Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Βιασμός - Κακοποίηση...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 14 Αυγούστου 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    @sw
    Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί έκανες quote δικό μου ποστ για να πεις στην ουσία τι "δεν θα έκανες" και τι "προτιμάς" εσύ.
     
  2. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    γιατι ζητησες αναλυση /περιληψη σε ενα θεμα που προεκυψε απο μια κουβεντα εξοφθαλμης υπερβολης, σαν να επροκειτο να προλαβουμε την υλοποιηση της.

    και γιατι ηταν το λιγοτερο (ή ισως καθολου) απαξιωτικο


    Γι:nod:ργος
     
  3. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    Φυσικά. Περισσότερο σε άντρες που βιάστηκαν από γυναίκες, αλλά και σε γυναίκες που βιάστηκαν είτε από γυναίκες, είτε από άντρες. Φυσική αντίδραση είναι και επαναλαμβάνω πως ΠΟΤΕ αυτό το γεγονός, δεν συνιστά συναίνεση.

    Στην αρχή της τοποθέτησης μου έγραψα "Οταν ένας άνθρωπος λέει (και εννοεί) όχι, είναι ΟΧΙ." Είναι ξεκάθαρο λοιπόν πως ο βιασμός δεν αφορά μόνο τη γυναίκα ως θύμα, αλλά στο συγκεκριμένο, δεν υπάρχει στερεότυπο του τύπου ο άντρας είναι ολίγον "ενοχος" για το βιασμό του

    Δυστυχώς, πλήθος δικαστικές αποφάσεις αλλά και συμπεριφορές του οικογενειακού αλλά και του οικείου κοινωνικού περιβάλλοντος του θύματος, συνηγορούν προς το αντίθετο.

    Ναί. Τα παραπάνω έχουν πρωτίστως σχέση με την γενικού τύπου αυτοπροστασία (όχι την αυτοάμυνα). Δλδ τους γενικούς τρόπους μη έκθεσης σε κίνδυνο, τρόποι πρόληψης αποφυγής από τυχόν επικίνδυνες ή δυσάρεστες καταστάσεις κλπ. Φυσικά μέσα σε αυτούς τους κινδύνους είναι και η σεξουαλική επίθεση, αλλά τα στατιστικά δείχνουν οτι ο βιασμός από άγνωστο στο θύμα δράστη, ανήκει σε πολύ μικρό ποσοστό.

    * H ενασχόληση με τις πολεμικές τέχνες είναι πανθομολογούμενο ότι, ανάμεσα στα πολλλλλλά καλά που προσφέρει, ενισχύει - αναπτύσσει, ακόμα και γεννά, την αυτοπεποίθηση και τον αυτοέλεγχο. Και τα δύο αυτά χαρακτηριστικά, είναι από τα σημαντικότερα συστατικά απεμπλοκής ή μη εμπλοκής σε μια επικίνδυνη κατάσταση.

    Στο β. δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω (!). Αν εξηγήσεις τι εννοείς, ευχαρίστως να σου απαντήσω
     
  4. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    Κατά πρώτον. Απαξιωτικός είναι αυτός που δείχνει έλλειψη σεβασμού ή ο περιφρονητικός. Το να ζητήσω μία "περιληπτική εξήγηση" (και όχι ανάλυση όπως είπες) για μία πρόταση που η ίδια ήταν ή έστω ακούστηκε, το λιγότερο άδικη, δεν με καθιστά αυτό που λες. Αντιθέτως κρίνω ότι με καθιστά ιδιαίτερα υπομονετική και αυτοκυριαρχική αφού δεν προέτρεξα σε βιαστικά συμπεράσματα και χαρακτηρισμούς πριν ακούσω.
    Τώρα γιατί ήθελα εγώ να ακούσω και γιατί τόσο ενόχλησε εσένα.
    Θα πάρω μία αγαπημένη σου φράση, την "επικοινωνιακή πλατφόρμα" και θα ξαναπώ τα αυτονόητα. Σε αυτή λοιπόν εδώ την "επικοινωνιακή πλατφόρμα" (deja vu μήπως?), είμαστε για να ανταλλάξουμε απόψεις, πληροφορίες, εμπειρίες, γνώσεις. Βάσει αυτών, μπορούμε να κριθούμε, αναλυθούμε, αστειευθούμε και να μας ζητήσουν εξηγήσεις/διευκρινήσεις/ρέστα για το οτιδήποτε γράψαμε. Είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε; Όχι. Δεν μας βάζει κανείς το μαχαίρι στο λαιμό έτσι δεν είναι; Πρέπει επίσης, σαφώς να δεχτούμε ότι ο καθένας έχει το δικό του στυλ γραφής, ξεχωριστή προσωπικότητα και κίνητρα για να είναι εδώ μέσα. Κάτι σαν τη διαφορετικότητα στα βίτσια που τόσο σέβεσαι. Κατ' επέκτασιν, εμένα π.χ. μπορεί να μου αρέσει να κάνω τη χαζή, το δικηγόρο του διαβόλου ή την παντογνώστρια, εσένα ίσως να κάνεις το δικηγόρο σκέτο. Από τη στιγμή που κανείς μας δεν παραβαίνει κάποιον κανόνα του φόρουμ τελευταία φορά που κοίταξα, γούστο και καπέλο μας, όχι;
    Παρομοίως. Γι αυτό live and let live. Καλή συνέχεια.

    p.s. Ποιος να μου το 'λεγε ότι θα έκανα το μεγαλύτερό μου ποστ σε αυτό το φόρουμ, μιλώντας για τα αυτονόητα. Είχα και το στυλ της περιεκτικής βλέπετε.
     
  5. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    Γι:neut:ργος
     
  6. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    ...επισης εχω "πει" πως οτι γραφουμε εδω το αντιλαμβανεται ο αναγνωστης του αναλογα με τα συναισθηματα του εκεινης της στιγμης! Κατι που διαβαζει κανεις πολλες φορες εχει περισοτερα απο ενα νοηματα να αποδωσει αναλογα με τον τροπο που θα διαβαστει!

    απαντησα λοιπον στο ποστ σου:

    ...μπλα μπλα μπλα...

    ...και γιατι ηταν το λιγοτερο (ή ισως καθολου) απαξιωτικο


    Το αντικειμενο της προτασης σου ειναι το "ποστ"

    επαναλαμβανω λοιπον τη συνταξη της προτασης μου (χωρις παραλειπομενα)

    ...και γιατι το δικο σου ποστ ηταν το λιγοτερο (ή ισως καθολου) απαξιωτικο

    Σε αυτο αναφερθηκα, αναμεσα σε αλλα ποστς που διαβασα και τα βρηκα απαξιωτικα, και επελεξα να κανω διαλογο σε καποιο επιπεδο. Με την καλυτερη των πιστεων μου, αν και ειχα μια μικρη επιφυλαξη λογω της εντασης που διεκρινα. Και απο την τελικη απαντηση σου συμπεραινω πως ειχα υψηλοτερες προσδοκιες των εριστικων συνθηκων που επικρατουν.
    Μετα λυπης μου βλεπω λοιπον την αυτοκυριαρχια σου να σκιαζεται* απο την παρερμηνεια ή την επιλογη ερμηνειας που εκανες.
    *( σκιαζεται---> οχι φοβαται αλλα φωτιζεται πλημελως).
    Κατι που επιβεβαιωνει τα λεχθεντα μου αφ ενος, περι "επικοινωνιακης πλατφορμας" αφ ετερου, το πρωτο κομματι του σχολιου μου στο προηγουμενο ποστ μου!

    Γι:innocent:ργος

    ΥΓ πωωρε απωθημενα;;;!!!
    ή αλλιως, απο μια παρεξηγηση πώς αποκαλυπτονται τα "θεμελια" του σεβασμου και των δηλωσεων περι εκτιμησης αναγνωρισης και αλλα συναφη κουραφεξαλα...
     
  7. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    Και δεν πρόσεξες, αλλά και αφαίρεσες τα σημαντικότερα στοιχεία της τοποθέτησης μου. Πριν σου απαντήσω, τα επαναλαμβάνω "H ενασχόληση με τις πολεμικές τέχνες είναι πανθομολογούμενο ότι, ανάμεσα στα πολλλλλλά καλά που προσφέρει, ενισχύει - αναπτύσσει, ακόμα και γεννά, την αυτοπεποίθηση και τον αυτοέλεγχο. Και τα δύο αυτά χαρακτηριστικά, είναι από τα σημαντικότερα συστατικά απεμπλοκής ή μη εμπλοκής σε μια επικίνδυνη κατάσταση.

    Αυτό το συμπέρασμα από που προκύπτει; (!) Eίναι εντελώς αυθαίρετο και συμφωνήσαμε, ότι το θέμα εδώ είναι ευαίσθητο και χρειάζεται προσεκτική προσέγγιση.
    Οταν κάποιος βαδίζει χωρίς το αίσθημα της αυτοπεποίθησης, είναι πολύ πιο ευάλωτος σε τυχόν επιθέσεις. Ακόμα και αυτός που δέχεται ξαφνική επίθεση, σεξουαλικής μορφής, που τις περισσότερες φορές δεν εμπεριέχει χτύπημα, όταν είναι εκπαιδευμένος έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να αντιδράσει σωστά, από έναν ανεκπαίδευτο. Ως σωστά στην περίπτωση μας (γυναίκα θύμα - άντρας δράστης) νοείται η αντίδραση που το θύμα "αγοράζει" χρόνο ώστε να φύγει μακριά από το περιστατικό. Πάντα με κατεύθυνση τον πολιτισμό και φωνάζοντας "φωτιά" και όχι "βοήθεια".

    Ναι. Αναφέρομαι σε άτομα που υπέστησαν βιασμό και φυσικά σε ανεκπαίδευτα άτομα (!) Υπάρχουν πλείστα όσα παραδείγματα που επιμορφωμένες γυναίκες σε βασικές αλλά εξειδικευμένες γνώσεις κατά του βιασμού, τον απέτρεψαν. Μερικές φορές δε, συνέλαβαν και το δράστη.

    Οι γυναίκες μέλη των Guardian Angels έχεις την εντύπωση ότι έκαναν γραμματειακή υποστήριξη στον οργανισμό? (!)

    H απάντηση σου, είναι ύβρις για τις πολεμικές τέχνες και παράλληλα ύμνος ασχετοσύνης προς αυτές. Αλλά το θέμα μας εδώ, ΔΕΝ είναι οι πολεμικές τέχνες.

    "Επανάληψις μήτηρ πάσης μαθήσεως". Πάμε πάλι λοιπόν:

    Α. Αυτό το συμπέρασμα από που προκύπτει; (!) Eίναι εντελώς αυθαίρετο και συμφωνήσαμε, ότι το θέμα εδώ είναι ευαίσθητο και χρειάζεται προσεκτική προσέγγιση.

    Β. ...όταν είναι εκπαιδευμένος έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να αντιδράσει σωστά, από έναν ανεκπαίδευτο. Ως σωστά στην περίπτωση μας (γυναίκα θύμα - άντρας δράστης) νοείται η αντίδραση που το θύμα "αγοράζει" χρόνο ώστε να φύγει μακριά από το περιστατικό...

    Γ. Υπάρχουν πλείστα όσα παραδείγματα που επιμορφωμένες γυναίκες σε βασικές αλλά εξειδικευμένες γνώσεις κατά του βιασμού, τον απέτρεψαν. Μερικές φορές δε, συνέλαβαν και το δράστη.

    Υ.Γ Και κάτι για να ξεκινήσεις τις θεωρητικές γνώσεις σου στις πολεμικές τέχνες, δεδομένου του γεγονότος ότι αναφέρεσαι σε αυτές (!). Ο πρωταθλητισμός είναι όρος που χρησιμοποιείται και υπάρχει ΜΟΝΟ στα μαχητικά αθλήματα και όχι στις πολεμικές τέχνες. Πόσο μάλλον στην εξειδικευμένη αυτοάμυνα (!)

    Επαναλαμβάνω. Το θέμα είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητο και χρειάζεται προσέγγιση με την απαραίτητη βαρύτητα, γνώση και υπευθυνότητα. Ζητώ και πάλι από τα μέλη που συμμετέχουν και που θα συμμετάσχουν, να επιδείξουν τη σοβαρότητα και την ευαισθησία που του αρμόζει.
     
  8. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    Θα έπρεπε να γίνονται και ενδελεχείς έλεγχοι του I.Q.. οι ακατάλληλοι επίσης να στειρώνονται και (γιατι όχι??)μπορούμε να τους εκτελούμε για παραδειγματισμό..  
     
  9. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    Ας συγχωρεθει ισως η απλοτητα της σκεψης μου...
    Ασχετα απο το προφυλακτικο που καταλαβαινω πως χρησιμοποιησες ως παραδειγμα.
    αλλα τι μας λες παραπανω δλδ?
    Οτι σε περιπτωση επιθεσης οποιαδηποτε τεχνικη αμυνας ισως να εκνευρισει το δραστη και κατα συνεπεια να κατσουμε να το απολαυσουμε?
    Εκτος βεβαια και αν ειμαστε γκουρου στις πολεμικες τεχνες???
    Αντιλαμβανομαι πως στην εμφανιση μιας πιθανοτατης δολοφονιας, ολα τα αλλα φανταζουν μηδαμινα.
    Ομως πραγματικα ειναι παιδαριωδες να υπονοεις και μονο τη μη αντιδραση του θυματος σε εναν ενδεχομενο βιασμο και να προσπαθεις να αναλυσεις το αν θα αντιδρασει υπο ορισμενες προϋποθεσεις....
    ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ φυσικα, γιατι πολυ απλα κινδυνευει!!!! 
     
  10. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    ευχαριστω για την απαντηση  
    η επαναληψη ομολογουμενως βοηθα τη μαθηση!
    οι διευκρινεισεις σου θα τυχουν της αξιοποιησης μου, διηθημενες της ειρωνικης τους διαθεσης, σε βεβαιω!  

    Γι:conf:ργος
     
  11. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Re: Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    μα αγαπητή μου, αυτο δε συμφερει το νεοφιλελευθερισμό. Η παιδεια στοιχίζει! κανει τους ανθρώπους πιο ανθρώπους και λιγότερο αναλώσιμους καταναλωτες σκλάβους...
     
  12. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Bιασμός - Κακοποίηση...

    ...αν εξαιρεσεις την προτροπη που "βαζεις στο στομα μου" (δεν προτεινω να το απολαυσεις... δικη σου ιδεα/ερμηνεια ειναι), τα υπολοιπα καλα τα καταλαβες!

    δεν υπονοω τιποτε, ουτε αυτο που περιγραφεις. Διατυπωνω με σαφηνεια (και γι αυτο με καταλαβες πολυ καλα) αυτο που "λεω" στις πιο πανω παραγραφους.



    Γι ργος
     
Thread Status:
Not open for further replies.