Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όρια και Κυρίαρχοι/ες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 1 Οκτωβρίου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Μπράβο αναρρίχηση οι Κυρίαρχοι, αυτό είναι !!!
    Και ύστερα λένε πως στο bdsm δεν είναι απαραίτητη η καλή φυσική κατάσταση λολ
     
  2. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Χμ, χμ, χμ...

    *ξύνει το κεφάλι της

    Γιατί έχω την αίσθηση πως Ε/έχουμε αποπροσανατολιστεί λίγο? Όταν μια slave ανήκει σε Έναν Αφέντη, Ποιός κρατάει το τιμόνι σ' αυτή τη σχέση? Ποιός ξέρει τον προορισμό? Ποιός καθορίζει την πορεία? Και τέλος, ποιός είναι το μέσο για το ταξίδι αυτό?

    Θα μιλήσω με ένα παράδειγμα:

    Ας υποθέσουμε λοιπόν, πως μια D/s - M/s σχέση είναι ανάλογη με μια σχέση οδηγού με το αυτοκίνητό του.
    Οι Π/περισσότεροι οδηγάμε. Πάντα ακολουθούμε τον ίδιο δρόμο? Πάντα πηγαίνουμε στο ίδιο μέρος?
    Όχι φυσικά, αλλιώς θα χρησιμοποιούσαμε τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
    Μας έχει τύχει λοιπόν να πάμε κάπου που δεν έχουμε ξαναπάει... από μια διαδρομή που δεν έχουμε ξανακάνει. Ένα άγχος δε θα ήταν λογικό να δημιουργηθεί? (όχι αναγκαστικά, αλλά συχνά δημιουργείται). Είτε έχουμε άγχος είτε όχι, πάμε εκεί που θέλουμε, γιατί πολύ απλά... το θέλουμε!

    Αντίστοιχα -υποθέτω- πρέπει να Νιώθει και Ο Κυρίαρχος. Θέλει να Πάει κάπου που δεν Έχει Ξαναπάει... να Υπερβεί ένα όριό Του και μαζί μ' Αυτόν και η υπό Του (γιατί αλλιώς θα Πήγαινε με τα πόδια, για να μη ξεχνάμε και το παράδειγμά μας). Με δυσκολεύει να φανταστώ Έναν Κυρίαρχο να Φοβάται να ξεπεράσει ένα Του όριο. Η θέλησή Του, λογικά, θα πρέπει να Τον Έχει κάνει να Προετοιμαστεί κατάλληλα, άρα αποκλείω την περίπτωση να Κάνει πίσω την τελευταία στιγμή.

    Αν Τον ακολουθεί η υπό Του?
    Αλήθεια... από τη στιγμή που Του ανήκει, έχει η υπό επιλογή? Μπορεί να μη Τον ακολουθήσει? Τότε τι σόι υπό Του θα είναι?
    (είναι σα να αναρωτιόμαστε αν το αυτοκίνητο θα μας πάει εκεί που θέλουμε)
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Αυτή για να είμαι ειλικρινής ήταν και η αίσθηση που εγώ αποκόμισα διαβάζοντας την ερώτηση.

    Θα προσθέσω μοναχά πως κάποιες φορές όταν μας ζητάνε κάτι, το κάνουν για να δουν πόσο πρόθυμες είμαστε, πως θα το χειριστούμε και πως θα αντιδράσουμε.
    Αυτό δεν σημαίνει πως εξ αρχής είχαν σαν σκοπό να ξεπεράσουμε κάτι και μετά άλλαξαν γνώμη, αλλά και αυτή να είναι η περίπτωση δεν βλέπω γιατί η υπο να νιώσει οτιδήποτε και να αρχίσει να κρίνει τι έκανε και τι ήθελε να κάνει Εκείνος. Το όριο που ήθελε να ξεπεράσουμε, έχει μέσα στο μυαλό μας ξεπεραστεί και αυτό ίσως να ήταν το ζητούμενο και όχι η πράξη καθ΄ αυτή.

    Εκτός κι αν το θέμα σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση είναι πως εκείνη άσχετα με Εκείνον και τα θέλω του, ποθούσε να ζήσει μια συγκεκριμένη κατάσταση στην οποία θα την έφερνε το ξεπέρασμα του ορίου της αυτού και απογοητεύτηκε που δεν της έδωσε την ευκαιρία να εκπληρώσει αυτή της την επιθυμία.
     
  4. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Αλήθεια sapfw δεν έχει χαλάσει ποτέ το αυτοκίνητο και να σε αφήσει στην μέση του δρόμου;( για να μην ξεχνάμε και το παράδειγμα).
    Η μήπως όλοι οι Κυρίαρχοι είναι αναπασα στιγμή έτοιμοι και πάντα ξέρουν τι θέλουν;
    Δεν είναι άνθρωποι; Δεν φοβούνται; Δεν κάνουν λάθη;
    Η μήπως εμείς οι υπό είμαστε τόσο αφοσιωμένες και τέλειες από την αρχή;
    Και δεν μίλησα για σκλάβα. Όταν μια υπό φτάσει στο σημείο να είναι σκλάβα φυσικά και τότε τα πράγματα αλλάζουν.
     
  5. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Όταν δεν Π/προσέχουμε το αυτοκίνητο και δε το Σ/συντηρούμε σωστά, τότε ναι, υπάρχει η πιθανότητα να Μ/μας αφήσει στη μέση του δρόμου...

    Μπορεί να μην Είναι ανά πάσα στιγμή Έτοιμοι, αλλά θεωρώ πως πρέπει πάντα να Ξέρουν τι Θέλουν. Είναι άνθρωποι (αλίμονο αν νομίζουμε το αντίθετο), ίσως μερικές φορές Τρομάξουν με τη δύναμη επιρροής Τους στην υπό Τους, αλλά ποτέ δε θα της το Δείξουν... Όσο για τα λάθη... ένα λάθος μπορεί να Τους κοστίσει πολύ ακριβά, οπότε φροντίζουν να Αποφεύγουν τέτοιες καταστάσεις.
    (προσωπικές μου εκτιμήσεις, δε σημαίνει πως έτσι γίνεται πάντα, ούτε πως έχω το αλάθητο)

    Θα ήταν παράξενο να είμασταν τέλειες από την αρχή όμως σίγουρα οφείλουμε να είμαστε -το λιγότερο- αφοσιωμένες, άπαξ και αποφασίσαμε να Του ανήκουμε. Και εκεί είναι το κλειδί της σχέσης:
    Προσοχή και αφοσίωση εκατέρωθεν
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Re: Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Συχνά μου δίνεται η εντύπωση πως το BDSM εκλαμβάνεται είτε ως θρησκευτική αίρεση είτε ως πρωταθλητισμός. Οι σκλάβες και Κυρίαρχοι πρέπει να ξεπεράσουν όρια για τα όρια, να φθάσουν στη BDSMμική τελειότητα, να κερδίσουν τη βασιλεία των BDSMμικών ουρανών. Συχνά, τα όρια που θέλουν να «υπερπηδήσουν» δεν είναι καν δικά τους. Κάτι σαν τηλεπαιχνίδι, όπου οι δοκιμασίες είναι μέρος του σεναρίου του συλλογικού BDSM σεναριογράφου. H πρόοδος αξιολογείται με check lists και η κοινωνική BDSMική καταξίωση με παράθεση «εμπειριών» και βιογραφικών. Αυτά για μένα είναι «εξωτερικά όρια» που από μόνα τους, έχουν μόνο αθλητική αξία.

    Αν το BDSM δεν είναι άθλημα, αλλά τρόπος πραγμάτωσης επιθυμιών και δημιουργίας σχέσεων, τα βασικά όρια που βλέπω είναι «εσωτερικά». Ειναι ιδιαίτερα για τον καθένα. Εκεί το ζητούμενο είναι να αναγνωρίσεις τις πραγματικές επιθυμίες σου, να εξοικειωθείς μ’ αυτές και να ζήσεις μ’ αυτές, είτε είναι mainstream είτε αιρετικές.

    Η εμπειρία μου λέει (ορίστε και εμπειρίες) πως συχνά ο Κυρίαρχος είναι αυτός που καθοδηγεί την υποτακτική στο να αναγνωρίσει και να αποδεχθεί τη βασική επιθυμία της να τον υπηρετεί και να σπάσει τα στερεότυπα που την εμποδίζουν σ’ αυτό.

    Αντίθετα η υποτακτική είναι αυτή που συχνά βοηθάει τον Κυρίαρχο να ξεπεράσει τις δυσκολίες του και να μάθει να κάνει σχέσεις. Γιατί κατά κανόνα οι υποτακτικές είναι πολύ καλύτερες σ’ αυτό εκ φύσεως. Πώς το κάνει; Μα κυρίως με την υπομονή και δίνοντας χρόνο στον Κυρίαρχο να επεξεργαστεί μέσα του τις όποιες αδυναμίες του. Εγώ τουλάχιστον σ’ αυτόν τον τομέα έχω λάβει άπειρη και πολύτιμη βοήθεια.
     
  7. KyriosG...
    το έθεσες πολύυυ όμορφα!!!
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    sapfw γιατί ξύνεις το κεφάλι σου προβληματισμένη?

    Το πεντάλ των επιθυμιών τους το κρατάνε οι σκλάβοι/ες .
    Απίστευτο μα πιστέψτε με αληθινό!
    Μην γελιόμαστε και μην θρεφόμαστε με ψευδαισθήσεις.
    Καλά είναι τα λόγια αλλά Εμένα με ξενίζουν
    Δεν φοβάμαι να πω τα πράγματα ως έχουν και με το όνομα τους, διακινδυνεύοντας ακόμα και να παρεξηγηθώ ως αιρετική Κυρίαρχη.

    Οι Κυρίαρχοι/ες λοιπόν, λειτουργώντας σαν σκλάβοι των παθών τους, κρατώντας το τιμόνι, οδηγούν την σχέση τους πάντα, με γνώμονα τα όρια και τις αντοχές που του έχει θέσει ο εκάστοτε σκλάβος/α
    Κάθε χιλιοστό για παραπέρα που κάνουν μέσα στην σχέση παίζοντας με αυτά και δοκιμάζοντας τα (όρια και αντοχές), πρέπει να τα προχωρούν σιγά, σιγά και μεθοδευμένα χωρίς να ξεχνούν τους γνώμονες που ανέφερα...
    Αλίμονο θα έλεγα φυσικά, να μην συνέβαιναν ολ΄ αυτά.

    ....Τι να το κανείς το τιμόνι χωρίς το πεντάλ ταχύτητας και έχοντας σπασμένα η φθαρμένα τα φρένα

    Πάντα μιλώ με την ελπίδα ότι απευθύνομαι σε άτομα που έχουν σώας τας φρένας .

    Αναρωτιέμαι όμως γιατί πρέπει μέσα σε μια σχέση να ξεπερνάμε τα όρια αν αυτο δεν βγαίνει από μόνο του και στην ώρα του?
    Αυτό είναι που σας κάνει περισσότερο σκλάβους /ες η περισσότερο Κυρίαρχες/ους?
    Τελικά αυτό είναι το ζητούμενο?
    Να γινόμαστε τελικά ακόμα και μέσα στις σχέσεις μας, αθλητές ζωής δεκάθλου?
     
  9. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Συμφωνώ KyriosG 
     
  10. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    SM_Art_Lady, δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου  

    Ο Κυρίαρχος κρατάει το τιμόνι, η σκλάβα είναι το αυτοκίνητο... Οι συνειρμοί δικοί Σ/σας...
     
  11. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Re: Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Ναι sapfw μου, τώρα που ξαναδιάβασα την άποψη σου, βλέπω ότι συμφωνούμε αρκετά...
    Μη το λάβεις υπόψιν...Ο πρωινός καφές δεν είχε δράσει ακόμα.
    Ήταν έναυσμα όμως να πω την γνώμη μου...
    Σ’ ευχαριστώ και την καλημέρα μου!
     
  12. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Τότε sapfw γιατί οδηγείς εσύ αυτοκίνητο;
    Άντε τώρα γίναμε όλοι Κυρίαρχοι εδώ μέσα
    Έτσι για να αστειευτώ και λίγο
         
    Καλημέρα και από μένα κορίτσια!