Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Άλμα πίστης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος mpaxari, στις 2 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Κάπως αμφιβάλλω αν το άλμα πίστης θα γινόταν στη διαταγή "πήδα από το αεροπλάνο που είναι σε ύψος 7000 ποδιών χωρίς αλεξίπτωτο" από κάποιον που είχε σώας τας φρένας.

    Προσωπικά το όλο concept του άλματος πίστης έχει μια μεταφυσική εσάνς που μου κάθεται στο στομάχι ωστόσο άλμα πίστης είναι αυτό ακριβώς: πίστη στην πράξη. Αν το κάνεις και δεν γκρεμοτσακιστείς μπράβο σου, αν το κάνεις και γκρεμοτσακιστείς φταίει ότι δεν πίστευες αρκετά  
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    ...που πετάει... Σκέτο! Αλήθεια σ' λέω!
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    δεν είχε ο αβρααμ σώας τας φρένας;
    πρακτικότερα: δεν έχει ο αράχνος σώας τας φρένας;
     
  4. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

    Σαν το γνωστό ανέκδοτο "Χριστέ μου Παναγίτσα μου, Χριστέ μου Παναγίτσα μου, Χρισ.. Βουδαααα" ;
     
  5. mpaxari

    mpaxari Regular Member


    Αγαπημένη μου @margarita_nikolayevna, εμπιστοσύνη ή πίστη? Πραγματικά προβληματιζομαι (smileeyes)
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εξαρτάται από το αν πιστεύεις στην ιουδαϊκή μυθολογία. Ενδεχομένως, κρίνοντας από τα περιεχόμενά της, η περιοχή που τη γέννησε να ήταν πολύ πλούσια σε ψυχοτρόπα γιατί και άλλους τους νταλάκιαζε ο ήλιος και η ξεραΐλα αλλά δεν κάνανε έτσι.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    συναινώ στην ερμηνεία να θεωρήσουμε οτι ο αβρααμ βρέθηκε σε αδιέξοδο, πιθανόν λόγω δίψας, αλλά προστάτεψε το παιδί από αφυδάτωση, εν τέλει.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Με δύο λόγια η εγχείρηση ήταν πετυχημένη και όποιος στέκεται στις μικρολεπτομέρειες, όπως πχ ότι ο ασθενής μας άφησε χρόνους είναι φαιδρός εγκάθετος, στην τελική το ζητούμενο, να απαλλαχθεί δηλαδή ο ασθενής από τους πόνους, επετεύχθη.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    πάμε να πηδήξουμε ένα άλλο νήμα γιατί αυτό οριακά το καταλαβαίνουμε;
    προτείνω το νήμα του υποκριτικού καθωσπρεπισμού.
     
  10. mpaxari

    mpaxari Regular Member

    Μήπως υποταγή στις βουλές Του?

    Από τα πρώτα Χριστιανικά χρόνια, στο μυστήριο της βάφτισης, βαφτιζομαστε (όσοι βαφτιζομαστε) δούλοι Θεού. Συνεπώς υποταγή όχι υπακοή.

    Δεν υπάρχει καμία πίστη ως προς το αποτέλεσμα της πράξης, τουλάχιστον όσο αφορά εμένα. Το αποτέλεσμα δεν είναι προδικασμενο. Άνετα μπορεί να γκρεμοτσακιστης που λέει και η @MauveDelastrange.

    Το άλμα πίστης, εν βδσμ, είναι μάλλον έμπρακτη απόδειξη της υποταγής προερχόμενη από κατίσχυση παρά απόδειξη πίστης.

    Όπως το βλέπω/βίωσα εγώ, κανένα από τα δύο παραδείγματα που αναφέρεις δεν αποτελεί άλμα πίστης.  
     
    Last edited: 2 Μαρτίου 2021
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο Αβραάμ δεν ήταν χριστιανός.
    Τότε δεν είναι άλμα πίστης, αυτό προσπαθώ να σου πω. Δεν υπάρχει context στο άλμα πίστης ώστε να διαχωριστεί σε εντός, εκτός και επί τ' αυτά του BDSM.

    Άλμα πίστης είναι να *πιστεύεις* στο αποτέλεσμα, believing or accepting something outside the boundaries of reason, το θέτει το Wikipedia.
     
    Last edited: 2 Μαρτίου 2021
  12. iolanda

    iolanda Contributor

    Θεωρώ πως αδίκως εστιάσαμε τόσο πολύ στο θρησκευτικό/μεταφυσικό του πράγματος, δεν είναι απαραίτητο να βιώνεται έτσι.
    Ως άλμα πίστης ορίζεται ουσιαστικά η ακατανίκητη επιθυμία να πας προς τα εκεί που είναι Εκείνος, την πίστη σε αυτό το έντονο συναίσθημα που σου προκαλεί αυτή η έλξη, να άρεις τις αρχικές αντιστάσεις και να παραδοθείς.
    Αν η επιθυμία αυτή δεν είναι εντονότατη, ως προϊόν κατίσχυσης, άλμα δεν πρόκειται να υπάρξει.
    Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψιν πως η κατίσχυση, σε βαθμό να προκαλέσει αυτό το άλμα στο υ, είναι πάντα στοχευμένη από τον Κ, αμφιβάλλω αν μπορεί να μείνει στα μισά ή να ολοκληρωθεί ανεπιτυχώς.
    Εν κατακλείδι ή θα πραγματοποιηθεί ή όχι.