Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Άμβλωση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 31 Μαϊου 2009.

  1. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Θάλεια, πολύ θαραλλέα τοποθέτηση.

    Όποιος θέλει τώρα μπορεί να συνεχίσει να επιστρατεύει λέξεις-μπαμπούλες μπας και η όποια Θάλεια δεν έχει επαρκώς πληγωθεί από το βίωμά της.
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Άμβλωση

    I rest my case, your honour...

    Υ.Γ μπραβο στη Θαλεια για τη θαρραλεα,δημοσια αναληψη της ευθυνης της.
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor


    Dolcet θες να πεις πως οι τοποθετήσεις μας είχαν σκοπό να πληγωθεί η thaleia ή οποιοσδήποτε άλλος/η;

    Θα μας κάνεις μαθήματα ανθρωπιάς; Για να φανείς εσύ συμπονετικός ενώ οι άλλοι κακοί;


    Ό,τι και να σου πω δεν έχει νόημα. Αηδιάζω με τις βλακείες που σκέφθηκες.
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Άμβλωση


    Δεν είπαμε να μιλάμε με επιχειρήματα, κι όχι με κινήσεις εντυπωσιασμού; Έχει ειπωθεί και το εντελώς αντίθετο από αυτό που είπε η Θάλεια, σ' αυτό εδώ το νήμα.
    Ήταν αρκετές σελίδες πριν μήπως, και το λησμονήσαμε;


     
  5. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Ναί. Και το λέω εδώ και αρκετές μάταιες σελίδες.

    @Μindmaster: σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;
     
  6. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Άμβλωση


    Αναφέρομαι στο ότι βιάστηκες να χρησιμοποιήσεις σαν επιχείρημα τις τύψεις της Θάλειας, επιλέγοντας παράλληλα να αγνοήσεις τις μη-τύψεις της camera obscura.



     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Αυτά που γράφεις είναι εσκεμμένα ψέματα και προσβολές.

    Το νήμα έχει σα σκοπό τη συζήτηση και μόνο.


    Δε συγχωρείσαι αυτή τη φορά.
     
  8. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Άμβλωση

    δεν νομιζω οτι ειπα κατι αντιθετο αυτο που ειπε η camera_obscura , απλα εγω ως πιο ωριμη και ως ηδη μητερα (την εποχη του συμβαντος) ειχα συνειδητοποιησει περισσοτερο την ενεργεια μου.
    η camera_obscura απλα το εσπρωξε στο βαθος του μυαλου της αβασανιστα.


    ειπα πουθενα για τυψεις?
     
    Last edited: 4 Ιουνίου 2009
  9. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Τελικά πρέπει να πάψω να θεωρώ ότι διαβάζουμε όλοι τα ίδια πράγματα (και έχεις δίκιο: το λακωνίζειν κερδίζει σε δυναμική, αλλά χάνει σε εμβάθυνση).
    Αυτό που ήθελα να φωτίσω με το φακό δεν ήταν οι τύψεις της Θάλειας: ήταν η επίγνωση της Θάλειας. Στο slow motion θα δείς ότι εκεί στηρίζεται όλη η πολεμική μου: δε χρειάζεται επίκληση των πιό φορτισμένων λέξεων του λεξικού: ξέρουν.Εσύ, εγώ, ο elysium, οποιοσδήποτε με το χρωμόσωμά μας, δεν θα μάθει ποτέ.Όχι έτσι.Ακόμα και η camera που επικαλείσαι σαν αντίποδα, λέει ότι πήρε ένα μάθημα περί ευθύνης. Και επιμένω, βλέποντας την εμμονή σε συγκεκριμένες εκφράσεις ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με νουθεσίες, πως αυτό έγινε με αποκλειστικό σκοπό να "μπούν στη θέση τους" οι "εκπεσούσες".Αν υπάρχει στέρεο επιχείρημα για να αντικρούσει αυτή την πεποίθηση, εδώ είμαστε, να το συζητήσουμε.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση

    @underherfeet
    Άθελά σου, για τους λοιπούς δεν μπορώ καν να υποθέσω... δακτυλοδείχνετε διαρκώς τις γυναίκες που έχουν προβεί σε έκτρωση χωρίς να αναρωτιέστε το γιατί... Είναι εύκολο να τους αποδώσετε ανευθυνότητα, επιπολαιότητα ακόμη και πρόθεση (γιατί ο ορισμός του φόνου προϋποθέτει ψυχρή απόφαση πριν και κατά την εκτελεσή του) και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, χωρίς όμως να γνωρίζετε το παραμικρό για το τί προηγήθηκε της αποφάσεως τους και τι τις έφερε μπροστά σε μια τέτοια απόφαση... γενικεύοντας και βάζοντάς τα όλα σε ένα τσουβάλι...
    250.000 αμβλώσεις είναι 250.000 διαφορετικές ιστορίες... που δεν μπορείς να τις επικαλείσαι για να αποδείξεις άραγε τι? Ότι 250.000 γυναίκες είναι επιπόλαιες και φόνισσες? Ότι δολοφονήθηκαν αναίτια 250.000 ζωές? Και άρα τι? Το μόνο ασφαλές συμπέρασμα είναι ότι με καλύτερη ενημέρωση και διαπαιδαγώγηση ο αριθμός αυτός θα ήταν μικρότερος... και ως προς αυτό όλοι συμφωνούμε. Αλλά δε δίνει καμία απάντηση στο ερώτημα αν πρέπει ή όχι να επιτρέπεται η άμβλωση... Το να ανεμίζει όμως κανείς το 250.000 αμβλώσεις δεν απαντά στο βασικό ερώτημα του νήματος. Ούτε μπορεί να ληφθεί ως επιχείρημα για να είναι κάποιος κατά των αμβλώσεων..

    Και εύκολα όλοι συμφωνείτε ότι κατ εξαίρεση πρέπει να επιτρέπεται ο "φόνος" αν το παιδί πάσχει πχ από μεσογειακή αναιμία, κάνοντας έτσι δυσμενή διάκριση στην ανθρώπινη αξία μεταξύ υγιούς έμβρύου και πάσχοντος εμβρύου, και άρα καταστρατηγώντας όλα όσα ισχυρίζεστε, δια μιας... και αφετέρου όμως διθυραμβικά μιλάτε για "φόνο" και περιφρόνηση της ανθρώπινης ζωής από τις γυναίκες που έχουν προβεί σε άμβλωση...

    Αναφορικά με τον παραλληλισμό με τη θανατική ποινή, ουδεμία σύγκριση μεταξύ μιας εκδικητικής συμπεριφοράς οργανωμένης κοινωνίας εναντίον ενός κατάδικου, μακράν από κάθε ιδέα σωφρονισμού και της υποχρεωτικής απόφασης ενός ατόμου (της κυοφορούσας) που δεν ξέρεις τι πιέσεις μπορεί να δέχεται και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες ευρίσκεται...

    Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι όποιος είναι υπέρ των αμβλώσεων, έχει πριν απ' όλα ταχθεί υπέρ της αντισύλληψης, της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης και ενημέρωσης και μετά μιλάει για τις αμβλώσεις. Το να αφήνουμε να εννοηθεί ότι όποιος έιναι υπέρ των αμβλώσεων ή έχει κάνει άμβλωση το κάνει ελαφρά την καρδία πέραν του ότι είναι αυθαίρετο και αντιεπιστημονικό είνα και ασύνδετο...
     
    Last edited: 4 Ιουνίου 2009
  11. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Στα 22 μου και μόλις είχα τελειώσει τις σπουδές μου,είχα την πρώτη εγκυμοσύνη. Ανεπιθύμητη. Εντελώς.
    Δεν σκέφτηκα ούτε μια στιγμή πως θα μπορούσα να αποκτήσω παιδί,στη φάση που ήμουν. Ήταν βάρος για μένα ..έτσι το έβλεπα. Πριν συμπληρωθεί ο 3ος μήνας κύησης, προχώρησα σε άμβλωση (ή διακοπή κύησης -οπως ειπε ο γυναικολόγος- ή διόρθωση του λάθους -όπως μου είπε μια νοσοκόμα) και μάλιστα πήγα εντελώς μόνη μου χωρίς να ειδοποιήσω κανέναν.

    Στα 25 μου ξαναείδα το ίδιο έργο.. ακριβώς. Ξανά εγώ ανήμπορη να αναλάβω τις ευθύνες μου,πιάστηκα ξανά από την ίδια "σανίδα σωτηρίας" και πριν συμπληρωθεί ο 3ος μήνας,"διόρθωσα" το "λάθος".

    Στα 28 όταν μου συνέβη ξανά,παρ'ολο που δεν ήταν προγραμματισμένη εγκυμοσύνη,δεν σκέφτηκα στιγμή την άμβλωση,παρ'ολο που ήμουν μόνη μου χωρίς βοήθεια από κανέναν. Ένιωθα πως μπορώ να ανταπεξέλθω και μέχρι τώρα τα καταφέρνω μια χαρά.

    Δεν έχω μετανοιώσει για τις αμβλώσεις αυτές,και αν γύριζα το χρόνο πίσω,πάλι το ίδιο θα έκανα κάτω από τις ίδιες αντίξοες συνθήκες.
    Μακάρι να μην είχα φτάσει ως το χειρουργικό κρεβάτι..αλλά όταν έφτασα,λίγο πριν την νάρκωση,ήξερα ακριβώς τι κάνω. Ήμουν εκεί για να σκοτώσω μια ζωή. Έκανα φόνο προμελετημένο. Δεν μου αλλάζει γνώμη κανείς σας,όπως και αν αποκαλέσει την έκτρωση. Είναι φόνος. Τελεία και παύλα.
    ..και ο Elysium δεν με κάνει να νιώθω καθόλου άσχημα που το λέει και το ξαναλέει. Αυτό είναι. Η αλήθεια. Κοιτάξτε την επιτέλους κατάματα και σταματήστε να παίζετε "αμπεμπαμπλόμ" με τις λεξούλες.




     
  12. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση

    συμφωνω απολυτως με ολα οσα καταθετεις Lady_Dementia ετσι ειναι, επιλογη και αναληψη ευθυνης,
    πολυ θα ηθελα να ακουσω και αναλογες εμπειριες ανδρων ...