Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανήκω χωρίς συναίσθημα ( ; )

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 2 Ιανουαρίου 2021.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    <×>
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Και στους δύο  
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Είναι υποταγμένο και στους δύο ή απλά υπακούει τον ένα υποτασσόμενο στον άλλο;

    Θα μου πεις ότι αυτό που αναφέρεις δεν είναι δανεισμός αλλά και πάλι με κάνει να αναρωτιέμαι.
     
  4. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Όχι όχι. Η δική μου εμπειρία (lived and observed) είναι ότι τα δύο Κ λειτουργούν σαν ένα, δηλαδή είναι κάτι αδιάσπαστο. Οπότε η υποταγή είναι στην 'ολότητα' που αποτελείται από 2 Κ μέρη. Το εξηγεί καθόλου αυτό? Μπορώ να αναφέρω λεπτομέρεις αλλά αργότερα  
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Προσωποπαγής-Κυριαρχία-και-Τελετουργική-Ρουτίνα.96226/
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Κοίτα, γνωρίζω προσωπικά περίπτωση ζεύγους Κ με πολλά υ και το έχω δει να λειτουργεί ενώ ταυτόχρονα δεν είχα ιδέα πως λειτουργούσε, εννοώ δεν ξέρω πως το έβλεπαν τα ίδια τα υ.

    Από την άλλη "sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic" που θα έλεγε και ο Clarke.
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Θα επανέλθω αναφερόμενη στη δική μου εμπειρία ως υ υποταγμένο σε δύο Κ αλλά για την ώρα έχω να υποταχθώ σε 7-8 ωρίτσες ZOOM. A bientot.
     
  8. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    ενδιαφέρον, παρόλ' αυτά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου καθώς συμφωνώ με το παρακάτω
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έτσι, για τη χαρά του νοητικού παιχνιδιού θα κάνω μια εικασία: Εικάζω λοιπόν ότι αυτό μπορεί να λειτουργήσει προσθέτοντας τη φράση "σε ότι αφορά εμένα" μετά το "τα δύο Κ λειτουργούν σαν ένα" καθώς το πως το λύνουν αυτό μεταξύ τους είναι κάτι που δε σε αφορούσε, εσύ το μόνο που μπορούσες δεις εκ του αποτελέσματος είναι ότι λειτουργούσαν σαν ολότητα. Φαντάζομαι διατάραξη αυτής της ολότητας είναι σαν ένα Κ να αντικρούει τον εαυτό του ως προς το/τα υ του οπότε εκεί θα ερχόταν μοιραία το "αντίο κι ευχαριστώ για τα ψάρια".
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αν με ρωτούσαν, ως υ, γιατί υποστηρίζω ότι μπορείς (-ω) να έχεις μόνο ένα Αφεντικό, η απάντηση (πέρα από άλλες συναισθηματικές προτιμήσεις κλπ) είναι: γιατί αλλιώς νιώθω ότι ο ένας τραβάει από τη μια και ο άλλος από την άλλη.

    Επομένως, θεωρητικά τουλάχιστον (για μένα), αν δυο Κ με «τραβάνε» προς την ίδια μεριά, μπορώ να υποταχθώ σε δυο Κ.

    Και σκέφτομαι τη φράση (που δεν είναι δική μου): «Ο μόνος τρόπος μια υποτακτική να υποταχθεί σε δυο Κυριάρχους είναι ο ένας να είναι μέντορας του άλλου». Έτσι μου είναι κατανοητό. εμένα. Προφανώς δουλεύει και αλλιώς.
     
  11. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Και σε δύο να υποταχθεί ένα υ, πάλι για προσωποπαγή υποταγή μιλάμε γιατί υποτάσσεται σε πρόσωπα.

    Το πράγμα αλλάζει και δεν είναι προσωποπαγές όχι όταν γίνονται περισσότερα του ενός τα πρόσωπα αλλά όταν ένα υ υποτάσσεται από άποψη ή επειδή δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά αλλά όχι ως προς το πρόσωπο, ως προς την κατάσταση που βρίσκεται. Λειτουργεί και αυτό, δεν γνωρίζω για πόσο χρονικό διάστημα όμως. Δεν γνωρίζω περιπτώσεις που να κράτησε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Πιθανότατα να υπάρχουν.
     
  12. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Νάτες και οι μαντικές ικανότητες!  

    Και ναι, και όχι. Αν και μην νομίζεις ότι η υπόλοιπη απάντηση θα ειναι φοβερά profound:

    Το όχι πρώτα. Δεν ήταν "σε ότι αφορά εμένα", αυτό που κάναμε και ο τρόπος που το κάναμε ήταν αρκετά standard practice. Δηλαδή εμείς οι 3, δεν κάναμε κάτι out of this world exceptional. Η ""σχολή"" που είχε εκπαιδεύσει τα δικά μου Κ και οι επιρροές που είχαν ήταν απλά αυτό, standard practice.

    Τώρα το ναι. Δεν "λειτουργούσαν" απλά σαν ένα. Ήταν ένα. Δηλαδή στα μάτια μου ήταν σχεδόν, ένας άνθρωπος, ο Ένας, ο οποίος απλά τύχαινε να είναι σε δύο κομμάτια. Και δεν υπήρξε κάτι που να πρέπει "να λύσουν" μεταξύ τους, τουλάχιστον όχι κάτι το οποίο ποτέ να πήρα εγώ χαμπάρι. Βέβαια από την άλλη δεν μπορεί να είναι δύο άνθρωποι μαλλί με μαλλί στο παρασκήνιο και μπροστά στο υ να είναι υπόδειγμα αρμονίας και ζεν - δηλαδή πολύ αμφιβάλλω ότι θα μπορούσε να συντηρηθεί μια τέτοια κατάσταση για χρόνια.

    Απλά τόσο είναι που μπορώ να επεκταθώ όταν το ερώτημα είναι στη γενική του μορφή 'γίνεται/δεν γίνεται' γιατί μία χαρά γίνεται. Και όχι επειδή το έκανα εγώ. Επειδή είναι κάτι που κάνουν οι άνθρωποι στο χώρο, όπως είναι κάτι και το να υπάρχουν υ ή/και σ που ανήκουν στο household (δεν λέω ότι είναι το ίδιο με αυτό που συζητάμε) και ένα κάρο συνδιασμοί όπως σ να έχουν δικά τους υ (ξέρω ξέρω - internal screaming intensifies) αλλά και πολλά άλλα.