Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Καταλαγιάζουν ποτέ οι vanilla ανάγκες;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 6 Νοεμβρίου 2011.

  1. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Μην πούμε καν ότι μπορεί οι Κ να ζητήσουν χάδια, θα γκρεμιστεί όλο το BD και το SM μαζί.
     
  2. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Δεν αναφέρομαι σε αυτές τις σχέσεις, δηλαδή σε αυτές που πρέπει πάντα να είναι κάποιος από πάνω και κάποιος από κάτω είτε γνωρίζουν ότι αυτό ονομάζεται βδσμ είτε όχι.

    Αναφέρομαι σε βανίλα σχέσεις στις οποίες τα μέρη τους είναι αρκετά ώριμα ώστε να στοχεύουν στην σύμπνοια και να τα καταφέρνουν. Και εφόσον υπάρχουν και αυτές οι βανιλα σχέσεις δεν μπορούμε να πούμε ότι ο ανταγωνισμός είναι αυτός που ξεχωρίζει τις βανιλα με τις Κ/υ σχέσεις.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Συμφωνώ μαζί σου ότι ανταγωνισμός και βανίλα δεν πάνε απαραίτητα χέρι-χέρι αλλά η προσωπική μου άποψη είναι πως η διαφορά στην αντίληψη του τι σημαίνει ανταγωνισμός είναι που διαχωρίζει τις σχέσεις Κ/υ από την vanilla. Στις δεύτερες μπορεί να υπάρξει έστω και σαν υπόθεση εργασίας, στις πρώτες είναι αδιανόητος γιατί ακόμα και ως υπόθεση εργασίας αναιρεί το Κ/υ
     
  4. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Για να είμαι ειλικρινής, αυτό το "στοχεύουν", πιο πολύ μου δίνει την εντύπωση της προσπάθειας να βρεθεί τρόπος, ενδεχομένως και μέσω υποχωρήσεων/εκπτώσεων- για να πετύχει κάτι, το whatever κάτι έχουν θέσει ως στόχο, παρά την εικόνα μίας σχέσης στην οποία απουσιάζει, εγγενώς, η ανταγωνιστικότητα.
    Για να είμαι πιο ειλικρινής, σε όσες τέτοιες σχέσεις έχω συναντήσει, η σύμπνοια προήλθε (ή είχε ως αποτέλεσμα) από το ότι κάποια ζώα ήταν πιο... ίσα από τα υπόλοιπα. Αυτό, όμως, αποτελεί προσωπική εκτίμηση επάνω στις ελάχιστες περιπτώσεις που ξέρω.

    Εν πάσει περιπτώσει, δεν αποτελεί στόχο μου στην παρούσα συζήτηση να καταλήξουμε σε έναν γενικό ορισμό της διαφοροποίησης των vanilla από εμάς,,,
     
  5. Dapom

    Dapom Contributor

    I give free hugs
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    @Arioch @Master Electro-pain

    Διαφώνησα με μια παραπάνω διατύπωση που ορίζει ως βασικό χαρακτηριστικό των βανιλα σχέσεων τον ανταγωνισμό.

    Αυτό, πάμε παρακάτω.  
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Α επιβάλλονται χαδάκια στην κοιλιά μετά από μασουλίδι, για χώνεψη.
    Αρκετά συχνή πρακτική.
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Ποιος το λέει αυτό;
     
  9. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Παιδάκι μου, εδώ ο άλλος στραπονιάζεται και δε μας πειράζει, αυτό θα κρίνουμε;
    Το μόνο πρόβλημα είναι να μην κατουράει καθιστός!
     
  10. rea..

    rea.. Contributor

    Από την στιγμή που περνούν όλα υπό τον έλεγχο Του, παύει η αξίωση του να υπάρχει μια αγκαλιά όποτε και όπως θέλει το υ και είναι μεγάλο ζόρι να μην υπάρχει μια αγκαλιά την ώρα και την στιγμή που νιώθεις ότι την χρειάζεσαι και όταν συμβαίνει το υ ζορίζεται και αποδέχεται ενώ ο βανίλα θα χρειαστεί εξηγήσεις και λόγους για μια τέτοια απόρριψη της ανάγκης του.

    Δεν έχεις έλεγχο ούτε στο συναίσθημα που θα λάβεις, ούτε στο πως θα εκφράζεις το δικό σου. Μπορείς να ζητάς, δεν ξέρεις όμως αν, πότε και πως θα το πάρεις. Αυτή η ίδια η "στέρηση" ελέγχου για ένα βανίλα ή για ένα άπειρο υ μπορεί εύκολα να μπερδευτεί σαν έλλειψη συναισθήματος κ τρυφερότητας.

    Δεν παύουν τα πάντα και τα κοάλα, πάουν αυτονόητα δικαιώματα αξιώσεις και απαιτήσεις που υπάρχουν στις βανίλα σχέσεις και νοοτροπίες όσον αφορά το συναίσθημα και τις αγκαλιές (σε πολλές περιπτώσεις και την μονογαμία) και αυτό συμβαίνει σταδιακά με την εκπαίδευση. Ενα άτομο υ δεν χρειάζεται το βανιλοσυναίσθημα με την ίδια λογική που ένα βανιλα άτομο δεν χρειάζεται την υποταγή ή την κυριαρχία.

    Όλες οι σχέσεις και οι θέσεις είναι όμορφες και όλες έχουν τις δυσκολίες τους, τις οποίες τις ξεπερνάς ή δεν τις ξεπερνάς ανάλογα με αυτό που είσαι και χρειάζεσαι. Τα υ απολαμβάνουν τρυφερότητα και συναισθήματα από διαφορετικά "κανάλια" από αυτά που απολαμβάνουν οι βανίλα.
     
    Last edited: 27 Ιανουαρίου 2022
  11. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Ειναι πολλές οι φορές που δεν ξέρω, ποιό είναι πιο δύσκολο.

    Κατά τα λοιπά θα συμφωνήσω απόλυτα, well said.
     
  12. Don Corleone

    Don Corleone The Master Of Disquise

    Αληθές και ορθό!