Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιατί οι lifestyle Dommes δεν κάνουν sex με τους υποτακτικούς τους;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 9 Ιουλίου 2006.

  1. gaby

    gaby Guest

    Η ίδια περίπου συζήτηση, σε πιό ήπιους τόνους και με πιό ουσιαστικό αποτέλεσμα ίσως έχει γίνει σε αυτό το νήμα, Απαγορευμένες στάσεις - πρακτικές?

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν υπάρχουν συμβολισμοί στις διάφορες πρακτικές ερωτικής επικοινωνίας, υπάρχουν - δυστυχώς - κλισέ, τα οποία καταρρίπτονται από τον Κ/καθένα μας χωριστά, όταν διαπράξει το συγκεκριμένο ερωτικό "ατόπημα" για πρώτη φορά (το εξιτάρισμα), για δεύτερη (η άρνηση) και για τρίτη (η αποδοχή). Για τις πρακτικές BDSM μπορεί ο καθένας Μ/μας να έχει άποψη για το αν τις απολαμβάνει ή όχι από την φάση της αποδοχής και έπειτα.

    Το πρωκτικό σεξ συμβολίζει μεταλύτερη κυριαρχία πάνω στη γυναίκα; Ούτε κατά διάνοιαν κατ΄εμέ. Μερικές φορές δίνει στην σοδομιζόμενη κάτι ταχύτατους, άγριους, έντονους οργασμούς που διαρκούν πολύ λίγο και δεν προκαλούν το παραμικρό συναίσθημα. Το κολπικό σεξ; Μπορεί να είναι το Α και το Ω της ερωτικής επικοινωνίας, τα έχει όλα, ένας πολύ πλήρης ερωτικός διάλογος, υπάρχουν φορές όχι πάντα βέβαια, που το πιό απλό είναι και το πιό καλό. Αλλά αυτά τα λέω εγώ και τρέχα γύρευε, δεν έπεται ότι πρέπει να είναι έτσι και για άλλους δεν έπεται ότι πρέπει να τα νιώθω έτσι και αύριο. Οι ερωτογενείς ζώνες ορισμένων γυναικών είναι ύπουλα και ασυνεννόητα πράγματα <χ>.

    Για το διεισδυτικό σεξ και το αν είναι κυριαρχικό από πλευράς γυναίκας ή δεν είναι, θυμάμαι τί είχε γράψει ο Λώρενς στον Εραστή της Λαίδης Τσάττερλυ. Έβαζε τον Μέλλορς, αυτός ήταν ο κηπουρός να περιγράφει με κάθε ζωντανή λεπτομέρεια πώς είναι για έναν άντρα να τον βάζει κάτω και να τον πηδάει μία γυναίκα, θέλει δεν θέλει αυτός. Τί αισθήσεις και τί συναισθήματα (αποτροπιασμού κατά Λώρενς) προκαλεί. Άλλο κλισέ ανδροκρατούμενων κοινωνιών αυτό, ότι αν δε θέλει ο άντρας, δε γίνεται διεισδυτικό σεξ.

    Οπωσδήποτε de gustibus non est disputantum, όπως λέει ο MasterJp, και αν μία Κυρίαρχη δεν επιθυμεί διεισδυτικό σεξ είναι δικαίωμά της, δεν είναι δικαίωμα του υποτακτικού της, είτε να το απαιτεί, είτε να της το αρνηθεί αν Αυτή το θελήσει.
     
  2. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    adelina, εδώ μπλέκονται οι έννοιες. Αυτό που περιγράφεις, δεν είναι σχέσεις D/s (ή M/s, όπως το αναφέρεις), αλλά Top/bottom, και εναλλαγής των ρόλων αυτών. Είναι σχέσεις βασισμένες, όχι στην Κυριαρχία / υποταγή και τον έλεγχο του υποτακτικού, αλλά στο S/M και στον έλεγχο του περιβάλλοντος του bottom/υποτακτικού (αλλά όχι του ίδιου). Για αυτό το λόγο είναι πιο εύκολο να αλλάξει το status, ακόμα και στην ίδια σκηνή.

    Μια Mistress (σε αντίθεση με μια Κυρίαρχη Top), δεν θα απολαύσει ποτέ τον πόνο που Της χαρίζει ο υποτακτικός Της, γιατί αυτό αυτόματα ακυρώνει την Κυριαρχία Της. Αντίθετα, μια Top δεν αποζητεί την Κυριαρχία πέρα από τον χώρο του παιχνιδιού, μπορεί για αυτό ακριβώς τον λόγο να δοκιμάσει και να απολαύσει τέτοια παιχνίδια. Όμως δεν είναι μαι Mistress με την ουσιαστική έννοια του όρου, ούτε καν Domme, αλλά Top Κυριαρχική.

    Αυτό που θα χαρακτήριζε επίσης μια διάθεση δοκιμής και εναλλαγής του status, είναι ο όρος Switch, κάτι που όπως θα παρατηρείς, με χαρακτηρίζει και εμένα. Οι Switch έχουμε μια δισυπόστατη στάση απέναντι στο BDSM και έχουμε τουλάχιστον δύο τάσεις μέσα μας, καμία φορά και ταυτόχρονα.

    Όμως η εναλλαγή ρόλων που επιδιώκουμε, δεν μπορεί να γίνει με το ίδιο άτομο. Ούτε εμείς μπορούμε να διατάξουμε την/τον sub μας να μας πονέσει. Η εναλλαγή status μπορεί να γίνει μόνο με διαφορετικά άτομα, μια και αν λειτουργούμε σαν Κυριαρχικοί, τότε σίγουρα θα αυτοακυρωθούμε και εμείς στα μάτια της/του υποτακτικής/ού μας. Όμως δεν είμαστε Top ή bottom.

    Ο σκοπός του BDSM γενικά. Το BDSM δεν είναι και δεν μπορεί να είναι μια ζωώδης πράξη. Θέλει αυτοπειθαρχία, θέλει δύναμη, θέλει αυτοσεβασμό, θέλει αυτοσυγκράτηση. Επίσης, κάτι που αναφέρει πολύ σωστά η tender lilly, το BDSM αφορά κυρίως το subspace και το domspace, και όχι τον οργασμό μόνο. Συγκράτησα μια φράση από το κείμενο που ξεκίνησε αυτό το νήμα:

    To BDSM μπορεί εύκολα να γίνει και για λόγους μη-σεξουαλικούς. Μπορεί κάλλιστα να γίνει για τους αντίθετους λόγους, για την άρνηση της σεξουαλικής εκτόνωσης. Τότε έχει νόημα σαν μια απελευθερωτική πνευματική εμπειρία, όχι απλά σαν ένα ακόμα κινκυ παιχνίδι.
     
  3. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Δεν μιλάμε για φίμωση απόψεων, ούτε για προσπάθεια επιβολής. Το θέμα προέκυψε από την αγενή συμπεριφορά ενός νέου μέλους, που θέλοντας να προκαλέσει αίσθηση θεώρησε θεμιτό να επιτίθεται και να μειώνει με ύβρεις τα γραφόμενα άλλων μελών. Αυτό παραβιάζει τους βασικούς κανόνες της κοινότητας αυτής και είναι κάτι αξιοπερίεργο, μια και κανένα μέλος δεν το έχει κάνει ποτέ ξανά στο παρελθόν, με τέτοια ένταση. Τέτοιου είδους εμπάθεια σε κάνει να σκέφτεσαι...

    Επίσης, θα σου θέσω αυτό που λες και θα στο αντιστρέψω: Η άποψη μου είναι αυτή, είτε την δέχεσαι, είτε όχι. Σαφώς έχεις δικαίωμα και κάνεις πολύ καλά να θέλεις να σχηματίσεις ιδία γνώμη, και να μην δέχεσαι τοις μετρητοίς αυτά που λέω. Όμως δεν έχεις κανένα δικαίωμα να προσπαθείς να επιβάλεις την δική σου άποψή, πως δεν διακαιούμαι εγώ να έχω δική μου γνώμη και να την εκφράζω δημόσια...

    Σου δημιουργήθηκε λάθος εντύπωση. Δεν υπήρξε καμία προσπάθεια φίμωσης, αλλά εφαρμογής των βασικών κανονισμών αυτής της κοινότητας, τους οποίους συνυπογράφουμε όλοι (και εσύ) με το που εγγραφόμαστε. Η αντίρρηση δεν είναι στα γραφόμενα, ούτε υπήρξε ποτέ αίτημα να διαγραφούν ολόκληρα ποστ, αλλά μόνο ένας ή δύο προσωπικοί χαρακτηρισμοί, τέτοιας έντασης, που δεν έχουν θέση σε μια πολιτισμένη συζήτηση.
     
  4. μπα,μια καλη χυλοπιτα θα σε συνεφερει εσενα  

    στο θεμα μας,ακομα δεν εχεις αντιπαραθεσει ουτε ενα επιχειρημα σε αυτο που ειπα,κατσε να το ξαναπω,

    καμμια αφεντρα-γυναικα-αντρας-εξωγηινος δεν μπορει να επεμβει στο ασυνειδητο κανενος σκλαβου οπως λες και να του υπαγορευσει τον τροπο που οι πρωταρχικες του ορμες θα παρεκλινουν η το πως αυτες θα γινουν πραξη,βασικη αρχη των ενστικτων.

    αν εχεις επιστημονικα επιχειρηματα και τολμας απαντησε,αλλα το ξερεις οτι αν η κουβεντα γινει σε επιστημονικη βαση θα σε ξεφτιλισω  
     
  5. G_E

    G_E Contributor

    Νομιζω πως αξίζει να το ξαναδιαβασουμε...

     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αν και απευθύνεσαι στην adelina θα ήθελα να τοποθετηθώ, αλλά αρχικά θα ήθελα να σ΄ ευχαριστήσω, γιατί με το τόσο ενδιαφέρον σου ποστ, μου δίνεις την ευκαιρία για ένα ενδιαφέρον διάλογο. Δύσκολο να είναι ενδιαφέρουσα μια συζήτηση αν όλοι συμφωνούν!  

    Διαφωνούμε λοιπόν κάθετα εξ ορισμού. Συμφωνώ απόλυτα με την adelina και συνυπογράφω σε ότι έγραψε, συμπεριλαμβανομένων των αντίθετων από τους δικούς σου ορισμούς Top/bottom, Master/slave.

    Άλλο η εναλλαγή ρόλων, άλλο το Kinky play και άλλο η σχέση M/s.

    Τα είχαμε συζητήσει και στο παρελθόν σε άλλα νήματα, αποσπάσματα των οποίων θα παραθέσω πιο κάτω:
    Σεβαστή η άποψη σου. Η δική μου όμως εκ διαμέτρου και πάλι αντίθετη.
    Δεν μπορεί τίποτα και κανείς να ακυρώσει την πραγματική κυριαρχία, όπως δεν μπορεί να ακυρώσει το ότι είσαι λευκός ή άντρας.

    Μπορεί να ακυρωθεί μόνο όταν βασίζεται όχι σε αυθεντική ψυχοσύνθεση, αλλά σε επιβαλλόμενες συμπεριφορές και στάσεις, τις οποίες τρέμεις να διαφοροποιήσεις, μια και όλη η φαινομενική κυριαρχία βασίζεται ακριβώς πάνω τους. Φοβάσαι να τις διαφοροποιήσεις όταν έχεις κατορθώσει να πείσει τους άλλους αλλά και τον ίδιο τον εαυτό σου πολλές φορές πως εκείνες οι συγκεκριμένες συμπεριφορές και εκείνες οι συγκεκριμένες στάσεις ζωής, είναι εκείνες που σε καθιστούν Κυρίαρχο.
    Αλλά δεν μπορεί κατά την άποψη μου να είναι αυτή η Κυριαρχία, τόσο εύθραυστη…τόσο απλά να μπορεί οτιδήποτε να την ακυρώσει… τόσο περιοριστική που να σε σκλαβώνει μέσα σε πρέπει και δεν πρέπει, μπορείς ή δεν μπορείς. Μόνο Ο Κυρίαρχος μπορεί να αποφασίσει τι γουστάρει, τι δεν γουστάρει, τι επιθυμεί και τι όχι και τίποτα δεν μπορεί να κατατάξει βάση αυτών του των αποφάσεων που αφορούν το πως επιλέγει, επιθυμεί και γουστάρει να παίξει με τη σκλάβα Του, αν είναι Ms η σχέση. Top/bottom, όπως Έγραψε και Η Miss Phaedra στο ποστ που έβαλε Ο Κύριος Γ. πιο πάνω, είναι ρόλοι σε παιγνίδι και όχι ένδειξη στάτους.
    Στους switch (https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=6099&highlight=%F6%E5%F4%E9%F7 )έγραψα:
    Όπως βλέπεις, για μένα η αυθεντική Κυριαρχικότητα/σκλαβιά είναι κάτι που τίποτα και κανένας ρόλος δεν μπορεί να ακυρώσει.

    Μόνο τα άτομα που ανήκουν στην κατηγορία εκείνων που ζουν μέσα στους ρόλους τους μπορεί να φοβούνται πως μπορεί οτιδήποτε να ακυρώσει εκείνο που δηλώνει ο ρόλος τους με μια διαφοροποίηση σε συμπεριφορές ή στάσεις.

    Μέσα σε σχέσεις Ms, όπως αναφέρω και πιο πάνω, είναι τόσο απόλυτη και τόσο ξεκάθαρη η ροή της ενέργειας της εξουσίας, που τα kinky παιγνίδια δεν είναι σε θέση να την απειλήσουν.

    Είμαι σκλάβα και ζω μια Ms σχέση. Και είμαι πεπεισμένη, πως ακόμη και να δέσω Τον Κύριο μου, ή να Τον μαστιγώσω, ή αν ακόμη Γονατίσει, τίποτα από όλα αυτά δεν μπορούν να ακυρώσουν το ότι Είναι Κυρίαρχος, τίποτα δεν μπορεί να διαγράψει την αληθινή Κυριαρχικότητα.

    Όσοι προσπαθούν με μανία να διατηρήσουν «ύφος» και «στάσεις» και μένουν προσκολλημένοι σε συγκεκριμένες συμπεριφορές και θεωρίες που βολεύουν και υποστηρίζουν τον «ρόλο» τους, έχουν κάθε δίκιο να φοβούνται και να περιφρουρούν με κάθε μέσο και τρόπο τα στεγανά όρια μέσα στα οποία κινούνται, γιατί εκτός αυτών των ορίων, εκτός αυτού του συγκεκριμένου ρόλου, η κυριαρχικότητα τους παύει να υφίσταται.

    Όπως ανέφερε και Ο Κύριος Tor και συμφώνησε και η SM_Art_Lady στο https://www.greekbdsmcommunity.com/...1%DF%E1%F1%F7%EF%E9+%EA%E1%E9+%F6%E5%F4%DF%F7
    Υ.Γ. Κάποιες υπογραμίσεις δικές μου.

    αυτά προς το παρών και σ΄ ευχαριστώ ξανά Phoenixxx για την ευκαιρία και τη δυνατότητα που μας δίνεις για μια τόσο ενιδαφέρουσα συζήτηση.  
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Επιτέλους!   Χαίρομαι που η συζήτηση, επέστρεψε στο θέμα μας και που δεν αναλωνόμαστε σε προσωπικές επιθέσεις και ύβρεις (από μέρους σου), που απλά δείχνουν μια αδυναμία και κενά στην επιχειρηματολογία σου, αλλά μπορούμε να θέσουμε πλέον επί τάπητος και τα επιχειρήματά μας, και να μιλήσουμε σαν άνθρωπος με "πίθηκο"!   Έστω και αν θα πρέπει να υποστώ για λίγο ακόμα τον σουρεαλιστικό τρόπο που χαρακτηρίζει αυτά που γράφεις και ίσως και να σκέφτεσαι και στην πραγματικότητα..

    Ξεκινάω λοιπόν: Δεν ξέρω για ποιά ακριβώς "επιστημονική" βάση μιλάς, μια και το μόνο που είδα είναι κάτι περί Freud, πράγματα δηλαδή που τα διδάσκονται πρωτοετείς σπουδαστές στα ΙΕΚ Κορελκο... Η επιστήμη έχει προχωρήσει έναν αιώνα μπροστά από τις θεωρίες περί ID, Ego και Super Ego (αν και στην περίπτωσή σου πιητη, πρέπει να ελέγξεις το ID σου επειγόντως!!! Η πρότασή μου: Μην χάνεις καιρό, κάνε ψυχανάλυση! Ξεκινάμε: “Μίλησε για τα παιδικά σου χρόνια, σαν μαϊμουδάκι στο τροπικό δάσος της Σουμάτρα... Σου πέταγαν μπανάνες τα άλλα μαϊμουδάκια;”   )

    Πέρα από το χιουμοράκι, δεν νομίζω πως έχεις κατανοήσει κάτι στο θέμα του νήματος αυτού, και σε αυτά που γράφω στα ποστ μου, ούτε προσπαθείς να καταλάβεις και ερμηνεύεις όπως σου κατέβει. Ή τουλάχιστον, κάνεις πως δεν το καταλαβαίνεις και λειτουργείς επιλεκτικά...

    Δεν βλέπω κάποια επιστημονικότατα, στο να προσπαθείς να εξηγήσεις το φαινόμενο του BDSM μέσα από την Ψυχαναλυτική Θεωρία του Freud, προσαρμόζοντας την (κόβοντας και ράβοντας) όπως σε βολεύει… Για αυτό προτείνω να δοκιμάσουμε και άλλες αντίστοιχες “επιστημονικές” μεθόδους, ανάλογες με αυτές που ακολουθείς, όπως το “Rebirthing”, ή ακόμα και την "Primal Therapy" και άλλα πολλά ωραία (New Age ή κλασσικά εικονογραφημένα)...

    Κανείς δεν μίλησε για την επέμβαση στο ασυνείδητο κανενός, όπως αναφέρεις. Απλά αναφέρω πως κάποιος έμπειρος Κυρίαρχος, μπορεί να οδηγήσει τον υποτακτικό του στο μονοπάτι που θέλει και ορίζει Εκείνος ή Εκείνη. Για να το περιγράψεις αυτό, μόνο μέσω του Μπιχεβιορισμού, και ίσως και της Κριτικής Ψυχολογίας, μπορείς να προσπαθήσεις να το εξηγήσεις (Ο Watson, ο Bandura ο Skinner, και ο Prilleltensky είναι σαφώς καλύτεροι για να εξηγήσουν αυτό που προσπαθείς να κατανοήσεις, από ότι προσπαθεί ο καημένος ο Freud, εκατό χρόνια τώρα).

    Προφανώς επειδή μόνο θεωρητικά προσεγγίζεις το θέμα και προσπαθείς να το καταλάβεις χωρίς να έχεις βουτήξει πολύ βαθιά στον χώρο του BDSM, προσπαθείς να ερμηνεύσεις τα πράγματα μέσα από μια ακαμψία και μια άρνηση. Είναι φυσιολογικό για νεοεισερχόμενους στον χώρο, μην ανησυχείς...  

    Δυστυχώς, εδώ θα σταματήσω. Επειδή αυτό είναι ένα BDSM forum και όχι η Σχολή της Βιέννης, θα πρέπει τα επιχειρήματα να είναι λίγο πιο κατανοητά και πιο λιανά από τα υπόλοιπα μέλη. Για αυτό δεν σκοπεύω να ρίξω την συζήτηση σε ένα "δήθεν", θεωρητικό επίπεδο.  

    Τέλος, μια και λες κάτι για το ότι δεν έχω επιχειρήματα. Δεν είδα εσύ να χρησιμοποιείς κάτι που να μοιάζει, έστω και με το τηλεσκόπιο, με επιχείρημα, πέρα από το ότι επαναλαμβάνεις κάτι ασυναρτησίες για Κινγκ Κονγκ και Αϊ Βασίλιδες... Πρέπει να προσπαθήσεις πιο πολύ από αυτό!  

    Μήπως δεν πρέπει να προσπαθείς να προσεγγίσεις το θέμα από θεωρητική σκοπιά και μέσα από την Ψυχαναλυτική Θεωρία, αλλά πιο εμπειρικά και πρακτικά, και να προσπαθήσεις να κατανοήσεις τον ρόλο της Έκστασης, της Υπέρβασης, και της Λύτρωσης του Dom & sub space; Γιατί αυτές είναι οι μόνες Κυρίαρχες Δυνάμεις του BDSM...

    Και θα σε παρακαλέσω εδώ να μην ευτελίσεις ξανα την συζήτηση και να αρχίζεις να βρίζεις και να φτύνεις πάλι, επειδή κατατροπώθηκες... Το καταλαβαίνω πως τώρα, δυστυχώς, πρέπει να παραδεχτείς την ήττα σου, αλλά πάρ το σαν "αρσενικός πίθηκος"... Το ξέρω πως είναι κάτι που σε πονάει, αλλά να ξέρεις πως το απολαμβάνω πολύ αυτό, γιατί ως Switch, έχω και εγώ μια Κυριαρχική και σαδιστική πλευρά, και έχω πέσει σε πολύ άγριο Domspace τώρα… Καημένο μαϊμουδάκι... Σε πόνεσα ...πολύ;  
     
    Last edited: 25 Ιουλίου 2006
  8. gaby

    gaby Guest

    Συγνώμη αλλά προς τί το μίσος και ο σπαραγμός - και δεν είναι καν αλληλοσπαραγμός; Τα επιχειρήματα έχουν αποσαφηνιστεί εκατέρωθεν, προς τί λοιπόν οι βρισιές;
    Το "μαλακίες" το σβήσαμε, κανονικά θα έπρεπε τώρα να ψάχνω να σβήνω και όπου λέει "πίθηκος" ή άλλα τέτοια γαλατικά ευγενικά; Αν είναι ποτέ δυνατό...αν μου ζητηθεί θα το κάνω, παρακαλώ πολύ τον Phoenixxx, για λόγους κοινωνικής ευγένειας αλλά και σεβασμού στον κόπο των μοντερειτορ να μη συνεχίσει αυτήν την στείρα αντιπαράθεση με τον ανορθώγραφο πιητή.

    Εν πάσει περιπτώσει, όσοι είχαμε καλώς ή κακώς άποψη επί του θέματος, δεν αναγκάσαμε καμμία Κυρίαρχη να κάνει διεισδυτικό σεξ με τους υποτακτικούς της αν δεν το επιθυμεί, λάθος κάνω;

    Αν ρώτησα κάτι για το subspace τον ανορθώγραφο πιητή είναι ακριβώς επειδή ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για το φαινόμενο από νευρολογική άποψη.

    Phoenixxx είναι πολύ ευχάριστο για σένα που είσαι ευτυχής στο πλαίσιο των διατάξεων BDSM και πίστεψέ με δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, αλλά εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να γνωρίζω την mainstream αντίληψη γι αυτό το φαινόμενο που με κάνει να μεταφέρομαι σε άλλη διάσταση με λίγο δέσιμο και μία κάποια ταπείνωση.

    Σκέφτηκα λοιπόν μήπως ο ανορθώγραφος πιητής γνωρίζει κάτι γι αυτό.
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Ουαου … μ' αρέσει. Να μια πλευρά του συμπαθέστατου σε μένα (έχει κανείς αντίρρηση?) Phoenixxx που δεν είχα δει (και μ’ αρέσει).

    Νομίζω πως αξίζει ένα ιδιαίτερο thread αν συνεχιστεί το ενδιαφέρον αυτό πνευματικό σπόρ. Μήπως ένα splitακι με μεταφορά και μερικών προηγούμενων posts (αν συνεχιστεί)?
     
  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Συμπεραίνω:
    Αν ένας άνθρωπος του πνεύματος έχει πιπί άνω των τριών εκατοστών, δεν ξέρει πώς να χρησιμοποιήσει το περίσσευμα.
     
  11. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Μια μόνο διευκρίνιση. Μην πάρετε το κείμενο τοις μετρητοίς. Είναι καυστικό. Σίγουρα το "πίθηκος" δεν αναφέρεται στο ανώνυμα βολεμένο πρόσωπο πίσω από το άβαταρ, αλλά στο ίδιο το άβαταρ, την περσόνα που μας βομβάρδισε τις τελευταίες μέρες με το ιδαίτερο, προσβλητικό και καυστικό, στύλ της. Και η περσόνα αυτή είναι τόσο προσεγμένη, που έχει "πιθηκίσια" χαρακτηριστικά, ακόμα και στις (δήθεν) "νευρωτικές" πιθηκίσιες αντιδράσεις της. Παρατηρήστε το! Respect ανορθώγραφε_πιητη!  

    Νομίζω πως ο άνθρωπος (?) ή ο alien :alien: , πίσω από τον πίθηκο το κατάλαβε αυτό, και θα απαντήσει στην ουσία και όχι υβριστικά επειδή έχει στριμωχθεί άσχημα και έχει ηττηθεί κατά κράτος! Δεν τίθεται θέμα σπαραγμού, αλλά κοντρίτσας, στα πρότυπα του Πλανήτη των Πιθήκων...  
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    Στην παρέα μου δεν αντιμετωπίζουμε τετοια προβλήματα