Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίσθημα και Κυριαρχία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Skoteinos.Aggelos, στις 13 Φεβρουαρίου 2014.

  1. Κάποιες σχέσεις που έχω κάνει στη ζωή μου ήταν Κυριαρχίας/υποταγής. Οι περισσότερες ήταν vanilla. Καλώς ή κακώς οι πρώτες δεν είχαν ποτέ συναισθηματικό περιεχόμενο πέρα από τον σεβασμό και την εκτίμηση που ένιωθα για τις σκλάβες μου και, για μένα τουλάχιστον, αποσκοπούσαν μόνο στη σεξουαλική και ψυχολογική ικανοποίησή μου.

    Πρόσφατα είχα μία γνωριμία με μία κοπέλα, για την οποία ένιωσα πολύ βαθιά συναισθήματα. Όσο προχώραγε η γνωριμία διαπίστωσα την υποτακτική φύση της κοπέλας, όπως και αυτή διαπίστωσε την Κυριαρχική μου. Ομολογώ ότι πανικοβλήθηκα, γιατί δεν είχα καμία εμπειρία μετάβασης από τον ρομαντισμό στη Κυριαρχία.

    Με τη λογική μου καταλαβαίνω ότι οι παραπάνω διαχωριστικές γραμμές είναι στο μυαλό μου και μόνο, αλλά καταλαβαίνω ότι δεν ήμουν έτοιμος να διαχειριστώ κάτι τέτοιο. Θα εκτιμούσα την γνώμη άλλων μελών με παρόμοιο προβληματισμό ή εμπειρία. Πιστεύω ότι θα με βοηθούσε.

    Ευχαριστώ
    Σ.Α.

    ΥΓ: Η γνωριμία που ανέφερα διακόπηκε για άλλους λόγους.
     
  2. Dolce_vita

    Dolce_vita Regular Member

    Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    δυσκολες αυτες οι καταστασεις..... θα σου απαντησω οταν ξεμπερδευτω και εγω!!!!!
     
  3. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    Δεν μας εξηγείς τι είναι αυτό που δεν μπορείς να διαχειριστείς.
    Το οτι υπάρχει συναίσθημα μόνο καλό μπορεί να κάνει σε μια σχέση D/s .
    Ειδικά αν και οι δύο έχουν ξεκάθαρο ρόλο. Το πρόβλημα θα ήταν , η κοπέλα να μην
    είχε υποτακτική φύση, ή να μην ήθελε να μπεί στο "παιχνίδι" του bdsm.
    Εσύ δεν αισθανόσουν άνετα να κυριαρχείς σε κάποια , με την οποία είσαι ερωτευμένος;.
     
  4. Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    Δεν είμαι σίγουρος που ήταν το πρόβλημα στο μυαλό μου. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω και για αυτό δεν είμαι σαφής.

    Ίσως φοβήθηκα ότι αν κάτι δε πάει καλά σε επίπεδο Κυριαρχίας, θα είχε επιπτώσεις στη συνέχιση της σχέσης την οποία ήθελα να επιδιώξω σε οποιαδήποτε μορφή.
     
  5. lexy

    lexy .ti.va.

    Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    Υποθέτω πως η ισορροπία είναι δύσκολη - προύποθέτει "προπόνηση" και εμπειρία - μα όχι ανέφικτη. Θεωρώ πως η αποζημίωση θα είναι γενναία  
    Θα πρότεινα να μην σε προβληματίζει σε βαθμό που ο προβληματισμός σε ακινητοποιεί, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Ο σεβασμός & η εκτίμηση που αναφέρεις στο αρχικό σου ποστ, είναι ισχυρό διαβατήριο.
     
  6. MAGNUM45

    MAGNUM45 New Member

    Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    H δικια μου λυση οταν -προσφατα- αντιμετωπισα την ιδια κατασταση,εκανα κατι απλο.διαχωρησα τις δυο καταστασεις με ενα οριο,ενα συνορο.το κολαρο. οσο δεν το φοραει ειναι το κοριτσακι μου,της φερομαι οπως νιωθω,οχι οτι προσταζει το προτοκολο του bdsm.απ την στιγμη που θα το φορεσει γινομαι ο κυριαρχος της.θελει λιγη δουλεια για να μην μπερδευονται οι καταστασεις,αλλα γενικα λειτουργει. 
     
  7. Dolce_vita

    Dolce_vita Regular Member

    Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    οταν υπαρχει συναισθημα στην μεση ΠΑΝΤΑ μπερδευονται οι καταστασεις
     
  8. Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πάντα βοηθάει μία τρίτη ματιά.
     
  9. MAGNUM45

    MAGNUM45 New Member

    Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    σε σχεσεις master -slave παντα υπαρχει συναισθημα.η υποταγη ειναι ενα δωρο προς τον κυριαρχο που προυποθετει την αποδοχη του -και την εγκριση- της υπο.και εχει σαν βαση καποιο συναισθημα που προυπαρχει η αναπτυχθηκε στην πορεια.και το δεσιμο μεταξυ τους εχει εμεση σχεση με την αναπτυξη αυτου του συναισθηματος
    ο κυριαρχος παλι,οφειλει πρωτα απ ολα να εκτιμησει την αξια του δωρου που του προσφερεται, να προστατευει και να φροντιζει την sub...
    μονο σε καταστασεις σεσιον μπορει να γινει παιχνιδι χωρις την υπαρξη συναισθηματος.
    ειναι η αποψη μου και η οπτικη μου
     
  10. falcon

    falcon New Member

    Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    Το πρόβλημα σου μάλλον θα σου το λύσει αυτή γιατί η λύση είναι προφανής κι εσύ απλά δεν την βλέπεις..
    Πες της λοιπόν ότι εγραψες εδώ..
     
  11. Απάντηση: Συναίσθημα και Κυριαρχία

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως προανέφερα η σχέση διακόπηκε. Για άλλους λόγους. Θα εκτιμούσα όμως, για τη συζήτηση, να μου εξηγήσεις το σκεπτικό σου.

    Ευχαριστώ.

    Σ.Α.
     
  12. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Ωραίο νήμα.
    Πως διαχειρίζεται το Κ μέλος τον συναισθηματισμό κι έρωτα που νιώθει για το υ μέλος.
    Επηρεάζει την οποια ασυμμετρία της σχέσης;