Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Xαστούκι

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος DiDi, στις 19 Νοεμβρίου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Xαστούκι

    Αν δεν στρώνει ο χαρακτήρας, στρώστε κώλο. Στο bdsm δεν υπάρχουν αδιέξοδα!
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Το χαστούκι δεν έχει απολύτως κανένα νόημα αν δεν δεις το "ναι" στα μάτια του άλλου.

    Σουτζουκάκια, δικό σου... 
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor


    Μια ερώτηση σχετικά με τις απορίες που καταθέτεις: θεωρείς (συνειδησιακά) το χαστούκι ως το συνηθέστερο τρόπο επίπληξης με χρήση σωματικής βίας ή κάποιον άλλο;
     
  4. Eri

    Eri

    Δεν ξερετε τιποτα τελικα.....
     
  5. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Xαστούκι

    Δικό μου;;;
    Ποιο; Το χαστούκι ή το νόημα;  

    (thoughts: -Άντε να παίξεις μπάλα τώρα… Γκρρρ! Καλά δεν ήμουν στο πάγκο; Μη δεις άνθρωπο να κάθεται ήσυχα ήσυχα και να τρώει τη μουσταλευριά του. Να τον ραπίσεις. Να φύγουν οι κεσέδες και τα κουτάλια… Ποιος σφουγγαρίζει τώρα ε; Ποιος;;; )

    Παίζω.
    Καλοδεχούμενη η πάσα.  
    Το «ναι» τσιμπάω απ αυτήν.
    Το κλειδί της σχέσης ds.

    Το «ναι» στα μάτια του* κυρίαρχου είναι η απόδειξη της μετατροπής της επιθετικότητας του σε ερωτισμό. Και η μετατροπή αυτή είναι ενέργεια της υπό. Το «ναι» στα μάτια του είναι η αντικειμενική απόδειξη της σημασίας της γι αυτόν, που είναι τόσο πιο μεγάλη όσο πιο σημαντικός είναι και ο ερωτισμός γι αυτήν.
    Το «ναι» ως απάντηση στην επιθετικότητα του κυριαρχου, από τα μάτια της υπό, είναι η δήλωση της επιθυμίας της γι αυτόν. Είναι το σήμα για τη πρόθεση της να μετατρέψει την επιθετικότητα του σε ερωτισμό, με την αποδοχή της (πολυπόθητης, γι αυτήν) ήττας. Είναι το νεύμα για τη λήξη της μάχης και την αποδοχή της αξιοσύνης του άλλου να κυριαρχήσει σ αυτήν. Είναι η δική της απάντηση για την σημαντικότητα του.
    Αν λείπει το «ναι» από τα μάτια της υπό ο άλλος είναι απλώς βιαστής. Απαξιωμένος απ αυτήν όσο και από τον εαυτό του.

    Ότι έχει νόημα για μένα είναι αυτό που με κάνει να έχω νόημα. Ότι έχει αξία για μένα είναι αυτό που με αξιώνει.





    ----------------
    * Από μια διάθεση να σοδομίσω την απάντηση μου και μια που οι πρωτότυπες ερμηνείες έχουν πάντα το ενδιαφέρον τους, εξηγώ τον αστερίσκο:
    Το «ναι» δε φαίνεται μόνο στα μάτια του κυρίαρχου... Γι αυτό οι υπό συνηθίζουν να κοιτούν χαμηλά.    


    (thoughts: Άμα μια ερμηνεία είναι σωστή βρε παιδάκι μου, βρίσκει την επαληθεύση της και στις τρέχουσες bdsmικες πρακτικές    )


     
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ευχαριστώ soutzoukakia. Αυτά τα θεωρητικά τα χειρίζεσαι καλύτερα από μένα, μάλλον. 
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Xαστούκι

    οταν σε συζητησεις με φιλους αναφερω οτι μαρεσουν τα χαστουκια μεσα στο παιχνιδι με κοιτανε ελαφρως με απορια και με ειρωνικη διαθεση εννιοτε!γενικα τους το κοβω-μου τη δινει να ακουω κριτικη για τις προσωπικες μου επιλογες-αλλα η ουσια ειναι οτι πολυ χαιρομαι που ειμαι εδω και ακουω αναλογα πραγματα μαυτα που εχω και γω μεσα μου! κιας διαφωνω σε πολλα απ αυτα που διαβαζω μια χαρα ειναι!
    νασται καλα ολοι!
     
  8. Jomaru

    Jomaru Guest

    αρχισα το bdsm με ενα χαστουκι, ισως κι ενα δευτερο....

    και στο bdsm και στην καθημερινοτητα χαστουκιζεις ή χαστουκίζεσαι για κάτι που γίνεται λάθος,οποτε αντικειμενικα δεν μου αρεσει καθολου, υποκειμενικα το λατρευω..
     
  9. Avel

    Avel Regular Member

    Απάντηση: Xαστούκι

    Εχθές έφαγα τόσα χαστούκια από έναν άγνωστο που πραγματικά τρελάθηκα. Φοβήθηκα. ήταν αξέχαστη και μοναδική εμπειρία. Κάποια Αφέντρα από το community μου έδωσε μια αγκαλιά. Την ευχαριστώ. Την χρειαζόμουν. Ήθελα όμως κι άλλα χαστούκια. Ήταν υπέροχα. Τα χέρια αυτού του Κυρίου είναι πλασμένα για να δίνουν χαστούκια.
    Αν διαβάσει αυτά που γράφω ήθελα να τον ευχαριστήσω για αυτή την αξέχαστη εμπειρία. Θα έκανα τα πάντα για να ξαναβρεθώ πάλι έρμαιο στα χέρια του.
    Σήμερα πονάει όλο μου το πρόσωπο. Ευτυχώς δεν έχω σημάδια αλλά το πρόσωπο μου καίει.... Αισθάνομαι ακόμα τα σκληρά του χέρια να σκάνε πάνω στα μάγουλα μου.
    Ευχαριστώ Κύριε όποιος κι αν είστε.
     
  10. Agitator

    Agitator Regular Member

    Μικρες χαρες....μεγαλες διαφορες!!!
     
  11. DiDi

    DiDi Regular Member

    Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο νου είναι αυτό. Ίσως γιατί είναι ο πιο "light" τρόπος για τα δικά μου δεδομένα. Είναι κάτι που μου αρέσει..για πολλούς λόγους. Για αυτό και το έκανα θέμα προς συζήτηση. Ο καθένας το αντιλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά και είναι απολύτως φυσιολογικό και δεκτο..
     
  12. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Το χαστούκι ως χειρονομία συνήθως αποδίδεται σε περιπτώσεις νουθεσίας και βίαιης επαναφοράς στην τάξη (γονέας προς παιδί) ή ως έκρηξη οργής (άρα συναισθήματος) από κάποιον που νοιάζεται. Τουλάχιστον, συνειδησιακά, έτσι έχει περάσει στην νοοτροπία μας.

    Όσον αφορά το πρώτο, κάποιος ψυχολόγος ίσως να έλεγε ότι "το θύμα υποσυνείδητα επαναφέρεται στην παιδική του ηλικία, όπου υπήρχε η αίσθηση της ασφάλειας προς εκείνον από τους γονείς". Συνεπώς, το χτύπημα δημιουργεί μια μπεχεβιοριστική αίσθηση "επανατοποθέτησης σε ασφαλές σημείο αναφοράς".

    Όσον αφορά το δεύτερο, είναι μια μέθοδος επιβεβαίωσης πως εκείνος που χαστουκίζει ενδιαφέρεται. Ίσως σε βαθμό που ξεπερνά τον αυτοέλεγχό του και δρα με αυτόν τον τρόπο. Επιπροσθέτως (και αναφορικά με το κίνητρο που έγινε η πράξη που επέφερε το χαστούκι), πιθανόν να "εκμαιεύεται" αυτή η αντίδραση, δείχνοντας έτσι την επιρροή του "θύματος" προς τον "θύτη". Η λογική αυτή είναι παραπλήσια με το Topping from the bottom.

    Όταν η "ετυμηγορία" της αίσθησης είναι:

    αυτόματα κατατάσσεται η πράξη αυτή και ως ερωτική (ανάλογα την στιγμή, την δεκτικότητα, τους εμπλεκόμενους, την ιδιοσυγκρασία τους κλπ). Αυτό σημαίνει πως κάποιος από τους παραπάνω λόγους (ή κάποιος επιπλέον πχ αλγολάγνοι, θέμα λοιπόν που εξετάζεται κατά περίπτωση) έχει εισχωρήσει στην ερωτική/σεξουαλική νοοτροπία του "θύματος", προκαλώντας κάποιας μορφής διέγερση.

    Από την πλευρά του "θύτη", το χαστούκι δίνει μια "εύκολη" αίσθηση ισχύος του ιδίου έναντι του "θύματος" από πλευρά χειραγώγησης ή μπορεί απλώς να αποτελεί μια μορφή εκτόνωσης της έντασής του. Αμφότερα μπορούν να επηρεάσουν την libido ενός ατόμου με σαδιστικές τάσεις, ανάλογα το τι έχει προκαλέσει την κίνηση αυτή.
     
Thread Status:
Not open for further replies.