Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 1 Μαρτίου 2007.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Μερικές φορές πληρώνει κανείς τα περισσότερα για τα πράγματα που μπορεί να βρει δωρεάν.
    Άλμπερτ Αϊνστάιν
     
  2. Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Μπορούμε να πετάμε πέτρες, να παραπονιόμαστε γι’ αυτές, να σκοντάφτουμε πάνω τους, να σκαρφαλώνουμε πάνω τους ή να χτίζουμε μ’ αυτές.

    William Arthur Ward
     
  3. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    "Σε κάθε πραγματικό άνδρα είναι κρυμμένο ένα μικρό παιδί που θέλει να παίξει".

    Φρ.Νίτσε
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    "Τι είναι η αγάπη; Δεν είναι συμπόνια μήτε καλοσύνη. Στη συμπόνια είναι δύο, αυτός που πονάει κι αυτός που συμπονάει. Στην καλοσύνη είναι δύο, αυτός που δίνει κι αυτός που δέχεται. Μα στην αγάπη είναι ένας. Σμίγουν οι δύο και γίνονται ένα. Δεν ξεχωρίζουν. Το εγώ κι εσύ αφανίζονται. ΑΓΑΠΩ ΘΑ ΠΕΙ ΧΑΝΟΜΑΙ..."
    Νίκος Καζαντζάκης
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    "Τι είναι η πατρίδα μας; Μην είναι οι κάμποι, μην είναι οικόπεδα μην είναι βουνά. Μην είναι δασάκι που το καίνε και λάμπει, φιλέλληνες. Μην είναι θρησκεία με θεό τον Γκάλη, Ολυμπιακάρα και ξερό ψωμί και ΠΑΟ ολέ και γκολ με το τσουβάλι και τρίποντα. Μην είναι τα έθιμα μας που αλλάζουν, πιάτα στην πίστα και bmw χρυσή, κατεψυγμένα τα αρνάκια που σφάζουν στα Σάλωνα. Μην είναι μέλισσες και Μαστρογιάνη μην είναι ο αρχαίος μας πολιτισμός, μην είναι ματ με γυαλισμένα κράνη και βούρδουλας.

    Γέλα πουλί μου πάλι ξαναγέλα, κάνε το κορόιδο μην ρωτάς γιατί, εδώ είναι Βαλκάνια και σαλμονέλα και ΜΠΙΘΟΥΛΑΣ"

    Μιχάλης Ρακιντζής
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Tact is the art of making a point without making an enemy.

    Isaac Newton
     
  7. Master D

    Master D Regular Member

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Πολλοί αναρωτιούνται γιατί ήμουν κάποτε αλλιώς.

    Άλλοι αναζητάν να βρουν γιατί είμαι έτσι σήμερα.

    Ποιός είμαι ή ποιός ήμουν;

    Αναζητήσεις
    δίχως σημασία.
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Given my enemies I assume I'm not tactful; hopefully I made a point.
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Given that you already have, yes, possibly.

    LTNS
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Το κατ' αρχάς [κακόν] μή κολαζόμενον επί μείζον αύξεται
    Αίσωπος, 620-560 π.Χ., Αρχαίος μυθοποιός, δούλος εκ Φρυγίας

    Δεν θα τιμωρηθείς για το θυμό σου, θα τιμωρηθείς από το θυμό σου.
    Βούδας, 563-483 π.Χ.

    Ουκ αφέξεταί μου τω χείρε.
    μτφρ: δεν το γλυτώνω το ξύλο
    Πλάτων, 427-347 π.Χ., Φιλόσοφος, από τον "Φαίδρο"

    Μια από τις τιμωρίες που δεν καταδέχεσαι να ασχοληθείς με την πολιτική είναι ότι καταλήγεις να σε κυβερνούν οι κατώτεροί σου.
    Πλάτων, 427-347 π.Χ., Φιλόσοφος

    Τιμωρείτε τους ατάκτους ίνα μη υπεραίρωνται.
    μτφρ: να τιμωρείτε τους απείθαρχους για να μην αποθρασύνονται

    Ο μη εργαζόμενος μηδέ εσθιέτω.
    Απόστολος Παύλος,

    Είμαι η τιμωρία του θεού… Αν δεν είχατε διαπράξει τόσο σοβαρές αμαρτίες, ο Θεός δεν θα είχε στείλει εμένα για να σας τιμωρήσει.
    Τζένγκις Χαν, 1162-1227, Μογγόλος κατακτητής

    Μόλις κυριαρχήσει σε μια πόλη ένας κυβερνήτης, θα πρέπει να σκεφθεί τι τιμωρίες θα επιβάλει. Πρέπει να τις επιβάλει όλες μια κι έξω και να μην τις ανανεώνει κάθε μέρα.
    Νικολό Μακιαβέλι, 1469-1527, Ιταλός πολιτικός φιλόσοφος

    Oι ποινές έχουν προορισμό να εκφοβίζουν όσους δεν έχουν πρόθεση να παρανομήσουν.
    Karl Kraus, 1874-1936, Αυστριακός συγγραφέας

    Οι περιστάσεις μας ορίζουν. Μας σπρώχνουν προς τον ένα δρόμο ή προς τον άλλον, και μετά μας τιμωρούν γι’ αυτό.
    Ιβάν Τουργκιένεφ, 1818-1883, Ρώσος συγγραφέας

    Ένας άνθρωπος που έχει τιμωρηθεί, δεν θα είναι στο εξής λιγότερο επιρρεπής προς μια δεδομένη συμπεριφορά. Στην καλύτερη περίπτωση, μαθαίνει πώς να αποφεύγει την τιμωρία.
    B.F. Skinner, 1904-1990, Αμερικανός ψυχολόγος

    Η τιμωρία δεν είναι πια της μόδας γιατί δημιουργεί διακρίσεις που για τη δημοκρατική νοοτροπία μας είναι απαράδεκτες. Προτιμούμε μια ανούσια συλλογική ενοχή αντί για μια ουσιαστική ατομική ευθύνη.
    Thomas Szasz, 1920-2012, Ουγγροαμερικανός ψυχίατρος​
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    Struit insidias lacrimis cum femina plorat