Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασφάλεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Hank_McCoy, στις 2 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. espimain

    espimain Contributor

       
     
  2. espimain

    espimain Contributor

       
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    προσωπικά, με το σύνολο θα τολμούσα να πω. σχεδόν με κάθε λέξη.
     
  4. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Αυτό με το aftercare που ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται μετά από κάθε S/M session, φιλωντας το, γλυκομιλωντας το και ταιζοντας το κουρκουμπινια τι φάση;!  

    Και γιατί κάποια πρέπει να απομακρυνθεί εάν δεν της το παράσχει το Κ;
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αν και η ερώτηση απευθύνεται σε άλλο μέλος, ελπίζω ότι ο @espimain δεν θα έχει πρόβλημα να πάρω αφορμή και να απαντήσω κι εγώ. Εξάλλου δεν θα αναιρέσει την όποια απάντηση επιθυμεί να δώσει.

    Η δική μου απάντηση είναι: ναι, διαφωνώ σε πολλά.

    Δεν θεωρώ εαυτόν έμπειρη ούτε όμως και άπειρη, κάτι ενδιάμεσο. Υπάρχουν μέλη με ασύγκριτα μεγαλύτερη εμπειρία από μένα. Ωστόσο, μπορώ να θυμηθώ πολύ καλά το τι και πώς διάβαζα ως άπειρη και από εκεί ξεκινά η διαφωνία μου.

    Όχι. Συγκεντρώσατε τις δικές σας βασικές αρχές για το bdsm.
    Καλώς τις έχετε και καλώς τις καταγράφετε.
    Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν μπορούν να βαφτίζονται βασικές αρχές του bdsm.
    Πολλώ δε μάλλον να προσφέρονται ως εργαλείο.

    Όχι, δεν είναι ούτε δεδομένα, ούτε χρήσιμα, ούτε ωφέλιμα.
    Είναι αντιθέτως μια σκοπιά που σε μια άπειρη κοπέλα/γυναίκα, υποτακτικής ψυχολογίας, δίνει την αίσθηση ότι μπορεί να δημιουργήσει αλά καρτ έναν κυρίαρχο, ότι η υποταγή της, ο Έρωτας προς τον Κυρίαρχο είναι νόμισμα συναλλαγής, ότι βάζοντας τους όρους και τα όρια που ένα μπουρδουκλωμένο μετανεωτερικο κοινωνικό Υπερεγώ επιβάλλει, θα είναι ευτυχισμένη και θα νιώσει πληρότητα.
    Με μαθηματική ακρίβεια λοιπόν θα πω ότι οδηγείται στην δυστυχία, σε μια ζωή γεμάτη αντιφάσεις, αντιστάσεις και άμυνες. Σε μια προσωπική στασιμότητα που είναι τέλμα.

    Πονηροί και κακοποιητές υπάρχουν παντού. Το αν θα φορέσουν τον μανδύα του bdsm καμία σημασία δεν έχει.

    Και δεν υπάρχει πιο... νόστιμο και αποδοτικό βούτυρο στο ψωμί όλων αυτών από τις ατεγκτες προσδοκίες.

    Η ανθρώπινη αξία δεν ακυρώνεται από την ασυμμετρία και τις διαφορές. Το αντίθετο. Η πεμπτουσία του Έρωτα (που για μένα αυτό είναι το Κ/υ) εδράζεται ακριβώς στις διάφορες.

    Και η μόνη "αγωνία" και "προστασία" που μπορεί να έχει κάποιος που πραγματικά ενδιαφέρεται για μια υποτακτική είναι να την βοηθήσει να πετάξει όλες εκείνες τις ασπίδες και τις παρωπιδες που δεν την αφήνουν να αποδεχθεί ότι ναι, υπάρχει Κάποιος εκεί έξω που έχει μια καλύτερη εικόνα, μια καλύτερη αφήγηση του κόσμου από ότι η δική της.

    Θα κλείσω συμφωνώντας και επιρρώνοντας το...

    ... περιλαμβανομένων και των δικών μου κειμένων.
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Κάτι συμπτώσεις; Κι εγώ το ίδιο.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Κανένα πρόβλημα κι εγώ διαφωνώ.
     
  8. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Περί ασφάλειας ο λόγος λοιπόν .. προφανώς ο Op εστιάζει σε συμπεριφορές (πχ υποχρεωτικό aftercare που δεν ταιριάζει προφανώς σε όλους .. πχ Γώ Είμαι λίγο αγροίκος, το πιο ρομαντικό που Έχω πει είναι να κρατήσω το χέρι σε μια τύπισσα).

    (Ας γίνει όμως και αυτό το νήμα Viral):

    Η ασφάλεια δεν έχει να κάνει τόσο με τη συμπεριφορά του οποιουδήποτε όταν υπάρχει συναίνεση. Το ζήτημα όμως είναι πως «κερδίζεται» η συναίνεση, και κάπου εδώ (πίσω από αυτά τα υπέροχα σύννεφα) κρύβονται και οι λέξεις: ειλικρίνεια, αξιοπιστία.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ο τύπος που δηλώνει Μάστερ αλλά «ξεχνάει» να δηλώσει πως βρίσκεται εδώ και χρόνια παντρεμένος σε βανιλοσχέση (δεν ακούγεται ωραίο το «sadist», το «master» είναι πιασάρικο).

    Άλλο παράδειγμα, ο τύπος που δηλώνει πως είναι 50 χρονών γιατί «ξεχνάει» πως είναι ο ίδιος που σε έτερο διαδικτυακό τόπο δηλώνει 58 χρονών (το 50 στρογγυλό ακούγεται πιο πιασάρικο).

    Τελευταίο παράδειγμα, ο τύπος που δηλώνει «εναλλακτικός» και «αναρχικός» και βιοπαλαιστής και πετυχημένος στη δουλειά του (Νο 1 λέμε), αλλά ξεχνάει να δηλώσει πως τζογάρει συχνά (δεν είναι καθόλου πιασάρικο να σκεφτεί το υποψήφιο θύμα (ούπς, sorry .. το υποψήφιο υ) πως κάποια στιγμή θα χρηματοδοτεί τα πονταρίσματα του Κ).

    Αυτά είναι τα δυο μου σεντς στο νήμα «Ααφάλεια». Βασική προϋπόθεση είναι η ειλικρίνεια.

    Ps: τα παραπάνω παραδείγματα αποτελούν προϊόντα μυθοπλασίας. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι συμπτωματική .. ή ασυμπτωματική; (είναι της μόδας με τον covid).
    Περιμένω όμως ποιοι θα τρέξουν να πιάσουν το σελφοκόνταρο.
     
  9. Queen87

    Queen87 Contributor

    Εγώ πάλι έχω μια απορία... όποιος Κ έρχεται απο το φέτ... θα κάνει νήμα για τις καινούργες υπό; Οδηγίες χρήσης βρέ παιδί μου...
    Επίσης γράφει πουθένα στο φόρουμ οτι έχουμε νεοσυχθέντες υπό; ήθελα να ήξερα σε ποιές απευθύνονται... εγώ μόνο κάτι Μάστερ βλέπω να έχουν μπεί...
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Εκεί έχουν κατακτήσει το πενταπόσταγμα BDSMικής σοφίας και νοιώθουν την ανάγκη να το μεταλαμπαδεύσουν κι εδώ.

     
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μεγαθυμίες βλέπω...
     
  12. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    Αουτς