Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 1 Μαρτίου 2007.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

  2. masterattilas

    masterattilas Regular Member

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    για να σκοτωσειs τον εχθρο σου πρεπει πρωτα να τον αγαπησειs. Κομφουκιοs.
     
  3. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Τραγικός είναι ο ήρωας που ξεδιπλώνει την ψυχή του προσπαθώντας να υπερασπιστεί την αξιοπρέπειά του. Arthur Miller

    Γελοίος είναι ο ήρωας που ξεδιπλώνει την ψυχή του προσπαθώντας να εντυπωσιάσει. sapfw
     
  4. Ypo_keno

    Ypo_keno Regular Member

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    "άστα, το sex...έφυγε για τα πρόβατα"

    ατάκα που είπε πριν λίγες ώρες άγνωστος πεζός στην γκόμενα του, την ώρα που περνούσε από δίπλα μου.

    Τι να θέλει να πει άραγε ο ποιητής?  
     
  5. blindfold

    blindfold Contributor

    "πεινάω" .πριν 5 ώρες εγώ...
     
  6. sclavos

    sclavos New Member

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    ...Αληθεια....που πηγαινουν οι λεξεις οταν τις σβηνουμε?
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ο μόνος τρόπος να μη φοβάσαι τη διαφορά ανάμεσα στην ψευδαίσθηση και την πραγματικότητα, είναι να την καταργήσεις.

    Νίκος Δήμου
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Ypo_keno εκπληκτικοί οι στίχοι που επέλεξες να γράψεις εδώ! Οι στίχοι αυτοί αποτελούν το Molto andante από το Concerto dramatico του Goethe, το οποίο έχει ολόκληρο μελοποιηθεί.

    Ο Goethe έγραφε πολύ συχνά γνωμικά. Τα διατύπωνε δε με μέτρο και ομοιοκαταληξία και τα περισσότερα εξ αυτών είναι άρτια έργα τέχνης.

    Η δική μου απάντηση στο thread είναι επίσης γέννημα του Goethe οπότε την διατυπώνω κατευθείαν εδώ: Αναφορικά και σε αντίθεση* με το έργο του west-oestlicher Divan (όπου περιγράφει με σαφήνεια μέρη που δεν επισκέφτηκε ποτέ) είχε γράψει: "Wer den Dichter will verstehen, muss in Dichers Lande gehen" (Όποιος θέλει να κατανοήσει τον ποιητή, πρέπει να πάει στον τόπο του ποιητή". Για τη διατύπωση αυτή επιχειρηματολόγησε υπέρ της άποψης ότι καθένας από εμάς φέρει στις πλάτες του τον πολιτισμό του τόπου του, που επηρεάζει ακόμα και τις πιο επιτηδευμένες διατυπώσεις του. Είναι το γνωμικό του Goethe που κατανόησα απόλυτα και αγάπησα περισσότερο από τα υπόλοιπα. Το βλέπω να τίθεται εν ισχύ καθημερινά. Ακόμα και σε αυτό το forum για παράδειγμα, στα γραπτά καθενός μπορώ να δω την ταπεινότητα ή την ευγένεια της καταγωγής του.

    * Μία εκ των αρετών του ήταν η δεινότητα υποστήριξης αντικρουόμενων απόψεων ταυτόχρονα. Μέσα στο Goethe Institut λειτουργούν τμήματα Κλασικού Γερμανικού Λυκείου. Εκεί οι σκελετοί των μαθημάτων Argumentation I και Argumentation II (Επιχειρηματολογία 1 και 2) βασίζονται σε σημειώσεις και προσχέδια απαντήσεων σε γραπτούς διαλόγους του Goethe. Όταν φοίτησα εκεί συνειδητοποίησα το εύρος και το βάθος του Goethe. Ακόμα και η περιγραφή μίας πέτρας είναι ηθικοπλαστικό εργαλείο γι αυτόν.
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Οι φίλοι των εχθρών μου είναι κι αυτοί εχθροί μου.

    Δικό μου.
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου.
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Consumite furore soft_crystal...
     
  12. gaby

    gaby Guest

    ότι θέλει η γυναίκα το θέλει και ο Θεός...

    ... γαλλική ρήση στο πνεύμα μερικών νημάτων αυτών των ημερών