Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Άμβλωση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 31 Μαϊου 2009.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Άμβλωση

    Δεν διαφωνούμε, απλά διαφοροποιούμαι... ήτοι αυτό που σου έγραψα παραπάνω.. είτε το φέρω το παιδί στον κόσμο είτε όχι το κίνητρό μου είναι απολύτως εγωιστικό.. Το μέτρο θα είμαι εγώ, εσύ, ο/η άλλη όχι αυτό (καλώς ή κακώς)... Στην περίπτωση που δεν το φέρω ισχύουν αυτά που λές, στην περίπτωση που το φέρω ενώ δεν μπορώ να ανταποκριθώ αλλά προκρίνω το ηθικό καθήκον υπέρτερο της αξιοπρεπούς ζωής μου και ζωής του, πάλι ο άξονας, το μέτρο είναι ο εαυτός η ηθική μου, ο αξίες μου και όχι το έμβρυο. Απλά στη δεύτερη περίπτωση καταδικάζονται δύο ψυχές στην οιονεί δυστυχία... Ακόμα και όταν φέρουμε ένα παιδί στον κόσμο σε καλές συνθήκες το μέτρο της απόφασής μας πάλι είμαστε εμείς και μόνο εμείς... (το πόσο μας γεμίζει, το πόσο πολύ θέλουμε να δώσουμε σε ένα άλλο πλάσμα, το ότι κάποιος ίσως να μας γηροκομήσει, το γεγονός ότι συμπληρώνεται η δική μας ευτυχία εντός μιας καλής σχέσης κλπ κλπ κλπ) αλλά και εδώ με τις καλύτερες προθέσεις το μέτρο πάλι είμαστε εμείς.  
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση


    elfcat, με τη "χαζή" σου όπως λες άποψη, το μόνο που κάνεις (που ξανακάνεις δηλαδή, γιά δεύτερη φορά, αλλά εδώ το κάνεις πλεόν αναλυτικώτερα και στοχεύοντας περισσότερους) είναι να δαχτυλοδείχνεις όσους δεν ασπάζονται τη δική σου οπτική και να αποκαλείς εκείνους χαζούς -γιά να μην πω ηλίθιους-, μιά και άγονται και φέρονται, σύρουν και σύρονται, χωρίς πάντως να παίρνουν μυρωδιά γιά το τί τους συμβαίνει, πράγμα που, προφανώς, μόνον εσύ έχεις τη δυνατότητα να αντιλαμβάνεσαι.

    Θεωρώ το ποστ σου απαράδεκτο, δεν θα ασχοληθώ όμως περισσότερο μαζί του τώρα, επειδή πιστεύω πως δικαιούνται να το κάνουν άλλοι -ή μάλλον άλλες-, πριν από μένα... Επειδή όμως και γιά μένα προσωπικά όπως και γιά άλλους, είναι σχεδόν εξ ίσου προσβλητικό, ξεκαθαρίζω πως η παραχώρηση προτεραιότητος, δεν σημαίνει παραίτηση από το δικαίωμα και την πρόθεσή μου να επανέλθω και να το διαλύσω στα εξ ων συνετέθη.



     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση

    Στήσε και εκτελεστικό απόσπασμα αν επιθυμείς... .. προσωπικά δε με αφορά... . Την χάρη να μπω σε flame λεω πάντως να μην στην κάνω... όπως επίσης λέω να μην αποσύρω τίποτε από όσα έγραψα, να μην απολογηθώ στο ελάχιστο για όσα έγραψα... Καλή τύχη στον καυγά σου και την καλημέρα μου  
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση

    Παίζουμε θέατρο του παραλόγου, έτσι; Αυτά που έγραψες, δεν αποτελούν flame; To να μην απαντήσεις περαιτέρω, σε απαλάσσει; Ρίχνουμε τη μολότοφ δηλαδή, στρίβουμε τη γωνία, και σφυράμε, δήθεν αδιάφορα...

    Τέλος πάντων, εσύ έγραψες αυτά που ήθελες, θα γράψω κι εγώ αυτά που πιστεύω πως αρμόζουν, ως απάντηση. Η μόνη επιλογή που υπάρχει στην ουσία, είναι το κατά πόσο θα τα διαβάσεις, ή όχι.


    Τον καυγά έκανα προσπάθεια να τον αποφύγω όπως ξέρεις, αλλά δεν είδα καμμία διάθεση, ούτε καν να το διαπραγματευτείς.

    Καλημέρα λοιπόν, επίσης  .



     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: Απάντηση: Άμβλωση



    Όταν χρειαστεί να συρθούν κάποιοι, θα γίνει (αλλά στην κυριολεξία).
     
  6. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Άμβλωση

    Προτείνω να ονομάσουμε την έκτρωση "σαγκούρτελε" (ή μήπως είναι πιασμένη η λέξη; ) προκειμένου να σωθούμε από τα κηρύγματα.

    Η γιαγιά μου είχε κάνει άμβλωση με βελόνες - λεπτομέρειες δεν ρώτησα, απλώς έτυχε να κρυφακούσω μια συζήτηση όταν ήμουν μικρή. Εγώ έχω την πολυτέλεια να την κάνω σε νοσοκομείο, με γιατρούς που θα εγγυηθούν την επιβίωσή μου και την όσο το δυνατόν μικρότερη καταπόνηση του οργανισμού μου. Το ίδιο θα έκανα και με ό,τι άλλο ανεπιθύμητο αναπτυσσόταν στο σώμα μου, χωρίς να προσπαθώ να του προσδώσω μεταφυσικές ιδιότητες ή να το περιβάλω με άχρηστα μη-συναισθήματα.

    Στην επόμενη ζωή μου όμως, όταν θα είμαι γάτα, θα κάνω απλώς λίγη υπομονή κατά το θηλασμό και μετά μην τον είδατε τον παναή.
     
  7. Eιμαί υπέρ της πρόληψης / αντισύλληψης καθώς και της σωστής ενημέρωσης γύρω από τα θέματα της σεξουαλικότητας στα νέα άτομα, γιατί πιστεύω πως έτσι θα μπορούν να αποφύγουν πολλές "στραβές" που το μέλλον, πιθανόν, να τους επιφυλάσσει.

    Την άμβλωση (ειδικά στην εποχή μας, όπου έχουμε αρκετά μέσα πρόληψης) την θεωρώ μια ύστατη λύση (δεν θα πρέπει, κατά την άποψή μου, να είναι λύση ευκολίας ή μόδας) και δεν πιστεύω ότι για την πλειοψηφία των γυναικών ή των ζευγαριών είναι ένα ευχάριστο καθημερινό γεγονός, κάτι δηλαδή που το κάνουνε "ελαφρά την καρδία".

    Δεν μου αρέσει, όμως, και να κινδυνολογώ "χριστιανικά / μοραλιστικά", σχετικά με τέτοια ζητήματα, μιας και ο κόσμος μας (των ανθρώπων) δεν έχει στο φάσμα του μόνο τις παραβολές / διδαχές, αλλά και την ωμότητα.

    Θεωρώ, τελικά, ότι το θέμα είναι ζήτημα ατομικής ηθικής ή ηθικής του ζεύγους (ο άνθρωπος είναι ζώο ηθικό, απλά η ηθική διαφέρει από άτομο σε άτομο)

    Υ.Γ. Το φόρουμ δεν το θεωρώ και ΔΕΝ πρέπει να είναι δικαστήριο, απλά χώρος συγκερασμού απόψεων-εμπειριών και τπτ παραπέρα. Λογοδοτούμε μόνο στον εαυτό μας για τις αποφάσεις μας.
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Μη νομίζετε μερικοί πως θα απαντώ εγώ με τον τρόπο της πουστιάς επειδή έτσι έχετε μάθει να κάνετε.
    Ο καθένας έχει τον τρόπο του.
     
  9. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Καποιοι την πουστια τη λενε διπλωματια, αλλοι την πουστια τη λενε εξυπνη χρηση του λογου και της ψυχολογιας. νευροερεθιστικά ονοματα ειναι ευκολο να δινουμε. Ουδετερα ονόματα μας ποναει να δινουμε όμως.
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Άμβλωση

    Μέχρι τώρα στο θέμα δεν άκουσα χριστιανικά κηρύγματα ούτε για σκοταδισμό ούτε και για ποινικοποίηση πουθενά!!!
    Δεν καταλαβαίνω γιατί τα χρησιμοποιείτε αυτά.
    Όποιος έχει κάποιες ηθικές αρχές δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι και άπιστος με την θρησκευτική έννοια.
    Δηλαδή για να έχουμε ευαισθησίες πρέπει να μας τις φυτέψει η θρησκεία? Αυτός είναι ο μόνος δρόμος?
    Πάντως το σίγουρο είναι πως είμαστε ακόμα σε παλαιολιθικη εποχη.

    Δεν κατάλαβα για ένα τόσο δυσάρεστο γεγονός γιατί να δώσουμε μια όμορφη λέξη?
    Για ρώτα πόσο ντροπή νιώθουν πολλές γυναίκες όταν πάνε να κάνουν έκτρωση αλλά και πως τις βλέπουν οι άλλοι εκεί μέσα!
    Είχα βρεθεί έξω από τα χειρουργεία εκεί που περιμένουν οι γυναίκες που πάνε για έκτρωση. Καμία από αυτές που ήταν εκεί για έκτρωση δεν ήθελε να συζητήσει το θέμα με καμία άλλη . Ενώ όσες περιμέναμε για άλλες επεμβάσεις (θέμα υγείας) συζητάγαμε για να νιώσουμε καλύτερα.
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2009
  11. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

  12. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Άμβλωση

    Έλεος πια ποιος τα πιστεύει αυτά? Στον μεσαίωνα είμαστε?