Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απωθημένα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Mr_Dissaster, στις 2 Νοεμβρίου 2019.

  1. whisperer

    whisperer Regular Member

    αφου δε πηγε μαζι σου καριολα,αν πηγαινε και με σενα θα ηταν πουτανα
     
  2. Vergina

    Vergina I'm just a vision on your TV screen

    Οκ, θα πάρει την αναβάθμιση σε πουτανα αν πάει και μαζί μου επιτέλους , να μην έχω και απωθημένα
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Θεμιτή εννοείται - και όντως αισιόδοξη - η επιλογή να μην θεωρηθεί τίποτε απωθημένο, αλλά αν απωθημένο σήμαινε σκέτο ανεκπλήρωτο θα λεγόταν ανεκπλήρωτο  

    Το ανεκπλήρωτο είναι ουδέτερο, σκέτη περιγραφή, ενώ το απωθημένο περιέχει κρίση, όπως όμορφα επισημαίνει η @katerina: αρνητική και ανέλπιδη.
    Με άλλα λόγια, ένα ποθούμενο μπορεί να είναι απλά (ακόμη) ανεκπλήρωτο ή (καταδικασμένο) απωθημένο, ανάλογα την ερμηνεία.
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    το εκπληρούμενο παραμένει ποθούμενο, ενίοτε στο διηνεκές (κάλλιστα μπορείς να το έχεις ή και να το επιδιώκεις).
    το ανεκπλήρωτο δεν είναι υποχρεωτικό να απωθηθεί. αν απωθηθεί δεν επιδιώκεται καν.

    για παράδειγμα: θέλω (ποθώ) να πιάσω την παρακείμενη θηλυκιά, να την βάλω κάτω και να την γαμήσω. επαναλαμβανόμενα. αποτελεί ποθούμενο.
    αν για αντικειμενικούς ή υποκειμενικούς λόγους αυτό δεν γίνεται κατορθωτό, εμποδίζεται, σε βαθμό τέτοιον που παύω να το επιδιώκω και το υποκαθιστώ με προσχηματικά ψεύδη, όπως «θα ήθελες γλυκιά μου να κάνουμε έρωτα;» τότε έχω απωθήσει το ποθούμενο, και φέρω το φορτίο της απώθησης.

    το ποθούμενο λοιπόν μπορείς να το έχεις ή να το επιδιώκεις. το απωθημένο, που έχει απωθηθεί, δεν το έχεις και δεν το επιδώκεις.
    το απωθημένο δύναται να εκτονωθεί, εστω μερικώς, με υποκατάστατα. το ποθούμενο δεν εκτονούται, εκπληρούται.
     
    Last edited: 3 Νοεμβρίου 2019
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όση μεταξύ πουτάνας και καριόλας.
     
    Last edited: 3 Νοεμβρίου 2019
  6. NoStringsAttached

    NoStringsAttached Premium Member

    Το ποθούμενο που δεν σου έκατσε (ακόμα, παρότι προσπάθησες), γίνεται απωθημένο. Το ανέλπιδο, αφορά σε κάτι αμετάκλητο (αφού παραπέμπει σε παντελή έλλειψη ελπίδας). Υπάρχουν, όμως, απωθημένα που εκπληρώνονται, ίσως και μετά από πολλά χρόνια.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Πυρο-βλήματα,που' χει ο κόσμος. Μην είστε τόσο αρνητικοί ρε.  
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    γιά να γίνει απωθημένο, χρειάζεται να απωθηθεί.
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το ποθούμενο δεν γίνεται απαραίτητα απωθημένο. Μπορεί να μη σου έκατσε, να σήκωσες τους ώμους, να είπες "such is life", και να συνέχισες τη ζωή σου ξεχνώντας το.
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    @tithon, @Arioch:
    θα σταματήσετε να γράφετε πιο γρήγορα από μένα και να λέτε αυτό που θέλω να πω εγώ;    

    @Arioch: τι είναι το τζόκερ για σένα, απωθ/ ή ανεκ/;  
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Παράδειγμα απωθημένου  

    Ανεκπλήρωτο γιατί δεν έχω σταματήσει να το κυνηγάω!
     
  12. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Και μετά πως θα κλαψομουνιαζαμε;
    Χωρίς λίγο δράμα;