Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Αν εμφιλοχωρεί Έρως....." πού παει το M/s-D/s?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Dome of Affection, στις 10 Απριλίου 2006.

  1. Nomad

    Nomad Keyser Sose

    Οσο διαβαζα το νήμα μου ρθε στο μυαλό μια αρχαία κινέζικη παροιμία

    "Before accept check content"

    που χρησιμοποιείται και στις μέρες μας ειδικά σε αποστολές δεμάτων απο ebay.
     
  2. Gangrel

    Gangrel Καλύτερα να καώ πάρα να σβήσω

    προσωπική άποψη από πείρα είναι ότι άμα σε μια σχέση K/Y δεν υπάρχει και συναίσθημα (δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω απαραίτητα ερωτα)εγώ προσωπικά καταλήγω πάντα στο αν πετύχει η "μακακια" τυφλά να χει το "μαμισι" οποτε σε μικρό χρονικό διάστημα περνώ τα κουβαδάκια μου και πάω σε άλλη παραλια.
    Επαναλαμβάνω προσωπική άποψη και λειτουργία
     
  3. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    ΦΦΦΦΦΦΦΦΦ.....Δεν το απέφυγα τελικά το μεσημεριανό τριπάκι περί έρωτος.

    ΤΙ ΛΕΤΕ ΩΡΕ;;;;;;
    Με τον έρωτα χάνεται η Κυριαρχία; Χάνεται ο Έλεγχος;;; Χα.. Χα.. ΧΑΟΣ!!!
    Για πείτε μου όλοι εσείς που το ισχυρίζεστε αυτό, τι μπορεί να κινηθεί χωρίς έρωτα;;;;;;;;;

    Προτείνω πλατωνική και αριστοτελική αντιβίωση, πρωί μεσημέρι βράδυ, Συμπόσιο και Φαίδρο, τουλάχιστον ισόβια.
    Όχι τίποτα άλλο αλλά για να μη νομίζουμε ότι ο καθένας μπορεί να ονομάζει, ό,τι στραπάτσο έχει φάει, Έρωτα.
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αυτό!
     
    Last edited by a moderator: 22 Ιουλίου 2015
  5. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    Φαντάζομαι ότι χρησιμοποιώντας τα λόγια άλλου μέλους, θέλησες να μου απαντήσεις ότι η υποτακτικότητα μπορεί να κινηθεί χωρίς Έρωτα;
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Φυσικά, είναι κατανοητό;
     
  7. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    Καθόλου.

    Κι αυτό γιατί ο έρωτας διατηρεί πάντοτε ως πρωτεύουσα σημασία του τη σεξουαλική έλξη. Δεν περιγράφει μια κατάσταση ή ένα συναίσθημα, αλλά μια ορμή κίνησης προς ένα αντικείμενο επιθυμίας. Και είναι μια ορμή που δεν προϋποθέτει αμοιβαιότητα: οι ρόλοι του εραστή και του ερωμένου προσώπου παραμένουν σαφώς διακριτοί.
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    OK, τώρα κατάλαβα. Μου είναι φανερό γιατί οι "μικροί" με τη ζωή που επέλεξαν να ζούνε θα βλέπουν τον έρωτα ως ανατροπή, ως διαταρακτικό, ως καταιγίδα κι αστραπόβροντο. Οι κατ΄επιλογήν "μεσαίοι" και "μεγάλοι", μπορούν μια χαρά να τον βλέπουν ως συμπλήρωμα και φυσική εξέλιξη μιας ζωντανής ζωής.
     
  9. Ο έρωτας και η κατανόηση δεν κρύβονται.
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    "...Ο έρωτας δεν είναι κάτι ήρεμο, δεν είναι λεπτότητα, εμπιστοσύνη, παρηγοριά. Ο έρωτας δεν είναι κατανόηση, συμμετοχή, ευγένεια, σεβασμός, πάθος που αγγίζει την ψυχή ή μολύνει τα σώματα. Ο έρωτας δεν είναι σιωπή, ερώτηση, απάντηση, σφραγίδα αιώνιας πίστης, κατακερματισμός άλλοτε κοινών προθέσεων, προδοσία ανεκπλήρωτων υποσχέσεων, ναυάγιο ονείρων στο ξύπνημα. Ο έρωτας είναι ν' αγγίζεις τα όρια του ανθρώπου..." συμπηρώνει ο ψυχαναλυτής Ουμπέρτο Γκαλιμπέρτι

    Ο έρωτας είναι για τον Γκριµάλντι ένα βίωμα του απόλυτου. Κι αυτό ισχύει κατ’ εξοχήν για την ηδονή. Γιατί η σεξουαλική απόλαυση είναι η μόνη εμπειρία που δικαιολογεί τον εαυτό της, που είναι απολύτως αυτάρκης. Αναιρώντας την ταυτότητά µας, και προσέχοντας περισσότερο τον άλλο απ’ ό,τι τον εαυτό µας, φτάνουμε μαζί στα όρια του απόλυτου.
     
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Συμφωνω. Το πρόβλημα είναι ότι ο έρωτας και η κατανόηση συναντιούνται στο ίδιο και στο αυτό πρόσωπο μόνο μια φορά στην ζωή μας: στη μαμά.