Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος devine_sub, στις 3 Αυγούστου 2010.

  1. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    Οι προτεραιότητες του καθενός, είναι θέμα υπό συζήτηση.  

    Δε βαριέστε, παιδικά τραύματα!
    {Παρόλο που ξέρω ένα τουλάχιστον μέλος του φόρουμ που διακοπεύει αυτή την περίοδο, και που, θα διαφωνούσε με αυτή την απλοϊκή ανάλυση.}
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    deviantsub να το πω διαφορετικα διοτι δεν θα ηθελα να βγουν λαθος συμπερασματα .. αλωστε τηρω τον κωδικα της αντρικης αλληλεγγυης με εξαιρεση το ποδοσφαιρο ...
    Λοιπον ..... τι μαρκα ειναι το κασετοφωνο που εχει στο αυτοκινητο Του ? , εχει ζαντες αλουμινιου ? , ποσους ιππους εχει ο κινητηρας ? .....
    η Δεσποινα , ειχε Pioneer , μανισιες αλουμινενιες ζαντες , και 16βαλβιδο 101 ιππων
    η Χριστινα , ειχε Kenwood , απλες ζαντες και 8βαλβιδο 75 ιπ
    η Μαρια , ειχε JVC , απλες 15 αρες και 16βαλβιδο 120 ιππων
    και θα εγραφα πολλες ακομα αφου θυμαμαι καθε αυτοκινητο που εχω μπει ....

    υπαρχουν καποια πραγματα που αποτυπωνονται διαφορετικα , αναλογα με το φυλλο και την ηλικια ...
     
  3. Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    Κρίνοντας από τα παραπάνω, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι το ερώτημά σου είναι αυτό:
    Πρέπει ο Dom να γνωρίζει καλά την υποτακτική του, να έχει δώσει προσοχή και σημασία στα χαρακτηριστικά της, εξωτερικά και εσωτερικά; (τα μάτια ήταν απλά ένα τραναταχτό παράδειγμα)

    Και η απάντησή μου: Σε τέτοια θέματα δεν υπάρχουν "πρέπει". Όμως, νομίζω οτι για τους περισσότερους που βρίσκονται σε D/s σχέσεις, η απάντηση είναι αυτονόητη. Πώς θα υπάρξει σχέση, αν τα μέλη της δε γνωρίζονται μεταξύ τους, αν δεν έχουν τη λαχτάρα από την αρχή να εξερευνήσουν το σώμα και την ψυχή του άλλου σπιθαμή προς σπιθαμή, αν δε διψούν για αυτή τη γνώση; Τί σε κάνει να πιστεύεις οτι μία υποτακτική έχει πιο έντονη την επιθυμία αυτή από ο,τι ο Dom;

    Αν δεν έχω καταλάβει καλά το θέμα, στο οποίο αναφέρεσαι, θα χαρώ να μου το διευκρινίσεις.  
     
  4. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    God forbid!  

    Για το αυτοκίνητο δεν μπορώ να πω πολλά, έχετε δίκιο. Δεκτή η διαφορά οπτικής που επισημαίνετε.

    {Επίσης, οι άνδρες απομονώνουν διάφορα χαρακτηριστικά της ανατομίας τα οποία θυμούνται, όπως το στήθος.}

    Προσωπικά, δεν μου αρκεί. Άλλωστε, αν είναι έτσι, μπορώ να ρωτήσω αυτά για το δικό μου αυτοκίνητο και να περιμένω να λάβω απαντήσεις, σωστά; Δε νομίζω πως θα λάβω απαντήσεις.

    ---------- Post added at 16:32 ---------- Previous post was at 16:27 ----------

    Πολύ σωστό.

    Καλό. Το κρατάω.

    Ίσως επειδή είναι δεδομένη η αφοσίωση από την πλευρά της sub.

    {Ομολογώ ότι σε περίπτωση άνδρα sub με Domme, δεν ξέρω τι ισχύει. Αν π.χ. ξέρει την κάθε κλίση της πατούσας Της, πειράζει να μην θυμάται τα μάτια; Αλλά γι'αυτό και το περιόρισα ... για να μην "απλώσει" πολύ.}
     
  5. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    Το 'χασα τώρα...  υποθέτω ότι ισχύει το ίδιο με το χρώμα των μαλλιών της... 
     
  6. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    Αν δεν αλλάζει χρώμα κάθε εβδομάδα και δεν έχει κάψει τη ρίζα απ' τα χημικά, μάλλον ναι.

    Το θεωρείτε ακατόρθωτο επίτευγμα;
     
  7. Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

     
    Πέρα από το οτι τίποτα δεν είναι δεδομένο στη ζωή αυτή, θα έλεγα, επίσης, οτι αν με τη λέξη αφοσίωση εννοείς το ενδιαφέρον και το θαυμασμό, τότε θα σου πω πως, επίσης, τα θεωρώ στοιχεία που υπάρχουν και στα δύο μέρη μιας πραγματικής και καλής ερωτικής σχέσης, D/s ή όχι.

    Και κάτι άλλο: έχω την εντύπωση πως κάποιος ή κάποια που θέλει πραγματικά να έχει τον έλεγχο ενός άλλου ατόμου, λογικά θα επιθυμεί να διαφεύγουν της προσοχής του/της όσο το δυνατόν λιγότερα στοιχεία σχετικά με το άτομο αυτό. Εκτός αν ο έλεγχος που θέλει να έχει περιορίζεται σε ό,τι να έχει να κάνει με τη χρήση αυτού του ατόμου προς όφελός του και με τίποτα άλλο. (δεν κρίνω όσους διαθέτουν τέτοιες σχέσεις, είναι αυτό που επιθυμούν)
    Για μένα, παρόμοια ισχύουν και σε αυτή την περίπτωση. Αν ξέρει την κάθε κλίση της πατούσας της και δε θυμάται τα μάτια, μάλλον δεν είναι υποτακτικός της, είναι κάποιος που παίζει ερωτικά μαζί της σε bottom ρόλο και από ό,τι φαίνεται περιστασιακά.
     
  8. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    Η λέξη αφοσίωση ίσως αρμόζει καλύτερα σε αυτό που ήθελα να πω, επειδή:
    α) κάποιο αμφίπλευρο ενδιαφέρον υπάρχει σίγουρα, έστω μικρό ή άνισο, αλλιώς δεν υπάρχει σχέση και
    β) ο θαυμασμός ενός Dom προς τη sub του, ως θέμα, μάλλον σηκώνει 5 νήματα από μόνο του.

    Κατά τα λοιπά, δεν έχω κάτι να προσθέσω τώρα.  

    ---------- Post added at 18:44 ---------- Previous post was at 18:09 ----------

    Δεκτή η ένσταση, ωστόσο το "πρέπει" τέθηκε, ακριβώς για να απαντηθεί έτσι: θετικά / αρνητικά / διαφορετικά.

    Νέο ερώτημα, ειδικά για την περίσταση:

    Όταν μια βανίλλα κατάσταση γίνει "ρόιδο" {αγαπημένη έκφραση!} έχουν ευθύνη και οι δυο να την επιδιορθώσουν πριν ξεφύγει.

    Όταν μία D/s κατάσταση γίνει "ρόιδο" ... ισχύει το ίδιο; Αν ο Dom διαπιστώσει πως έχει αρχίσει να ξεφεύγει προς τα εκεί, έχει κάποια ευθύνη παραπάνω από τη sub για να οδηγήσει αλλού την κατάσταση;

    Κοινώς, έχει το τιμόνι;

    Αυτό απαντά αρνητικά στο αρχικό ερώτημα. Ευχαριστώ.  

    Πράγματι, είναι μία ιδιαίτερη κατάσταση. Αυτό δε σημαίνει πως Εκείνος δεν έχει μάτια να κοιτάξει προς τα κάτω, όμως.
     
  9. Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    Οκ.  
    Όταν θελήσεις, θα μπορούσες να μου πεις πώς θα απαντούσες εσύ, αν απαντούσες, στο αρχικό ερώτημά σου;
     
  10. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    Για να μην απλώσει πολύ λοιπόν, ναι θα πείραζε. (Άσε που οι male subs δεν οφείλουν να είναι όλοι ποδολάγνοι, ούτε και όλες οι Dommes να την βρίσκουν μόνιμα με ένα αντρικό κεφάλι πάνω από τα πόδια τους.)
     
  11. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    Ευχαρίστως: το έχω ήδη κάνει, στο ιστολόγιό μου.  

    ---------- Post added at 20:37 ---------- Previous post was at 20:36 ----------

    Σαφώς.
    Γι' αυτό και είπα "π.χ." ... απλά ανέφερα ένα αρκετά κοινό παράδειγμα.

    {... détresse dans mes yeux ... triste et sale ... ταιριάζει φρικτά!}
     
    Last edited: 3 Αυγούστου 2010
  12. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Για κοίτα με στα μάτια, λοιπόν, κι εξηγήσου!

    Όλες γνωρίζουμε ότι "έχει το τιμόνι" αλλιώς δεν είναι ο Κύριός μας, αν δεν "έχει το τιμόνι"  

    Έχω τη γνώμη ότι υπάρχει μια εξαίρεση σε αυτή την γενική αλήθεια. Όταν οι ανάγκες της υποτακτικής έχουν ξεφύγει από το πλαίσιο της σχέσης που έχει ορίσει ο Κύριος. Τότε, αν νιώσει ότι δεν έχει αυτό που η ίδια χρειάζεται, βούλιαξε η βάρκα, όσο καλά και να κρατάει το τιμόνι ο Κύριος. Ως καλοαναθρεμμένη υποτακτική "ρόϊδο" δεν θα τα κάνει, αλλά το ναυάγιο είναι βέβαιο.

    Για μένα και ίσως για καμία άλλη, όταν μια γυναίκα ρωτάει τον εραστή της "τί χρώμα έχουν τα μάτια μου;", τον ρωτάει αν την αγαπάει. Εκείνη την ώρα θέλει να την αγαπάει και θέλει να διαπιστώσει η ίδια, με τον δικό της τρόπο αν την αγαπάει.

    Υπάρχουν εκατοντάδες τρόποι για να αγαπάει ένας εραστής την ερωμένη του και εκατοντάδες τρόποι για να αγαπάει ένας Κύριος την υποτακτική του ή για να νοιάζεται και να την φροντίζει.

    Είναι αλήθεια, τα μάτια είναι ο πιο πειστικός. Ούτε ο μόνος, ούτε απαραίτητα ο πιο γνήσιος, παρόλα αυτά.