Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η μη χρήση, είναι χρήση;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 3 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. Discerning

    Discerning Contributor

    Γιατί να μου μαραζώσει; Εχω γράψει ξεκάθαρα:

    Που σημαίνει, πως δεν το κάνεις εκεί που δεν χρειάζεται, και πρωτίστως δεν το κάνεις σε όλες! Σκέψου το εξής παράδειγμα:

    Εστω ότι θέλεις να γυμναστείς για απώλεια λίπους και μυική σύσφιξη. Ο μαλάκας γυμναστής είναι βέβαιο πως θα σε κάψει. Το ίδιο είναι πολύ πιθανόν να συμβεί, αν ο γυμναστής που επιλέξεις είναι άπειρος, ημιμαθής κλπ, ασχέτως πρόθεσης του. Ο έμπειρος όμως, θα φτιάξει ένα πρόγραμμα αποκλειστικά για σένα. Αν συναντήσεις και 2 ακόμα μαθήτριές του, που τον έχουν επιλέξει για το ίδιο αποτέλεσμα που έχεις ως ζητούμενο κι εσύ, θα διαπιστώσεις πως στην πρώτη έχει πιο ήπιο πρόγραμμα, ενώ στη δεύτερη πιο βαρύ από το δικό σου. Είναι θέμα σωματότυπου, ψυχικής δύναμης, επίπεδο επιθυμίας, διάθεση χρόνου κλπ.

    Δεν είναι όλα, ή άσπρο ή μαύρο. Ο Κ θέλει να περνάει καλά μέσα στη σχέση του. Ποτέ δεν επιτυγχάνεται αυτό με μαραζωμένη υ!
     
  2. Discerning

    Discerning Contributor

    Στη γενική αρχή της τοποθέτησής σου συμφωνώ. Εχω γράψει:

    Ωστόσο για να έχει βάση το υπογραμμισμένο μέρος της πρότασής σου, πρέπει να έχει συμβεί το παρακάτω.

    2 υ, να είχαν τον ίδιο Κ, για ένα διάστημα κάποιων μηνών, και να βρεθούν με τα ημερολόγιά τους, ώστε να διαπιστωθεί, εάν τις χρησιμοποιούσε - όριζε να τον υπηρετήσουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, τις ίδιες ώρες, στους ίδιους τόπους κλπ. Εχει συμβεί κάτι τέτοιο; Αποτελεί μέρος των εμπειριών σου;

    Kαι πάλι όμως, θα μπορούσε να "κατηγορηθεί" ως ανιαρός, χωρίς ποικιλία, μονότονος, στερεοτυπικός κλπ. Αν κάποιος θέλει, μόνο το Α, πάντα το Α, είτε στον τρόπο που ακολουθεί ώστε να επιτευχθεί η κατίσχυση, είτε στο μετά, ή θα βρει κάποια/ες που θα τον ακολουθήσει/ουν ή θα μείνει μόνος του.

    Το my way or the high way, είναι ο Κ. Δεν γίνεται να μπει σε διαπραγμάτευση η Κυριαρχία! Σου κάνει ή δεν σου κάνει...
     
  3. Discerning

    Discerning Contributor

    Ασχέτως αν σου κάνει, το αποδέχεσαι ή όχι, δεν είναι ξεκάθαρο και έντιμο;
     
  4. Discerning

    Discerning Contributor

    Eχει μεγάλη σημασία ο λόγος. Μια χαρά το περιγράφει ο @Arioch

    Εχω διαβάσει σε κάποιο post στο forum, πως "ο Αφέντης είναι σκλάβος της σκλάβας του"! Να τον χαίρεται
     
  5. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    @Discerning

    it takes two to tango
    και το D/s είναι tango
     
  6. Discerning

    Discerning Contributor

    Φυσικά! Αυτονόητο. Αν ο Κ θέλει όμως να καταλήξει στην Ηγουμενίτσα, μετά από ένα tour στη Πελοπόννησο, θα φτάσει μέχρι την Λακωνία. Ο λόγος; Γιατί έτσι γουστάρει. Δεν βάζει την υ στο αμάξι του, απαγάγωντάς την! Συναινετικά μπαίνει και παραμένει εκεί η υ.
     
  7. Discerning

    Discerning Contributor

    Συμφωνούμε. Μόνο που στο tango, οδηγός είναι πάντα ο καβαλιέρος.
     
  8. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    γι' αυτό ακριβώς παρομοιάζω το D/s με tango...

    αλλά στο tango ο καβαλιέρος αλλιώς χορεύει με μια ντάμα 1,50 και αλλιώς με μία 1,75... αλλιώς με μια 50 κιλά και αλλιώς με μια 70 κιλά... αλλιώς με μια χορεύτρια και αλλιώς με μια μαθήτρια χορού

    πάντα ο καβαλιέρος οδηγεί στο tango... αλλά προσαρμόζει το χορό του ανάλογα τη ντάμα...
     
  9. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    @Discerning

    •προορισμός είναι η κατίσχυση στο παραδειγμα μου.
    •Αφετηρία το υ. Ανάλογα με το κάθε υ λοιπόν ο κατάλληλος δρόμος διαφέρει.
    •Δρόμος η εκπαίδευση. Αν ο Κ επιθυμεί να κάνει τουρ την εκπαίδευση δεν εχω λόγια. Ο καθένας με τα βίτσια του.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Αντιφάσκετε.

    Δεν μπορώ να φανταστώ το Κ, που θα αλλάξει τον τρόπο που κατισχύει / κυριαρχεί, που λειτουργεί δηλαδή, για να "ρίξει" το υ
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    No no no θα διαφωνήσω σα στριμάδι που είμαι  
    Δεν προσαρμόζει τον χορό του. Προσαρμόζει την ντάμα του με διαφορετικούς τρόπους εκπαίδευσης στα δικά του βήματα.

    p.s το ότι έχει διαφορετικούς τρόπους εκπαίδευσης ανάλογα το "υλικό" που έχει μπροστά του δεν κάνει τον ίδιο προσαρμόσιμο αλλά το υλικό ευπλαστο.
     
  12. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    @snoopy

    Το ίδιο πράγμα λέμε

    Κι εγώ ως χορό εννοώ την προσέγγιση και την εκπαίδευση, όχι την κυριαρχία