ίσως, γιά τους bdsmers και μόνο, επειδή διαφορετικά είναι τα πράγματα που παθιάζουν τους ίδιους, συγκριτικά με όλους τους υπόλοιπους... Εάν δεν κάνουμε πάντως συγκεκριμένη αυτή την αίσθηση γιά την οποία μιλάς τώρα που θίξαμε το θέμα, θεωρώ πως θα είναι πολύ κουραστικό το να βλέπουμε το ζήτημα να επανέρχεται ξανά και ξανά, έτσι, στο γενικό κι αόριστο...
     
  3. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Hello!!!!!! Μηπως κι εδω εγινε μια συγκριση; Σωστα τα λεει o Jim. Σε πολλα posts νομιζω υπαρχει μια παρομοια αισθηση. Νομιζω οτι κατι τετοιο εννοει. Βεβαια εβαλα και το προηγουμενο παραδειγμα, εβαλα κι αυτο, αλλα ο Τζιμ ειναι σιωπηρος. Ο ΜΜ δεν το ειδε. Εχω κανει λαθος στα δυο παραδειγματα; Κι αν ναι ,που;
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Vanilla σχέσεις - bdsm

    Πολλές φορές ο σκοπός μιας συζήτησης δεν είναι απαραίτητα να βγουν συμπεράσματα-να απορριφθούν κάποιες θέσεις-να επικρατήσουν κάποιες άλλες....
    Μπορεί απλά μια συζήτηση να είναι το έναυσμα για να αναρωτηθεί κάποιος ... ίσως και να ανακαλύψει ένα πιο σημαντικό ερώτημα ..... ίσως για να αναγνώσει-αναγνωρίσει την δική του αλήθεια...μέσα του.
    Εκείνη η φωνούλα που έρχεται από μέσα....

    Πάντα πίστευα ότι οι θέσεις και οι απόψεις που στηρίζουμε με την λογική μας δεν ταυτίζονται σε κάποιες περιπτώσεις με ότι βαθιά μέσα μας πιστεύουμε-που πολλές φορές μπορεί να αποφεύγουμε και να το δούμε.

    Αν πάλι αυτό στο οποίο αναφέρθηκα(η περιφρόνηση για τις σχέσεις που δεν αυτοπροσδιορίζονται σαν βδσμικές) είναι μόνο δική μου αίσθηση και κανενός άλλου αφήστε το να πάει  
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Αχμμ... ας μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας. Οι vanilla σχέσεις έχουν πολλάκις χρησιμοποιηθεί ως παράδειγμα ξενερωσιάς ή/και υποδεέστερης αξίας, σε σχέση με τις bdsm. Όχι από όλους φυσικά. Το να μην γενικεύουμε όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να μην αναφέρουμε έστω και το μικρό ποσοστό που έχει αυτό το attitude προς τις εν λόγω σχέσεις. Ίσως αυτή είναι η υποσυνείδητη άμυνα/απάντησή τους στη μερίδα των vanilla που λένε τους του bdsm ανώμαλους. Προσωπικά, βρίσκω τέτοιες συμπεριφορές τόσο λάθος όσο και οι αντίστροφες.
    Έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα.
    Εμένα (πλέον) δεν με ενοχλεί. Ίσως επειδή, τελικά, θεωρώ πιο άσχημη (και καταστροφική) την ύπαρξη "προκατάληψης" (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς) εκ των έσω προς τους έσω, παρά προς τους έξω.
     
  6. nssm76

    nssm76 New Member

    Απάντηση: Vanilla σχέσεις - bdsm

    θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για τισ σχεσεις αυτου του επιπεδου.....
     
  7. InevitablyDominant

    InevitablyDominant New Member

    Απάντηση: Vanilla σχέσεις - bdsm

    Επειδη ειμαι μικρος και απειρος, θα μου εξηγησετε τι ειναι η βανίλα και τι διαφορα εχει bdsm σχεση?
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Vanilla σχέσεις - bdsm




    Αυτό που κάνει μιά σχέση να είναι "bdsm σχέση", εκείνο το μοναδικό χαρακτηριστικό που δεν υπάρχει σε όλες τις άλλες σχέσεις (όλες οι εκτός bdsm σχέσεις σύμφωνα με την εδώ ορολογία είναι "vanilla", ασχέτως του εάν είναι τρυφερές ή όχι, και του πόση διαστροφή μπορεί να περιέχουν), και εάν δεν υπάρχει σε μιά σχέση αυτή δεν είναι bdsm, είναι το power exchange, η ανταλλαγή του ελέγχου δηλαδή, ανάμεσα στα μέλη της. Με την έννοια, γιά να γίνει σαφέστερο, της παράδοσης του ελέγχου από το ένα μέλος στο άλλο. "Βdsm σχέση" λοιπόν: η σχέση στην οποία (απαραιτήτως) υπάρχει power exchange. "Vanilla σχέση": οποιαδήποτε άλλη σχέση.