Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ένα ακόμη κακοποιητικό βίωμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος esmarol, στις 28 Δεκεμβρίου 2021.

  1. Aliki

    Aliki airetiko

    Επιτρέψτε μου να προσθέσω ότι αυτό το νήμα έχει έναυσμα τη συγκεκριμένη καταγγελία.
    Αφορά επίσης όμως και ολ@ οσ@ έχουν βρεθεί σε παρόμοια θέση και ψάχνουν την υποστήριξη και το χώρο να μιλήσουν. Αφορά όσους θέλουν να κατανοήσουν την έννοια της κακοποίησης και τις εκφάνσεις της. Όσους θέλουν να σταματήσουν αυτό το κύκλο της σιωπής και της συγκάλυψης. Όσους θέλουν να απολαμβάνουν το τρόπο έκφρασης της ζωής, της σεξουαλικότητας τους και όχι να αιτιολογουν γιατί το bdsm δεν χωράει την έννοια της κακοποίησης, της εκμετάλλευσης και της ανευθυνότητας.
    Επίσης είναι πολύ σημαντικό βήμα δημόσιας τοποθέτησης του καθενός μας απέναντι σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που δε χωράει ναι μεν αλλά.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Moderator notice

    @bumblebee Κατέβασε τον τόνο σου σε παρακαλώ και σταμάτα τις απειλές, αυτή η συμπεριφορά είναι πολύ πιο απειλητική για το φόρουμ. Είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ή να μην πιστεύεις την @esmarol, δεν είναι δικαίωμά σου να απειλείς κανέναν.

    @all Σταματήστε να επιτίθεστε στο λαρύγγι όσων διαφωνείτε. Τρεις φορές έχω γράψει να παραδειγματιστείτε από τη στάση της OP, δε θα υπάρξει τέταρτη.

    Δε θα επιτρέψουμε να γίνει εδώ αρένα.
     
  3. Brt

    Brt #ολαπολυ

    Δεν εννοώ την αντίληψη την ώρας της κακοποίησης. Εκείνη την ώρα μόνο σοκ ένιωθα και θα επικαλεστώ ότι είχα παγώσει, ούτε καν μπορούσα να αμυνθώ (που σε κανονικές συνθήκες θα του έσπαγα το κεφάλι με ο,τι έπιανα στο χέρι μου).

    Εννοω, όταν κάποιος γνωρίσει οποιονδήποτε εντός εκτός πλαισίου, και υπάρχουν συμπεριφορές που ενοχλούν, my two cents, είναι απλά να απομακρύνεται.

    Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλη συνέχεια σε όλους.
     
  4. WisDomme

    WisDomme I am just Myself - that's all.

    @esmarol
    Λυπάμαι που μαζί με όλα αυτά που πέρασες (και ακόμα περισσότερα, που δεν έχεις γράψει για αυτά) έχεις να διαβάζεις και όλον αυτόν τον οχετό. Θαυμάζω πολύ τον τρόπο που το διαχειρίζεσαι όλο αυτό.
    Ελπίζω όλα τα υποστηρικτικά σχόλια να δράσουν ενθαρρυντικά σε άτομα που θέλουν να μιλήσουν.

    Τώρα που διαβάζω το νήμα, καταλαβαίνω πως έχουμε τόσο δρόμο να δημιουργήσουμε ένα ασφαλές περιβάλλον. Γράφουμε για ένα περιστατικό κακοποίησης και διαβάζουμε στις αντιδράσεις:
    -συμβουλές που δεν ζητήθηκαν
    -πατρονάρισμα
    -αμφισβήτηση/αποδείξεις
    -λαϊκό δικαστήριο
    -υποτίμηση
    -victim blaming
    -παραληρήματα
    -μαχητές υπεράσπισης του "αθλήματος"
    -απειλές
    -εκτροπή θέματος
    -τρολς
    κτλ

    Θα ήταν κωμικό αν δεν ήταν τραγικό.
     
  5. rea..

    rea.. Contributor

    Συνήθως δεν είναι τόσο άμεσα τα πράγματα.. όταν κάποιος είναι ενοχλητικός σκέτα - νέτα σαφώς και απομακρύνεσαι.

    Αρχικά σε κερδίζει και η ενοχλητική συμπεριφορά ξεκινά σταδιακά..μέχρι να φτάσει στο τέλμα, σαν κρεσέντο. Συνήθως ακριβώς επειδή έχει κερδίσει την εκτίμησή σου δικαιολογείς μια μαλακία, δίνεις μια δεύτερη ευκαιρία, προβληματίζεσαι, κάποιες φορές αναρωτιέσαι μήπως είσαι εσύ λάθος κτλ.
    Η κακοποίηση από ανθρώπους που γνωρίζεις συνήθως εμπεριέχει και μια καλοστημένη απάτη. Τα σημάδια τα βλέπεις κατόπιν εορτής, δεν πιστεύεις ούτε περιμένεις ότι μπορεί αυτό το άτομο να φτάσει εκεί.
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    @esmarol
    Μπράβο σου που είχες το θάρρος και έγραψες ο,τι έγραψες και λυπάμαι πραγματικά για την εμπειρία σου.
     
  7. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Μπράβο σου για το θάρρος και τη δύναμη που έδειξες κι εκείνη τη στιγμή αλλά κι όλο το διάστημα μέχρι να φτάσεις στο σπάσιμο της σιωπής σου.

    Μπράβο σου για το τρόπο που το χειρίζεσαι.

    Σου εύχομαι να μην ξανά βιώσεις ποτέ ξανά κάτι τέτοιο ούτε εσύ αλλά ούτε και κανένας άλλος άνθρωπος.
     
  8. Meido_

    Meido_ Ιδιοκτησία Του

    Αγάπη δεν ξέρω τι πήρες από το φόρουμ, ούτε και με νοιάζει για να ειμαι ειλικρινής. Όλοι έχουμε πάρει από το φόρουμ όμως μην διαρρηγνύεις τα ιμάτια σου οτι το θέμα σου ειναι αυτό.
    Η ποιότητα του φόρουμ καθορίζεται κυρίως από τα ενεργά μέλη του.
    Το θέμα είναι να μην σου χαλάσουν τη ζαχαρένια σου στο ατομικό σου άθλημα.

    Εδώ δεν βλέπεις άλλα κι άλλα πιο βασικά, εμένα θα έβλεπες;

    @Aliki το έθεσες εξαιρετικά!
     
    Last edited: 30 Δεκεμβρίου 2021
  9. Και κάπου εδώ θυμήθηκα γιατί έχω να ασχοληθώ με το φόρουμ κοντά μια δεκαετία.

    @esmarol μεγάλη η χάρη σου.
    Συνεχίζουμε την κουβέντα στην πραγματική ζωή με πραγματικά πρόσωπα
     
  10. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Κι ετσι, βλεπουμε μερικους ακομα λογους για τους οποιους καποια θυματα δεν μιλανε ποτε, η καποια αλλα μιλουν μετα απο χρονια και ολοι ξαφνιαζονται "γιατι τωρα?"
     
  11. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Το φορουμ που συμμετέχεις και γράφεις την μαλακία σου είναι τεράστιο προνόμιο. Για να συντηρηθεί επαρκώς, για τις νεες γενιες γιατι εμείς μεγαλώσαμε, χρειάζεται μια α φροντίδα και προδέρμ. Δηλαδή αυτοί που θα βάλουν την πάρτη τους, πάνω από το συνολο και με αυτό τον τρόπο να το βλάψουν, να πάρουν ότι τους αξίζει.
    Καταγγελίες αστήρικτες- χωρίς εγγυήσεις - χωρίς στοιχεία είναι ο κορωνοιός του αθλήματος.
    Μετά από αυτά το δικό μου προφίλ κινδυνεύει με διαγραφή.

    Πριν τη διαγραφή που θα έρθει αν το αντιμέτωπιζετε ως τσιφλίκι σας, αν κάποιος νέος έως 29 ετών Κυρίαρχος, με σεβασμό και αξίες, με σταθερή πολύ καλή δουλειά με προοπτική να γίνει το αφεντικό, θέλει το προφιλ, να επικοινωνήσει μαζί μου. Θα το παρει κενό όμως, χωρις μηνυματα και για λεπτομερειες, με προσωπικό μηνυμα.
     
  12. bumblebee

    bumblebee Contributor